Roca Tura inspirowana dziełami architektury Barcelony XX wieku
Roca Tura jest serią inspirowaną najlepszymi dziełami architektury Barcelony XX wieku. W formach umywalek, mebli czy misek WC można odnaleźć poetyckie zaoblenia „La Ricarda” Antonio Boneta, efektowne przenikające się kształty „Casa Ugalde” José Antonio Codercha czy wyrafinowany racjonalizm „Fundacji Joana Miró” Josepa Lluisa Serta. To wzornicza podróż przez formy, które mogą ozdobić wnętrze modnej łazienki.
Roca Tura i geneza nazwy
Jak dowiadujemy się ze strony producenta, nazwa „Tura” wywodzi się z hiszpańskiego cul-tura i architec-tura, zakończenia słowa i początku koncepcji. W pełni oddaje piękno i harmonię wyróżniających jej elementów. Łączy architektoniczne wzorce i kulturalne niuanse, tworząc efektowną koncepcję, która wpisze się szczególnie w charakter wnętrz śródziemnomorskich.
Twórcą serii Roca Tura jest Andreu Carulla. To artysta skupiony na zrównoważonym designie, czerpiącym garściami z innowacyjnych technologii i estetyki bazującej na ponadczasowych wzorcach. W swoim studio w Gironie tworzy meble, sanitariaty, zastawy stołowe czy wnętrza, które wyróżnia wysoka wrażliwość estetyczna oraz ekologiczna. To coś więcej niż przedmioty użytkowe – to mistrzowska forma łączenia technologii, cech materiału oraz innowacyjności.
Urodzony w Barcelonie projektant, tworząc kolekcję Roca Tura, we współpracy z Roca Design Center, inspirował się zapamiętanym z dzieciństwa krajobrazem Costa Brava. W koncepcji zespolił barwy, wzory i kształty tamtejszego pejzażu.
Śródziemnomorska łazienka
Skoro w kolekcji Roca Tura jest tak dużo śródziemnomorskich nawiązań, a formy kolekcji oddają piękno hiszpańskiego krajobrazu nic dziwnego, że seria będzie najlepszym uzupełnieniem łazienek utrzymanych w takim właśnie klimacie. Delikatne zaoblenia i miękkie linie wyznaczające kształty umywalek czy misek WC doskonale wtopią w scenerię wnętrza zdominowanego przez wpływy z europejskich, nadmorskich stolic.
W łazience urządzonej w stylu śródziemnomorskim królową jest natura. Kolorystyka aranżacji powinna nawiązywać do barw roślinności oraz cennych dóbr, takich jak kamień. Biele, beże, tonacje kremowego i terrakoty to podstawowe propozycje odcieni. Warto do tego kanonu dodać jeszcze cynamonowy, piaskowy czy zielony – zwłaszcza z pigmentem turkusu czy oliwki. W takich aranżacjach nie należy bać się odważnych barw: szmaragd, fuksja czy czerwień idealnie podkreślą energię, jaka drzemie w rejonach Morza Śródziemnomorskiego.
Ważnym punktem na wnętrzarskiej mapie śródziemnomorskiej łazienki są łuki i zaokrąglenia. To przestrzeń, w której surowe katy proste powinny występować w ograniczonej ilości! Wybierz jak najwięcej miękkich form oraz obłości – takich, jakie wyróżniają elementy z kolekcji Roca Tura.
Przeczytaj też: Roca Ona i śródziemnomorski klimat w łazience
Wanna, która lewituje
Roca Tura ma w swojej ofercie ciekawe propozycje. Szczególnie atrakcyjnym elementem serii jest wanna wolnostojąca, której unikatowy kształt nie tylko zachęci do relaksu, lecz także będzie ozdobą łazienki. Jej forma zainspirowana jest architektonicznym systemem wspornikowym, co powoduje, że bryła obszernej misy wygląda jakby unosiła się w powietrzu.
Wanna Roca Tura wykonana jest innowacyjnego materiału Stonex®, dzięki któremu jest nie tylko solidna i wytrzymała na codzienne uwarunkowania. Innowacyjny komponent wpływa na to, że rozwiązania ma wyjątkowo cienkie (ale i odporne) ścianki. Od wewnątrz wanny wykonane jest dodatkowe stopniowanie, które jest przeznaczone na drewnianą półkę. To element objęty certyfikatem FSC®, co potwierdza jego ekologiczne pochodzenie i zrównoważonego podejście projektanta.
Wyprofilowane oparcie w połączeniu z drewnianą półką tworzą idealne warunki do relaksu. W wannie Roca Tura można przyjąć wygodną pozycje i czytać, popijając ulubione wino!
Meble i umywalki wzorowane architekturą Hiszpanii
Kwadratowe i proste linie zestawione w kontraście do łagodnych krawędzi – tak można opisać kształt, jaki wyróżniają meble i umywalki Roca Tura. Element te oparte są na architektonicznych formach i modułowych konstrukcjach, co wpływa na ich atrakcyjny design i zwiększoną funkcjonalność. Ceramiczne misy dostępne są w opcji jako umywalki ścienne (występujące np. wersji z dodatkową półką boczną).
Meble to geometryczne bryły wyposażone w praktyczne i pojemne szuflady pracujące na metalowych prowadnicach zapewniających płynne i ciche działanie. Z zewnętrz rozwiązania wyróżniają niebanalne odcienie: biały mat, szlachetny szary, a także (obowiązkowa w śródziemnomorskiej łazience) terakota.
Sprawdź: Łazienka w stylu japońskim – zakochaj się w prostocie