11 powodów, dlaczego tania kabina z hydromasażem i sauną to kiepski pomysł

(4 głosów)
usterki w tanich kabinach prysznicowych, nieszczelność w kabinie prysznicowej, części w tanich kabinach prysznicowych
 

Kabiny prysznicowe z hydromasażem na promocji lub te dostępne w ofercie mało znanych sklepów kosztują niekiedy nawet 1000 zł. W tej cenie sprzedawcy obiecują niesamowite chwile, maksymalne odprężenie, solidne materiały i bardzo długą eksploatację. Jednak rozmawiając z Klientami oraz Użytkownikami tych hitowych propozycji, spotkamy się raczej z negatywnymi opiniami. Powód? Poznajcie ich aż 11! Podpowiadamy, dlaczego tania kabina prysznicowa z hydromasażem i sauną może okazać się nietrafioną inwestycją.

O czym przeczytasz w artykule?

Na początku chcemy sprostować! Nie zawsze tania kabina prysznicowa będzie oznaczała kiepski oraz wadliwy produkt. Chodzi raczej o jakość oraz markę. Za rozwiązania wykonane z wysokogatunkowych materiałów, wyposażone w nowoczesne i bezpieczne technologie z reguły musimy zapłacić nieco więcej. Co nie znaczy, że nie możecie natrafić na super wyprzedaż albo podczas zakupów obudzi się w Was wytrawny negocjator. My dziś chcemy Was odwieźć od zakupu kabin eksportowanych z Państwa Środka.

Kabina prysznicowa z hydromasażem – jaka najlepsza? Bezpieczna!

W przypadku kabiny z hydromasażem kwestie bezpieczeństwa wysuwają się na pierwszy plan, bo chodzi tu o urządzenia wykorzystujące nie tylko wodę, lecz także prąd – a ta para, jak wiadomo, nie bardzo się lubi. Nieodpowiednio zaizolowane przewody czy przepięcia występujące w systemach instalacji mogą okazać się ogromnym zagrożeniem, a w przypadku tandetnych urządzeń „no name” prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest dosyć spore. Sprowadzane z Azji kabiny masażowe często nie posiadają odpowiednich certyfikatów oraz atestów – tym samym są niebezpieczne dla każdego, kto będzie z nich korzystał!

Kabiny z hydromasażem od renomowanych producentów może i kosztują więcej, ale na tę cenę składają się wspominane certyfikaty jakości, atesty i wnikliwe kontrole szczelności, w wyniku których sprawdzany jest każdy, nawet najmniejszy element systemu. Na takich kabinach z pewnością znajdziemy znak CE czy atesty wydane przez Państwowy Zakład Higieny. Nas to przekonuje, a Ciebie? Być może przekona Cię ten artykuł o wadach podobnych produktów: niebezpieczne wanny z Chin.

 • Powód 1. Tanie kabiny z hydromasażem i sauną mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Producenci korzystają z gorszych komponentów i tańszych zamienników, które mogą generować spięcia w instalacji. Problemem może być chociażby generator pary nieprawidłowo zabezpieczony przed kontaktem wody oraz prądu.
 • Powód 2. Kabiny eksportowane spoza Europy często nie posiadają atestów i certyfikatów. Dobrej jakości rozwiązania oznaczone są certyfikatami, znakiem CE oraz poddawane są kontrolom szczelności.
izolacja kabli do kabiny, niebezpieczna kabina z hydromasażem, atestowana kabina prysznicowa
Gorszej jakości materiały mogą być niebezpieczne dla zdrowia

