6 sposobów na czyszczenie kabiny prysznicowej – zobacz, jak usunąć kamień i osady z mydła!

(5 głosów)
kamień na szkle kabiny, jak usunąć kamień z prysznica, usuwanie kamienia z prysznica
Radaway Nes 8 Black KDD I Frame Kabina prysznicowa

Czyszczenie prysznica nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków. Uporanie się z osadami wiąże się z mozolnym szorowaniem oraz zakupem rozmaitych detergentów. I choć większość etykiet obiecuje poskromienie wszelkich zabrudzeń, to nie zawsze jest to prawdą. Dlatego też w tym wpisie przedstawimy sposoby na to, jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej domowymi metodami, a także doradzimy, co robić, aby mycie kabiny trwało zdecydowanie krócej.

O czym przeczytasz w artykule?

Czym usunąć kamień z kabiny prysznicowej?

Mycie kabiny prysznicowej może być łatwiejsze, niż myślisz, ale... (niestety bez „ale” się nie obejdzie) musisz pamiętać o systematyczności! Jak powiadają „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego po każdej kąpieli spłukuj powierzchnię ścianek i drzwi prysznicowych wodą. Dzięki temu unikniesz trwałych i trudnych do usunięcia zabrudzeń.

W drodze do osiągnięcia celu, jakim jest czysta łazienka, ważne miejsce zajmują również środki do czyszczenia kabiny prysznicowej. Nie kupuj przypadkowych detergentów i nie sugeruj się ceną, bo znaczna część z chemikaliów zawiera w składzie mikrogranulki, które mogą uszkodzić nieodwracalnie powierzchnię szyby. Sięgaj więc po łagodne mleczka, spraye oraz domowe roztwory, o których piszemy niżej.

Co jeszcze będzie ważne, jeśli chodzi zarówno o czyszczenie kabiny prysznicowej plastikowej, jak i tej ze szkła hartowanego? Narzędzia, a więc wszelkiego rodzaju ściereczki, gąbeczki i ściągacze do wody. Te akcesoria także dobieraj rozsądnie i zrezygnuj z tych, które mogą zarysować delikatną taflę szyby. W tym przypadku egzamin zdają ściereczki z mikrofibry czy gumowe ściągaczki do wody.

Co warto wiedzieć, przed czyszczeniem kabiny prysznicowej?

 • Jeśli systematycznie, po każdej kąpieli, przemyjesz szybę kabiny czystą wodą, unikniesz problematycznych zabrudzeń. Mycie będzie znacznie szybsze!
 • Do czyszczenia używaj detergentów pozbawionych mikrogranulek.
 • Zrezygnuj też z gąbek o twardszej warstwie wierzchniej. Wybierz zamiast nich gumowe ściągaczki do wody albo ściereczki z mikrofibry.
jak myć szyby kabiny, mycie kabiny prysznicowej, jak umyć kabinę prysznicową
Duravit Open Space Kabina prysznicowa

jak zapobiec kamieniowi w kabinie prysznicowej, czyste szkło w kabinie prysznicowej, czysta kabina prysznicowa
Kabina prysznicowa oraz brodzik prysznicowy Kaldewei Xetis

rodzaje powłok szkła w łazience, kabina z powłoką, prysznic z powłoką
New Trendy New Renoma Kabina prysznicowa wnękowa

czyszczenie kabiny prysznicowej, czyszczenie szkła prysznica, czyszczenie szkła kabiny prysznicowej
Brodzik prysznicowy wyglądający jak odpływ ścienny Kaldewei Xetis w kabinie ze szklanymi ściankami

Czym umyć kabinę prysznicową ze szkła hartowanego?

Pielęgnacja i czyszczenie prysznica ze szkła hartowanego w zasadzie nie różni się zbytnio od sprzątania kabiny wykonanej z tańszych materiałów. Mimo że w tym przypadku zdecydowanie trudniej jest o uszkodzenia ścianki i drzwi, to także należy starannie dobierać akcesoria i środki chemiczne. Najlepsze będą miękkie ściereczki i gąbki bez warstwy ściernej, a także domowe roztwory czy spraye do mycia szyb.

Pamiętaj jednak, że gotowe, chemiczne receptury bardzo często mają w swoim składzie m.in. kwas chlorowodorowy. Mimo że gwarantuje on znakomitą skuteczność, to jest szkodliwy dla człowieka; wywołuje zaburzenia funkcjonowania układów immunologicznego czy oddechowego. Przed zakupem jakichkolwiek detergentów zapoznaj się więc z ich etykietą.

powłoka na szybie kabiny, kabina prysznicowa z powłoką
Kabina prysznicowa Cersanit Arteco

Czyszczenie kabiny prysznicowej z powłoką

Sporym ułatwieniem, jeśli chodzi o czyszczenie prysznica, jest powłoka hydrofobowa. Możesz o niej pomyśleć jeszcze na etapie remontu łazienki lub jej urządzania. Dzięki temu zaoszczędzisz czas oraz pieniądze, bo tego typu rozwiązanie zapobiega osadzaniu się brudu oraz kamienia i ułatwia mycie kabiny prysznicowej. Jak to działa? Niewidoczna dla ludzkiego oka warstwa na szybie prysznica wywołuje efekt perlenia wody. Oznacza to, że krople nie osadzają się na ściankach, lecz spływają w dół, zabierając ze sobą zanieczyszczenia. Taka powłoka nie sprawi, że polerowanie szkła będzie przeszłością, ale znacząco odciąży użytkowników i zmniejszy ilość czasu i energii niezbędnych do osiągnięcia pożądanego blasku!

Dlaczego warto wybrać kabiny z powłoką hydrofobową?

 • Kabina prysznicowa z powłoką to sposób na łatwiejsze sprzątanie strefy kąpieli!
 • Powłoka hydrofobowa wywołuje tzw. efekt perlenia wody, co oznacza, że krople nie osadzają się na ściankach. Spływają po nich, zabierając ze sobą wszelkie zabrudzenia.
 • Takie rozwiązanie skróci czas mycia szyby prysznicowej.
 • Dzięki niej ograniczysz zużycie chemicznych detergentów.
kabina z powłoką, powłoka na szkle w kabinie prysznicowej, prysznic z powłoką
Novellini Kuadra 2.0 PHFH Kabina prysznicowa prostokątna

Czyszczenie kabiny prysznicowej parą

Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej? Parą! To znakomity sposób na pozbycie się kamienia, osadów, a nawet i pleśni. Do takiego czyszczenia nie potrzebujesz nic, poza specjalnym czyścikiem parowym oraz odpowiednią końcówką. Zbędne będą chemiczne preparaty, a nawet domowe mikstury na bazie octu czy wina. Oznacza to, że inwestycja bardzo szybko się zwróci – zwłaszcza że tego typu poręczny sprzęt możesz też wykorzystać w kuchni (do usuwania tłustych plam), w przedpokoju (do mycia luster i drzwi), czy nawet w salonie lub na tarasie.

mycie kabiny parą, mycie kabiny prysznicowej parą, mycie parowe kabiny prysznicowej
New Trendy New Soleo Black Kabina prysznicowa oraz bateria prysznicowa

usuwanie kamienia w kabinie prysznicowej, jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej, jak usunąć kamień z prysznica
Radaway Essenza Pro White KDJ Kabina prysznicowa

Domowy sposób na czyszczenie kabiny prysznicowej

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć kamień z szyby prysznica, a nie chcesz inwestować w nową kabinę z powłoką hydrofobową albo parownicę czy kosztowne chemikalia, postaw na domowe receptury! Mnóstwo możliwych i skutecznych składników, które szybko usuną zabrudzenia, znajdziesz we własnym domu. Żeby kabina prysznicowa lśniła, przydatne będą m.in. ocet, soda oczyszczona czy kwasek cytrynowy.

 • Czyszczenie kabiny prysznicowej: ocet i soda

Wymieszaj ocet z wodą w proporcji 1:1, przelej miksturę do spryskiwacza, spryskaj szybę i odczekaj 10 minut. Po tym czasie spłukaj wszystko i przetrzyj do sucha. Taka mieszanka świetnie poradzi sobie z kamieniem i nalotami z mydła. Z kolei do usunięcia grzybów i pleśni z zakamarków prysznica, wykorzystaj sodę oczyszczoną i wodę utlenioną. Połącz je do uzyskania gęstej papki i nanieś na zabrudzony obszar. Po 10 minutach wyszoruj powierzchnię i opłukaj wodą.

 

czym myć kabinę prysznicową, naturalne sposoby mycia kabiny prysznicowej, czym myć kabinę
Kabina prysznicowa Duravit Open Space oraz krzesełko pod prysznic

 • Czyszczenie prysznica przy pomocy kwasku cytrynowego

Zamiast octu możesz też wykorzystać kwasek cytrynowy na kabinę prysznicową. Wystarczy, że do niepełnej szklanki wody wsypiesz dwie łyżeczki kwasku i dokładnie wymieszasz składniki. Powstały roztwór przelej do spryskiwacza i gotowe! Pamiętaj tylko, że taka mikstura może niekorzystnie wpłynąć na stan elementów marmurowych, więc zrezygnuj z tej metody, jeśli masz we wnętrzu ten szlachetny kamień.

 

domowe środki do mycia kabiny prysznicowe, mycie kabiny domowe środki, kabina prysznicowa mycie domowe sposoby
Cersanit Arteco Kabina prysznicowa

 • Mycie kabiny prysznicowej białym winem

Jeśli jesteś miłośnikiem wina, zwłaszcza białego, możesz wykorzystać trunek do mycia drzwi i ścianek prysznicowych. Zmieszaj go z wodą w proporcjach 1:1 i przelej do spryskiwacza, a następnie rozpyl na szybę. Po kilku minutach spłucz całość wodą.

 

czym czyścić kabinę prysznicową z kamienia, mycie kamienia ze szkła kabiny
Novellini Brera G Kabina prysznicowa z szybą przezroczystą

Skomentuj

2 komentarzy

 • Janina
  Moja babcia zawsze używała do mycia szyb wody wraz z octem - rewelacyjny środek!
 • Paulin
  Podoba mi się pomysł na naturalne środki czystości.

Rekomendacje i wyróżnienia