Złota łazienka – jak ją urządzić? Jakie płytki, baterie i dodatki wybrać? Inspirujemy!

Złoto kojarzy się głównie z bogactwem i luksusem, a użyte w zbyt dużej ilości – tandetą i kiczem. To nic, że ten cenny kruszec już od starożytności był najważniejszą dekoracją świątyń i towarzyszył pod różną postacią wszystkim władcom. Że to synonim dobrobytu oraz majątku. Że to ulubieniec wszystkich kobiet, oznaka elegancji oraz szlachetności. We wnętrzach rządzą inne reguły! Nadmiar złota oznacza równię pochyłą – ku aranżacji, której daleko do modnych i stylowych! Jak więc znaleźć „złoty środek” i użyć złota, by nie przesadzić? Odpowiedzi znajdziecie niżej.
O czym przeczytasz w artykule?
- Jak wprowadzić złoto do łazienki, by nie przesadzić?
- Złota łazienka kontra modne style wnętrzarskie
- 4 sprawdzone sposoby na złoto w łazience
- Z czym łączyć złoto w łazience?
- Łazienka biało-złota
- Łazienka czarno-złota
- Łazienka srebrno-złota
Jak wprowadzić złoto, by nie przesadzić?
Złoto we wnętrzu ma tyle samo zwolenników, co przeciwników, choć od pewnego czasu zauważyć można, że aranżacyjne trendy otwierają się na te efektowne akcenty. Być może to rezultat tego, że znudziło nam się już naturalne drewno, a beton spotykamy w co drugim mieszkaniu. Szukamy czegoś innego, bardziej niepowtarzalnego i unikalnego – złoto wydaje się idealnym sprzymierzeńcem w osiągnięciu tego celu. To cenne kruszywo wprowadzi do pomieszczenia sporo ciepła, rozświetli je i doda mu nieco wyrafinowanego charakteru. Żeby jednak uzyskać taki efekt, nie można przesadzić z ilością pozłacanych elementów. Najlepiej wykorzystać znaną już pewnie wszystkim miłośnikom designu zasadę – „mniej znaczy więcej”. I jeszcze jedna „złota rada”: monochromatyzm jest niewskazany!
Przygodę ze złotem rozpocznijmy od rozstrzygnięcia dylematu dotyczącego tego, czy ma być ono w łazience dominantą (a więc zależy nam na aranżacji o ekskluzywnym charakterze) czy raczej wysmakowanym dodatkiem, który podkreśli wystrój. W pierwszym wariancie sprawdzą się złote płytki łazienkowe wyłożone na jednej ścianie lub w postaci powtarzającego się motywu skonfrontowane z armaturą czy ozdobami w takim samym wydaniu. Sekretem udanej realizacji są powściągliwość, konsekwencja, a przede wszystkim zachowanie odpowiednich proporcji, w przeciwnym razie możemy przytłoczyć wnętrze. Warto też dodać, że takie iście barokowe aranżacje, bogate w masywne ludwikowskie meble do łazienki i dekoracyjne elementy są zarezerwowane wyłącznie dla większych pokojów kąpielowych.
Drugi sposób na wykorzystanie złota w łazience wiąże się z zastosowaniem go w roli akcentów dekoracyjnych. Dodatki w takim wydaniu będą odpowiadały za wrażenie przytulności – mogą ocieplić surowy wystrój, spotęgować naturalny klimat czy podkreślić niebanalny styl retro. To zdecydowanie najczęściej wybierana alternatywa – z jednej strony najbezpieczniejsza, z drugiej zaś efektowna.


Złota łazienka kontra modne style wnętrzarskie
Złota łazienka od razu kojarzy się ze stylizacjami w barokowym klimacie; pełnymi pałacowego przepychu, z kryształowymi żyrandolami, połyskującymi powierzchniami i lustrami ulokowanymi w masywnych ramach. To dobry motyw przewodni do wystroju inspirowanego romantycznym rokoko czy niebanalnym art déco nastawionym na silne kolorystyczne kontrasty i połączenia rzeczy retro z nowoczesnymi. Inspiracje przeszłością obfitują w pozłacane detale, jednak i we współczesnych kierunkach znajdziemy nurty zezwalające na użycie szlachetnych materiałów. Coraz częściej złoto ociepla wnętrza w stylu loftowym, gdzie korzystnie wypada na tle betonu (zwłaszcza w postaci baterii łazienkowej), pasuje też do glamour, będąc kompanem dla marmuru, a także ciekawie współgra z wystrojami minimalistycznym, eklektycznym oraz nowoczesnym.
W jakim stylu wykorzystać złote elementy:
- Barokowym,
- Inspirowanym rokoko,
- Art déco,
- Glamour,
- Klasycznym,
- Minimalistycznym,
- Nowoczesnym,
- Eklektycznym,
- Loftowym.

4 sprawdzone sposoby na złoto w łazience
Elegancka łazienka ma różne oblicza, ale najczęściej stanowi przestrzeń upiększoną przez złote dodatki. Tego typu dekoracje dodają wnętrzu ciepła i przytulnego charakteru, wprowadzają wrażenie luksusu i idealnie oddają znacznie słów „diabeł tkwi w szczególe”. Tym szczegółem mogą być rama lustra wiszącego nad umywalką, rzeźbione nóżki wanny wolnostojącej, uchwyty mebli, akcesoria łazienkowe (mydelniczka, pojemniki, koszyki na kosmetyki, wieszaki na papier) czy oprawy oświetleniowe. Pasują do wielu stylów aranżacyjnych, a przede wszystkim nie przytłaczają – oczywiście pod warunkiem, że nie przesadzimy z ich ilością.
Kolejnym sposobem są złote płytki łazienkowe. Mogą to być zarówno drobne mozaiki, jak i wielkoformatowe kafle. Ozdobienie nimi wszystkich ścian będzie jednak odważnym posunięciem i może przytłoczyć wnętrze, dlatego najlepiej ograniczyć się do określonych powierzchni, stanowiących uzupełnienie neutralnej bazy. Pozwolą one m.in. skutecznie podkreślić ważne strefy w łazience – np. przestrzeń nad umywalką, za wanną czy pod prysznicem. Inną alternatywą jest użycie dekorów z inkrustowanymi ornamentami (najczęściej z florystycznymi lub geometrycznymi wzorami), które pięknie rozświetlą pomieszczenie, dodadzą mu szyku i będą korespondowały ze złotymi dodatkami.