Kabiny z hydromasażem – opinie o materiałach

Jakość tanich kabin z hydromasażem pozostawia wiele do życzenia – także w kontekście wykorzystywanych materiałów. Niezbyt solidne komponenty po zaledwie kilku razach użytkowania niszczeją, matowieją oraz żółkną, a ich doczyszczenie staje się nie lada wyzwaniem, którego pewnie nie podjęłaby się nawet Perfekcyjna Pani Domu. Na tym jednak problemy się nie kończą, bo listę otwierają ciągłe awarie i nieszczelne drzwi, zakamienione dysze czy rdzewiejące profile. W efekcie zamiast obiecanych chwil odprężenia czekają nerwy, dodatkowe wydatki i kłopoty. W przypadku sanitariatów faktem jest to, że cena idzie w parze z jakością, dlatego niejednokrotnie za kusząco tanie alternatywy zapłacimy dwa razy – raz podczas zakupów i drugi podczas naprawy lub wymiany.

 • Powód 3. W tanich kabinach często pojawiają się problemy takie jak nieszczelne drzwi, słabej jakości elektronika, wadliwa instalacja doprowadzająca wodę czy rdzewiejące profile. Te kłopoty mogą powstawać nawet po kilku tygodniach użytkowania.
kabina prysznicowa elektronika, kabina prysznicowa kable, podłączenie kabiny masażowej
W tanich kabinach częstym problemem jest słabej jakości elektronika

Akrylowy brodzik? Możesz być w błędzie!

Pozostańmy jeszcze chwilę przy materiałach, bo w przypadku kabiny z hydromasażem wiąże się to także z brodzikiem oraz szybą. Tanie brodziki najczęściej wykonane są z polistyrenu, a więc tworzywa sztucznego, które z wysoką wytrzymałością oraz odpornością na czynniki mechanicznie nie ma nic wspólnego. To surowiec, który łatwo ulega niszczeniu, a w kontakcie z promieniami UV żółknie i traci estetyczny wygląd, co skutecznie skraca jego termin przydatności.

Po drugiej (droższej) stronie mamy akryl sanitarny. Renomowani producenci korzystają z niego, ponieważ jest trwały i bezpieczny (co ważne – nie zawiera on chemicznych domieszek, więc jest nieszkodliwy dla zdrowia), jest łatwy do utrzymania w czystości i przyjemny w dotyku, długo utrzymuje ciepło, nie blaknie i nie żółknie na skutek działania słońca. Krótko mówiąc, akrylowe brodziki – w przeciwieństwie do tych wykonanych z polistyrenu – to gwarancja trwałości.

A jeśli kabina prysznicowa, to i szyba! Tutaj znów mamy do czynienia z dwoma całkowicie przeciwnymi alternatywami. Po stronie tanich produktów także najczęściej spotkamy polistyren, o którym przeczytaliście nieco wyżej. Po stronie rozwiązań od renomowanych marek stoi coś znacznie bardziej solidnego, a mianowicie aluminium oraz grube szkło hartowane, określane mianem szkła bezpiecznego. Ten termin jest zasługą tego, że szyba ta jest kilkukrotnie bardziej wytrzymała od tradycyjnej, a w razie jakichkolwiek mocniejszych (naprawdę mocniejszych! :)) uderzeń, tafla rozbija się na drobne kawałeczki o tępych krawędziach (tak jak w samochodzie), a więc nie ma mowy o żadnych okaleczeniach.

 • Powód 4. Tanie brodziki prysznicowe wykonane są z polistyrenu. Produkty renomowanych marek z odpornego akrylu. Co je różni? Jakość, wytrzymałość oraz trwałość!
 • Powód 5. Szyby „no name” kabin również produkowane są z polistyrenu, natomiast w dobrej jakości rozwiązaniach stosuje się szkło hartowane. To szkło bezpieczne nawet kilkukrotnie bardziej wytrzymałe niż zwykłe szkło!
kabina prysznicowa szkło, szkło hartowane w kabinie prysznicowej, kabina prysznicowa szkła
Należy zwrócić uwagę z jakiego szkła wykonana jest kabina prysznicowa, powinno to być szkło hartowane

Kabina z hydromasażem a jakość dysz

Skupmy się teraz na elemencie, bez którego wodny masaż byłby niemożliwy. Mowa o dyszach. To detale o wielkim znaczeniu! Muszą być prawidłowo rozmieszczone, tak by strumień padał na określone partie ciała, a woda z nich wypływająca powinna mieć określoną siłę, co wiąże się też z odpowiednią średnicą elementów. Strumień nie może być za słaby (a średnica otworu zbyt mała), bo hydromasaż będzie całkowicie nieskuteczny. Nie może też być za mocny (średnica może być wówczas zbyt duża), gdyż prowadzi to do uszkodzenia skóry i innych obrażeń. Za mała średnica może też wpływać na szybsze zakamienianie otworów.

Słabej jakości dysze nie dość, że ulegają zakamienieniu, to mogą być również nieprawidłowo zakończone. Tym samym ostre krawędzie będą ranić ciało i powodować dyskomfort podczas kąpieli.

 • Powód 6. Dysze w tanich kabinach mogą być źle rozmieszczone.
 • Powód 7. Średnica dysz może być zbyt mała lub zbyt duża, co tym samym będzie ograniczać (nawet do zera) skuteczność hydromasażu.
 • Powód 8. Gorsze dysze to więcej zmartwień. Szybciej pokrywają się kamieniem i zatykają. Mogą być też niestarannie wykonane, a ich ostre krawędzie będą ranić ciało.
deszczownica w taniej kabinie, deszczownie do kabin, tania deszczownica
W tanich kabinach prysznicowych części mogą być nieprawidłowo zamontowane i niestarannie wykonane

Serwis i montaż w cenie

Mimo że markowa kabina prysznicowa z hydromasażem jest droższa, to warunki posprzedażowe związane z jej nabyciem są o wiele korzystniejsze – bardzo często zawierają montaż oraz serwis w cenie. Co więcej, w przypadku zakupu urządzenia tego typu z reguły nie ma żadnych problemów ze znalezieniem części zamiennych, a producenci udzielają na nie nawet do 10 lat gwarancji dostępności. W przypadku tanich kabin możemy być zdani na łaskę – lub niełaskę – sklepu czy konieczność przeprowadzenia samodzielnych napraw, zamawiania akcesoriów na zagranicznych portalach sprzedażowych. To niepotrzebna strata czasu, nerwów i – jak się okazuje – pieniędzy.

 • Powód 9. W przypadku tanich kabin dostęp do części zamiennych jest bardzo ograniczony. Gwarancja na produkty wynosi jedynie dwa lata.
 • Powód 10. Producenci wysokiej jakości kabin nie dość, że oferują korzystne warunki gwarancyjne, to często zapewniają montaż lub serwis w cenie.
 • Powód 11. Renomowane marki oferują nawet do 10 lat gwarancji na dostępność części zamiennych.

Jeśli nie kabina, to może wanna? Zastanawiasz się nad zakupem wanny z hydromasażem? Koniecznie przeczytaj nasz tekst: Wanna z hydromasażem - opinie

Jeśli szukasz niezawodnej kabiny, wybierz rozwiązania z oferty: Duravit, Novellini, Hoesch, Victory Spa, Riho.

duravit inipi, sauna duravit, duravit sauny
Sauna domowa Duravit Inipi oraz zestaw prysznicowy z deszczownicą

kabina z hydromasażem, hydromasaż pod prysznicem, duża kabina z hydromasażem
Hoesch Sensamare Kabina prysznicowa z hydromasażem

novellini hydromasaż, systemy hydromasażu novellini, kabina novellini z hydromasażem
Novellini Media 2.0 Kabina z hydromasażem oraz szafka z umywalką

domowa sauna, sauna do domu, dom z sauną
Duravit Inipi Sauna

kabina z sauną, sauna w mieszkaniu, mała sauna w prysznicu
Novelini Glax 2.0 Sauna w kabinie prysznicowej oraz deszczownica sufitowa

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia