Bordowa łazienka robi furorę! Odkryj, jak wykorzystać ten modny kolor
Kolor bordowy ma królewski rodowód. To właśnie z królewskim komnatami i pałacowym przepychem kojarzymy go najczęściej. Elegancka barwa z nutą fioletu śliwki i czerwonego buraczka z impetem wdarła się na arenę trendów. Jest szlachetna, głęboka, wyrafinowana i pełna ciepła. Z czym ją łączyć i co zrobić, żeby bordowa łazienka była modna nie tylko teraz, kiedy kolor bordowy jest na fali, ale i za 5 czy 10 lat?
O czym przeczytasz w artykule?
- Bordowy we wnętrzach
- Bordowe kombinacje, czyli co pasuje do bordowego?
- Łazienka bordowa – od czego zacząć?
Bordowy we wnętrzach
Choć bordowy znany jest z pałacowych komnat, to jego genezę najczęściej powiązuje się z rejonem Boreux, czyli malowniczym obszarem Francji, które słynie z wybornego wina. Jego nazwa odnosi się do zacnego trunku, którego barwy nie trzeba nikomu obrazować.
Bordowy kolor symbolizuje odwagę, pewność siebie, władzę oraz luksus. To również barwny wyraz pasji i namiętności. We wnętrzach działa kojąco i wyciszająco, buduje kameralną, wręcz intymną atmosferę, która będzie zachęcać do relaksu. To dlatego bordowa łazienka do dobry pomysł!
Czy burgund i bordowy to to samo?
To dwa różne kolory. Mają nieco inną temperaturę barwową. Bordo jest cieplejszym tonem, w którym znaleźć można pigmenty brązu i pomarańczy. Burgund to chłodniejsza wersja, z nutami fioletu. Burgund i bordo są do siebie myląco podobne, ale stanowią dwa odrębne kolory.
Sprawdź: 14 pomysłów: czerwona łazienka! Podpowiadamy, jak ją urządzić?
Bordowe kombinacje, czyli co pasuje do bordowego?
Bordowa barwa jest zmysłowa, intrygująca, charakterna i głęboka. Należy do odcieni z kategorii odważnych, bo nie każdy może pozwolić sobie na jej użycie. To ciemny ton, który ma moc optycznego pomniejszania przestrzeni, dlatego należy stosować go z odpowiednim wyczuciem. Najlepiej skonfrontować wielkość pomieszczenia z ilością bordowych akcentów. Im pokój jest mniejszy, tym bordowego powinno być mniej lub trzeba go odpowiednio rozświetlić; czy to przy pomocy jasnych odcieni sąsiadujących czy dodatków.
Z czym łączyć bordowy?
Biały i jasny szary to bezpieczne uzupełnienia bordowego. Złoto, beż i granat zaliczane są do kategorii odważnych i luksusowych, charakterystycznych dla stylu glamour. Z kolei czerń podkreśli wyrazisty sznyt aranżacji. Dobrym wyborem będą też pomarańczowy, turkusowy, musztardowy czy różowy – ale tylko w przypadku, gdy celem jest egzotyczny, barwny kombajn.
Łazienka bordowa – od czego zacząć?
Na fali trendu tego nasyconego koloru (nie tylko w branży modowej) bordo wkroczył do wnętrz. Bordowy salon czy bordowa sypialnia nie dziwią jednak tak jak łazienka bordowa. To pomieszczenie, w którym rzadko stosuje się ciemne kolory – niesłusznie! Bordowy świetnie zda egzamin w łazience, zarówno jeśli będzie dyskretnym dodatkiem, jak i głównym tłem.
Podstawowym kryterium decydującym o ilości bordowego w łazience jest metraż. Jeśli wnętrze jest małe i pozbawione okna, postaw na barwny niuans: jedną ścianę udekorowaną bordowymi płytkami, bordową umywalkę czy ręczniki w nasyconym kolorze bordowego. To zbuduje elegancki klimat aranżacji, ale nie przytłoczy jej.
Bordowy połącz z bielą, jasną szarością i armaturą w kolorze złota lub czerni. Jeśli zamontujesz złote baterie umywalkowe, szala przeważy się na korzyść elegancji i wyrafinowania. Gdy wybierzesz czarne baterie wannowe i prysznice, wystrój będzie bardziej nowoczesny. Zarówno do pierwszej, jak i drugiej scenerii pasować będzie biały marmur, który rozświetli wystrój.
W większych łazienkach bordo może się rozgościć na kilku ścianach. Brodowe tło będzie niczym teatralna scena, co stworzy wrażenie kameralności i intymności (w łazience wręcz wskazane!). Przytulność w takiej scenerii warto spotęgować przy pomocy drewna i akcentów brązu.
Z jakim kolorem połączyć bordo?
Bordowy i złoto to elegancki duet, który buduje pałacową atmosferę i świetnie odnajdzie się w przestrzeniach urządzonych w stylu glamour czy modern classic. W łazience bordo często łączony jest też z czernią i bielą. Pierwszy kolor występuje w formie armatury, drugi ceramiki.
Bezpieczne wyjście: bordowe dodatki
Bordowe wnętrza w kombinacji total look są zachwycające, ale mogą po pewnym czasie drażnić i wprawiać w melancholię. Dodatki w tym odcieniu zadziałają efektownie, ale bez negatywnego wpływ na odbiór przestrzeni i nas samych. Wprowadzają do wnętrza powiew elegancji i świeżości, podkreślą jego nutę glamour czy klasyczną, ożywią nastrój i co najlepsze – będzie można je łatwo wymienić, gdy się znudzą, albo miejsce bordowego zajmie inny, podobnie wyrazisty ton.
Przejrzyj: bateria umywalkowa czerwona, czerwona umywalka, umywalka nablatowa czerwona