Na jakiej wysokości umywalka podwieszana od podłogi, a wpuszczana w blat do ziemi? Forum, Blog, Opinie, Normy!

(43 głosów)

Przejdź do:


Na jaką wysokość umywalka łazienkowa norma?

 • Norma to 75-85 cm. Uaktualniona norma ze względu na coraz wyższą populację to 85-90 cm,
 • W przypadku gdy z umywalki będą korzystać bardzo wysokie osoby, powinno się je montować na wysokości 95 i 100 cm,
 • Wysokość idealna to 85-90 cm.

Umywalka na wysokości 90, 95, 100 cm?

 • Montaż 90 cm - zalecana wysokość montażu,
 • Montaż na wysokości 95-100 cm stosuje się w przypadku bardzo wysokich osób.
umywalka wisząca wysokość, wysokość montażu umywalki wiszącej, umywalka podwieszana na jakiej wysokości
Umywalka wisząca z baterią ścienną Oras Electra

Umywalka nablatowa na blacie stawiana na blat na jakiej wysokości?

 • Rant górny na wysokość 85-90 cm, zatem blat musi być odpowiednio niżej (blat należy obniżyć o wysokość umywalki).
umywalka nablatowa wysokość, na jakiej wysokości umywalka nablatowa, montaż umywalki nablatowej wysokość
Umywalka stawiana na blat z baterią Oras Optima

Wysokość umywalki dla niepełnosprawnych starszych seniorów

 • Umywalki dla seniorów proponujemy montować na wysokości 80-85 cm.

Wysokość umywalki w przedszkolu żłobku dla dzieci.

 • Zalecana wysokość to 60 cm,
 • Wraz ze wzrostem dziecka co dwa lata zalecane jest podwyższenie zamontowanej umywalki o 5 cm.

Do kompletowania z umywalkami w szczególności polecamy następujące produkty:
 

Korek automatyczny tzn. (Click-Clack, Push-Open) do Twojej umywalki

Korek klik klak do umywalki to obowiązkowy element łazienki, który odpowiada za zamykanie i otwieranie dopływu wody. Mimo niewielkich gabarytów, jego obecność jest konieczna ponieważ bez niego nie podłączymy syfonu. Te dwie części – skręcone ze sobą – są gwarancją prawidłowego obiegu wody. Klasyczne korki, sterowane za pomocą charakterystycznego bolca znajdującego się z tyłu korpusu baterii, prezentują się mało atrakcyjnie, dlatego coraz częściej sięgamy po korki automatyczne tzw. korek click-clack, korek push-to-open. Naciskając go, zamykamy dopływ, a kolejnym, tym samym ruchem, wypuszczamy wodę z umywalki. Korek Click-clack może wystąpić w wielu wariantach kolorystycznych, ale ze względu na różnice odcieni, lepiej zamontować korki chromowane. Jeśli zdecydowaliśmy się na korek biały, wówczas sięgnijmy po modele z oferty producenta ceramiki, którą wybraliśmy. Przed zakupem baterii lub umywalki, warto dowiedzieć się czy otrzymamy korek click-clack w zestawie, czy będziemy musieli go nabyć osobno. Z reguły, gdy decydujemy się na baterie ścienne lub baterie nablatowe wysokie, sami musimy zaopatrzyć się w korek automatyczny choć niektóre firmy nawet klasyczne baterie montowane w umywalce sprzedają bez takich korków. Pamiętajmy więc – zawsze zapytajmy Handlowca o korek lub sprawdźmy tę informację w opisie produktu!


Syfon umywalkowy – ozdobny, butelkowy, niski który będzie najlepszy?

Syfon (nazywany również półsyfon) – podobnie jak korek umywalkowy – to podstawowy element wyposażenia łazienki. Każdy z nich posiada uniwersalny gwint, dlatego bez problemu przykręcimy go do korka klick-klack lub tego, który znajduje się w komplecie z armaturą. Dobieramy go w zależności od tego, gdzie i jak montowana będzie bateria umywakowa. Jeśli będzie on eksponowany na zewnątrz, np. pod umywalką wiszącą, albo w łazience dla gości, zwróćmy uwagę na estetykę i sięgnijmy po syfon ozdobny. Z racji tego, że – oprócz praktycznej funkcji – będzie on dekoracją pomieszczenia, warto zdecydować się na syfon do umywalki ozdobny owalny lub prostokątny pasujący kształtem do wybranej armatury i ceramiki. Drugą propozycją jest syfon butelkowy mosiężny chromowany. To proste rozwiązanie, wykorzystywane głównie podczas montażu umywalek wiszących w pomieszczeniach gospodarczych, kotłowniach czy garażach. Trzecim wariantem jest syfon plastikowy rurowy tzw. niski lub płaski, określany też jako szafkowy, meblowy albo syfon oszczędzający miejsce. Zajmuje znacznie mniej przestrzeni niż syfon butelkowy i polecany jest do montażu umywalki nablatowych lub tzw umywalek meblowych, pod którą ma znaleźć się szafka umywalkowa. Gdy zamawiamy umywalkę, upewnijmy czy na pewno zamówiliśmy syfon – taka rozwaga pomoże uniknąć gorączkowych poszukiwań na ostatnią chwilę, gdy monter już w progu.


Porada montera - zawory do wody ciepłej i zimnej

Zawory kulowe doprowadzające wodę do baterii, są najważniejszymi elementami, które należy zamówić w momencie zakupu armatury do łazienki, kuchni lub pomieszczenia gospodarczego. W związku z tym iż doprowadzana jest ciepła i zimna woda, pamiętajcie aby zamawiać zawsze dwa zawory do jednej baterii. Z uwagi na miejsce montażu oraz preferowany styl, polecamy trzy główne typy produktu:
 


Zobacz również:

Wszystkie umywalki 
Najciekawsze umywalki nablatowe
Najlepsze umywalki nablatowe bez otworu

Skomentuj

1 komentarz

 • Basia
  U mnie zamontowano zbyt nisko, przeżywam koszmar każdego dnia! Szukam opcji podniesienia.

Rekomendacje i wyróżnienia