TOP 10 – najlepszy zlewozmywak czarny granitowy i ceramiczny! Wybieramy zlew do kuchni

(41 głosów)
czarne zlewy granitowe, granitowy zlew czarny, granitowy zlewozmywak w kolorze czarnym
Aranżacja kuchni z czarnym zlewozmywakiem granitowym Schock Soho

Zlewozmywak kuchenny – niby prosta rzecz, do której jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie przywiązywał wagi. Kiedyś był jedynie praktycznym elementem aranżacji, więc jego wizualne aspekty spychane były na boczny tor. Czasy się jednak zmieniły. Podobnie jak rola kuchni. Dziś kulinarne królestwo jest sercem domu, miejscem gdzie omawiamy strategiczne plany na przyszłość czy nawet przyjmujemy gości. W pomieszczeniu poza funkcjonalnością liczy się estetyka, która wiąże się z dylematami związanymi z wyborem koloru farby, płytek na backsplash, wykończenia frontów czy tego, jaki zlew do kuchni zamontować.

O czym przeczytasz w artykule?

Czarny zlewozmywak – zalety i wady

Zlew kuchenny musi być solidny oraz trwały. To przecież w jego pobliżu mają miejsce wszelkie kulinarne eksperymenty i to w dużej mierze on jest narażony na plamy i uporczywe zabrudzenia. W związku z tym musi być też praktyczny oraz łatwy do utrzymania w czystości, by eliminacja zanieczyszczeń nie pochłaniała kilkudziesięciu minut z i tak napiętego już harmonogramu. Ale zlew to również część modnego wystroju, więc nie bez znaczenia będzie jego kolor! Czy dobrym pomysłem jest czarny zlewozmywak? Opinie są podzielone – jedni cenią jego zalety stylistyczne, inni obawiają się plam. Przeczytajcie, jak jest naprawdę.

Czarny zlew z pewnością zwróci na siebie uwagę. W przeciwieństwie do popularnych niegdyś alternatyw, takich jak zlewozmywak ze stali nierdzewnej czy biały zlew, wariant w ciemnym wydaniu to pewnego rodzaju dekoracja pomieszczenia, która będzie przypieczętowaniem charakteru wystroju. Wbrew pozorom nie jest on zarezerwowany tylko do ciemnych i przestronnych kuchni. Będzie świetnym punktem kontrastu w aranżacjach total white, doda wyrazistości przestrzeniom utrzymanym w stylu industrialnym i korzystanie wypadnie w sąsiedztwie betonowych szarości loftu. Może stać się też przeciwwagą dla przytulności scandi, gdzie w połączeniu z drewnem oraz mleczną bielą nada całości oryginalnego sznytu. Czerń, podobnie jak biel, będzie znakomicie komponowała się z niemal wszystkimi kolorami.

Każdy zlew, niezależnie czy jest nim zlewozmywak podwieszany czarny, czy ciemny zlew wpuszczany w blat, rodzi obawy o praktyczność i trudności utrzymania go w czystości. Jednak w opinii wielu użytkowników czerń nie jest żadną przeszkodą! Wręcz przeciwnie – pod kątem funkcjonalności znacząco przewyższa m.in. białe zlewozmywaki, które po kilku latach eksploatacji mogą żółknąć czy przebarwiać się pod wpływem czynników zewnętrznych. Na czarnej powierzchni przebarwienia nie będą widoczne. Problemem jedynie mogą być zacieki czy osady z kamienia (niestety, z tymi kłopotami spotkacie się w przypadku niemal każdego zlewu – czy to szarego, czy stalowego, czy czarnego). Ratunkiem jest więc systematyczność, przecieranie powierzchni zlewu do sucha oraz regularne czyszczenie i usuwanie brudu za pomocą przeznaczonych do tego detergentów.

zlewozmywaki czarne, zalety zlewu z granitu, granitowy zlewozmywak czarny
Kuchnia z czarnym zlewozmywakiem granitowym

Zlew granitowy czy ceramiczny?

Jeśli wybór padł na czarny zlewozmywak, warto zastanowić się, jaki materiał sprosta Twoim wymaganiom. W tym przypadku także mamy do czynienia z ogromną ilością dostępnych alternatyw, a każda z nich wyróżnia się innymi właściwościami. Wśród nich największą popularnością cieszą się zlewozmywak ceramiczny czarny oraz zlewy kuchenne granitowe. Który wybrać?

Zlewozmywak ceramiczny powstaje w procesie wypalania gliny, co tym samym determinuje jego korzystne walory użytkowe. Zlew jest bowiem wysoce odporny na zarysowania oraz przebarwienia, a jego powierzchnia jest wytrzymała na urazy mechaniczne. Nie musisz się więc obawiać, że jego stan pogorszy chociażby spadający garnek czy pokrywka. To zlewozmywak, który nie rdzewieje. Łatwo go utrzymać w czystości, jednak należy pamiętać o systematycznym przecieraniu go do sucha oraz korzystaniu z łagodnych detergentów myjących. Produkty tego rodzaju występują w dosyć szerokiej palecie kolorystycznej – najpopularniejsze są jednak zlewy czarne, białe oraz kremowe.

Zlewy kuchenne granitowe to najtrwalsze rozwiązania. Nie ulegają szybko zarysowaniom, są odporne na wysokie temperatury i łatwo je utrzymać w czystości – należy jedynie pamiętać o regularnym przecieraniu oraz korzystaniu z miękkich gąbek i środków chemicznych przeznaczonych do pielęgnacji granitu. Ofertę rozwiązań tego typu wyróżnia bogata gama kolorystyczna. Jedynym minusem propozycji jest waga. Kamienne zlewy są bowiem najtrwalsze, ale i bardzo ciężkie, dlatego wymagają wzmocnienia konstrukcji szafki.

jednokomorowy zlew czarny, granit w kuchni, zlewozmywak czarny z granitu
Jednokomorowy czarny zlewozmywak granitowy w nowoczesnej kuchni

TOP 8 – najlepsze zlewy kuchenne granitowe i ceramiczne

Zlewozmywak granitowy – Legersen Frost

Zlewozmywak granitowy Legersen Frost to ciekawa propozycja dostępna na rynku. Rozwiązanie wyróżnia się minimalistycznym designem oraz modnym wykończeniem w kolorze czerni, które łatwo można dopasować do wielu kuchennych stylizacji – zwłaszcza tych nowoczesnych. Zlew Legersen Frost wykonany jest z trwałego granitu Steingran, co sprawia, że jego powierzchnia jest wysoce odporna na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Materiał składa się z drobnych cząsteczek kwarcu, żywic polimerowych oraz dodatków utwardzających. To rozwiązanie łatwe do utrzymania w czystości, które nie wymaga uciążliwych zabiegów pielęgnacyjnych. W zestawie ze zlewozmywakiem znajduje się syfon.

 • To zlew z granitu Steingran, który składa się z drobnych cząsteczek kwarcu, żywic polimerowych oraz dodatków utwardzających.
 • Zlew Legersen Frost jest wysoce odporny na zarysowania i uderzenia.
 • Powierzchnia zlewu jest łatwa do utrzymania w czystości – wystarczą szmatka i woda.
 • W zestawie ze zlewem znajduje się syfon.

Link do Serii: Legersen Frost

Link do Produktu: Legersen Frost Zlewozmywak granitowy 50x47 cm czarny LEFR002CZ

legersen frost zlew z jedną komorą, legersen frost zlew, zlew czarny legersen frost
Legersen Frost Zlewozmywak granitowy

Zlewozmywak Franke czarny – Franke Sirius

Zlewozmywak jednokomorowy czarny Franke Sirius to jedna z topowych propozycji, która od wielu lat zasila szeregi najczęściej polecanych produktów. To ogromne zainteresowanie rozwiązaniami marki Franke wiąże się z wysoką jakością, solidnym wykonaniem zlewu, a także bardzo długim okresem gwarancyjnym (na wszystkie zlewozmywaki kuchenne Franke przysługuje aż 15 lat gwarancji!). Zlew Franke Sirius wykonany jest z innowacyjnego materiału, jakim jest Tectonite®. To tworzywo ekologiczne, powstałe z naturalnych komponentów, niezwykle odporne i łatwe w pielęgnacji. Dodatkowo, zlewy z Tectonite®, dzięki specjalnej powłoce na powierzchni, zabezpieczone są przed uciążliwymi plamami czy bakteriami.

Zlewozmywak Franke Sirius i jego zalety:

 • To zlew wykonany z tworzywa Tectonite®, które jest wysoce odporne na intensywną eksploatację.
 • Zlewy z Tectonite® pokryte są specjalną powłoką chroniącą przed plamami i bakteriami.
 • Na zlew kuchenny Franke Sirius przysługuje aż 15 lat gwarancji.
 • To jeden z najczęściej wybieranych produktów do kuchni!

Link do Serii: Franke Sirius

Link do Produktu: Franke Sirius SID 110-50 Zlewozmywak granitowy jednokomorowy 52,5x44 cm do podbudowy, onyx czarny 125.0331.034

franke zlewozmywaki, zlewozmywaki granitowe franke, czarny zlewozmywak franke
Czarny zlewozmywak Franke Sirius

Zlewozmywak granitowy czarny – Alveus Granital Plus

Zlewozmywak podwieszany czarny Alveus Granital Plus to produkt stworzony w oparciu o wysokiej jakości materiał – Granital Plus. Jest to mieszanka cząstek granitowych oraz spoiwa żywicy, co zapewnia wysokie walory użytkowe, w tym m.in. odporność na zarysowania i działanie środków chemicznych czy uderzenia mechaniczne. Powierzchnia zlewu Alveus Granital Plus jest gładka i łatwa do utrzymania w czystości. Zaletą rozwiązania jest również bardzo długi okres gwarancyjny. Producent na zlewozmywaki Alveus udziela aż 30 lat gwarancji.

Zlewozmywak Alveus Granital Plus i jego zalety:

 • To zlewozmywak granitowy wykonany z materiału Granital Plus.
 • Granital Plus to mieszanka cząstek granitowych oraz żywicy.
 • Powierzchnia produktu jest gładka, ale jednocześnie odporna na codzienną eksploatację.
 • Alveus udziela na zlew granitowy aż 30 lat gwarancji.

Link do Serii: Alveus Granital Plus Quadrix

Link do Produktu: Alveus Granital Plus Quadrix 50 Zlewozmywak granitowy 56x46 cm 1-komorowy bez ociekacza, twilight 4605005

czarny zlewozmywak alveus, alveus zlew franitowy, alveus czarny zlew
Alveus Granital Plus zlewozmywak granitowy

Zlewozmywak Blanco czarny – Blanco Subline

Zlewy kuchenne granitowe Blanco Subline produkowane są z innowacyjnego kompozytu, jakim jest SILGRANIT® PuraDur®. Składa się on w 80% z naturalnego granitu, a jego pozostałe elementy to akryl, ceramika oraz kolorowe pigmenty, które nadają powierzchni niebanalnego wyglądu. Dzięki takiej mieszance zlew jest odporny na wysoką temperaturę, zarysowania i odpryski. To higieniczny produkt, łatwy do utrzymania w czystości. Wszelkie plamy i zabrudzenia można usunąć za pomocą miękkiej gąbki i odpowiednich detergentów. W przypadku zlewu Blanco Subline także należy pamiętać o systematycznym myciu i eliminacji zanieczyszczeń. Niewątpliwą zaletą produktu Blanco Subline jest wieczysta gwarancja producenta.

