6 trendów Deante, które musisz znać zanim zaczniesz urządzać łazienkę

W nadchodzących trendach wyraźnie czuć oddech zmian. Skończyła się era powściągliwego scandi i uporządkowanego modern classic. Jesteśmy coraz odważniejsi w urządzaniu domowych przestrzeni, czego skutkiem są pojawiające się gdzieniegdzie krzykliwe kolory, niesztampowe kształty i oryginalne przedmioty czy nawet ikony designu. To niewątpliwie czas estetycznej zabawy teksturami, fakturami, barwami i formami. W tę podróż zaprasza nas m.in. Deante.
1. Color bloking, czyli barwna fuzja
Na pierwszy plan wysuwają się barwy, jednak nie te tak oczywiste jak biały, beżowy i szary, okraszone wyrazistym akcentem czerni. W trendzie stawiającym na color blocking zasady są całkowicie inne i mają swoje korzenie w neoplastycznym świecie wykreowanym przez wybitnego artystę, Pieta Mondriana. W jego obrazie: „Kompozycja w czerwieni, żółci i błękicie” kontrasty grają pierwszą rolę i przeczą tezie, że przeciwstawne odcienie wcale do siebie nie pasują.
W color blockingu wymagana jest wiedza z komponowania kolorów. Do tego celu przydatne będzie koło kolorów. Na jego bazie można łączyć barwy przeciwstawne, pokrewne lub harmonizujące ze sobą. Takie barwne roszady nie przełamujemy bielą, a granice pomiędzy poszczególnymi tonami muszą być bardzo wyraźne – najlepiej, by to kolor wyznaczał obszary łazienki. Zgodnie z tą logiką Deante stawia na urocze miętowe i arbuzowe kafle, które są tłem dla eleganckiej umywalki Deante Silia postawionej na czarnej konsoli łazienkowej z tej samej kolekcji. Koliste formy łagodzą wyraziste tony.


Drewno – coś starego i coś nowego
W eksperymentalnym świecie aranżacji nie może zabraknąć miejsca na drewno. Ten stary trend wystąpić może w różnych formach; postarzanej, bielonej, powyginanej czy nawet lekko żłobionej. Pokryje fronty szafek, wyznaczy obszar kabiny prysznicowej, a także wytyczy strefy w łazience. Krótko mówiąc, drewno może stworzyć neutralne tło dla efektownej ceramiki (np. głębokiej umywalki nablatowej Deante Arnika) czy armatury w odcieniu titanium Deante Arnika, która w przeciwieństwie do czerni ma znacznie bardziej magnetyzującą powierzchnię.
Zobacz: 17 pomysłów na łazienkę w drewnie

3. Królowa łazienki: biała armatura
Gdy białą armaturę, która zdetronizowała chromowane baterie umywalkowe, połączymy z organiczną formą, doskonały efekt murowany. Dowodem na to jest deszczownica z baterią prysznicową Deante Silia, która zwyciężyła w konkursie RedDot 2024. Seria, oparta na kształcie wygiętej rury, odziana w szlachetny ton klinicznej bieli, zdecydowanie króluje w przestrzeni prysznica. To sanitarne arcydzieło, wbrew nieoczywistej i wydawać by się mogło nietypowej formie, stanowi szalenie uniwersalny element wyposażenia. Świetnie wpisuje się w aranżacje minimalistyczne, japandi i art déco.
Zobacz: Dzięki temu deszczownica Deante Silia zwyciężyła RedDot 2024


4. Eklektyczna zieleń
Nie można pisać o tym, co modne, omijając temat kolorów, które zdominują ściany – nie tylko łazienki. W przypadku aranżacji zgodnych z trendem niewątpliwie warto postawić na zieleń. Stonowana mięta, głębokie khaki, soczysta limonka czy wariant butelkowy; nasycony i pełen tajemniczej energii? A może by tak wszystko połączyć w jedno przy pomocy botanicznej tapety? Czemu nie. W aranżacji od Deante roślinny motyw zestawiono z rytmicznym wzorem na podłodze, a by całość była jeszcze bardziej oryginalna, wnętrze ozdobiono konsolą w uroczym odcieniu zgaszonej cegły.
Eklektyczna baza jest estetyczną fuzją wielu trendów, dlatego podstawowe wyposażenie łazienki, takie jak miska WC czy umywalki i baterie, powinno reprezentować nurt minimalizmu. To efektownie zrównoważy całość. Rodzina ceramicznych produktów Deante Silia i smukłe baterie Deante Alpinia nadają się do tego celu najlepiej. Ich koliste formy złagodzoną charakterny look mocnych wzorów, nie będąc jednocześnie dla nich konkurencją. Ciepłe tony złota w postaci armatury dodatkowo ocieplają przestrzeń, potęgując wrażenie przytulności, jakie zbudowała egzotyczna tapeta.
Przeczytaj też: 21 inspiracji – zielona łazienka. Zobacz, jak wprowadzić zieleń do łazienki

5. Minimalux i sztuka połączeń
Czy minimalizm się znudził? Tak! To nie oznacza jednak, że jest passe. W nadchodzących trendach będzie miał bardziej luksusowe oblicze w stylu minimalux. Jak sama nazwa wskakuje, to hybryda minimalizmu i elegancji, która urzeczywistnia się roszadą czystych linii, jasnych wykończeń i neutralnych akcentów. Ich uniwersalność koresponduje z luksusowymi materiałami – koniecznie użytymi w zdrowych ilościach, zgodnie z zasadą „mniej znaczy więcej”. Marmur, metal czy armatura Deante Silia o chłodnej szczotkowanej powierzchni wystarczą. Musi być luksusowo, ale i funkcjonalnie, jak przystało na minimalizm.



6. Modern vintage z grą przeciwieństw
Moda na lata 90. XX wieku trwa. Z pietyzmem szukamy wnętrzarskich perełek, gmerając na pchlich targach z nadzieją na wyszperanie czegoś unikatowego, by połączyć znalezisko z nowoczesnymi detalami. W łazience także takie miksy są dozwolone, może nawet wskazane! Klasyczne baterie Deante Tubo warto zestawić w modną umywalką nablatową, a pasujący do siebie duet wyeksponować na marmurowej powierzchni blatu, bo właśnie marmur czy drewno to aranżacyjne must-have. Poza nimi dobrze wyłożyć ściany szkliwionymi płytkami w głębokim odcieniu. Wspomina wyżej zieleń będzie trafnym wyborem.
Modern vintage nawiązuje do minionej wnętrzarskiej epoki, ale też czuć w nim powiew świeżości. To łączenie starego z nowym tworzy dynamiczną kompozycję i nieustannie przewija się w repertuarze modnych tendencji. Stonowane kolory są tu w zdecydowanej mniejszości, a wielkoformatowe kafle i minimalistyczne bryły mebli raczej należą do rzadkości. Detal to słowo klucz! Filigranowe uchwyty, boczne kinkiety obok lustra czy stylowe mydelniczki to pierwsze elementy z listy podstawowego wyposażenia łazienki.
Sprawdź: Łazienka vintage i 7 rzeczy, których nie może w niej zabraknąć
