Łazienka lastryko – gorący trend nadal w modzie! Zobacz, z czym łączyć płytki lastryko

(1 głos)
płytki lastryko cersanit, cersanit płytki lastryko, cersanit hika lastryko
Cersanit Hika II Płytki lastryko

Moda wraca, a lastryko jest tego najlepszym przykładem! Znasz ten wzór na pewno z domu babci, rodziców czy wujka, bo niegdyś stosowany był do wykańczania podłóg oraz schodów. Podobne materiały spotkasz też na… cmentarzu, ponieważ z mieszanki cementu, wody i grysu tworzone były płyty nagrobkowe. Jak to się stało, że teraz lastryko (znane też jako lastrico, terazzo czy sztuczny kamień) zdobi modne mieszkania? Odpowiedź jest prosta: to wzór ponadczasowy!

Lastryko, czyli wielki powrót modnego wzoru!

Choć lastryko kojarzy się z PRL-owskimi mieszkaniami, to wzór ma już swoje lata. Jego popularność rozpowszechnili włoscy budowniczowie, którzy w XVII wieku używali sztucznego kamienia do wykańczania posadzek oraz schodów. Jednak to nie Włosi uznawani są za wynalazców lastrico. Niektóre źródła wskazują, że lastryko narodziło się w epoce neolitu. To więc jeden z najstarszych wzorów używanych do dziś.

tubądzin funky lastryko, lastryko w łazience, łazienka lastryko
Płytki lastryko Tubądzin Funky

Największą sławę lastriko osiągnęło w XX wieku. To dlatego, że okładziny tego typu oznaczały odporność, niską cenę oraz wiązały się z łatwą konserwacją. Stosowane były… wszędzie – i być może dlatego współcześni urządzający podeszli do lastryko z małą rezerwą. Początkowo ten zapomniany materiał uznawany był za kiczowaty, daleko mu było do eleganckiego i ciekawego. Później jednak terazzo wróciło do łask i nic nie zapowiada, by ponownie zniknęło z aranżacyjnej mapy trendów.

lastriko w łazience, płytki lastriko, łazienka lastriko
Tubądzin Terrazzo Graphite Płytki lastryko

Czym właściwie jest lastryko? To materiał kompozytowy, który składa się z mieszanki cementu lub spoiwa żywicznego, wody, pigmentów oraz grysu (najczęściej stanowiły go drobne kamienie, takie jak marmur, granit czy bazalt). Ten miks poddawany jest procesom mieszania, prasowania, szlifowania i polerowania, by w ostateczności otrzymać gładką powierzchnię, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i zapewnia korzystne właściwości użytkowe.

płytki ceramiczne lastriko, lastriko płytki, lastriko
Zielone płytki lastryko Tubądzin Funky

Lastryko nie zamyka się tylko w dziedzinie podłóg. Projektanci nagminnie wykorzystują ten ponadczasowy wzór. Obecnie z motywem lastriko możesz spotkać nie tylko płytki, lecz także sofy, tapety, lampy, umywalki, parapety czy fronty meblowe.

płytki lastryko, lastryko płytki w łazience, lastryko za umywalką
Paradyż Granddust Płytki lastryko

Płytki lastryko – co musisz o nich wiedzieć?

Parametry lastryko stanowią kluczowy czynnik wyróżniający ten asortyment. Wspomniana wcześniej mieszanka zapewnia ponadprzeciętną wytrzymałość na ścieranie i zarysowanie, jest łatwa do utrzymania w czystości i nie wymaga cyklicznych impregnacji. To dlatego materiał stosowany był w miejscach użyteczności publicznej – w nienagannym stanie mógł przetrwać dziesiątki lat! Zasadniczą różnicą pomiędzy dostępnym kiedyś a teraz lastryko jest cena, która wynika ze składu masy cementowej. To dlatego producenci coraz częściej oferują płytki typu lastryko wykonane np. z gresu.

szare lastryko, szare płytki lastryko, lastryko szare płytki
Szare płytki lastryko Tubądzin Macchia

Wielkoformatowe kafle i gresowe płytki lastryko mają różne faktury, kolory oraz formaty, co pozwala na tworzenie w pełni zindywidualizowanych projektów. Najczęściej dostępne są w formie prostokątnych i kwadratowych elementów, których powierzchnie wyróżniają kolorowe lub stonowane szaro-białe melanże. Płytki tego typu mają niski współczynnik nasiąkliwości, dlatego bez przeszkód można je układać zarówno w łazience, jak i kuchni.

wielkoformatowe lastryko, lastryko wielkoformatowe, wielkoformatowe płytki lastryko
Płytki lastryko Paradyż Granddust

Kolorowe lastryko czy stonowane?

Pierwsze wzory lastryko były mieszankami podstawowych kolorów uzyskiwanych poprzez połączenie naturalnych pigmentów lub kruszyw. Były to z reguły odcienie bieli, szarości, czerni, a także czerwieni. Później pula barw się powiększyła, a dziś wyróżnia się dostępnością niezliczonej ilości tonacji – od pastelowych, po wyraziste i nasycone. Takie kolorowe lastryko to dobry pomysł na zdynamizowanie wnętrza, w którym bazą są jasne i stonowane odcienie. Płytki tego typu z wyglądu przypominają rozsypane konfetti, dzięki czemu przełamią monotonię i ożywią wystrój.

kolorowe lastryko, lastryko kolorowe
Cersanit Hika II Płytki lastryko w łazience

Kolorowe lastryko dobrze łączy się niemal z każdym odcieniem. Dla pełnej spójności warto jeden z odcieni kamyczków uznać jako ton przewodni i dopasować do niego dodatki o tej samej lub zbliżonej barwie. Możesz je też zestawiać z drewnem, betonem lub wzorami imitującymi kamienie – wybierz jednak te bardziej jednolite desenie, bez dynamicznych siatek i żyłek.

terrazzo w łazience, łazienka terrazzo, płytki terrazzo
Tubądzin Terrazzo Graphite Płytki lastryko w łazience

Stonowane, biało-czarne lub szare lastryko jest nieco spokojniejsze w odbiorze, co wcale nie oznacza, że pozostanie mało widocznym tłem aranżacji. Wręcz przeciwnie! Takie płytki będą dyskretną ozdobą przestrzeni i sposobem na odświeżenie wyglądu całości. Nawet jeśli zastosujesz je na niewielkim fragmencie, diametralnie zmienisz oblicze aranżacji. W tym właśnie tkwi cały urok lastryko! Łazienka, kuchnia czy salon zyskają estetyczny sznyt.

ozdobne płytki lastryko, lastryko w nowoczesnym stylu
Płytki ścienne lastryko Tubądzin Funky

A co z czarnym lastryko? Takie płytki terazzo będą mocnym elementem całości, a więc reguły stosowania go we wnętrzu są podobne do tych, które wiążą się z użyciem nasyconych i głębokich kolorów. Ciemne lastriko używaj rozsądnie; raczej jako urozmaicenie projektu, a nie jego przeważający motyw. Możesz je łączyć z jasnymi płaszczyznami, które rozświetlą i optycznie powiększą wystrój.

niebieskie lastryko, lastryko niebieskie, niebieskie płytki lastryko
Tubądzin Macchia Płytki ceramiczne lastryko niebieskie

Łazienka w lastryko – jaki styl?

Łazienka z lastryko to pomysł, który z pewnością przypadnie do gustu zwolennikom niebanalnych aranżacji. Motyw ten najczęściej stosowany jest we wnętrzach retro oraz vintage, gdzie towarzyszą mu drewno oraz ciepłe kolory beżu, kremowego czy zieleni. W ten sposób uzyskasz gradację przytulnego klimatu, który jest charakterystyczny także dla nurtów eklektycznych czy modern classic. Do takiej scenerii pasować będą baterie w wykończeniu innym niż chrom – celująco egzamin zda armatura złota lub miedziana. Możesz też sięgnąć po czarne baterie łazienkowe.

łazienka z płytkami lastryko, lastryko łazienka
Tubądzin Funky Płytki lastryko na podłogę

Łazienka z płytkami lastryko to często punkt wyjścia do aranżacji nowoczesnych i minimalistycznych. Ozdobne płytki odgrywają w takim wnętrzu rolę głównej ozdoby i przełamują surowy wizerunek całości. Żeby pozostać w spójności z resztą pomieszczenia, wybierz lastryko czarno-białe lub szare. Pamiętaj jednak, że jeśli w Twojej łazience ma dominować chłodny klimat współczesności, uważaj z doborem wyposażenia, bo minimalizm podąża za regułą „mniej znaczy więcej”. W takim wnętrzu lastryko musi grać pierwsze skrzypce.

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia