Łazienka z małą ilością płytek – gdzie stosować kafelki i czym je zastąpić? Inspiracje i aranżacje

(3 głosów)
łazienka z tapetą, tapeta do łazienki, tapeta na ścianie w łazience
Wanna, umywalka Villeroy & Boch Collaro

Łazienka i płytki to jak yin i yang branży wnętrzarskiej; elementy komplementarne i niemal nie istniejące bez siebie. Powód jest prosty! Kafelki świetnie radzą sobie w tych trudnych, jak na mieszkaniowe standardy, warunkach. Woda, wilgoć czy wyższe temperatury nie są im straszne, ale nie oznacza to, że glazura musi pokrywać całe podłogi oraz ściany. Łazienka z małą ilością płytek jest teraz na czasie! Pytanie tylko jak ją urządzić, gdzie położyć kafelki i co zamiast nich wybrać?

O czym przeczytasz w artykule?

Czy mniej znaczy lepiej?

Łazienka z małą ilością płytek to wciąż trudne wyzwanie dla wielu inwestorów, bo przyzwyczailiśmy się, że w tej przestrzeni kafelki biorą górę – dosłownie i w przenośni. Mniejsza czy większa glazura pokrywa z reguły posadzkę oraz większość ścian i obowiązkowo znajduje się w miejscach narażonych na zachlapania, takich jak strefa obok umywalki czy pod prysznicem. Taki trend zadomowił się na dobre, choć nie oznacza jedynej słusznej drogi. Łazienka nie cała w płytkach to coraz częstszy wybór urządzających.

mała ilość płytek w łazience, niewielka ilość płytek w łazience
Ceramika Cersanit Virgo

łazienka z tapetą, tapeta do łazienki, tapeta na ścianie w łazience
Viega Prevista Visign for More 202 Przycisk spłukujący WC

Płytki w łazience nie są złe, bo to jedne z niewielu rozwiązań, które doskonale znoszą uciążliwe warunki. To funkcjonalne okładziny, dla których zagrożeniami nie są wilgoć czy zmienne temperatury. Powierzchnie tego typu bardzo łatwo utrzymać w czystości i nie wymagają ciągłych impregnacji czy napraw. Śmiało można napisać, że raz wyłożone przetrwają wiele długich lat. Dlaczego więc, szukając inspiracji wnętrzarskich, coraz częściej spotykasz wnętrza bez kafelek?

płytki pod prysznicem, prysznic z płytkami, płytki tylko pod prysznicem
Radaway Black Nes DWD Drzwi prysznicowe

łazienka z tapetą, tapeta do łazienki, tapeta na ścianie w łazience
Villeroy & Boch Subway 3.0 wanna, miska WC, bidet,

Łazienki bez płytek czy te z kafelkami wyłożonymi do połowy ściany stały się modne wraz z potrzebą tworzenia bardziej klimatycznych aranżacji. Projektanci odchodzą od typowych surowych, minimalistycznych i wręcz sterylnych wnętrz na rzecz scenerii, w których wyraźnie czuć przytulność. Ten efekt da się właśnie osiągnąć poprzez ograniczenie użycia glazury, bo im mniej kafelek, tym przestrzeń zyskuje na wizualnym cieple i wpisuje się w kryteria urządzania tych, którzy cenią naturalny charakter wystroju. Pomieszczenie jest wówczas bardziej spójne z pozostałymi przestrzeniami domu i harmonijnie wpisuje się w ogólny wystrój.

Jeśli nie wiesz, czym zastąpić płytki albo jak urządzić łazienkę bez płytek, przejdź do naszego wpisu: łazienka bez płytek. Podpowiadamy w nim, jakimi materiałami możesz zastąpić popularne kafelki.

Czy łazienka nie cała w płytkach to dobry pomysł?

  • Łazienka z małą ilością płytek to świeży trend urządzania. Zyskał sympatię tych, którzy lubią przytulne wnętrza.
  • Łazienka bez płytek lub z płytkami wyłożonymi w części przestrzeni będzie bardziej spójna z resztą wnętrz w domu.
  • Łazienka nie cała w płytkach to dobry pomysł – jest tylko jeden warunek! Materiały, które zastępują płytki, muszą wyróżniać się odpowiednimi parametrami.
płytki ceramiczne po sufit, płytki od podłogi po sufit
Cersanit City Umywalka, WC i bidet

łazienka z tapetą, tapeta do łazienki, tapeta na ścianie w łazience
Zestaw umywalka z szafką Roca Ella

Łazienka częściowo malowana – co musisz wiedzieć?

