Nowoczesna pralnia w domu. 7 praktycznych wskazówek projektantki wnętrz

Chcesz utrzymać nienaganny porządek w łazience i wyeliminować problem piętrzącego się prania? Wydzielenie pomieszczenia gospodarczego, w którym można przechowywać detergenty, suszarkę do prania czy deskę do prasowania, to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie porządek i chcą efektywniej zarządzać domowymi obowiązkami. Nie potrzebujesz wiele miejsca – wystarczy odrobina kreatywności! Zobacz, jak w kilku prostych krokach zaaranżować własną pralnię w domu.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Mała pralnia – aranżacja strefy gospodarczej w łazience
- Pralnia w domu – inspiracje aranżacyjne i garść praktycznych wskazówek
- Wyposażenie pralni domowej – o tym pamiętaj!
Mała pralnia – aranżacja strefy gospodarczej w łazience
Pralnia domowa kojarzy się z domem jednorodzinnym albo wspólnym pomieszczeniem w bloku. Czy oznacza to, że nie właściciele mieszkań mogą zapomnieć o tym „luksusie”? Nic bardziej mylnego! Coraz więcej osób decyduje się na wydzielenie pralni w łazience. Jak to zrobić? Jednym z najprostszych sposobów jest zainstalowanie wysokiej szafki łazienkowej, która skutecznie ukryje sprzęt AGD. W takiej zabudowie można przechowywać detergenty i akcesoria, dzięki czemu przestrzeń jest uporządkowana, a przez to wydaje się optycznie większa.Gdzie najlepiej zrobić pralnię w domu?
Możesz przeznaczyć na ten cel osobne pomieszczenie, najlepiej tuż koło łazienki, lub zbudować ściankę działową z płyty karton-gipsowej w samej łazience. Ta druga opcja jest tańsza i mniej czasochłonna niż budowanie pełnej ściany, ale równie skuteczna w oddzielaniu przestrzeni pralni od reszty łazienki. Mała pralnia w domu może być wyposażona w półki lub schowki, które umożliwiają przechowywanie potrzebnych rzeczy. Innym praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie wnęki ściennej, która może pełnić rolę mini-pralni. W tym przypadku wystarczy zamontować odpowiednią zabudowę, aby ukryć pralkę i stworzyć dodatkowe miejsce do przechowywania.Mała pralnia – aranżacja strefy z pralką w łazience:
- Nie wiesz, jak urządzić pralnię w domu? Nie musisz mieć osobnego pomieszczenia gospodarczego! Wystarczy zbudować ściankę w swojej łazience.
- Do stworzenia strefy z domową pralnią można wykorzystać naturalne wnęki występujące w łazience.
- Jak wygląda funkcjonalna mała pralnia? Aranżacje mogę obejmować wnętrza z wysoką szafką, która posłuży do wydzielenia stref.

Pralnia w domu – inspiracje aranżacyjne i garść praktycznych wskazówek
Domowa pralnia to pomieszczenie, w którym panują specyficzne warunki, dlatego dobór materiałów wykończeniowych nie może być kwestią przypadku. Biorąc pod uwagę ciągłe zmiany temperatury i podwyższoną wilgotność, okładziny ścienne i podłogowe powinny być wodoodporne, a przy tym łatwe do utrzymania w czystości. Ważne też, aby pasowały do estetyki całego domu, spełniając wymogi funkcjonalności i podkreślając nowoczesny charakter wnętrza.Jaka podłoga w pralni?
Najpopularniejszym wyborem są płytki ceramiczne, które dobrze sprawdzą się zarówno w łazience, jak i pralni. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, możesz rozważyć wykładzinę elastyczną, choć w takim przypadku pomieszczenie straci nieco na estetyce. Pralnia nowoczesna w domu nie musi być jednak traktowana jako pomieszczenie drugiej kategorii. Miłośnicy minimalizmu i stylu loftowego często decydują się na położenie betonu architektonicznego, który może być stosowany zarówno na podłodze, jak i ścianach. Jest wytrzymały, łatwy do utrzymania w czystości i całkowicie wodoodporny.Jak powinna wyglądać pralnia w domu?
Aranżacja pomieszczenia powinna być spójna z resztą wystroju. Na ścianach często stosuje się glazurę lub gres, ale równie dobrze sprawdzi się wodoodporna farba. Ciekawą alternatywą mogą być tapety z włókna szklanego, które świetnie nadają się do wilgotnych pomieszczeń. Bardzo elegancką, choć kosztowną opcją, jest naturalny kamień, który ze względu na swoje właściwości i cenę jest częściej wybierany do aranżacji łazienki niż pomieszczenia gospodarczego. Jeżeli jednak pralnia w domu przylega do łazienki, zdecydowanie warto zadbać o detale i stworzyć spójną kompozycję.Pralnia w domu – inspiracje aranżacyjne dla każdego:
- Projekt pralni w domu nie powinien być oderwany od estetyki pozostałych pomieszczeń – zadbaj o harmonię i spójność aranżacyjną.
- Najlepszym materiałem wykończeniowym będą ceramiczne płytki do pralni. Jeżeli masz większy budżet, możesz rozważyć beton architektoniczny.
- Każda pralnia nowoczesna w domu nie obejdzie się bez eleganckiej okładziny ściennej. Chcesz zaoszczędzić? Postaw na farbę wodoodporną.

Wyposażenie pralni domowej – o tym pamiętaj!
Pralnia, będąca przestrzenią do prania, suszenia i prasowania ubrań, powinna być odpowiednio zaplanowana, aby pomieścić wszystkie niezbędne urządzenia, zapewniając przy tym wygodę wykonywania codziennych czynności. Oprócz podstawowych elementów wyposażenia, takich jak pralka czy deska do prasowania, warto zadbać o wiszące półki, szafki na kółkach i inne mobilne akcesoria, które ułatwią poruszanie się po stosunkowo małym pomieszczeniu.Czy w pralni musi być wentylacja?
Tak, ze względu na podwyższoną wilgotność pralnia domowa wymaga odpowiedniej wentylacji. Kanał wentylacyjny musi być sprawny, a kratki w drzwiach przystosowane do swobodnego przepływu powietrza. Jeśli w pralni regularnie suszy się pranie, warto zainwestować w urządzenia, które pomagają odparować i usunąć nadmiar wilgoci. Pralnia nie musi być zbyt gorąca, ale zbyt niskie temperatury mogą wydłużyć czas suszenia odzieży i sprawić, że będzie miała nieprzyjemny zapach.Co warto mieć w pralni?
Wyposażenie pralni domowej obejmuje szereg akcesoriów i urządzeń, z czego podstawą jest pralka. Jeżeli masz wystarczająco miejsca, zainwestuj w suszarkę oraz deskę do prasowania. Bazę wystroju stanowią oczywiście płytki do pralni, o których już wspomnieliśmy. W większym pomieszczeniu gospodarczym lub łazience z wydzieloną strefą pralni sprawdzi się umywalka 100 cm, w której będzie można szybko przeprać drobne elementy odzieży. Aby utrzymać porządek, warto postawić na półki i szafki na detergenty, kosz na pranie i wieszaki na ubrania.Pralnia w domu – inspiracje na każdą kieszeń:
- To, jak urządzić pralnię w domu, zależy przede wszystkim od budżetu. W każdym przypadku należy jednak zadbać o odpowiednią wentylację i temperaturę sprzyjającą szybkiemu suszeniu.
- Wyposażenie pralni domowej obejmuje nie tylko elementy zabudowy, ale także sanitariaty, takie jak umywalka 100 cm.
- Projekt pralni w domu powinien uwzględniać także miejsce do suszenia. Alternatywą jest inwestycja w pralkę z funkcją suszenia.
Sprawdź: Jaka umywalka do małej łazienki? 5 najlepszych propozycji!
