7 rzeczy, dzięki którym łazienka w stylu spa będzie perfekcyjna!

Na urlop kilka razy do roku i wizyty w renomowanych ośrodkach odnowy biologicznej często nie mamy czasu. Nie wspominając już o kosztach zabiegów, które niejednokrotnie wprawiają w zdumienie. Jednak szybkie tempo życia i natłok codziennych obowiązków sprawiają, że stan harmonii i odprężenia niezbędny jest TU i TERAZ, niekiedy nawet kilka razy w... tygodniu. Jeśli nie chcesz czekać do kolejnych wakacji i zastanawiasz się, jak wypocząć bez wychodzenia z domu, to receptą na relaks będzie łazienka w stylu spa. Nie trzeba w niej ekskluzywnych materiałów i sanitariatów z najwyższej półki. Jeśli nie wierzysz, to zostań z nami!
O czym przeczytasz w artykule?
- Jakie kolory do łazienki w stylu spa?
- Jakie materiały: ekskluzywne czy naturalne?
- Jaka wanna będzie najlepsza?
- Jaka sauna do łazienki – nawet tej małej?
- Kabina czy wanna z hydromasażem?
- Jakie oświetlenie do łazienki spa?
- Jak stworzyć odprężający klimat?
Łazienka w stylu naturalnym to przede wszystkim jasne kolory!
Obiekty spa to dobrodziejstwo naszych czasów, które leczą z kłopotów, stresu i zmartwień – dosłownie i w przenośni. Nie musimy być jednak stałymi bywalcami renomowanych ośrodków odnowy biologicznej, by zaznać tego luksusu. Wystarczy się nimi inspirować, by stworzyć wnętrze sprzyjające wypoczynkowi. W takim pomieszczeniu z reguły dominują harmonijne, monochromatyczne zestawienia jasnych kolorów, zwłaszcza tych o odprężającej sile – błękitów, zieleni, beżów, stłumionych bieli oraz neutralnych szarości. Psycholodzy zgodnie twierdzą, że odcienie te mają działanie wyciszające oraz kojące, a więc będą skutecznym panaceum dla tych, którzy szukają odprężenia. Łazienka w stylu naturalnym to więc spójna paleta tonalnie zbliżonych do siebie barw, pozbawiona krzykliwych i jaskrawych akcentów, które mogłyby rozdrażniać i wprowadzać chaos.
Kolory łazienki w stylu spa:
- szarości,
- brązy, beże i kremy,
- stłumione zielenie,
- błękity,
- przybrudzone biele.





Materiały prosto z przyrody
Naturalne materiały są kluczowe, jeśli chodzi o aranżację pomieszczania. Łazienka spa, by spełniała swoją odprężającą funkcję, musi obfitować w rozwiązania zaczerpnięte wprost z przyrody albo przynajmniej imitujące je. Te drugie wydają się zdecydowanie rozsądniejsze z uwagi na koszt i kwestie praktyczne. Warto więc postawić na kamień (trawertyn, piaskowiec, marmur, granit) i propozycje oddające jego fakturę, beton architektoniczny, drewno (szczególnie egzotyczne, które będzie odporne na wilgoć) lub płytki drewnopodobne, o których przeczytacie w naszym wpisie: Dlaczego warto wybrać płytki drewnopodobne. Niech wybraną bazę uzupełniają tonalnie zbliżone odcienie, a stylistyczna spójność gwarantowana. Ale to nie koniec! Naturalne inspiracje powinny odnosić się nie tylko do tła, lecz także akcesoriów. We wnętrzu sprawdzą się grube bawełniane ręczniki, bambusowe maty i podkładki, kamienne mydelniczki, wiklinowe koszyki na kosmetyki i... rzeczy, o którym piszemy niżej!
Najlepsze materiały do łazienki spa to:
- kamień dekoracyjny (trawertyn, piaskowiec, marmur, granit),
- płytki imitujące kamień,
- beton architektoniczny,
- drewno (szczególnie egzotyczne, które będzie odporne na wilgoć)
- płytki drewnopodobne.





Wanna wolnostojąca – koniecznie!
Wanna to gwóźdź programu, jeśli chodzi o projekt łazienki spa. Aranżacje wzbogacone o obszerne misy, nawet dwuosobowe, to must have, by móc w duecie oddawać się całkowitemu relaksowi z kieliszkiem szampana w dłoni. Warto wybrać model z profilowanym podparciem pleców oraz ramion, a żeby potęgować wygodę i komfort wannę najlepiej uzupełnić też o zagłówek oraz bambusową lub metalową tackę na książkę czy wino. Do kompletu z ceramiką najlepiej sprawdzi się armatura z kaskadowym wypływem wody. Dlaczego? Baterie łazienkowe tego typu przywołają na myśl wodospad, oddziałując tym samym na zmysły, a więc cel w postaci idealnej strefy wellness osiągnięty!





Łazienka z jacuzzi = łazienka spa
Aby korzystanie z wody zapewniało maksymalną dawkę pozytywnych emocji, dobrze jest skorzystać z uzdrawiających właściwości strumienia. Nic nie zapewni takiego zastrzyku witalności, jak profesjonalne systemy hydromasażu, które pozwolą zapomnieć o trudach codziennego dnia i staną się namiastką ekskluzywnego spa. Od dawna wiadomo bowiem, że wir powietrza oraz wody działa relaksująco, rozluźnia mięśnie oraz łagodzi bóle kręgosłupa. Taka wanna z hydromasażem może być też dodatkowo wzbogacona o elementy chromoterapii, czyli leczenia światłem. Dobór odpowiednich barw poprawia samopoczucie, pomaga w uporaniu się ze stresem, a nawet reguluje pracę gruczołów układu hormonalnego czy dodaje pewności siebie. W małej łazience, zamiast wanny, sprawdzi się kabina masażowo-parowa, prysznic wyposażony w specjalny panel natryskowy czy nawet deszczownice lub rączki natrysku ze zmiennymi rodzajami strumienia.
Wyposażenie łazienki w stylu spa:
- wanna z profilowanym podparciem pleców oraz ramion,
- wanna z hydromasażem,
- baterie łazienkowe z kaskadowym wypływem wody,
- kabina parowa.


Domowa sauna dla wymagających
Sauna w domu jeszcze kilka lat temu mogła wydawać się pomysłem abstrakcyjnym, ale w dzisiejszych czasach coraz częściej stawiamy na komfort tego typu. Zacznijmy od tego, że taka domowa wersja to recepta na popraw krążenia krwi, wzmocnienie odporności i polepszenie stanu cery oraz wyglądu. W obliczu tych zalet i przede wszystkim przyjemności, jaką dają sesje w pomieszczeniu podgrzanym do bardzo wysokiej temperatury, inwestycja staje się opłacalna, a na dodatek nie ogranicza nawet tych, którzy borykają się z niewielką przestrzenią, bo sauna w małej łazience pod postacią kompaktowego systemu Duravit Inipi może zająć zaledwie 1800 mm x 1170 mm x 2220 mm!
Więcej o zaletach Duravit Inipi przeczytacie na naszym blogu: Sauna domowa Duravit Inipi

Piękne łazienki otulone światłem
Łazienka jak spa to też mnóstwo światła – zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Tego pierwszego powinno być jak najwięcej, dlatego dobrze, by pomieszczenie miało okno, dzięki któremu wnętrze stanie się rozświetlone. Oczywiście wiemy, że przestronne pokoje kąpielowe bywają niekiedy jedynie marzeniem, więc jeśli okien nie ma, ratujmy się zamiennikami, takimi jak kinkiety, listwy LED, żyrandole oraz plafony. Niech będą wyposażone w żarówki o cieplej barwie, z możliwością regulacji natężenia. Dzięki temu będziemy mogli samodzielnie kreować idealne warunki do relaksu – od romantycznych kąpieli we dwoje, po kameralny klimat podczas czytania lektury w wannie. Dla spotęgowania nastroju dobrze jest też postawić na większą ilość luster. Ten stary dekoracyjny trik dodatkowo rozświetli wnętrze, a tym samym wzmocni efekt przytulności.




Łazienka w stylu spa kocha kwiaty, świece i dekoracje
Styl spa w łazience to przestrzeń, którą warto zbudować na bazie trendów organicznych, a także tych wywodzących się z kultury Dalekiego Wschodu. Obowiązkową dekoracją są kwiaty, które można „przemycić” do wnętrza pod postacią zielonych gałązek wywierających korzystny wpływ na zmęczone oczy (bromelia, kroton, dracena, fikus, anglomena) lub tapety bądź płytek z florystycznym motywem. Dobrym pomysłem będą też kadzidełka, olejki eteryczne oraz aromatyczne świece, które poza przyjemną aurą roztoczą woń ulubionych akordów. Zasadą w kreowaniu atmosfery spa jest porządek. Niech ozdoby będą odpowiednio przemyślane, wysokiej jakości, starannie wyeksponowane na półkach. Poza drobnymi detalami wyposażmy łazienkę w meble, takie szezlong czy ławka, by można na nich odpocząć lub poddać się ulubionym zabiegom pielęgnacyjnym.
Jakie wybrać kwiaty do łazienki spa?
- bromelia,
- kroton,
- dracena,
- fikus,
- anglomena.




