Zielona łazienka w pięknej willi w Wilmersdorfie – poznaj światowy design w nowoczesnej odsłonie

(2 głosów)
kaldewei, nowoczesna łazienka
Willa w Wilmersdorfie

Na mapie każdego kraju znaleźć można wiele domów i mieszkań, które uchodzą za symbole określonego wzornictwa. To aranżacje przepełnione duszą, pełne zachwycających elementów i designerskich ikon. Tak też jest w przypadku berlińskiej willi w Wilmersdorfie, której posiadaczami są Johann i Lena König. On – właściciel galerii, ona – wybitny historyk sztuki. Nic dziwnego, że odrestaurowana willa to estetyczny majstersztyk.

Inspirujący Bauhaus

Willa w Wilmersdorfie to element architektonicznej układanki w rytmie Bauhaus – nurtu, który do dziś wyznacza kierunki urządzania. Teraz to styl, wyrocznia wzornictwa i klasyka wnętrzarskiego gatunku. Kiedyś terminem Bauhaus określano szkołę utworzoną przez niemieckiego architekta, Waltera Gropiusa. Idea jej prowadzenia była na tyle ciekawa, że wyraźnie zapisała się na kartach historii architektury; wynosiła potrzeby ponad luksus, gloryfikowała funkcjonalność i zrewolucjonizowała spojrzenie na rzemiosło oraz sztukę.

Bauhaus do dziś inspiruje, bo oznacza esencję prostoty. To symbioza wzorniczej oszczędności i praktyczności zgodnej z zasadą „mniej znaczy więcej”. Meble i aranżacje utrzymane w ryzach nurtu są pozbawione zbytniej dekoracyjności, oznaczają geometryczne formy i kolory z gamy barw podstawowych. W takich aranżacjach dominują symetria, proporcje i przestrzenny ład, a idealnym odzwierciadleniem tego nurtu jest willa w Wilmersdorfie.

kaldewei, nowoczesna łazienka
Wisząca umywalka Kaldewei

Willa z potencjałem

Tytułowa willa położona jest w Wilmersdorfie, a więc dzielnicy, w której dominują wpływy wilhelmiańskie. Ojcem architektury tego miejsca jest Otto Rudolf Salvisberg, który w latach 1903-1930 projektował budynki zgodne z ideą Bauhausu. Ten ciekawy obiekt to duży dom z elewacją utrzymaną w ożywczym kolorze zieleni, którą – po modernizacji przeprowadzonej przez obecnych właścicieli – zaproszono też do środka.

W 2017 roku właściciele przeprowadzili gruntowny remont willi, zachowując jej ponadczasowy charakter. Dominujący w niej wilhelmiański klimat wzbogacono szczyptą nowoczesności w postaci wzornictwa Kaldewei. Johann i Lena König postawili na produkty tej marki nie tylko z uwagi na design i cechy stali emaliowanej wykorzystywanej w procesach produkcyjnych producenta. Do wyboru przekonał ich też aspekt zrównoważonego rozwoju oraz czytelny język projektowania poszczególnych rozwiązań.

kaldewei, nowoczesna łazienka

Łazienka pod batutą jakości

Piękna willa w wilhelmiańskim stylu zachwyca połączeniem prostych form, geometrii oraz jakości. To zestawienie nigdy nie wychodzi z mody – wręcz przeciwnie, z biegiem lat coraz bardziej zyskuje na sile. Żeby jeszcze wzmocnić ten wzorniczy język, właściciele wybrali purystyczny design Kaldewei. W łazienkach zamontowano produkty premium, które produkowane są z odnawialnej i ekologicznej stali emaliowanej. Strefę umywalki wypełniają misy Kaldewei Puro, projektu słynnej Anke Salomon, a obszar kąpieli ubogacają wanna Kaldewei Puro oraz powierzchnia prysznicowa Kaldewei Conoflat.

Brodzik Kaldewei Conoflat, umywalka Kaldewei Puro i wanna z tej samej linii to rozwiązania o nowoczesnym, nieco surowym designie, który świetnie podkreśla modernistyczny charakter całości. Purystyczne wzornictwo ociepla łagodna zieleń zastosowana w formie ściennej i podłogowej mozaiki, a także odcienie złamanej bieli wyróżniające sufit i część ścian. Wszystko tworzy przytulną atmosferę, która zachęca do relaksu.

kaldewei, nowoczesna łazienka
Brodzik prysznicowy Kaldewei

kaldewei, nowoczesna łazienka
Umywalka nablatowa Kaldewei

Przewaga Kaldewei

Kaldewei to producent dominujący w przestrzeni łazienki w willi w Wilmersdorfie. Ta przewaga jest wynikiem doskonałych właściwości, które wyróżniają oferowane przez markę wyroby. Wanny, brodziki i umywalki ze stali emaliowanej cechują się wysoką wytrzymałością, odpornością na rozmaite czynniki zewnętrzne, a także łatwością utrzymania ich w czystości. Ich powierzchnie nie matowieją i nie żółkną pod wpływem działania słońca, a także – w przypadku rozwiązań w kolorze – nie blakną.

kaldewei, nowoczesna łazienka

Skomentuj

1 komentarz

Rekomendacje i wyróżnienia