Plecionka wiedeńska w łazience? Zobacz, jak wprowadzić ją do wnętrza

(1 głos)
radaway print, radaway plecionka wiedeńska, radaway vienna
Drzwi prysznicowe wnękowe Radaway Print z motywem plecionki Vienna

Wyplatane dodatki zagościły we wnętrzach wraz z popularnością stylu boho. Potem, gdy ten ustąpił miejsca innym trendom, plecionki zostały i mają się dobrze nie tylko w aranżacjach utrzymanych w egzotycznym klimacie. Sprawdzają się również w wystrojach nowoczesnych, retro czy art déco. To narzędzie, które pozwala ocieplić chłodny wizerunek przestrzeni, a więc doskonale zdaje egzamin w miejscach z góry skazanych na nieco wizualnej sterylności, czyli łazienkach. Jak wykorzystać plecionkę w takim pomieszczeniu i skąd w ogóle wziął się ten wzór?

Pleciona tradycja

Plecionki znane są już od wieków. Najczęściej wykonuje się je z wikliny oraz rattanu, ale spotkać można także produkty wyplatane z trawy morskiej, słomy, juty czy bambusa. Ta mnogość surowców sprawiła, że na przestrzeni czasu wykształciły się różne rodzaje plecionek stosowanych we wnętrzu. Wśród nich za najpopularniejszą uważa się plecionkę wiedeńską, czyli ażurowy motyw z historią sięgającą XIX wieku. Wyróżnia ją ośmiokątny wzór.

Autorem wzoru plecionki wiedeńskiej był niemiecko-austriacki stolarz, Michael Thon, który zasłynął stworzeniem krzesła Nr 14. To mebel z giętym oparciem i siedziskiem wypełnionym plecionką, który składa się zaledwie z 18 elementów i zapewnia wygodę, a na dodatek jest lekki i łatwy w produkcji. Krzesło zdobyło liczne tytuły i wyróżnienia w prestiżowych konkursach, a zgodnie z szacunkami do dziś sprzedano go w aż 80 milionach sztuk! Dlaczego jego charakterystyczny wzór określano mianem „wiedeńskiego”? Otóż wszystko dzięki wiedeńskim kawiarniom – to tam rozwiązania stanowiły główny element wystroju.

Plecionka we wnętrzach, ale jakich?

Struktura plecionki wiedeńskiej urzeka lekkością i taki efekt gwarantuje też we wnętrzach. Jej zastosowanie w postaci mebli czy dodatków wprowadza do pomieszczenia sporą dawkę świeżości, rozbija monotonię gładkich ścian oraz uatrakcyjnia całość. Motyw doskonale współgra ze światłem, a także ociepla pokój – to dlatego w łazienkach będzie strzałem w dziesiątkę!

Plecionka wiedeńska jest motywem niezwykle charakterystycznym, ale nie oznacza to zastosowania w wąskim kręgu kierunków stylistycznych. Z racji swojego naturalnego rodowodu perfekcyjnie uzupełni te aranżacje, w których dominują akcenty zaczerpnięte wprost z przyrody. Mowa o pomieszczanych urządzonych pod dyktando nurtów eko, naturalnych, boho i urban jungle. Wizualna lekkość i kobiecość wzoru powodują jednak, że wiedeńską plecionkę warto też zastosować w pomieszczeniach, które mają tętnić elegancką atmosferą – należą do nich styl paryski, klasyczny, glamour czy art déco lub modern classic.

Czy plecionka wiedeńska to dobry wybór w aranżacjach scandi, nowoczesnych czy industrialnych? Tak! Te aranżacje słynące z ograniczonego designu i zupełnej prostoty, dzięki plecionce, zyskają sporo przytulności! Ażurowy wzór skomponuje się z innymi naturalnymi materiami, tworząc harmonijną i gustowną całość.

Jak zastosować plecionkę w łazience?

Plecionka coraz częściej gości w łazienkach. Występuje tam zazwyczaj w formie dodatków oraz mebli. W sklepach znajdziesz komody i szafki, których fronty zdobią ażurowe wzory. Pamiętaj jednak, by sprawdzić, czy te plecione elementy są odpowiednio wytrzymałe i poradzą sobie z klimatem panującym we wnętrzu. Jeśli stawiasz na taki design, dla spotęgowania naturalnego efektu wybierz też plecionkowe detale: pojemniki na kosmetyki i kosze, a także elementy o naturalnym rodowodzie, np. lustra w drewnianej ramie czy suszone trawy i kwiaty.

Dobrym pomysłem na wprowadzenie plecionkowego wzoru jest kabina prysznicowa z nadrukiem od Radaway. Motyw plecionki Vienna naniesiony na szkło nie dość, że subtelnie oddzieli część kąpielową od reszty pomieszczenia, to też urozmaici wystrój. Plecionka odegra jednocześnie rolę bariery strzegącej prywatność i dekoracji. Takie stylowe 2w1 to patent na oryginalny wystrój.

Usługa nadruku na kabinie Radaway, czyli Print Radaway, to możliwość wykonania oryginalnego wzoru na szkle kabiny Radaway, drzwiach wnękowych oraz parawanach nawannowych. W tym celu Radaway wykorzystuje specjalistyczną drukarkę cyfrową, która w trakcie procesu hartowania nanosi na powierzchnię szyby termoutwardzalną farbę ceramiczną. Dzięki temu wybrany motyw jest trwały i odporny na codzienną eksploatację – nie ściera się, nie blaknie i nie ulega zniszczeniu na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych.

Oprócz wzoru Vienna, czyli plecionki wiedeńskiej, Radaway oferuje też wiele innych kompozycji, w tym efektowne geometryczne układy Scissors, Electro Black czy Laser, botaniczne motywy Monstera, Botanic i Jungle, oraz pasujące do retro aranżacji warianty Retro. Łącznie to ponad 20 alternatyw, które pomogą spersonalizować i urozmaicić pomieszczenie.

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia