Umywalka z blatem - z czego wynika popularność tego rozwiązania? 

(2 głosów)

Możliwości wyboru jest wiele

Proces wyboru umywalki do domu lub mieszkania to seria istotnych decyzji, których podjęcie warto poprzedzić sprawnie przeprowadzonymi poszukiwaniami kreatywnych rozwiązań. Możemy bowiem ustalić nie tylko jej kształt, rozmiar czy kolor, ale także sposób zamontowania - umywalki wiszące, z postumentem, zintegrowane z blatem... Szczegółowo warto omówić to ostatnie rozwiązanie, w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością. Zobaczmy, dlaczego.

Umywalka z blatem w różnych odsłonach

Wspomniane umywalki mogą występować w formie „misek" (zazwyczaj ceramicznych) położonych na blacie lub tych wkładanych w odpowiednio wycięty otwór. Brak konieczności montażu dodatkowej zabudowy (w postaci na przykład postumentów) sprawia, że zyskujemy w łazience miejsce, które przeznaczyć można na przykład na szafkę, kosze na pranie, taboret dla dziecka. Umywalki nablatowe wybierane są także ze względu na ich kształt oraz głębokość - zapobiegają wylewaniu się wody (dotyczy się to zwłaszcza wspomnianych umywalek nablatowych w formie misy). Dodatkowo zyskujemy ciekawy element wystroju łazienki (umywalki nablatowe mają przeważnie nowoczesny i estetyczny design). W przypadku umywalek wpuszczanych w blat zyskujemy jeszcze więcej miejsca - dookoła nich pojawia się przestrzeń, którą można wykorzystać do ustawienia kosmetyków lub innych akcesoriów łazienkowych.

By sprzątanie nie było już koszmarem

Kolejnym powodem, dla którego umywalki z blatem są coraz częstszym wyborem, jest to, że ze względu na brak dolnej części zabudowy są łatwiejsze w czyszczeniu. Osoby aranżujące łazienki doceniają w nich również łatwość wkomponowania we wnętrza różnego rodzaju. Sprawdzą się zarówno w nowoczesnych aranżacjach, jak i w tych utrzymanych w stylu bardziej rustykalnym.

Sposoby montażu

Przy wyborze umywalki ważne jest nie tylko wygląd, ale też sposób, w jaki można ją zamontować. Z tym wiąże się kolejny powód, dla którego duża część użytkowników decyduje się na rozwiązanie z wykorzystaniem blatu - różne opcje osadzania misy. Niektórym osobom może przeszkadzać to, że między umywalką a użytkownikiem część przestrzeni zajmuje fragment deski lub tworzywa - aby tego uniknąć, umywalkę montuje się w taki sposób, aby jej przedni rant był na równi z krawędzią blatu. Kwestią wyboru jest także to, czy będzie przylegać do ściany, czy też ma być od niej odsunięta. Aby korzystanie z niej było komfortowe, należy także ustalić wysokość szafki lub blatu, na której umywalka ma się znajdować. Nie powinno to jednak sprawiać większych problemów - dostępne są zestawy składające się z umywalki i dopasowanej szafki.

Łączenie umywalki z pozostałymi elementami

Jeśli chcemy połączyć umywalkę z szafką, istotne jest, aby była dostosowana do zamontowania armatury (by cała instalacja była stabilna). Ważna jest również bateria. W przypadku rozwiązań zintegrowanych z blatem mamy możliwość montażu zarówno baterii podtynkowej, jak i stojącej. Wersja stojąca może być umieszczona na blacie lub w obrębie samej umywalki. Osadzanie jej to także odpowiednie przymocowanie do powierzchni i zniwelowanie potencjalnych szczelin, w których mogłaby zalegać wilgoć (dotyczy to zwłaszcza umywalek nablatowych).

Wymienione w tym artykule cechy umywalek połączonych z blatem sprawiają, że klienci sięgają po nie coraz częściej. To, w jaki sposób wkomponowane będą we wnętrza, ogranicza jedynie... wyobraźnia. To co? Pora rozpocząć planowanie nowego wystroju domowego spa?

łazienka


Skomentuj

4 komentarzy

 • Ania22
  Lubię taki styl eko jak na tym zdjęciu powyżej! Ale czy oby nie za szaro?
 • Olka
  Sama mam taki model umywalki i jestem niesamowicie zadowolona. Nie mam problemów z chlapaniem, czy myciem blatu a muszę przyznać, że dzięki takiemu rozwiązaniu łazienka zyskała.
 • Teddy
  Umywalka z blatem to chyba najlepsze rozwiązanie do łazienki! Świetne zdjęcie.
 • Kasia B.
  Świetna aranżacja, zawsze mogę na Was liczyć, mnogość pięknych zdjęć a przede wszystkim esencja wiedzy w zakresie łazienek. Pięknie!

Rekomendacje i wyróżnienia