Ile wody zużywa prysznic? Ta wartość Cię zaskoczy!

(6 głosów)
armatura oszczędzająca wodę, ile wody na prysznic, zużycie wody w łazience
Radaway Modo New Black Kabina prysznicowa z baterią termostatyczną

Brak wody staje się realnym problemem, dlatego warto na co dzień starać się wprowadzić w życie kilka zmian z myślą o środowisku. Jednym z dobrych rozwiązań wydaje się prysznic, który jest wygodny dla osób zabieganych i mających niewielkie łazienki. Czy na pewno wybierając kabinę zamiast wanny, zminimalizujesz wydatki i zadbasz o środowisko? Przeczytaj nasz artykuł, żeby dowiedzieć się, ile wody zużywa prysznic i w jaki sposób można to zużycie ograniczyć.

O czym przeczytasz w artykule?

Zużycie wody – prysznic pomoże Ci je ograniczyć!

Dbanie o ekologię leży nie tylko w rękach polityków, lecz także każdego człowieka. W trakcie dnia podejmujesz wybory mające wpływ na środowisko. Jedną z decyzji, która ma znaczenie dla ekologii oraz Twojego budżetu, jest wybór pomiędzy wanną a prysznicem. Oszczędności wynikające z korzystania z kabiny dla wielu osób są oczywiste, jednak sama zmiana tego elementu wyposażenia łazienki nie wystarczy.

Kabina prysznicowa wydaje się nie tylko bardziej oszczędnym, lecz także wygodnym rozwiązaniem. Zazwyczaj decydują się na nią osoby zapracowane, które potrzebują szybkiej kąpieli. Sama zmiana wanny na kabinę nie musi dać Ci widocznej zmiany, jeśli chodzi o zużycie wody. Prysznic to dobry krok w stronę dbania o budżet, jednak spędzanie w kąpieli długiego czasu spowoduje, że Twoje rachunki nie ulegną zminimalizowaniu. Kilkanaście minut pod strumieniem wody sprawi, że zużycie będzie takie samo jak w przypadku wanny.

Zastanawiając się, ile wody zużywa prysznic, musisz wziąć pod uwagę jego wyposażenie. Niektóre akcesoria sprawią, że zmniejszysz rachunki, a komfort z kąpieli pozostanie taki sam. Odpowiedni sposób korzystania z prysznica ułatwi Ci zmniejszenie zużycia wody.

Możesz zdecydować się na rozwiązanie w postaci wanny ze szklanym przepierzeniem. Dzięki temu spełnisz oczekiwania każdego mieszkańca. Wybór między kabiną a wanną jest przecież jedną z największych kwestii spornych podczas urządzania mieszkania.

 • Zużycie wody w prysznicu może okazać się niższe niż w wannie, jednak konieczne jest skrócenie czasu kąpieli. Zadbaj też o specjalne wyposażenie, które nie wpłynie na komfort, a pozwoli Ci zredukować opłaty.
panel prysznicowy, deszczownica w panelu prysznicowym, prysznic z panelem
Ravak Walk-in Corner Kabina prysznicowa z panelem prysznicowym

oszczędna słuchawka prysznicowa, regulacja strumienia w prysznicu, regulacja słuchawki prysznicowej
Novellini Eon Słuchawka prysznicowa w białej kabinie

jak obniżyć zużycie wody w kabinie, jak obniżyć zużycie wody w prysznicu
Radaway Black Nes KDD Kabina prysznicowa ze słuchawką i deszczownicą

bateria prysznicowa z dyszami, dysze do baterii prysznicowej, prysznic z dyszami masującymi
Zucchetti Bellagio Bateria prysznicowa

retro zestaw prysznicowy, prysznic retro, bateria pod prysznic retro
Axor Motreux Zestaw prysznicowy retro

wanna z parawanem, prysznic w wannie, wanny z prysznicem
Duravit Shower&Bath Wanna i prysznic w jednym

Ile wody zużywa prysznic? To zależy!

Ile wody zużywa jedna osoba w trakcie prysznica? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, jednak można określić przybliżoną wartość. Podczas dziesięciominutowej kąpieli zużywa się około 130 litrów wody, z czego większą część stanowi ciepła woda.

To, ile wody zużywa prysznic, zależy jednak od wielu czynników. Ważny jest czas kąpieli – jeśli będzie zbyt długa, wydatki okażą się takie same jak w przypadku relaksu w wannie. Nie bez znaczenia pozostaje strumień wody, który nie powinien być zbyt intensywny. W jego ograniczeniu może pomóc odpowiednia słuchawka prysznicowa.

Prysznic – ile wody zużywa?

 • Zużycie wody zależy od wielu czynników,
 • Dziesięciominutowa kąpiel w kabinie to około 130 litrów,
 • Ilość zużytej wody zależy od intensywności strumienia czy rodzaju baterii.
podwójna kabina prysznicowa, prysznic dla pary, prysznic dla 2 osób
Brodzik Kaldewei Superplan XXL w kabinie prysznicowej dla 2 osób

prysznic retro, deszczownica retro, prysznic vintage
Axor Carlton Bateria prysznicowa z deszczownicą w stylu retro

kabina z deszczownią, deszczownia pod prysznicem, prysznic z deszczownią
Hansgrohe Metropol Prysznic z deszczownicą

Co zrobić, żeby zużycie wody w prysznicu było mniejsze?

Wiesz już, ile wody zużywa 1 osoba przeciętnie podczas brania prysznica. Jeśli po zmianie wanny na kabinę Twoje rachunki nie uległy widocznej poprawie, być może popełniasz któryś z błędów. Zwróć uwagę na czas kąpieli, który nie powinien przekroczyć pięciu minut. Skrócenie go to pierwszy krok do zminimalizowania zużycia wody o nawet kilkadziesiąt litrów, co przełoży się na oszczędności.

To, ile wody zużywa prysznic, zależy również od tego, czy pamiętasz o zakręcaniu kurka. Kiedy się namydlasz, czy myjesz włosy, strumień nie musi przecież lecieć. Ta niewielka zmiana będzie miała ogromny wpływ na koszty kąpieli, ponieważ podczas jednej minuty zużycie wody wynosi około 13 litrów.

Chcesz zmniejszyć rachunki, dlatego decydujesz się na prysznic? Ile wody zużyjesz podczas kąpieli w kabinie, zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób urządzisz przestrzeń. Może wydać się to nieważne, jednak półki z produktami do mycia zamontowane w wygodnym miejscu pozwolą Ci ograniczyć czas spędzony w kabinie, a także momenty, w których niepotrzebnie woda leci ze słuchawki.

Ciepła woda jest droższa, dlatego warto zadbać przede wszystkim o zmniejszenie jej zużycia. Zwróć uwagę na to, w jakiej odległości od ciała trzymasz słuchawkę. Jeśli będzie zbyt daleko, krople wody schłodzą się, nim dotkną Twojej skóry, a to sprawi, że odruchowo zwiększysz temperaturę strumienia.

Zużycie wody w prysznicu – jak je zmniejszyć?

 • Zredukuj czas kąpieli do pięciu minut,
 • Pamiętaj o zakręcaniu wody podczas namydlania się, mycia włosów czy szukania kosmetyków,
 • Zastosuj wygodną półkę, dzięki której szybciej znajdziesz żele do mycia czy szampony,
 • Zmniejsz zużycie ciepłej wody, trzymając słuchawkę jak najbliżej ciała. Dzięki temu jej temperatura nie zmniejszy się przed dotknięciem Twojej skóry.
wyposażenie kabiny prysznicowej, akcesoria do kabiny prysznicowej, kabina prysznicowa akcesoria
Brodzik Kaldewei Cono w kabinie prysznicowej z półką na akcesoria

programator do prysznica, prysznic z programatorem, bateria prysznicowa z programatorem
Bateria prysznicowa Hansgrohe Puravida

minimalistyczny zestaw prysznicowy, zestaw prysznicowy minimalizm, minimalistyczna bateria prysznicowa
Zucchetti Soft Zestaw prysznicowy

Te akcesoria pomogą Ci zmniejszyć wydatki na prysznic!

To, ile wody na prysznic zużywa jedna osoba, zależy nie tylko od jej przyzwyczajeń, lecz także akcesoriów, które można zastosować w kabinie. Ważna jest słuchawka. Odpowiedni model pozwoli Ci zmniejszyć zużycie wody na minutę do około 6 litrów, a to znacznie mniej niż przy tradycyjnym produkcie.

Postaw na model ograniczający przepływ wody niezależnie od ciśnienia. Odpowiednim wyborem będzie bateria z perlatorem, który napowietrza wodę. Strumień jest wyjątkowo intensywny, dlatego pozwoli Ci szybko spłukać mydło z ciała czy szampon z włosów.

Zdecyduj się na termostat. To akcesorium, które pozwoli Ci ustawić ulubioną temperaturę w krótkim czasie. Dzięki temu nie będziesz niepotrzebnie tracić wody, nim stanie się przyjemna dla ciała. Bateria z termostatem pozwoli Ci zmniejszyć zużycie wody o kilkadziesiąt procent.

Zaletą termostatu jest to, że utrzyma wybraną temperaturę, nawet jeśli nagle zmieni się ciśnienie dopływającej wody. To sprawia, że unikniesz niebezpiecznych sytuacji, w których niespodziewanie ze słuchawki zaczyna lecieć zbyt gorąca woda. Jedyną wadą baterii z termostatem jest jej wysoka cena. Warto jednak zainwestować w akcesorium, które w skali roku pozwoli Ci na obniżenie rachunków nawet o kilkaset złotych.

Jakie akcesoria wybrać, żeby zmniejszyć zużycie wody w prysznicu?

 • Wybierz baterię z dyszą Venturiego – napowietrza ona wodę, zapewniając silny strumień, a jednocześnie niski przepływ,
 • Zdecyduj się na termostat, dzięki któremu szybko uzyskasz wodę w temperaturze, jaką najbardziej lubisz,
 • Zadbanie o odpowiednią baterię pozwoli Ci zredukować zużycie wody do 6 litrów na minutę.
zużycie wody pod prysznicem, ile wody zużywa prysznic, jak zmniejszyć zużycie wody w prysznicu
Novellini Cascata Bateria do prysznica

prysznic z termostatem, bateria prysznicowa z termostatem, termostat pod prysznicem
KFA Moza Bateria prysznicowa z termostatem

czarna bateria termostatyczna, bateria termostatyczna czarna, bateria prysznicowa czarna

novellini słuchawka prysznicowa, novellini słuchawka do prysznica, słuchawka prysznicowa novellini
Novellini Eon Słuchawka prysznicowa

Ile wody zużywa prysznic – to tylko jedna z wielu ważnych kwestii

To, ile wody zużywa jedna osoba w trakcie kąpieli w kabinie, to tylko jedna z wielu kwestii związanych z korzystaniem z prysznica. Liczy się również konieczność podgrzania cieczy. Mniejsze zużycie wody – zwłaszcza ciepłej – wiąże się z mniejszą emisją węgla oraz zredukowanymi wydatkami na prąd.

Warto zamontować termostat i przyzwyczaić się do nieco chłodniejszych kąpieli, które nie tylko wpłyną na zredukowanie kosztów, lecz także będą miały pozytywny wpływ na skórę. Jeśli chcesz zmniejszyć wydatki na ciepłą wodę, zrezygnuj z otwartej kabiny. Do takiego prysznica stale będzie napływało powietrze z pomieszczenia. Zamknięta kabina zaparuje, co sprawi, że będzie Ci znacznie cieplej.

 • To, ile wody na prysznic zużywa się każdego dnia, jest jedną z wielu ważnych kwestii. Nie bez znaczenia dla ekologii pozostaje konieczność podgrzewania cieczy, co warto ograniczyć dzięki rezygnacji z otwartej kabiny, zastosowaniu termostatu, ale przede wszystkim przyzwyczajeniu się do chłodniejszych kąpieli, które są zdecydowanie lepsze dla zdrowia.
kabina z baterią masującą, kabina z baterią do masażu, kabina z dyszami do masażu
Ravak Chrome Kabina prysznicowa z dyszami hydromasażu

zestaw prysznicowy złoty, zestaw prysznicowy w kolorze złotym, złoty zestaw prysznicowy z deszczownicą
Axor Uno Bateria prysznicowa złota

deszczownica w prysznicu, prysznic z zestawem prysznicowym, łazienka z zestawem prysznicowym
KFA Moza Zestaw prysznicowy czarny

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia