Wanna asymetryczna i 10 powodów, dlaczego warto ją kupić

(5 głosów)
wanna novellini divina o, novellini divina o wanna do kąta, novellini divina wanna narożna
Narożna wanna asymetryczna Novellini Divina O oraz bateria wannowa wielootworowa

Wanna asymetryczna i 10 powodów, dlaczego warto ją kupić

Wanna asymetryczna przypomina trapez, trójkąt lub inny wielokąt i z tego względu często określa się ją jako wanna narożna. Ten specyficzny kształt pozwala bowiem na montaż produktu w narożniku pomieszczenia i zapewnia optymalne zagospodarowanie powierzchni. Wanna tego typu posiada boki o różnej długości – w przeciwieństwie do wanny symetrycznej (ta stanowi konstrukcję z bokami tej samej długości). Tak pokrótce można scharakteryzować rozwiązanie, które coraz częściej gości w naszych łazienkach. Czy popularność propozycji wynika wyłącznie z formy? Odpowiedź poniżej.

wanna kaldewei plaza duzo, wanna narożna kaldewei plaza duzo, wanna asymetryczna
Wanna asymetryczna Kaldewei Plaza Duo

Wanny asymetryczne idealne do każdej łazienki

Wanna asymetryczna oznacza doskonale zagospodarowaną przestrzeń każdej łazienki – zarówno małej i trudnej w adaptacji, jak i dużej oraz przestronnej. O ile w drugim przypadku montaż wanny asymetrycznej gwarantuje zwiększenie atrakcyjności wystroju oraz stanowi metodę na osiągnięcie maksymalnego komfortu podczas kąpieli, o tyle w pierwszej opcji wanna asymetryczna poza praktycznością oznacza optymalnie wykorzystanie metrażu (np. w łazience w bloku). Wanny te zajmują mniej powierzchni, a jednocześnie oferują więcej miejsca wewnątrz. Specyficzna konstrukcja wewnętrzna i długość rzeczywista pozwalają na przyjęcie wygodnej pozycji w czasie mycia.

Sam fakt, że wanna asymetryczna zajmuje mniej miejsca to nie wszystko! Konstrukcja pozwala też na sprawną organizację przestrzeni (i tu znów ważny atut, szczególnie dla posiadaczy małych łazienek). Róg wanny tego typu bardzo często wykorzystany jest jako dodatkowa półeczka na kosmetyki czy gąbki. Może posłużyć też jako miejsce na aromatyczną świecę. Wiele modeli można opcjonalnie wyposażyć w udogodnienia, takie jak hydromasaż, zagłówki, podłokietniki czy siedziska, które przydadzą się szczególnie wtedy, gdy Użytkownikami łazienki są dzieci lub osoby starsze. Warto również dodać, że wanny asymetryczne z reguły są nieco niższe od klasycznych alternatyw, z racji tego zdecydowanie łatwiej jest do niej wejść lub z niej wyjść.

Wiecie już, jak wanny asymetryczne prezentują się od środka, jednak co z powierzchnią zewnętrzną? W zależności od modelu przednia część produktu najczęściej bywa lekko zaokrąglona lub kanciasta (jeśli wanna asymetryczna zbudowana jest na planie wielokąta). Kupując wybrane rozwiązanie, najczęściej mamy dwa wyjścia. Najbardziej powszechnym jest obudowanie wanny płytkami, np. drobną mozaiką (najlepszą z praktycznego punktu widzenia, jeśli chodzi o zaokrąglony front). Producenci oferują również gotowe obudowy do wanny, idealnie dopasowane do produktu. Osłona tego typu nie wymaga murowania oraz układania kafelek, a jej montaż przebiega sprawnie i szybko, beż żadnego kurzu!

wanna ruben victoria, ruben victoria wanna, ruben victoria wanna narożna
Wanna asymetryczna Ruben Victoria

Wanna asymetryczna prawa czy lewa?

W przypadku wanien asymetrycznych obowiązuje jeszcze jeden ważny podział. Kategoria produktów uwzględnia wanny asymetryczne prawe oraz wanny asymetryczne lewe. Jak je odróżnić od siebie? Prostopadłe boki wanny asymetrycznej mają różną długość, dlatego wanna lewa to ta, której krótszy bok występuje po lewej stronie. Analogicznie, wanna prawa ma go po prawej stronie.

wanna kaldewei mini, kaldewei mini wanna lewa, kaldewei mini wanna narożna
Kaldewei Mini wanna asymetryczna do montażu po prawej stronie oraz bateria podtynkowa prysznicowa

wanna ruben perla, wanna narożna ruben, ruben wanna narożna asymetryczna
Wanna jacuzzi asymetryczna Ruben

Wanna asymetryczna wymiary

Wanny asymetryczne cieszą się dużą popularnością także z racji tego, że wyróżnia je wymiarowa różnorodność. Produkty dostępne są w wielu rozmiarach, co tym samym pozwala na znalezienie rozwiązania, które idealnie wypełni kąt łazienki. Duża wanna asymetryczna 170x110 cm (albo o boku krótszym: 100, 80 czy 130 cm) to alternatywa wprost stworzona do obszernego pokoju kąpielowego. Modele trapezowe czy sześciokątne dodatkowo podkreślą nowoczesny charakter aranżacji, korespondując z prostymi liniami składającymi się na wystrój wnętrza. W mniejszych łazienkach egzamin zda wanna asymetryczna 140x70 cm, wanna 160x70 cm czy wanna asymetryczna 120x70 cm. Mimo mniejszych wymiarów zewnętrznych, wnętrze produktu da gwarancję wygody z uwagi na większą długość rzeczywistą.

wanna duravit paiova, wanna asymetryczna duravit paiova, duravit paiova wanna narożna
Podwójna wanna asymetryczna Duravit Paiova

Wanna asymetryczna z parawanem dla większej praktyczności

Żeby wanna asymetryczna była jeszcze bardziej funkcjonalna (tak, to jest możliwe!), warto wyposażyć ją w parawan nawannowy. Ten niepozorny element ze zwykłej wanny czyni rozwiązanie dwa w jednym – pozwala na długie i odprężające kąpiele oraz szybkie, orzeźwiające prysznice bez rozchlapanej wody dookoła. Parawan można zainstalować na wannie o różnych kształtach, wykonanej niemal z każdego materiału. Jaki rodzaj konstrukcji wybrać? Warto rozważyć zakup parawanu narożnego składanego do wewnątrz, parawanu jednoskrzydłowego albo zdecydować się na zamówienie parawanu na wymiar.

wanna novellini iris comby plus, novellini wanna narożna z parawanem, novellini iris comby plus wanna asymetryczna
Novellini Iris Comby Plus wanna z parawanem

Wanna wolnostojąca asymetryczna, czyli modne połączenie

Zwolennicy modnego designu mogą też sięgnąć po rozwiązanie, jakim jest wanna wolnostojąca asymetryczna. Często tym terminem określana jest wanna wolnostojąca przyścienna, czyli model, który można ulokować przy jednej ze ścian, ale mimo to zachowuje on wygląd wanny wolnostojącej. Po czym rozpoznać taki produkt? Wanna posiada jedną prostą krawędź, która bez przeszkód może przylegać do ściany. Pozostałe boki są bardziej owalne lub przybierają formę wielokąta. To elegancka alternatywa dla tych, którzy marzą o wolnostojącym modelu, ale jednoczenie nie mają na tyle miejsca w łazience. Produkty dostępne są wielu wymiarach – od mniejszych (np. 140x70 cm), po większe (np. 180x80 cm).

wanna kaldewei meisterstuck conoduo 2, wanna narożna kaldewei meisterstuck conoduo 2, wanna narożna kaldewei
Wanna wolnostojąca asymetryczna Kaldewei Meisterstuck Conoduo 2 

Dlaczego warto kupić wannę asymetryczną?

 • wanna z uwagi na boki o różnej długości zmieści się w każdej łazience,
 • wannę można zamontować w rogu pomieszczenia,
 • wanna dostępna jest w wielu rozmiarach,
 • wannę można wyposażyć w praktyczne udogodnienia, typu siedzisko czy zagłówek,
 • wannę można obudować płytkami lub kupić gotową obudowę,
 • wannę można wzbogacić o parawan nawannowy,
 • ciekawy kształt wanny stanowi ozdobę dużej łazienki,
 • w małej łazience wanna pozwala na optymalne zagospodarowanie przestrzenni,
 • wanna mimo mniejszych rozmiarów zapewnia więcej miejsca w środku,
 • boki wanny przylegające do ściany stanowią dodatkową półkę na drobne akcesoria.

Jeśli urządzasz łazienkę i interesuje Cię wanna asymetryczna prawa lub lewa, wanna wolnostojąca asymetryczna czy parawan do wanny, napisz do nas! Pomożemy Ci znaleźć idealny produkt w atrakcyjnej cenie.

wanna asymetryczna duravit cape cod, wanna duravit cape cod, wanna przyścienna duravit cape cod
Duravit Cape Cod wanna asymetryczna oraz syfon do wanny

Skomentuj

1 komentarz

 • Kasia B.
  Jestem fanką asymetrycznych wanien, może wygląd dla jednych ma wiele do życzenia, ale komfort użytkowania wynagradza w pełni niedoskonałość :)

Rekomendacje i wyróżnienia