Kabina prysznicowa – jaką wybrać? Poznaj wszystkie rodzaje kabin natryskowych!

Rozgrzewający zimą, przyjemnie chłodny latem. Zawsze relaksujący. Prysznic oczyszcza nie tylko ciało, ale i umysł, pozwala zapomnieć o zmęczeniu i zrestartować organizm. Przeglądasz dziesiątki sklepowych katalogów i wciąż nie wiesz jaka kabina prysznicowa najlepiej sprawdzi się w Twojej łazience? Przybywamy z odsieczą – oto kompleksowy przewodnik po rodzajach kabin natryskowych.
Kształt kabiny prysznicowej
Największą popularnością cieszą się kabiny natryskowe półokrągłe, montowane narożnie i wyposażone w przesuwne drzwi. Polecane są do niewielkich łazienek, bo ich budowa i sposób montażu pozwala zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Alternatywą są kabiny kwadratowe, które często można znaleźć w niewielkich rozmiarach – jednak zwykle posiadają drzwi otwierane na zewnątrz, co może być problematyczne w ciasnych wnętrzach.
Za bardzo komfortowe uchodzą kabiny prysznicowe prostokątne – duże i wygodne najczęściej wybierane są do przestronnych, nowoczesnych łazienek. Często pojawiają się jako pozbawione drzwi i brodzika kabiny typu walk-in. Jeśli Twoja łazienka jest nietypowa, sięgnij po kabinę pięciokątną lub asymetryczną – łagodne ścięcia drzwi i brodzika pozwolą lepiej dopasować ją do dostępnej przestrzeni.
Pod względem kształtu wyróżniamy:
- Kabiny półokrągłe
- Kabiny kwadratowe
- Kabiny prostokątne
- Kabiny pięciokątne
- Kabiny asymetryczne





Miejsce montażu kabiny natryskowej
Umiejscowienie kabiny w głównej mierze zależy od tego, ile wolnej przestrzeni jesteś w stanie wygospodarować. Najczęściej spotykane są kabiny prysznicowe narożne, przylegające do dwóch ścian pomieszczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzisz dużo miejsca, zwłaszcza jeśli wybierzesz model półokrągły z rozsuwanymi drzwiami. Zaletą tego typu kabin jest także niska cena i łatwy montaż.
Praktyczną opcją jest również kabina natryskowa przyścienna, a więc przylegająca do jednej ściany łazienki. Przezroczyste ścianki trzeba wówczas dobudować z trzech stron – mogą one tworzyć półkole, kwadrat lub prostokąt.
W odpowiednio zaprojektowanej łazience istnieje możliwość instalacji wnękowej kabiny prysznicowej. W tym przypadku niezbędne są ściany, które stworzą przestrzeń natryskową – do nich należy dobrać przeszklone drzwi, które odgrodzą kabinę od reszty pomieszczenia. Interesującą opcję stanowi też kabina wolnostojąca. Dedykowana jest dużym łazienkom, w których może wręcz stanowić element ozdobny. Wadą tego typu kabin jest jednak wysoki koszt i konieczność wykonania specjalnej instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Ze względu na sposób montażu wyróżniamy:
- Kabiny narożne
- Kabiny przyścienne
- Kabiny wnękowe
- Kabiny wolnostojące




Kabiny prysznicowe z brodzikiem
Za najbardziej wielofunkcyjną należy uznać kabinę z brodzikiem głębokim, a więc mierzącym 9-50 cm. Dołączany jest do niego korek, który umożliwia napełnienie go wodą – wówczas możemy wykorzystać kabinę do namoczenia prania, wykąpania dziecka czy psa. Głęboki brodzik nie będzie jednak odpowiedni dla osób z trudnościami w poruszaniu – konieczność podnoszenia nóg przy wchodzeniu do niego może utrudnić korzystanie z kabiny.
Dla osób starszych i niepełnosprawnych o wiele wygodniejsza będzie kabina prysznicowa z brodzikiem płytkim, czyli mierzącym 2,5-5 cm wysokości. Jest on nie tylko funkcjonalny, ale i elegancki – będzie się świetnie prezentował w łazienkach nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych.
Bez trudu znajdziesz także brodziki wyposażone w krzesełka pod prysznic. Głównie służą one do brania prysznica na siedząco, ale mogą także stać się miejscem do ustawienia kosmetyków i akcesoriów kąpielowych. W przypadku małych kabin siedziska będą jednak zabierać miejsce i tworzyć wrażenie ciasnoty.
Ostatni krzyk mody to kabiny natryskowe bezbrodzikowe, idealnie pasujące do łazienek o przemyślanym designie. Składają się one jedynie ze ścianek i drzwi – funkcję brodzika pełni po prostu łazienkowa podłoga. Konieczne jest jednak wyposażenie posadzki w spadek oraz odpływ – liniowy, ścienny lub kratkę odpływową .
Wśród brodzików prysznicowych wyróżnia się:
- głębokie (9-50 cm wysokości)
- płytkie (2,5-5 cm wysokości)
- z siedziskiem





Drzwi prysznicowe do kabin natryskowych
Wybór drzwi do kabiny prysznicowej ma związek z miejscem, którym dysponujemy. Drzwi otwierane (skrzydłowe) są montowane na zawiasach i najczęściej otwierają się na zewnątrz kabiny. Oznacza to, że wymagają dość dużo przestrzeni – trzeba też liczyć się z wodą kapiącą na podłogę po otwarciu skrzydła. Bardziej wygodne są drzwi wahadłowe, które możemy otwierać zarówno na zewnątrz, jak i do wnętrza kabiny – sprawdzą się w mniejszych łazienkach oraz gdy chcemy uniknąć rozlania wody na posadzce.
W mniejszych pomieszczeniach bardziej praktyczne będą drzwi rozsuwane, otwierane w obrębie kabiny natryskowej. Ich skrzydła poruszają się na rolkach i nie zajmują miejsca w łazience. Nieco podobne są do nich drzwi harmonijkowe, złożone z ruchomych paneli, które przy otwierania nakładają się na siebie. Oba typy drzwi nie powodują kapania wody na podłogę.
Modne stały się także pozbawione drzwi kabiny prysznicowe walk-in. Składają się one jedynie z tafli szkła odgradzających prysznic od reszty łazienki. Wykorzystuje się w nich brodziki płaskie lub zupełnie z nich rezygnuje, montując ścianki bezpośrednio do podłogi. Kabiny walk-in są eleganckie oraz wygodne dla osób starszych i niepełnosprawnych. Zanim jednak zdecydujesz się na tego typu kabinę, upewnij się, że w Twojej łazience jest wystarczająco ciepło – w otwartej kabinie nie gromadzi się ogrzewająca para wodna.
Ze względu na drzwi wyróżniamy:
- Kabiny z drzwiami otwieranymi (skrzydłowymi)
- Kabiny z drzwiami wahadłowymi
- Kabiny z drzwiami przesuwanymi
- Kabiny z drzwiami harmonijkowymi
- Kabiny walk-in





Natrysk w kabinie prysznicowej
Słuchawka prysznicowa to najczęściej spotykane rozwiązanie. Można używać jej zarówno manualnie, jak i zawieszając na ruchomym uchwycie będącym częścią baterii. W najnowszych modelach z reguły występuje możliwość wyboru strumienia wody – może być on zwarty, wąski, oszczędny itp.
Deszczownica to opcja dla osób lubiących relaksować się pod dużym i równomiernym strumieniem wody. Możemy zakupić ją osobno i zamocować w miejscu słuchawki prysznicowej – możemy też wybrać deszczownicę na połączonym z baterią drążku. Bardziej luksusową opcją jest deszczownica podtynkowa mocowana do ściany lub wpuszczana w sufit – należy się na nią zdecydować na etapie budowy lub remontu domu, bo wymaga ona kucia muru w celu schowania instalacji prysznicowej.
Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest montaż panelu prysznicowego. Zwykle zawiera on słuchawkę i deszczownicę, ale istnieją też kabiny prysznicowe z hydromasażem. Cały panel ma postać płyty mocowanej do ściany kabiny – oprócz elementów natryskowych może zawierać również lustro, radio czy podświetlenie. Występują także podtynkowe wersje panelu, w których większość instalacji jest ukryta w ścianie.
Rodzaje natrysku:
- Słuchawka prysznicowa
- Deszczownica
- natynkowa
- podtynkowa
- Panel prysznicowy