Złota armatura to trzecia z możliwości gwarantujących stworzenie niebanalnego wystroju. Baterie tego typu to niezwykła biżuteria łazienki. Można je w efektowny sposób połączyć z białą ceramiką albo wyeksponować na tle czarnej umywalki czy wanny. W przypadku tej kategorii materiał często występuje nie tylko pod klasyczną postacią, ale w modnym wariancie rose gold czy eleganckim starym złocie pokrytym patyną. Różowe złoto z reguły pojawia się w towarzystwie uroczych pasteli, gwarantując bardzo kobiecą i świeżą aranżację, choć świetnie sprawdzi się też w konfrontacji z chłodnymi odcieniami: grafitami, szarościami czy granatem. Stare złoto to z kolei „wisienka” na torcie w stylizacji retro i vintage, przybiera bardziej finezyjną formę; jest wzbogacone o charakterystyczne uchwyty krzyżowe czy oryginalne korpusy.

Ostatnia propozycja to złota umywalka. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że to rozwiązanie, które przyciągnie uwagę każdego, kto przekroczy próg łazienki! Warto ją odpowiednio wyeksponować, wybierając neutralne tło – mogą to być zarówno jednolite powierzchnie, jak i te imitujące naturalne materiały: drewno, beton czy marmur.


Z czym łączyć złoto w łazience?
Może się wydawać, że szlachetny złoty odcień nie lubi konkurencji, a jednak ilość kolorów oraz motywów, z którymi prezentuje się znakomicie, świadczy raczej o jego uniwersalności. Z czym go łączyć? Z podstawowymi tonami, a więc bielą, szarością oraz czernią. Powstały w ten sposób kontrast ożywi wystrój, nada mu szykownego klimatu – sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniu urządzonym zgodnie z nurtem minimalistycznym lub nowoczesnym. Akcenty w takim wydaniu dobrze komponują się również z całą paletą brązów i kremów – ich wspólnym mianownikiem jest bowiem ciepły charakter, co przyczyni się do wykreowania przytulnego i harmonijnego lokum.
Na więcej świeżości i lekkości możemy liczyć, jeśli postawimy złoto w opozycji do pudrowego różu, mięty czy chłodnego błękitu. Pastelowe tło będzie gwarancją wykreowania subtelnego, kobiecego klimatu. Pomoże również rozświetlić i optycznie powiększyć wnętrze. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by skonfrontować złoto z ciemniejszymi tonacjami: granatem, butelkową zielenią czy burgundami. Takie iście królewskie połączenia z góry skazane są na sukces! Mają w sobie coś magicznego i tajemniczego.

Na tym jednak nie kończą się stylizacyjne zalety złota. Ogromne grono barw poszerzają także motywy, a zwłaszcza drewno, marmur i inne kamienie czy beton. Poza przestrzenią łazienki wykorzystać możemy aksamit, len, wełnę oraz skórę.

Łazienka czarno-złota – królowa elegancji!
Zdecydowanie najbardziej śmiałą, a co za tym idzie wytworną, kombinacją jest miks złota i czerni. Najprościej wykorzystać ciemny kolor na ścianie (w formie płytek lub tapety) lub w postaci wanny (koniecznie wolnostojącej, umieszczonej na dekoracyjnych złotych nóżkach). Dobrym pomysłem będą też meble z ciemnymi frontami czy wyraziste dodatki, jak lustra zamknięte w efektowne ramy przypominające liście akantu. Zamiast matowych powierzchni, wybierzmy te w wariancie połyskującym, które rozświetlą wnętrze. Gdzie tu miejsce na złoto? Jest go całkiem sporo – wystarczy wybrać złote baterie łazienkowe, lampy i akcesoria.

Łazienka srebrno-złota dla fanów nieoczywistych połączeń
Czy złoto i srebro mogą iść w parze? Jak się okazuje – TAK! Tworząc przy tym całkowicie niebanalną propozycję! Szlachetne tonacje wprowadźmy jako inserta na płytkach ceramicznych. Biżuteryjny akcent doda wnętrzu ekskluzywnego charakteru i będzie korespondował zarówno z chromowaną armaturą łazienkową, jak i złotymi ozdobami. Jeśli chodzi o bazę, najlepiej postawić na biel, a żeby nadać pomieszczeniu wyrazistości, sięgnijmy dodatkowo po czarne elementy dekoracyjne.

Biało-złota łazienka, czyli subtelność w ekskluzywnym wydaniu
Łazienka biało-złota to przepis na eleganckie wnętrze – nawet to w bloku, które nie „grzeszy” zbyt wielkim metrażem. Biel zastosowana na ścianach i podłodze optycznie powiększy pomieszczenie, ale by przestrzeń zyskała charakteru, wymaga ocieplenia, dlatego warto postawić na złoto! Do klasycznej aranżacji dodajmy też nieco drewna oraz beżu w postaci dywaników, ręczników czy dekoracji. W stylizacji glamour wybierzmy jasny marmur i pastelowe tekstylia, a w minimalistycznej pudrowe detale zamieńmy na czarne.