Jeśli obierasz kierunek: łazienka – mało płytek – więcej przytulności, musisz wiedzieć, co sprawdzi się zamiast kafelek. W tej dziedzinie najczęściej królują farby! Malowanie ścian to bowiem najłatwiejszy sposób na metamorfozę wnętrza, a same emulsje są produktami niedrogimi, dlatego nawet jeśli będzie trzeba powtórzyć zabieg malowania, nie nadszarpnie on tak bardzo domowego budżetu. Do procesu malowania nie trzeba też ani specjalnych umiejętności, ani sporej rezerwy czasu. Z zadaniem możesz uporać się samodzielnie, a całość, w zależności od metrażu, zajmie Ci maksymalnie 2 dni.

pomalowana ściana w łazience, malowana łazienka, ściany malowane w łazience
Kaldewei Emerso Umywalki wolnostojące

Pytanie tylko, czy łazienka częściowo malowana farbami będzie praktyczna? Jeśli wybierzesz farby odporne na wilgoć i częsty kontakt z wodą, a więc produkty przeznaczone do łazienki, odpowiedź brzmi tak! Przykładami takich rozwiązań są farby lateksowe czy ceramiczne, które zostały tak opracowane, by sprostać trudnym warunkom. Co jeszcze będzie istotne? Ważne, by wybierane emulsje tworzyły hydrofobową powierzchnię, odporną na szorowanie oraz plamy. Jeśli więc jesteś na etapie zakupów, szukaj w sklepach asortymentu specjalistycznego z opracowanymi formułami do łazienek i kuchni. Takie farby wykazują dodatkowo właściwości biobójcze, a więc chronią przed rozwojem grzybów i pleśni. Dzięki nim łazienka malowana będzie nie tylko estetycznie wykończona, ile też bezpieczna w użytkowaniu.

częściowo malowana łazienka, farba i płytki w łazience, farba w łazience
Deante Arnika Konsola pod umywalką

Jaki kolor do łazienki będzie najlepszy? Najczęściej w tych przestrzeniach króluje biel. To odcień, który optycznie powiększa pomieszczenie oraz zapewnia wrażenie czystości. Dobrze też łączy się z innymi tonacjami i motywami. Podobny efekt osiągniesz, stosując jasne barwy; beż, kremowy, błękitny czy szary. To kolory o relaksującym oddziaływaniu, przez co uda Ci się stworzyć we wnętrzu atmosferę relaksu. Unikaj raczej kolorów ciemnych i nasyconych, które słyną z możliwości optycznego przytłoczenia. Zastosuj je jedynie na niewielkich fragmentach w celu ożywienia całości. Więcej o kolorach do łazienki przeczytasz tutaj: Jaki kolor do łazienki? Zobacz 57 inspiracji: modne kolory we wnętrzach! GALERIA ZDJĘĆ

Jakie farby do łazienki?

  • Łazienka malowana to alternatywa popularna oraz tania. Malowanie nie wymaga specjalnych umiejętności – remont możesz przeprowadzić nawet samodzielnie.
  • Do łazienki z małą ilością płytek sięgnij po farby; koniecznie te hydrofobowe i plamoodporne, przeznaczone do kuchni oraz łazienki.
  • Dobrym wyborem będą farby ceramiczne lub lateksowe.
malowanie ściany za umywalką, jaka farba na ścianę za umywalką, jak pomalować ścianę za umywalką
Duravit Zencha Umywalki nablatowe

Łazienka do połowy w płytkach – czy to dobry pomysł?

Łazienka z kafelkami do połowy lub 2/3 wysokości to zabieg, który nagminnie stosowany był w czasach PRL-u. Wówczas trudno było o dostępność odpowiedniej ilości kafelek, więc glazurę montowano do wysokości, która była narażona na zachlapanie. Jak widać powiedzenie, że „moda wraca” jest i w tym przypadku aktualne, ponieważ łazienka do połowy w płytkach także i teraz jest trendy. Taki zabieg świetnie wyeksponuje określone strefy aranżacji oraz optycznie podwyższy wnętrze, co będzie idealnym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach z niskim sufitem. Jeśli chcesz w ten sposób zmienić proporcje aranżacji, wystarczy, że zastosujesz ciemne kafelki do połowy ścian oraz materiały o jasnym wykończeniu powyżej.

płytki w łazience do połowy ściany, płytki do połowy ściany, łazienka z płytkami do 2/3
Hansgrohe Vivenis Bateria umywalkowa