Zlewozmywak Blanco Subline i jego zalety:

 • To zlewozmywak granitowy wyprodukowany z SILGRANITU® PuraDur®.
 • SILGRANIT® PuraDur® składa się w 80% z granitu, a w 20% z akrylu, ceramiki i pigmentów.
 • Zlew jest wysoce odporny na czynniki zewnętrzne i środki chemiczne.
 • Zlewy Blanco Subline wykonane z kompozytu SILGRANIT® PuraDur® objęte są wieczystą gwarancją producenta.

Link do Serii: Blanco Subline

Link do Produktu: Blanco Subline 500-U Zlewozmywak granitowy 53x46 cm Silgranit Puradur z korkiem InFino, antracyt 523432

blanco subline zlew z jedną komorą, blanco subline zlew, zlew czarny
Czarny zlewozmywak jednokomorowy Blanco Subline

Zlew jednokomorowy czarny – Franke Mythos

Zlewozmywak Franke Mythos (tak jak poprzednia propozycja od Franke) także wykonany jest z innowacyjnego materiału, czyli Fragranitu+. Dla przypomnienia to mieszanka piasku kwarcowego oraz żywicy akrylowej, która warunkuje higieniczność, wytrzymałość oraz brak problemów z utrzymaniem powierzchni w czystości. Co więc ciekawego jest w tym rozwiązaniu? Szeroki ociekacz zapewniający dużo miejsca na umyte naczynia, technologia Sanitized®, która ogranicza rozwój baterii aż do 99%, oraz głęboki, wręcz magnetyzujący, odcień Onyx czarny, który wyróżni strefę mycia. Ta wyjątkowa kolorystyka wpisze się szczególnie w nowoczesny wystrój kuchni.

Zlewozmywak Franke Mythos i jego zalety:

 • To zlewozmywak granitowy wykonany z Fraganitu+, czyli połączenia piasku kwarcowego oraz żywicy akrylowej.
 • Fragranit + jest gwarancją nie tyle trwałości, ile higieny, odporności i braku problemów z czyszczeniem.
 • Zlew Franke wykończony jest technologią Sanitized®. To innowacja ograniczająca rozwój bakterii.
 • Na uwagę zasługuje kolor proponowanego zlewu. To intrygujący i głęboki czarny mat.
 • Na zlew kuchenny Franke Mythos przysługuje aż 15 lat gwarancji.

Link do Produktu: Franke Mythos MTG 611 Zlewozmywak granitowy jednokomorowy 100x51,5 cm prawy onyx czarny 114.0158.625

Link do Serii: Franke Mythos

czarny zlewozmywak franke mythos, franke mythos czarny zlewozmywak, czarny zlew franke mythos
Czarny zlewozmywak Franke Mythos

Czarny zlewozmywak – Teka Square

Czarny zlew Teka Square wyprodukowany jest z materiału, jakim jest Tegranit. Jest to połączenie naturalnego kwarcu oraz akrylu, które zapewnia bardzo korzystne właściwości. Powierzchnia zlewozmywaka jest trwała, nie są jej straszne urazy mechaniczne i zarysowania, a także środki chemiczne. Zlew przez długi czas pozostanie w nienaruszonym stanie, pod warunkiem stosowania się do zasad regularnej pielęgnacji. Producent udziela na produkt aż 25 lat gwarancji.

Zlew Teka Sqaure i jego zalety:

 • To zlew granitowy wykonany z Tegranitu.
 • Zlewozmywak Teka jest wytrzymały na zarysowania i środki chemiczne.
 • Producent udziela na produkt aż 25 lat gwarancji.

Link do Serii: Teka Square

Link do Produktu: Teka Square Zlewozmywak granitowy jednokomorowy 54x44 cm, czarny 115230020

teka czarny zlew, czarny zlewozmywak teka square, zlew z granitu
Teka Square zlew granitowy w kolorze czarnym

Zlew czarny – Franke Kubus

W rankingu nie mogło zabraknąć ceramicznej propozycji jednego z najlepszych producentów wyposażenia kuchni, czyli marki Franke. Mowa o modelu Franke Kubus! Produkt wykonany jest z materiału, jakim jest FraCeram. To opatentowana masa ceramiczna składająca się z naturalnych surowców, takich jak glina, kaolin czy kwarc. Są one mieszane, a następnie wypalane w specjalnych piecach, w których temperatura sięga powyżej 1200ᵒC. Dzięki temu powierzchnia zlewów Kubus jest wytrzymała na termiczne skoki, odporna na zarysowania oraz upadki cięższych przedmiotów, a także łatwa do utrzymania w czystości. Zlew dzięki wysokim parametrom technicznym przez cały czas użytkowania będzie wyglądał tak samo jak w dniu zakupu.

Zlewozmywak Franke Kubus i jego zalety:

 • To zlew ceramiczny czarny wykonany z mieszanki FraCeram.
 • FraCeram jest połączeniem naturalnych składników: gliny, kwarcu i kaolinu. Masa po połączeniu jest wypalana w bardzo wysokich temperaturach sięgających 1200ᵒC.
 • Ceramiczny zlew Franke jest odporny na szoki termiczne, codzienne użytkowanie i zarysowanie.
 • Na zlewozmywak Franke Kubus przysługuje 15 lat gwarancji.

Link do Produktu: Franke Kubus KBK 110-50 Zlewozmywak ceramiczny jednokomorowy 54,5x44,5 cm onyx czarny 126.0380.008

Link do Serii: Franke Kubus

franke kubus zlewozmywak czarny, czarny zlew franke kubus, czarny zlewozmywak franke kubus
Franke Kubus Zlewozmywak kuchenny czarny

Zlewozmywak czarny jednokomorowy – Schock Soho N-100

Zlewozmywak jednokomorowy czarny Schock Soho N-100 to propozycja z oferty niemieckiej marki Schock, która od wielu lat ceniona jest za jakość oraz solidność wykonania. W przypadku zlewu Schock Soho N-100 mamy tego potwierdzenie! Rozwiązanie wyprodukowano z higienicznego i trwałego materiału – Cristadur®, którego hydrofobowa powierzchnia powoduje, że zabrudzenia nie osadzają się na ściankach, a jedynie toczą się, spływając do odpływu. Ten bezpieczny surowiec jest odporny na barwniki i zarysowania. Jest też bezpieczny dla żywności. Producent udziela na produkt 5 lat gwarancji.

Zlew czarny Schock Soho N-100 i jego zalety:

 • To zlew granitowy wykonany z Cristaduru®.
 • Materiał jest bezpieczny, trwały i łatwy do utrzymania w czystości.
 • Powierzchnia zlewu Schock Soho N-100 utrudnia osadzanie się brudu. Wiąże się to z tzw. efektem toczenia, który powoduje, że zanieczyszczenia toczą się po powierzchni zlewu.
 • Zlewozmywak objęty jest 5-letnią gwarancją.

Link do Serii: Schock Soho N-100

Link do Produktu: Schock Soho N-100 Zlewozmywak granitowy jednokomorowy 55x43 cm, magma SOHON100MAG

shock soho zlew, czarny zlewozmywak granitowy shock soho, jednokomorowy zlew granitowy
Schock Soho N-100 zlew jednokomorowy czarny

Granitowe zlewozmywaki – Deante Corda Flush

Zlewozmywak jednokomorowy Deante Corda Flush to projekt, którego autorem jest Michał Łój. Produkt, poza ciekawym wyglądem, gwarantuje całkowitą wytrzymałość na wszelkie codzienne zdarzenia – gwałtowne zmiany temperatury, upadki ciężkich przedmiotów oraz zarysowania. Zlew wykonany jest z naturalnego granitu i wykazuje właściwości antyseptyczne oraz hydrofobowe, co powoduje, że jego powierzchnia odpycha cząsteczki wody. To propozycja z oferty polskiego producenta objęta aż 15-letnią gwarancją.

Zlewozmywak Deante Corda Flush i jego zalety:

 • To wytrzymały zlew granitowy wyprodukowany w Polsce.
 • Granitowa powierzchnia zlewu wykazuje właściwości antyseptyczne oraz hydrofobowe.
 • Producent udziela na zlew aż 15 lat gwarancji.

Link do Serii: Deante Corda Flush

Link do Produktu: Deante Corda Flush Zlewozmywak granitowy 1-komorowy 55x46 cm bez ociekacza, grafitowy metalik ZQAG10F

deante zlew granitowy, czarny zlewozmywak deante, deante corda flush czarny
Deante Corda Flush zlewozmywak z granitu

Zlewozmywak ceramiczny czarny – Villeroy & Boch Subway

Zlewozmywak Villeroy & Boch Subway to kolejny z topowych produktów dostępnych na rynku. Ceniony jest za jakość, wykonanie oraz doskonałe parametry techniczne materiału. Jest to bowiem zlew ceramiczny ze szkliwem CeramicPlus, które stanowi nieporowatą warstwę odpychającą brud i zanieczyszczenia. Na kwasoodpornej, żaroodpornej i wytrzymałej powierzchni zlewu Villeroy & Boch Subway nie osadza się kamień, a utrzymanie go w czystości jest zaskakująco proste! To higieniczny produkt objęty 5-letnią gwarancją.

Zlewozmywak ceramiczny Villeroy & Boch Subway i jego zalety:

 • To ceramiczny zlewozmywak wzmocniony szkliwem CeramicPlus.
 • Powierzchnia zlewu jest higieniczna, wytrzymała i kwaso- oraz żaroodporna.
 • Producent na zlew Villeroy & Boch Subway udziela 5 lat gwarancji.

Link do Serii: Villeroy & Boch Subway

Link do Produktu: Villeroy&Boch Subway 60 SU Zlewozmywak ceramiczny 1-komorowy CeramicPlus 54,5x44 cm z korkiem pop-up, podblatowy, bez ociekacza, czarny Ebony 331002S5

czarny zlew villeroy boch, villeroy boch granitowy zlew, zlewozmywaki z granitu
Zlewozmywak Villeroy & Boch Subway

Zlewozmywak czarny granitowy – Franke Maris

Franke Maris, czyli zlewozmywak granitowy z jedną komorą, to kolejna propozycja od marki Franke w naszym rankingu. Tym razem mamy do czynienia jednak z innym materiałem, czyli Fragranitem+. To jedna z najtrwalszych powierzchni dostępnych na rynku, ponieważ składa się aż w 80% z piasku kwarcowego. Pozostałą część mieszanki stanowi bardzo twarda żywica akrylowa. Dzięki temu zlew Franke Maris jest odporny na rozmaite czynniki mechaniczne, a także naturalny w dotyku. Materiał wytrzyma nie tylko intensywną eksploatację, lecz także szoki termiczne, zarysowania czy działanie środków chemicznych. Zaletą produktu jest dodatkowo technologia Sanitized® zapewniająca bezpieczeństwo i higienę.

Zlewozmywak Franke Maris i jego zalety:

 • To zlew z materiału, jakim jest Fragranit+, który składa się z piasku kwarcowego oraz żywicy akrylowej.
 • Zlewozmywak jest odporny na działanie rozmaitych czynników mechanicznych i chemicznych.
 • Zlew wykończony jest w technologii Sanitized®, która zapewnia powierzchni maksymalną higieniczność.
 • Na zlew kuchenny Franke Maris przysługuje aż 15 lat gwarancji.

Link do Produktu: Franke Maris MRG 610-52 Zlewozmywak granitowy jednokomorowy 56x51 cm czarny mat 114.0661.761

Link do Serii: Franke Maris

franke maris czarny, czarny zlewozmywak franke maris, zlew czarny franke maris
Zlewozmywak granitowy Franke Maris

Skomentuj

1 komentarz

Rekomendacje i wyróżnienia