Łazienka z dwiema umywalkami – co musisz wiedzieć, gdy chcesz ją urządzić?

Dodany: 19/08/2021 Inspiracje - łazienka Czytany: 482x
dwie umywalki w łazience, dwie umywalki nablatowe w łazience, łazienka z dwiema umywalkami nablatowymi
Aranżacja łazienki z dwiema umywalkami wyłożonej płytkami Cersanit Hika

Żyjemy coraz szybciej, a czas ucieka nam przez palce. Często, czy to w porannym pośpiechu, czy przed wyjściem na popołudniową zmianę w pracy, liczy się każda minuta – jej strata jest szczególnie dotkliwa, gdy przyjedzie czekać na to, aż łazienka będzie wolna. By rozwiązać ten problem, wiele rodzin decyduje się na to, by tradycyjną łazienkę zastąpiła łazienka z dwoma umywalkami. Jak urządzić takie wnętrze? Ile miejsca jest potrzebne, by zamontować dwie umywalki i kto jeszcze może na tym korzystać? Zapraszamy do lektury!

O czym przeczytasz w artykule?

łazienka z dwiema umywalkami, dwie umywalki w łazience
Dwie umywalki w łazience ze złotą kabiną prysznicową Radaway Furo Gold DWD

umywalka nablatowa catalano premium, catalano premium umywalka nablatowa, catalano premium
Catalano Premium Umywalki nablatowe

Jedna łazienka, dwie umywalki – dla kogo takie rozwiązanie?

Dwie umywalki w łazience to wygodne i coraz częściej praktykowane rozwiązanie. Z reguły ulokowane obok siebie misy spotykane są w przestronniejszych wnętrzach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by i mała łazienka w bloku wyposażona była w dwie umywalki lub ich alternatywy (o tym poniżej). Należy jednak mieć na uwadze to, że tego typu rozwiązania zajmują więcej miejsca niż umywalka pojedyncza.

dwie umywalki wpuszczane w łazience, umywalki wpuszczane w łazience, łazienka z umywalkami wpuszczanymi
Kaldewei Silenio Umywalki wpuszczane

Dwie umywalki obok siebie to mnóstwo komfortu dla rodziców z dziećmi oraz małżeństw. Pierwsi mogą towarzyszyć pociechom podczas porannej czy wieczornej higieny, przy okazji wykonując te same czynności bez sięgania im przez ramię do baterii umywalkowej. Drudzy nie dość, że mogą spędzić czas razem, to także zyskują kilka dodatkowych minut snu.

duravit umywalka okrągła, umywalka okrągła nablatowa, umywalki nablatowe duravit
Umywalki nablatowe Duravit White Tulip

Dwie umywalki w jednej łazience mają też swoich zagorzałych przeciwników. Dla niektórych ta przestrzeń jest niezwykle intymna, a czasem jest jedynym miejscem, gdzie można zaznać prywatności, dlatego dzielenie jej z innymi jest swoistym odebraniem tej przyjemności! Przed planowaniem takiej aranżacji warto dobrze rozpoznać potrzeby każdej ze stron (głównie dorosłych). Jeśli przybywanie w łazience dwóch osób jednocześnie, nawet tak bliskich jak mąż czy żona, ma sprawiać dyskomfort, lepiej całkowicie zrezygnować z takiego pomysłu.

Gdzie sprawdzą się dwie umywalki?

  • W łazienkach małżeńskich – pozwolą zaoszczędzić cenne minuty o poranku i wydłużą wspólnie spędzony czas,
  • w łazienkach rodzinnych – usprawnią toaletę w przypadku dzieci, które jeszcze są zbyt małe na samodzielne mycie zębów.
dwie umywalki nablatowe w łazience, łazienka z dwoma umywalkami, łazienka z dwiema umywalkami nablatowymi
Umywalki Cersanit Crea

Dwie umywalki w łazience – zalety i wady

Dwie umywalki nablatowe, wiszące czy wpuszczane w blat to z punktu widzenia designu i panującej mody niezwykle trafne rozwiązanie. To pomysł na czasie, który podkreśli charakter przestrzeni – szczególnie tej nowoczesnej, w której nacisk kładziony jest na symetryczność oraz prostotę. Nie oznacza to jednak, że dwie umywalki to wyłącznie składniki współczesnych kierunków urządzania. Świetnie wypadną również w zestawieniu z klasycznymi, skandynawskimi, retro i eklektycznymi aranżacjami (wówczas warto nawet pokusić się o dwa inne modele).

dwie umywalki w łazience zdjęcie, dwie umywalki w łazience zdjęcia
Kabina Radaway Furo Gold w aranżacji z łazienki z dwiema umywalkami

Łazienka z 2 umywalkami to też oszczędność czasu, którego mamy coraz mniej. Możliwość korzystania ze strefy mycia w tym samym momencie ze współmieszkańcem z pewnością pozwoli wygospodarować kilka dodatkowych minut, co będzie odczuwalne w skali miesiąca czy roku. Wystarczy policzyć, że każdego dnia zyskujesz 10 minut dziennie. Przez rok uzbiera się kilka ładnych dni!

umywalki nablatowe w dużej łazience, umywalka nablatowa w łazience, kolorowe umywalki nablatowe
Villeroy & Boch Artis Umywalka w kolorze czarnym

Łazienka z dwiema umywalkami to też większa personalizacja (zwłaszcza jeśli mowa o łazienkach małżeńskich), bo każda ze stron korzystających z łazienki może osobno zaplanować przestrzeń z produktami najczęściej używanymi, gdzie nikt nie będzie próbował narzucić własnego ładu. W takim przypadku każdy ma swoją powierzchnię odkładczą, na której ustawia co i jak chce. Obok umywalki dla niej mogą stanąć kosmetyki do makijażu i lustro na wysięgniku, a obok tej dla niego – maszynka do golenia i inne przydatne elementy do usuwania zarostu.