łazienka z tapetą, tapeta do łazienki, tapeta na ścianie w łazience
Zestaw mebli łazienkowych, umywalka nablatowa Roca Gap

Jak określić wysokość wyłożenia płytek? Punktami orientacyjnymi mogą być wysokość drzwi, kabiny prysznicowej czy blatu z umywalką. Taka spójność uporządkuje wnętrze.

do jakiej wysokości płytki, wysokość ułożenia płytek w łazience, na jaką wysokość płytki w łazience
Deante Peonia Umywalka nablatowa

Co dalej, jeśli decydujesz się na płytki do połowy ściany? Zdjęcia aranżacji łazienkowych najczęściej przedstawiają połączenia kafelek oraz farby. W ten sposób powstanie przestrzeń, na której możesz wyeksponować dekoracje, zawiesić półkę lub lustro, albo pozostawić wolną, przez co wnętrze zyska nieco wizualnej lekkości. Zamiast farby możesz też wybrać wodoodporną tapetę lub lustra (jeśli zlicujesz je ze ścianą, spotęgujesz efekt przestronności).

szklane płytki w łazience, szkło na ścianie w łazience, szkło na ścianach w łazience
Besco Vica Wanna wolnostojąca

łazienka z boazerią, biała boazeria w łazience, boazeria na ścianie w łazience
Oras Inspera Bateria umywalkowa

drewniana boazeria w łazience, brązowa boazeria w łazience, ściany z boazerii w łazience
Wanna Duravit Tulip

łazienka z tapetą, tapeta do łazienki, tapeta na ścianie w łazience
Syfon umywalkowy Viega Visign

Łazienka nie cała w płytkach – gdzie położyć kafelki?

Łazienka częściowo w płytkach nie musi jednak oznaczać wydzielania linii granicznej, do której zamontujesz płytki. Możesz też postawić na aranżację z glazurą wyłącznie na jednej ścianie lub w określonym obszarze; zazwyczaj jest nim miejsce najbardziej narażone na wilgoć i wodę, czyli przestrzeń obok umywalki lub w obrębie kabiny prysznicowej. Takie estetyczne podziały nie dość, że zabezpieczą ściany, to pomogą wyraźnie wskazać strefy łazienki – mokrą oraz suchą.

 
łazienka z tapetą, tapeta do łazienki, tapeta na ścianie w łazience

Jeśli chcesz użyć płytek tylko na fragmencie ściany, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie tych samych kafelek, które zastosowane są na podłodze. Wybór jednakowej glazury zapewni efekt optycznego powiększenia i sprawi, że łazienka zyska nowoczesnego charakteru. Dzięki temu, że kafle wystąpią tylko w określonej części aranżacji, unikniesz wrażenia monotonii.

podłoga i ściana te same płytki, te same płytki na podłodze i ścianie
Radaway Black Nes DWJ Drzwi prysznicowe

łazienka z tapetą, tapeta do łazienki, tapeta na ścianie w łazience
Umywalki podwójne, Villeroy & Boch Subway 3.0

łazienka z tapetą, tapeta do łazienki, tapeta na ścianie w łazience
Wanna wolnostojąca Roca Maui

Gdzie jeszcze można układać płytki w łazience? Kafle często wykorzystuje się do wykończenia zabudowy podtynkowej, tworzenia półek prysznicowych, blatów podtrzymujących umywalki czy wypełnia się nimi wnęki aranżacji. Możesz je też zastosować nad wanną – dzięki temu ściana będzie chroniona przed zachlapaniem.

Gdzie układać płytki w łazience?

  • Najlepszym rozwiązaniem do wykończenia podłogi w łazience są płytki ceramiczne. Wybierz warianty antypoślizgowe oraz niskonasiąkliwe.
  • Ścienne płytki łazienkowe najlepiej kłaść w strefach mokrych. Należą do nich obszar kabiny prysznicowej oraz strefa nad umywalką.
  • Za pomocą płytek możesz też wyróżnić konkretne obszary łazienki, np. strefę z WC lub nad wanną.
płytki ceramiczne na ścianie w łazience, płytki ceramiczne przy umywalce, płytki przy umywalce
Oras Stela Bateria umywalkowa

płytki ceramiczne obok wanny, płytki tylko przy wannie, wanna obłożona płytkami
Kaldewei Cayono Duo Wanna do zabudowy

łazienka bez płytek na ścianie, mało płytek w łazience
Zucchetti Closer Deszczownica

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia