Łazienka bez płytek! Farba zamiast płytek? Sprawdź, jak może wyglądać łazienka bez glazury!

Jeśli łazienka, to płytki! Kto zna ten schemat? W większości tego typu pomieszczeń królują efektowne mozaiki po sam sufit, równiutko położone obok siebie kwadraciki i prostokąty o połyskującym wykończeniu, a także kafle imitujące drewno. Dlaczego? Bo odporne na wodę, bo trwałe, bo się nie ubrudzą, bo nie trzeba impregnować, bo... istnieje jeszcze tysiąc innych powodów. Jednak łazienka bez glazury także może być wytrzymała na wilgoć, łatwa w czyszczeniu i pielęgnacji! Co zamiast płytek? Możliwości jest wiele!
O czym przeczytasz w artykule?
-
Łazienka bez płytek, ale z pomysłem!,
-
Łazienka: farba zamiast płytek,
-
Łazienka: ściany bez kafelek w betonowej odsłonie,
-
Łazienka bez glazury: w drewnie,
-
Łazienka bez kafli – zamiast nich: tapeta!,
-
Łazienka bez płytek i inspiracje cegłą,

Łazienka bez płytek, ale z pomysłem!
Dziś unikatowość jest w cenie, dlatego coraz częściej szukamy inspiracji dotyczących tego, jak może wyglądać łazienka bez kafelek. Otóż innowacyjność branży wyposażenia wnętrz w zaskakująco piękny sposób odpowiedziała na potrzeby zwolenników mało standardowego podejścia. Na rynku dostępne są bowiem produkty, które – podobnie jak płytki ceramiczne – będą odporne na wilgoć, a przede wszystkim pozwolą na łatwą i szybką aranżację. Łazienka bez glazury może być skandynawska, klasyczna, nowoczesna czy vintage, bo beton, drewno, cegła czy niezwykle kolory farb wytrzymałych na trudne warunki nadają jej wyjątkowego charakteru.Łazienka bez płytek? Co zamiast nich?
-
Farba,
-
Beton,
-
Drewno,
-
Tapeta,
-
Cegła.

Łazienka: farba zamiast płytek
Farba zamiast płytek to najczęściej stosowany zabieg. Jednak w tym przypadku należy pamiętać, że produkt produktowi nie równy, a to, co wybierzemy do salonu, nie zawsze spełni oczekiwania, jakie mamy względem ścian w łazience. Weźmy pod uwagę, że to pomieszczenie wilgotne, gdzie kontakt z wodą to kluczowy czynnik wpływający na konieczność wyboru rozwiązań o podwyższonych właściwościach. Łazienka bez kafli powinna być pokryta preparatem odpornym na parę wodną oraz plamy, co ułatwi usuwanie zabrudzeń. Warto wybrać też farby wzbogacone o specjalne składniki, których zadaniem jest ograniczenie rozwoju grzybów czy pleśni.Łazienka bez kafli, z farbą zamiast płytek ma też sporo praktycznych walorów! To chyba jedna z najtańszych alternatyw – nie tyle w zakresie samej aranżacji i doboru odpowiedniej kolorystyki, ile przeprowadzania późniejszych metamorfoz. Nie dość, że do wyboru mamy całą masę niebanalnych odcieni, to wystrój zdecydowanie łatwiej będzie można zmienić, bez wysokich kosztów. Wystarczy pędzel, puszka nowej farby i... przemalowywanie!
Jaka farba będzie najlepsza?
-
Hydrofobowa, nieprzepuszczająca wody,
-
Plamoodporna,
-
Odporna na szorowanie,
-
Wzbogacona o składniki zapobiegające rozwojowi grzybów i pleśni
-
Najlepiej wybrać produkt dedykowany do łazienki.


Łazienka: ściany bez kafelek w betonowej odsłonie
Kolejnym ciekawym materiałem jest beton, który od kilku sezonów przeżywa ogromny rekonesans. Ponownie wrócił do łask dzięki popularyzacji stylu industrialnego (tutaj przeczytacie, jak urządzić łazienkę industrialną), dając wiele możliwości stylizacyjnych. Taką surową niewykończoną powierzchnię wystarczy zabezpieczyć przed działaniem wilgoci, a jeśli wolimy sięgnąć po gotowe rozwiązania, należy wybrać beton architektoniczny albo tapety wiernie naśladujące jego chropowatą strukturę.Beton w łazience? Najlepsze okazują się:
-
Łazienka w stylu industrialnym – z cegłą i metalowymi akcentami,
-
Łazienka minimalistyczna – z bielą i czernią,
-
Łazienka nowoczesna – ocieplona drewnem

Łazienka bez glazury: w drewnie
Ściany bez kafelek mogą być też „ubrane” w szlachetne drewno, które idealnie będzie komponować się w każdym stylu; nowoczesnym w postaci bielonych wariantów; klasycznym z usłojeniem dębu czy glamour – połączone z marmurem. Jednak w tym naturalnym podejściu jest jeden mankament! Łazienka w drewnie może okazać się zarówno kapitałochłonna, jak i pracochłonna. Przede wszystkim do aranżacji nie możemy wykorzystać byle jakich gatunków – najlepiej by były to warianty egzotyczne (niestety też bardziej kosztowne), odporne na wilgoć. Drewno w łazience wymaga także wzmożonej ochrony, związanej z zabezpieczaniem powierzchni przed działaniem czynników zewnętrznych. Mamy tu na myśli konieczność przeprowadzania cyklicznych konserwacji z użyciem środków, takich jak oleje impregnujące.Jakie gatunki drewna są odporne na wilgoć?
-
Teak,
-
Cedr,
-
Merbau,
-
Iroko,
-
Wenge,
-
Dąb,
-
Modrzew.

Wszystko, co musicie wiedzieć o łazience w drewnie, znajdziecie we wpisie: 17 POMYSŁÓW na Łazienkę w drewnie.
Łazienka bez kafli – zamiast nich: tapeta!
Czy łazienka bez kafelek może być kolorowa, pełna heksagonalnych wzorów czy florystycznych motywów? Oczywiście! Wystarczy wybrać tapety! To pula rozwiązań, które zyskują coraz szersze grono fanów – wszystko dlatego, że ich właściwości pozwalają na długoletnią eksploatację i oznaczają brak kłopotów z usuwaniem zabrudzeń. Specjaliści polecają wybrać tapety winylowe, które dzielą się na te z winylem płaskim oraz spienionym (zalecanym do ścian o nierównej powierzchni). Produkty są odporne na zachlapania oraz wahania temperatur, a zgromadzoną parę wodną możemy bez problemu usunąć szmatką. Poza nimi popularnością cieszą się tapety z włókna szklanego, które można czyścić bez obaw o naruszenie ich struktury, oraz fototapety wodoodporne (winylowe i lateksowe laminowane).Jakie tapety łazienkowe wybrać?
-
Tapety winylowe – odporne na zachlapania,
-
Tapety z włókna szklanego,
-
Wodoodporne fototapety.

Łazienka bez płytek i inspiracje cegłą
Na koniec pozostawiamy Was z jednym z najgorętszych trendów – cegłą! Chowana pod warstwą tynku, zapominana przez wszystkich, uznana niegdyś za mało atrakcyjną dziś wkracza z wielkim impetem! Z jej udziałem stworzymy łazienki industrialne, rustykalne, a nawet klasyczne! Żeby jednak zachować naturalne piękno materiału, należy go odpowiednio zaimpregnować. Zastosowanie specjalistycznych środków ochronnych zabezpieczy ścianę przed wnikaniem kurzu, zabrudzeniami oraz zarysowaniami, a także pomoże w zabiegach pielęgnacyjnych.Najlepsze do impregnacji prawdziwej cegły okazują się impregnaty hydrofobizujące na bazie silanów