cersanit virgo umywalka, umywalki cersanit virgo, umywalka nablatowa cersanit virgo
Umywalki Cersanit Virgo

Dwie umywalki obok siebie mają też wady. Pierwszy, poważny dotyczy miejsca! Rozwiązanie, nawet jeśli składa się z najmniejszych dostępnych wariantów, zajmuje większą powierzchnię, co może obniżać swobodę korzystania ze strefy mycia. O tym, ile miejsca będzie niezbędne do montażu dwóch umywalek, przeczytasz poniżej.

umywalki w szafce, umywalki zamiast blatu, umywalki na szafkach
Villeroy & Boch Subway Umywalka nablatowa

Dwie umywalki zamiast jednej to również podwójny koszt – i nie chodzi tutaj tylko o samą umywalkę, lecz także syfon, przyłącza i montaż. Bardzo często listę koniecznych wydatków poszerzają również dodatkowe lustra (chyba że wybierzesz jedno duże, co też będzie większą inwestycją), szafki czy stelaże.

dwie umywalki w małej łazience, jak ustawić dwie umywalki w łazience, mała łazienka z dwiema umywalkami
Dwie umywalki w łazience z kabiną prysznicową Radaway Furo KDD

Dwie umywalki, dwie baterie umywalkowe, dłuższy blat, większa szafka lub nawet dwie oznaczają jedno: więcej sprzątania! To kolejna wada montażu dwóch umywalek, której nie sposób wyeliminować. Ilość powierzchni i elementów do czyszczenia można w takim przypadku jedynie ograniczyć, inwestując w baterie podtynkowe.

Dwie umywalki w łazience – zalety i wady:

  ciekawy, nowoczesny wygląd łazienki,
  oszczędność czasu, np. w przypadku porannej toalety,
  możliwość zagospodarowania przestrzeni zgodnie z własnymi potrzebami (w łazience dla par można wyodrębnić strefę dla niej i dla niego),
  ograniczenie prywatności,
  wyższy koszt zakupu i montażu,
  więcej sprzątania.

kadewei umywalka nablatowa, kaldewei cono umywalka, umywalka nablatowa kaldewei
Umywalki Kaldewei Cono

Odległość pomiędzy umywalkami

Podstawowe pytanie brzmi, w jakiej odległości ulokować dwie umywalki obok siebie? Istnieją pewne normy łazienkowe, których warto przestrzegać, aby zapewnić sobie i domownikom odpowiednią dawkę komfortu. Według nich, do montażu umywalki, która mierzy około 60 cm, niezbędne jest minimum 70 cm powierzchni, a więc w przypadku dwóch rozwiązań będzie to aż 140 cm! To minimum uwzględnia 10 cm odstępu między umywalkami i 5 cm zapasu po prawej oraz lewej stronie. Jeśli tylko możemy, warto jednak tę środkową odległość zwiększyć do około 30 cm – wówczas nikt nie będzie uderzał się łokciami podczas mycia zębów.

Jak powinna być odległość pomiędzy umywalkami?

  • Minimalna odległość pomiędzy umywalkami powinna wynosić 10 cm.
  • Dla większego komfortu specjaliści zalecają jednak, aby odstęp pomiędzy umywalkami wynosił około 30 cm.
duravit luv umywalka, umywalki duravit, duravit umywalki
Ceramika Duravit Luv w łazience z dwoma umywalkami

Umywalka podwójna zamiast dwóch

140 cm to zbyt dużo? Miejsce dwóch umywalek może zająć umywalka podwójna. To jeden produkt, przed którym pomieszczą się dwie osoby. Wymiary tego typu rozwiązania zaczynają się od 90 cm, gwarantując swobodę korzystania dla każdego z użytkowników. W tej kategorii znajdują się umywalka jednostanowiskowa, na którą składa się jedna, podłużna niecka, obok której można zamontować dwie baterie umywalkowe, albo umywalka dwustanowiskowa z dwiema komorami.

podwójna umywalka monolityczna, podwójna umywalka z tworzywa
Podwójna umywalka monolityczna z bateriami Oras Optima

umywalka podwójna catalano, catalano umywalka podwójna, podwójna umywalka
Catalano Premium Umywalka podwójna

umywalka podwójna, umywalka podwójna w dużej łazience, podwójna umywalka kaldewei
Umywalka podwójna Kaldewei Puro

duravit umywalka podwójna, umywalka podwójna duravit, umywalka podwójna na szafce
Duravit Starck 3 Umywalka podwójna wpuszczana w szafkę

podwójna umywalka z blatem, umywalka podwójna z blatem, umywalka podwójna z formy
Umywalka podwójna z bateriami Oras Optima

keuco edition 11 baterie, umywalka podwójna keuco, keuco umywalki
Baterie umywalkowe Keuco Edition 11 zestawione z umywalką podwójną

Dostępność

Ponad 9000 produktów dostępnych od ręki

Ochrona kupujących

Bezpieczeństwo dzięki certyfikatowi SSL

Wysyłka w 24h

Na terenie całej Polski

Nr 1 w Polsce

Sklep z największym wyborem asortymentu

Używamy ciasteczek, aby poprawić Twoje doświadczenia. Kontynuując korzystanie z naszej witryny akceptujesz używanie przez nas ciasteczek. Możesz zarządzać ustawieniami ciasteczek w swojej przeglądarce.
Szukaj
Kategorie
0
Live chat
0
Wycena
0
Koszyk