Jak dobrać deskę sedesową? Sprawdź, jaka deska sedesowa najlepsza – wymiary, materiały, kolory

(9 głosów)
kerasan waldorf deska do wc, kerasan waldorf deska sedesowa, kerasan waldorf deska wc
Kerasan Waldorf Deska WC biała oraz muszla klozetowa

Deska sedesowa wydaje się jedynie dodatkiem do funkcjonalnej toalety. W rzeczywistości jednak to element o ważnym praktycznym oraz stylistycznym znaczeniu! Musi być dopasowana rozmiarem, kolorem i kształtem. Powinna być wytrzymała, bo przecież używamy jej nawet kilka razy dziennie. O jakich jeszcze cechach i parametrach należy pamiętać, podczas zakupu deski do ubikacji? O tym poniżej!

O czym przeczytasz w artykule?

Jaka deska sedesowa najlepsza; z duroplastu, drewna czy MDF?

Deska sedesowa może być wykonana z różnych materiałów. Każdy z nich będzie wpływał na cenę, parametry techniczne rozwiązania, odporność na codzienną eksploatację, a nawet wygląd strefy toalety. Jakie rozwiązania dostępne są na rynku?

  Deska Duroplast

Do najbardziej popularnych surowców należy duroplast. Co to? To twarde i wytrzymałe tworzywo sztuczne, które nie odkształca się i nie ulega odbarwieniom. Takie deski często pokrywane są specjalnymi powłokami antybakteryjnymi, które gwarantują maksymalną higieniczność. Są też z reguły wyposażone w solidne mocowania w postaci metalowych zawiasów, co wpływa na ich dłuższą żywotność.

  Deska sedesowa z polipropylenu

Polipropylen to miękki plastik, który wykorzystywany jest do produkcji desek toaletowych. Jest on popularny z uwagi na bardzo niską cenę, ale rozwiązania tego typu są mało odporne na zarysowania, łatwo ulegają zniszczeniu i luzowaniu na mocowaniach. W przypadku białych desek minusem jest też to, że po czasie efektowna biel żółknie. Deski dostępne są w bogatej gamie kolorów, z nadrukami i pasują do większości typowych modeli WC.

  Deska drewniana

Deski sedesowe drewniane to ciekawe alternatywy do łazienki, doceniane głównie za swoje walory wizualne. Są wytrzymałe, ale mogą być problematyczne, jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości. Drewno wymaga specjalnej pielęgnacji. Deski drewniane są też zdecydowanie droższe od innych rozwiązań.

  Deska sedesowa MDF i z drewna prasowanego

Deska sedesowa MDF i z drewna prasowanego to bardziej funkcjonalny zamiennik dla desek drewnianych. Deski świetnie naśladują drewno, a w porównaniu z nim nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji i łatwiej utrzymać je w czystości. Są dostępne w wielu kolorach oraz wzorach, a ich ceny są niższe od wariantów wykonanych z prawdziwego drewna.

  Deska ze stali nierdzewnej (INOX)

Materiałem wykorzystywanym do produkcji desek sedesowych jest również stal nierdzewna. Wyróżniają ją wysoka wytrzymałość na urazy mechaniczne, higieniczność i łatwość utrzymania w czystości, stąd najczęściej deski stalowe stanowią wyposażenie toalet publicznych, luksusowych hoteli czy restauracji zaprojektowanych w duchu stylowego ascetyzmu. Są bardzo drogie, ale za to niemal niezniszczalne.

  Deska sedesowa z żywicy poliestrowej

Deski z żywicy poliestrowej należą do jednych z częściej stosowanych rozwiązań. Mają postać żelowych przeźroczystych klap, w których z reguły wtopione są elementy dekoracyjne, np. rośliny, muszelki. Są odporne na zarysowania i nie stwarzają problemów z utrzymaniem czystości.

deska wc duroplast, cersanit inverto deska do wc, deska toaletowa duroplast
Cersanit Inverto Deska z Duroplastu

deska do wc z żywicy, deska wc z żywicy, deska sedesowa z żywicy
Kerasan Tribeca Deska WC z żywicy termoutwardzalnej

Jak zmierzyć deskę sedesowa?

Deska klozetowa musi idealnie pasować do wybieranej toalety. Liczą się jej długość, szerokość i rozstaw mocowań – z reguły można go regulować w pionie (do długości muszli) oraz poziomie (do szerokości muszli), by zniwelować ewentualne, drobne różnice, jednak zakres ten jest stosunkowo niewielki. Najlepiej więc albo kupić gotowy zestaw lub deskę z oferty tego samego producenta, od którego pochodzi miska WC, albo wykonać obrys toalety na kartce papieru lub kartonie. Taki rysunek powinien uwzględniać zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne krawędzie oraz umiejscowienie mocowań. Dzięki temu wymiary deski sedesowej będą idealnie pasować do WC!

Jak dobrać deskę sedesową?

  • Najważniejszym parametrem, który pozwoli dobrać idealną deskę do toalety, jest rozstaw zawiasów. W większości produktów zawiasy można regulować w pionie lub poziomie w niewielkim zakresie.
  • Oprócz rozstawu mocowań, należy zwrócić uwagę na długość oraz szerokość WC.
  • Aby deska była idealnie dopasowana, najlepiej kupić gotowy zestaw składający się z miski z deską, albo wybrać rozwiązanie z oferty tego samego producenta, co deska do toalety.
  • Pomocny w określeniu wymiarów jest obrys z uwzględnieniem krawędzi wewnętrznych oraz zewnętrznych sedesu i zaznaczeniem mocowań.
kwadratowa deska do wc, deska sedesowa kwadratowa, roca inspira deska
Roca Inspira Deska do WC

Jakie zawiasy do deski sedesowej?

Ważną częścią deski sedesowej są zawiasy. W ofercie sklepów dostępne są deski z zawiasami plastikowymi lub metalowymi. Które będą lepsze? Specjaliści odradzają zakup rozwiązań z plastikowymi mocowaniami, ponieważ po czasie będą się luzować i ograniczać komfort użytkowania sedesu (takie zawiasy są z reguły wykorzystywane w deskach wykonanych z miękkiego plastiku). Za najtrwalsze uznawane są zawiasy metalowe – są solidne, odporne i sprostają próbie czasu.

  • Jeśli kupujesz deskę WC, zwróć uwagę na zawiasy! W tanich plastikowych deskach stosowane są zazwyczaj zawiasy plastikowe, które po czasie się luzują. Najlepsze są zawiasy metalowe.
roca hall deska do wc, roca hall deska sedesowa, deska do wc roca hall
Roca Hall Deska WC z mosiężnymi zawiasami oraz sedes bezkołnierzowy

Jak dopasować deskę sedesową pod względem koloru?

Deski sedesowe są z reguły białe, przez co tworzą z białą miską WC idealny duet. Biel jednak nie jest jedyną propozycją! Sposobem na urozmaicenie wnętrza może być deska sedesowa kolorowa. Czarna lub grafitowa będzie kontrastowała ze śnieżną bielą ceramiki, a czerwona czy ta z niebanalnym motywem może zamienić się w dekorację aranżacji. Producenci oferują deski w szerokiej gamie kolorów, kształtów, a także wzorów.

czarna deska wc, duravit deska wc czarna, czarna deska sedesowa
Duravit Vero Deska do WC w kolorze czarnym oraz bidet i umywalka podwieszana

Jakie dodatkowe funkcje może mieć deska toaletowa?

Deska sedesowa już dawno przestała być zwyczajnym rozwiązaniem, które jedynie dopełnia przestrzeń z miską WC. Podczas zakupów warto zastanowić się nad dodatkowymi funkcjami, jakie oferują producenci. Niektóre z rozwiązań mogą okazać się sposobem na ułatwienie codzienności i eliminację problemów, z którymi borykają się domownicy. Takimi produktami mogą być m.in. deski wolnoopadające, deski elektroniczne czy specjalne deski dla dzieci.

  Deski wolnopadające

Deska wolnooadająca to sanitarny standard, który spotkać można już niemal w każdej toalecie. Posiadają specjalny system amortyzacji, który generuje powolny ruch opadania. Przekłada się to na zalety związane z eliminacją przytrzaśnięcia palców (szczególnie przez małe dzieci), ogranicza hałas powodowany gwałtownym opadaniem deski, a także chroni sedes oraz samą deskę przed zniszczeniem.

  Deski myjące

Deska myjąca łączy zadania zwykłej deski oraz bidetu. Pod jej konstrukcją ukryty jest mechanizm, który pozwala korzystać z szeregu funkcji urządzenia. Mogą to być m.in. automatyczne podnoszenie, mycie tylne czy podgrzewanie. Ranking tego typu propozycji znajdziecie w naszym wpisie: Toaleta myjąca – 6 najlepszych propozycji.

  Deska podwójna (dla dzieci)

Deski podwójne to praktyczne udogodnienie dla rodziców dzieci. Składają się na nie standardowe deski oraz dodatkowa pokrywa o mniejszych wymiarach, która pozwala na komfortowe korzystanie z WC przez najmłodszych domowników.

  Funkcja łatwego wypinania

Niektóre z desek dostępnych na rynku wyposażone są w funkcję łatwego wypinania. To udogodnienie jest szczególnie pomocne w trakcie sprzątania, ponieważ wystarczy nacisnąć umieszczony na nich dyskretny przycisk, aby szybko zdemontować deskę i dokładnie umyć ją pod bieżącą wodą.

duravit sensowash deska wc, myjąca deska wc, deska wc myjąca
Duravit SensoWash Slim Deska myjąca oraz zestaw podtynkowy wc

cersanit deska wc, wypinana deska wc, deska wc wypinana
Cersanit City Oval Slim Deska WC wypinana

duravit durastyle deska, deska wolnoopadająca, wolnoopadająca deska do wc
Duravit Durastyle Deska sedesowa wolnoopadająca

Dlaczego deska sedesowa dla niepełnosprawnych ma przerwę?

Klasyczne deski sedesowe mają kształt litery O. Te dla niepełnosprawnych czy coraz częściej wykorzystywane w przestrzeniach publicznych – U. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie związane jest zarówno z higieną, jak i praktycznością. Otóż kształt litery U ma za zadanie niwelować ryzyko dotknięcia deski genitaliami czy miejscami intymnymi. Wycięcie ułatwia także wycieranie tych stref papierem toaletowym i ogranicza zachlapanie deski moczem.

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia