Jak dobrać deskę sedesową? Sprawdź, jaka deska sedesowa najlepsza – wymiary, materiały, kolory

Deska sedesowa wydaje się jedynie dodatkiem do funkcjonalnej toalety. W rzeczywistości jednak to element o ważnym praktycznym oraz stylistycznym znaczeniu! Musi być dopasowana rozmiarem, kolorem i kształtem. Powinna być wytrzymała, bo przecież używamy jej nawet kilka razy dziennie. O jakich jeszcze cechach i parametrach należy pamiętać, podczas zakupu deski do ubikacji? O tym poniżej!
O czym przeczytasz w artykule?
- Deska sedesowa MDF, Duroplast czy ze stali?
- Deska sedesowa – wymiary
- Jakie zawiasy do deski sedesowej?
- Deska sedesowa – kolorowa czy biała?
- Deska do ubikacji i dodatkowe funkcje
- Dlaczego deska sedesowa dla niepełnosprawnych ma przerwę?
Jaka deska sedesowa najlepsza; z duroplastu, drewna czy MDF?
Deska sedesowa może być wykonana z różnych materiałów. Każdy z nich będzie wpływał na cenę, parametry techniczne rozwiązania, odporność na codzienną eksploatację, a nawet wygląd strefy toalety. Jakie rozwiązania dostępne są na rynku?
Deska Duroplast
Do najbardziej popularnych surowców należy duroplast. Co to? To twarde i wytrzymałe tworzywo sztuczne, które nie odkształca się i nie ulega odbarwieniom. Takie deski często pokrywane są specjalnymi powłokami antybakteryjnymi, które gwarantują maksymalną higieniczność. Są też z reguły wyposażone w solidne mocowania w postaci metalowych zawiasów, co wpływa na ich dłuższą żywotność.
Deska sedesowa z polipropylenu
Polipropylen to miękki plastik, który wykorzystywany jest do produkcji desek toaletowych. Jest on popularny z uwagi na bardzo niską cenę, ale rozwiązania tego typu są mało odporne na zarysowania, łatwo ulegają zniszczeniu i luzowaniu na mocowaniach. W przypadku białych desek minusem jest też to, że po czasie efektowna biel żółknie. Deski dostępne są w bogatej gamie kolorów, z nadrukami i pasują do większości typowych modeli WC.
Deska drewniana
Deski sedesowe drewniane to ciekawe alternatywy do łazienki, doceniane głównie za swoje walory wizualne. Są wytrzymałe, ale mogą być problematyczne, jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości. Drewno wymaga specjalnej pielęgnacji. Deski drewniane są też zdecydowanie droższe od innych rozwiązań.
Deska sedesowa MDF i z drewna prasowanego
Deska sedesowa MDF i z drewna prasowanego to bardziej funkcjonalny zamiennik dla desek drewnianych. Deski świetnie naśladują drewno, a w porównaniu z nim nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji i łatwiej utrzymać je w czystości. Są dostępne w wielu kolorach oraz wzorach, a ich ceny są niższe od wariantów wykonanych z prawdziwego drewna.
Deska ze stali nierdzewnej (INOX)
Materiałem wykorzystywanym do produkcji desek sedesowych jest również stal nierdzewna. Wyróżniają ją wysoka wytrzymałość na urazy mechaniczne, higieniczność i łatwość utrzymania w czystości, stąd najczęściej deski stalowe stanowią wyposażenie toalet publicznych, luksusowych hoteli czy restauracji zaprojektowanych w duchu stylowego ascetyzmu. Są bardzo drogie, ale za to niemal niezniszczalne.
Deska sedesowa z żywicy poliestrowej
Deski z żywicy poliestrowej należą do jednych z częściej stosowanych rozwiązań. Mają postać żelowych przeźroczystych klap, w których z reguły wtopione są elementy dekoracyjne, np. rośliny, muszelki. Są odporne na zarysowania i nie stwarzają problemów z utrzymaniem czystości.


Jak zmierzyć deskę sedesowa?
Deska klozetowa musi idealnie pasować do wybieranej toalety. Liczą się jej długość, szerokość i rozstaw mocowań – z reguły można go regulować w pionie (do długości muszli) oraz poziomie (do szerokości muszli), by zniwelować ewentualne, drobne różnice, jednak zakres ten jest stosunkowo niewielki. Najlepiej więc albo kupić gotowy zestaw lub deskę z oferty tego samego producenta, od którego pochodzi miska WC, albo wykonać obrys toalety na kartce papieru lub kartonie. Taki rysunek powinien uwzględniać zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne krawędzie oraz umiejscowienie mocowań. Dzięki temu wymiary deski sedesowej będą idealnie pasować do WC!
Jak dobrać deskę sedesową?
- Najważniejszym parametrem, który pozwoli dobrać idealną deskę do toalety, jest rozstaw zawiasów. W większości produktów zawiasy można regulować w pionie lub poziomie w niewielkim zakresie.
- Oprócz rozstawu mocowań, należy zwrócić uwagę na długość oraz szerokość WC.
- Aby deska była idealnie dopasowana, najlepiej kupić gotowy zestaw składający się z miski z deską, albo wybrać rozwiązanie z oferty tego samego producenta, co deska do toalety.
- Pomocny w określeniu wymiarów jest obrys z uwzględnieniem krawędzi wewnętrznych oraz zewnętrznych sedesu i zaznaczeniem mocowań.

Jakie zawiasy do deski sedesowej?
Ważną częścią deski sedesowej są zawiasy. W ofercie sklepów dostępne są deski z zawiasami plastikowymi lub metalowymi. Które będą lepsze? Specjaliści odradzają zakup rozwiązań z plastikowymi mocowaniami, ponieważ po czasie będą się luzować i ograniczać komfort użytkowania sedesu (takie zawiasy są z reguły wykorzystywane w deskach wykonanych z miękkiego plastiku). Za najtrwalsze uznawane są zawiasy metalowe – są solidne, odporne i sprostają próbie czasu.
- Jeśli kupujesz deskę WC, zwróć uwagę na zawiasy! W tanich plastikowych deskach stosowane są zazwyczaj zawiasy plastikowe, które po czasie się luzują. Najlepsze są zawiasy metalowe.

Jak dopasować deskę sedesową pod względem koloru?
Deski sedesowe są z reguły białe, przez co tworzą z białą miską WC idealny duet. Biel jednak nie jest jedyną propozycją! Sposobem na urozmaicenie wnętrza może być deska sedesowa kolorowa. Czarna lub grafitowa będzie kontrastowała ze śnieżną bielą ceramiki, a czerwona czy ta z niebanalnym motywem może zamienić się w dekorację aranżacji. Producenci oferują deski w szerokiej gamie kolorów, kształtów, a także wzorów.

Jakie dodatkowe funkcje może mieć deska toaletowa?
Deska sedesowa już dawno przestała być zwyczajnym rozwiązaniem, które jedynie dopełnia przestrzeń z miską WC. Podczas zakupów warto zastanowić się nad dodatkowymi funkcjami, jakie oferują producenci. Niektóre z rozwiązań mogą okazać się sposobem na ułatwienie codzienności i eliminację problemów, z którymi borykają się domownicy. Takimi produktami mogą być m.in. deski wolnoopadające, deski elektroniczne czy specjalne deski dla dzieci.
Deski wolnopadające
Deska wolnooadająca to sanitarny standard, który spotkać można już niemal w każdej toalecie. Posiadają specjalny system amortyzacji, który generuje powolny ruch opadania. Przekłada się to na zalety związane z eliminacją przytrzaśnięcia palców (szczególnie przez małe dzieci), ogranicza hałas powodowany gwałtownym opadaniem deski, a także chroni sedes oraz samą deskę przed zniszczeniem.
Deski myjące
Deska myjąca łączy zadania zwykłej deski oraz bidetu. Pod jej konstrukcją ukryty jest mechanizm, który pozwala korzystać z szeregu funkcji urządzenia. Mogą to być m.in. automatyczne podnoszenie, mycie tylne czy podgrzewanie. Ranking tego typu propozycji znajdziecie w naszym wpisie: Toaleta myjąca – 6 najlepszych propozycji.
Deska podwójna (dla dzieci)
Deski podwójne to praktyczne udogodnienie dla rodziców dzieci. Składają się na nie standardowe deski oraz dodatkowa pokrywa o mniejszych wymiarach, która pozwala na komfortowe korzystanie z WC przez najmłodszych domowników.
Funkcja łatwego wypinania
Niektóre z desek dostępnych na rynku wyposażone są w funkcję łatwego wypinania. To udogodnienie jest szczególnie pomocne w trakcie sprzątania, ponieważ wystarczy nacisnąć umieszczony na nich dyskretny przycisk, aby szybko zdemontować deskę i dokładnie umyć ją pod bieżącą wodą.



Dlaczego deska sedesowa dla niepełnosprawnych ma przerwę?
Klasyczne deski sedesowe mają kształt litery O. Te dla niepełnosprawnych czy coraz częściej wykorzystywane w przestrzeniach publicznych – U. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie związane jest zarówno z higieną, jak i praktycznością. Otóż kształt litery U ma za zadanie niwelować ryzyko dotknięcia deski genitaliami czy miejscami intymnymi. Wycięcie ułatwia także wycieranie tych stref papierem toaletowym i ogranicza zachlapanie deski moczem.