Jaka bateria wannowa najlepsza? Przewodnik po rodzajach armatury

(1 głos)
baterie wannowe wolnostojące, bateria wannowa, bateria wannowa biała
Zucchetti Faraway Bateria wannowa wolnostojąca biała

Bateria wannowa to konieczność, gdy chcesz, by w Twojej łazience stanęła wanna. Armaturę tego typu musisz dobrać nie tylko pod kątem funkcji czy stylu, lecz także rodzaju. Możesz sięgnąć po rozwiązania montowane w ścianie lub warianty wolnostojące. Do wyboru masz też modele dwuuchwytowe czy termostatyczne. Która opcja okaże się najlepsza?

O czym przeczytasz w artykule?

Podstawowy podział baterii wannowych

Baterie wannowe różnią się między sobą pod wieloma względami. Wybór odpowiedniego rozwiązania nie może być więc dziełem przypadku, a starannie przemyślaną decyzją – zwłaszcza że na niektóre z modeli dobrze zdecydować się jeszcze na etapie remontu. Dotyczy to np. baterii wolnostojących. To dlatego do jednych z podstawowych kryteriów podziału armatury tego typu zalicza się sposób montażu. W tej kategorii znajdziemy baterie wannowe podtynkowe oraz natynkowe, baterie sztorcowe (inaczej nawannowe, stojące) oraz baterie wolnostojące.

Kolejną grupę rozwiązań sanitarnych tworzą baterie wannowe jednouchwytowe, dwuuchwytowe, baterie termostatyczne, a także baterie wielootworowe. Z uwagi na mechanizm wypływu wody wachlarz możliwości poszerza się o baterie wannowe napełniane przez przelew.

Na koniec warto wspomnieć o kwestiach czysto estetycznych związanych ze stylem armatury oraz kolorem. Nie sposób wypisać tu wszystkie rozwiązania, ale warto wyróżnić kilka szczególnych sekcji. To m.in. baterie wannowe retro, baterie wannowe nowoczesne, baterie wannowe czarne czy warianty w kolorze złota.

baterie wannowe ścienne, ścienna bateria wannowa, bateria wannowa ścienna
Parawan Radaway Modo New Black w łazience z czarną baterią wannową

Rodzaje baterii wannowych ze względu na sposób montażu

Podział baterii wannowych z uwagi na sposób montażu jest najważniejszym kryterium wyboru. Armatura powinna być dopasowana do wanny. W zależności od tego bateria może być przymocowana do ściany, krawędzi wanny czy podłogi. W tej kategorii znajdują się baterie wannowe ścienne (natynkowa i podtynkowa), baterie wolnostojące oraz baterie nawannowe (stojące, sztorcowe). Czym się wyróżniają?

 • Bateria wannowa natynkowa to rodzaj baterii ściennej. Należy do klasycznych, najtańszych i praktycznych wariantów, które wyróżniają się łatwą instalacją oraz sprawnością, jeśli chodzi o naprawy ewentualnych usterek. To dlatego, że wszystkie elementy konstrukcyjne rozwiązania pozostają na widoku. Zapewnia to swobodny dostęp i ogranicza problemy na wypadek awarii, ale wiąże się też z małym minusem rozwiązania – to oznacza więcej powierzchni do sprzątania. Baterie tego typu najczęściej goszczą w klasycznych łazienkach.
 • Bateria wannowa podtynkowa także jest rozwiązaniem z kategorii montowanych w ścianie, jednak jak sama nazwa wskazuje, montaż przeprowadzany jest pod tynkiem. Daje to możliwość ukrycia większości mechanizmów oraz elementów. Na widoku pozostają jedynie wylewka, maskownica oraz uchwyty służące do regulacji parametrów strumienia. Zapewnia to estetyczny, nowoczesny design, a także wiąże się z ograniczeniem powierzchni, które trzeba czyścić. Mankamentem rozwiązania tego typu jest naprawa usterek. W razie poważniejszych awarii często jedynym wyjściem jest skuwanie płytek.
 • Bateria wannowa stojąca (inaczej bateria nawannowa, bateria sztorcowa) to rodzaj baterii, którą montuje się na krawędzi wanny lub specjalnej półce ulokowanej blisko rantu wanny (w przypadku gdy krawędź jest za wąska). Ta kategoria obejmuje dodatkowy podział ze względu na ilość otworów. Wyróżnić więc można baterie wannowe jednootworowe, a także baterie wielootworowe, np. baterie trzyotworowe czy nawet pięciootworowe.
 • Bateria wannowa wolnostojąca – to najbardziej efektowna i elegancka propozycja. Niestety też i najdroższa oraz wymagająca w zakresie montażu. Towarzyszy zazwyczaj wannom wolnostojącym. Jest montowana w podłodze, dlatego wymaga wcześniejszego zaplanowania i dostosowania instalacji wodnych oraz przyłączy.
bateria wannowa natynkowa, bateria natynkowa do wanny, kran natynkowy do wanny
Cersanit Elio Bateria wannowa natynkowa

bateria wannowa podtynkowa, bateria wannowa ścienna, kran podtynkowy do wanny
Duravit Luv Wanna z baterią wannową podtynkową

bateria nawannowa, bateria do montażu na wannie, bateria rantowa
Wanna Kaldewei Conoduo z baterią wannową stojącą

bateria wannowa wolnostojąca, wolnostojąca bateria wannowa, bateria wolnostojąca do wanny
Duravit White Tulip Bateria wannowa wolnostojąca

Rodzaje baterii wannowych ze względu na rodzaj uchwytu i mechanizm wypływu wody

Liczba uchwytów oraz mechanizm wypływu wody to kolejne kryteria, które pozwolą uporządkować kategorię armatury do wanny. Podstawowy podział obejmuje rozwiązania jednouchwytowe oraz dwuuchwytowe, ten bardziej rozszerzony dodatkowo wyróżnia baterie termostatyczne oraz baterie nawannowe jedno- lub wielootworowe, o których pisaliśmy nieco wyżej. Jeśli z kolei chodzi o mechanizm wypływu wody, szczególnym rozwiązaniem są baterie napełniane przez przelew.

 • Baterie wannowe jednouchwytowe to najpopularniejsze baterie, które posiadają jeden uchwyt służący do regulacji parametrów strumienia oraz jego temperatury. Zapewnia to łatwą, intuicyjną obsługę oraz nowoczesny wygląd.
 • Baterie wannowe dwuuchwytowe zalicza się do rodziny produktów o tradycyjnym rodowodzie. To dlatego, że ten typ armatury dominował głównie w łazienkach naszych rodziców oraz dziadków. Armatura dwuuchwytowa przeżywa jednak rekonesans i świetnie sprawdza się we wnętrzach nowoczesnych. Rozwiązanie posiada dwa kurki; z jednego wypływa ciepła, a z drugiego zimna woda. Specjaliści zwracają uwagę, że takie baterie nie należą do oszczędnych, bo regulacja strumienia (jego optymalnej objętości i temperatury) może powodować marnotrawstwo wody.
 • Baterie termostatyczne posiadają wbudowaną głowicę termostatyczną, która pozwala na precyzyjne i stałe ustawienia parametrów strumienia, co eliminuje konieczność samodzielnej i każdorazowej regulacji. Przekłada się to na spore oszczędności i sprawdza się szczególnie tam, gdzie z łazienki korzystają dzieci czy osoby starsze. Możliwość ustawienia stałej temperatury ograniczy oparzenia. Bateria wannowa z termostatem uchodzi za model ekonomiczny oraz ekologiczny.
 • Bateria wannowa napełniana przez przelew to szczególny rodzaj armatury. Woda wlewa się do wanny poprzez specjalny syfon wannowy napełniający.
kran jednouchwytowy do wanny, bateria jednouchwytowa, bateria jednouchwytowa do wanny
Kaldewei Cayono Duo Wanna z baterią jednouchwytową

dwuuchwytowa bateria wannowa, bateria wannowa z dwuuchwytowa
Oras Vega Bateria wannowa dwuuchwytowa

bateria termostatyczna, kran termostatyczny do wanny, bateria wannowa termostatyczna
Oras Esteta Bateria termostatyczna do wanny

wanna napełniana przez przelew, napełnianie wanny przelew, napełnianie wanny przez przelew
Novellini Iris Napełnianie wanny przez przelew

Rodzaje baterii wannowych ze względu na styl

Poza kwestiami technicznymi liczą się też względy estetyczne, a te obejmują zarówno styl, jak i kolor. W kontekście designu można wyróżnić wiele wpływów, jakim podporządkowana jest armatura, ale dwa szczególnie wyróżniają się na tle pozostałych. To kierunki nowoczesne oraz te w klimacie sprzed lat. Co je charakteryzuje?

 • Bateria wannowa nowoczesna to z reguły minimalistyczna, pozbawiona dekoracji i niepotrzebnych elementów propozycja, która precyzyjnie wtopi się we wnętrze zaprojektowane w duchu modernizmu i zasady „forma wynika z funkcji”. Najczęściej kategorię tę tworzą baterie podtynkowe, które gwarantują purystyczny efekt.
 • Bateria wannowa retro to konkurentka nowoczesnych modeli. Jest wzorowana na rozwiązania sprzed lat, dlatego wyróżnia ją klasyczny design. Budują go krzyżowe pokrętła, fantazyjne wylewki i obłe kształty. Takie baterie zazwyczaj przybierają formę rozwiązań dwuuchwytowych, montowanych w ścianie lub podłogowo.
nowoczesna bateria wannowa, bateria wannowa nowoczesna, bateria wannowa w stylu nowoczesnym
Hansgrohe Metropol Bateria wannowa nowoczesna

bateria retro do wanny, baterie wannowe retro, kran retro do wanny
Axor Montreux Bateria wannowa retro

Rodzaje baterii wannowych ze względu na kolor

Z estetycznego punktu widzenia istotny jest też kolor i choć paleta barw świata sanitarnego jest obszerna, to w tej dziedzinie królują trzy wykończenia. To przede wszystkim neutralny i szalenie uniwersalny chrom, modna czerń oraz eleganckie złoto. Jaki odcień wybrać i do czego go dopasować?

 • Bateria wannowa chromowana to sanitarny klasyk. Rozwiązanie sprawdzi się w każdej łazience i dopasuje do wszystkich kolorów – szczególnie tych podstawowych, takich jak biel, czerń czy szarości. Stworzy z nimi wyważoną, spójną oraz elegancką kompozycję.
 • Bateria wannowa czarna jest najmodniejszą propozycją ostatnich lat. Efektownie wyróżnia się na tle łazienki i podkreśla charakter wnętrza – zwłaszcza tego urządzonego w duchu poprzemysłowego loftu, minimalizmu czy nawet vintage. To doskonały kontrast dla białej ceramiki i jasnych płytek albo nietuzinkowe uzupełnienie typowo męskich realizacji. Takie baterie zwracają na siebie uwagę!
 • Bateria wannowa złota jest synonimem elegancji. Pasuje do wnętrz retro, vintage, art déco i eklektycznych, ale coraz częściej gości też w przestrzeniach nowoczesnych czy minimalistycznych, gdzie dzięki ciepłemu wykończeniu przełamuje wizualny chłód aranżacji. Może występować w wersji klasycznego złota lub w wariantach z domieszkami różu.
bateria wannowa chrom, chromowana bateria wannowa, bateria wannowa w kolorze chrom
Wanna z baterią wannową chromowaną i parawanem Radaway Euphoria

bateria wannowa z powłoką, bateria wannowa powłoka pvd, powłoka pvd
Axor One Bateria wannowa wolnostojąca czarna

złote baterie wannowa, złota bateria wannowa, wanna ze złotą armaturą
Cersanit Crea Bateria wannowa wolnostojąca złota

Na co zwrócić uwagę, wybierając baterie wannowe?

Żeby bateria wannowa służyła przez lata, powinna wyróżniać się odpowiednią jakością, a to bezpośrednio wiąże się z materiałem, z którego została wykonana. Jeśli chcesz mieć pewność co do trwałości, postaw na baterie mosiężne – najlepiej te, które mają w swoim składzie dużą zawartość mosiądzu. Dzięki temu zyskasz pewność, że armatura będzie odporna na zewnętrzne oddziaływania; twardą wodę, uszkodzenia mechaniczne czy wpływ środków chemicznych.

Druga kwestia to długości. Dotyczy to zarówno wylewki, jak i węża (jeśli jest on częścią armatury). Wylewka powinna być dopasowana tak, by wypływająca woda nie wychlapywała się poza obręb wanny ani też nie ściekała po pionowej krawędzi misy. Optymalnym miejscem będzie punkt na dnie wanny. Żeby go wyznaczyć, użyj długiej linijki lub innego przyrządu pomiarowego.

Nie mniej istotna jest też długość węża prysznicowego. Jeśli jest on elementem Twojego zestawu armatury wannowej, zadbaj o to, by sięgał do najdalszego punktu wanny. W ten sposób będzie można swobodnie umyć czy opłukać jej ścianki.

Co jeszcze będzie istotne? Głowica, czyli serce baterii. Jej zadaniem jest regulowanie strumienia oraz mieszanie wody ciepłej i zimnej. Krótko mówiąc, to element, który odpowiada za prawidłową pracę armatury. Za najlepsze uznaje się głowice ceramiczne. Są niemal bezawaryjne, trwałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. W przeciwieństwie do wariantów uszczelkowych mają gładką budowę, przez co nie osadzają się na nich kamień oraz zabrudzenia.

Na co zwrócić uwagę, kupując baterie wannowe?

 • Na materiał, z którego bateria jest wykonana.
 • Na długość wylewki oraz węża prysznicowego.
 • Na głowicę. To serce armatury, które odpowiada za jej prawidłową pracę.
bateria wannowa z powłoką, bateria wannowa powłoka pvd, powłoka pvd
Aranżacja Villeroy&Boch Subway 3.0 z wanną ze złotą baterią montowaną na rancie

Skomentuj

1 komentarz

 • Radek Z.
  Podoba mi się, że w kolorowe łazienki wkraczają na scenę. Super!

Rekomendacje i wyróżnienia