Ile kosztuje położenie płytek? Sprawdź cennik usług glazurniczych

Dodany: 17/03/2020 Aktualności Czytany: 3666x
płytki ceramiczne opoczno, opoczno palette, opoczno płytki
Aranżacja łazienki z beżowymi płytkami Opoczno Palette

Ile kosztuje położenie glazury? Od czego zależy cena za metr płytek? Czy trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z układaniem kafli o niestandardowych wymiarach? I jeśli tak, to z jakimi? Na jakie koszty należy się przygotować, jeśli chcemy zastosować dekoracyjne listwy lub inne elementy ozdobne? Osoby, przed którymi staje zadanie wykończenia podłóg lub ścian płytkami, mogą mieć wiele wątpliwości. Sprawy nie ułatwia fakt, że przecież remontu łazienki, kuchni czy schodów nie robi się codziennie, a ponadto ceny za położenie płytek zmieniają się z roku na rok, i to różnie, w zależności od regionu! Bierzemy więc dziś pod lupę temat kosztów związanych z układaniem płytek i mamy wielką nadzieję, że każdy znajdzie tu odpowiedzi na nurtujące go w związku z tym pytania.

O czym przeczytasz w artykule?

Koszt położenia płytek a przygotowanie podłoża

Sam koszt położenia płytek stanowi składową część całościowego kosztu, który obejmuje również najczęściej przygotowanie podłoża. Przede wszystkim musi ono być dokładnie oczyszczone, co zapewni dobrą przyczepność powierzchni. W tym celu glazurnik pozbywa się kurzu, ale również resztek starego kleju (o ile mowa o remoncie mieszkania lub domu z rynku wtórnego).

W kolejnym etapie następuje gruntowanie poprawiające przyczepność podłoża, a także zapobiegające pękaniu powierzchni pod płytkami. Z kolei przygotowanie ścian do układania płytek wymaga zastosowania emulsji gruntującej zmniejszającej chłonność podłoża lub też przeznaczonej do powierzchni niechłonnych (w zależności od rodzaju materiału, z którego zbudowane są ściany).

Łazienka jest pomieszczeniem narażonym na silne działanie wilgoci, dlatego powierzchnie jej ścian i podłóg należy szczególnie zabezpieczyć. Do tego celu będą potrzebne: folia w płynie, a także kołnierze i taśmy izolujące.

Każda z wyżej wymienionych czynności ma swoją cenę (o której szerzej powiemy za chwilę), dlatego należy o nich pamiętać, szacując całkowity koszt remontu.

Jakie czynności przygotowawcze mogą wchodzić w koszt ułożenia płytek?

 • Skucie starych kafli (jeśli są),
 • Oczyszczenie podłoża z resztek kleju i kurzu,
 • Gruntowanie poprawiające przyczepność podłoża i chroniące przed jego pękaniem,
 • Zastosowanie emulsji gruntującej do ścian,
 • Zabezpieczenie przed działaniem wilgoci.
płytki w odpływie liniowym, wypełnienie odpływu liniowego płytkami, płytki a odpływ liniowy
Odpływ liniowy ACO ShowerDrain E do wypełnienia płytką

paradyż tamoe, płytki ceramiczne paradyż, glazura paradyż
Wanna wolnostojąca i bateria ścienna z umywalką meblową

Przygotowanie podłoża i skuwanie płytek. Cena w różnych regionach Polski

Jak można się spodziewać, koszty skuwania i kładzenia płytek, a także wylewka samopoziomująca i gruntowanie podłoża, będą uzależnione od tego, w którym regionie Polski mieszkamy. Dodajmy w tym miejscu jeszcze, że w dużych miastach ceny te będą wyższe niż w mniejszych miejscowościach w tym samym województwie.

Cena skuwania płytek w województwach lubelskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim kształtuje się w granicach od 36 do 44 zł/m². W województwach dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, małopolskim, podlaskim, pomorskim, śląskim i świętokrzyskim zapłacimy za tę samą usługę od 41 do 49 zł/m².

Cena wylewki samopoziomującej za m² waha się w granicach od 23 do 32 złotych w województwach dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, opolskim, pomorskim i zachodniopomorskim. W województwach lubelskim, lubuskim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim cena ta mieści się w przedziale od 24 do 32 złotych.

Najniższa cena za m² gruntowania podłoża pod płytki to około 5 złotych we wszystkich województwach. Najwyższe ceny, sięgające niemal 7 złotych, znajdziemy w województwach lubuskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, śląskim i wielkopolskim.

Ile kosztuje przygotowanie podłoża pod płytki ceramiczne?

 • Za skucie płytek zapłacimy od 36 do 49 zł/m².
 • Wylewka samopoziomująca kosztuje w granicach od 23 do 32 zł/m².
 • Cena gruntowania podłoża pod płytki mieści się w przedziale od 5 do 7 zł/m².
płytki ceramiczne marmurowe, marmur w łazience, glazura villeroy
Płytki marmurowe Villeroy & Boch Marmochic

Ile kosztuje położenie płytek? Gresy, mozaika, cokoły

Układanie mozaiki to najdroższa usługa. Cena za metr waha się tu w granicach od 140 do 173 zł/m². Wyjątek stanowi województwo dolnośląskie, w którym mieści się ona w przedziale od 130 do 152 zł/m².

Najniższa cena za układanie gresu to 106 zł/m² i można taką znaleźć w województwach dolnośląskim i świętokrzyskim. Zwykle jednak zapłacimy za taką usługę od 109 do 122 zł/m². Najwyższe górne widełki znajdziemy w województwach łódzkim, opolskim, łódzkim, małopolskim i mazowieckim. W tym ostatnim województwie cena za układanie gresu to aż 139 zł/m².

W województwach kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim za montaż cokołów zapłacimy w granicach od 37 do 45 zł/m². W pozostałych województwach ceny za tę usługę zaczynają się od 40 i kończą na 52 zł/m². Montaż cokołów najwięcej wyniesie mieszkańców województwa dolnośląskiego, bo aż od 44 do 53 zł/m².

Ile za położenie płytek płaci się w poszczególnych województwach?

 • Położenie mozaiki to dość droga usługa. Za m² zapłacimy od 140 do 173 zł. Mieszkańcy województwa dolnośląskiego mogą cieszyć się niższymi cenami, bo tu usługa taka kosztuje w granicach od 130 do 152 zł/m².
 • Układanie gresu kosztuje średnio od 109 do 122 zł/m². Odbiegającą od tej normy cenę odnotowaliśmy w województwach dolnośląskim i świętokrzyskim (106 zł/m²) i w województwie mazowieckim (132 zł/m²).
 • Za montaż cokołów zapłacimy w granicach od 37 do 53 zł/m².
mozaika w łazience, gres w łazience, cokoły w łazience
Łazienka z kaflami Paradyż Optimal

Cennik usług glazurniczych zawierający dodatkowe usługi

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż przygotowanie podłoża i kładzenie płytek wiąże się z wieloma dodatkowymi usługami (które są wliczane w cenę lub nie, trzeba o to spytać!), zwłaszcza w przypadku mniej popularnych lub niestandardowych rozwiązań.

Cena kładzenia płytek może ulec zmianie na przykład wtedy, gdy życzymy sobie oszlifowania brzegów kafli lub też jeśli płytki kładzione będą na schodach. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w której schody są nierówne lub gdy stopnie mają inne wymiary niż kafle. Docinanie każdej płytki może zwiększyć kwotę usługi nawet do 200 zł/m².

Układanie płytek może być również droższe w momencie, gdy wymagane jest wykonanie ozdobnych półek z płytek lub wiercenie otworów w kaflach. Wywiercenie otworów o średnicy od 6 do 11 mm to koszt około 5 złotych za sztukę.

Ile kosztuje montaż ozdobnych szlaczków i wałeczków? Zazwyczaj za taką usługę zapłacimy od 15 do 20 zł/mb. Zamontowanie ozdobnych listewek to koszt około 12 zł/mb. Zakup i transport płytek na miejsce remontu przez kafelkarza będzie nas kosztował nawet 100 złotych.

Jakie usługi powodują wzrost kosztów kładzenia płytek?

 • Szlifowanie brzegów kafli,
 • Kładzenie płytek na schodach (zwłaszcza jeśli kafle mają inną szerokość niż stopnie i istnieje konieczność docinania) lub tworzenie półek z kafli,
 • Wiercenie otworów w kaflach,
 • Montaż ozdobnych listewek, szlaczków i wałeczków,
 • Zakup i transport płytek.
płytki podłogowe z odpływem, odpływ liniowy w płytkach podłogowych
Odpływ liniowy ACO Showerdrain C w płytkach podłogowych

płytki ceramiczne peronda, przycinanie płytek w łazience, łazienka z kafelkami
Umywalka podwójna i kabina walk in 

Układanie płytek w jodełkę, czyli jakich dodatkowych kosztów możemy się jeszcze spodziewać?

Niektóre dodatkowe usługi wykonywane podczas kafelkowania mogą wydawać nam się oczywiste, jednak niekiedy trzeba dopytać, czy cena je obejmuje. Mowa tu przede wszystkim o fugowaniu. Usługa ta średnio kosztuje bowiem od 40 do 70 zł/m². Dodajmy przy tym, że cena ta dotyczy płytek o wymiarach przekraczających 10x10 cm. Do kosztu fugowania doliczamy też (wspomniane już) wiercenie otworów, szlifowanie narożników, silikonowanie i docinanie płytek (na przykład w kształt łuku). Czynności te mogą podwyższyć ostateczną cenę za kładzenie płytek nawet o 30 złotych za m².

Kładzenie glazury bezfugowej, wykonanej z gresu ratyfikowanego lub szklanych płytek, kosztuje co najmniej 80 zł/m². Z wyższą ceną muszą się także liczyć osoby, które zlecają ułożenie płytek w jodełkę lub też chcą uzyskać krawędzie frezowane pod kątem 45º (dzięki czemu nie trzeba używać aluminiowych czy też plastikowych listew). Dodajmy jeszcze, że układanie płytek ceramicznych (glazury) jest tańsze niż układanie gresu lub terakoty, które wykonane są z twardszego materiału, wymagającego specjalnych narzędzi do obróbki.

Usługi glazurnicze płatne dodatkowo:

 • Fugowanie,
 • Frezowanie,
 • Silikonowanie,
 • Docinanie płytek,
 • Kładzenie płytek w jodełkę,
 • Kładzenie glazury bezfugowej.
łazienka ze wzorem jodełki, docinanie płytek, koszt frezowania płytek
Kładzenie płytek w jodełkę może podwyższyć cenę, dlatego warto rozważyć płytki o standardowym kształcie z motywem jodełki

Wielkość płytek a cennik glazurniczy

Na ostateczną cenę kładzenia płytek ma wpływ wiele czynników, a jednym z nich jest wielkość kafli. Najmniej kosztuje kładzenie kafelków o standardowych wymiarach, 30x30 cm. Droższe będzie układanie płytek 120x120 cm czy też 60x60 cm. Zdecydowanie najdroższe będzie jednak położenie mozaiki i płytek 10x10cm. Położenie terakoty czy glazury w sposób tradycyjny będzie tańsze niż ułożenie jej na przykład w karo, co podbija główną cenę nawet o 15 zł/m².

Przejdźmy jednak do konkretów. Ułożenie małoformatowych kafli 10x10 to koszt rzędu 120 zł/m² (wraz z fugowaniem). Klejenie płytek standardowych 30x30 cm wyniesie nas około 80 zł/m². Ułożenie mozaiki to około 145 zł/m².

Koszt położenia płytek 60x60 to około 90 zł/m², niższa niż za układanie gresu. Cena za m2 za tę usługę to średnio 110 złotych. Układanie płytek wielkoformatowych, 60x120 cm, 120x120 cm czy 120x140 będzie nas kosztować średnio 145 zł/m². Koszt ułożenia płytek w karo to około 120 zł/m², podobnie jak układanie płytek w jodełkę (tak przeważnie układa się płytki drewnopodobne)

Cennik układania płytek:

 • Ułożenie małoformatowych kafelków to około 120 zł/m² (cena zawiera fugowanie),
 • Kładzenie płytek standardowych 30x30 cm to koszt około 80 zł/m².
 • Ułożenie mozaiki kosztuje średnio 145 zł/m².
 • Układanie płytek 60x60 to około 90 zł/m², a za większe formaty zapłacimy nawet 145 zł/m².
 • Ułożenie płytek w jodełkę lub w karo wyniesie nas około 120 zł/m².
duże płytki w łazience, ile kosztuje położenie płytek wielkoformatowych, cena dużych kafli
Płytki wielkoformatowe to zwykle wyższy koszt kładzenia

kafle odpływ liniowy, odpływ liniowy w kaflach, odpływ liniowy ile kosztuje montaż
Odpływ liniowy ACO Showerdrain E Plus

Ile kosztuje położenie płytek w małej łazience, czyli jak przygotować kosztorys?

Sporządzenie kosztorysu kładzenia płytek pozwoli nam na lepsze rozplanowanie potrzebnego budżetu oraz na kontrolowanie poszczególnych etapów prac. Jak można się spodziewać, rzeczywista, ostateczna kwota może się różnić od naszych założeń, jednak przy szczegółowo przygotowanym cenniku wahania te powinny być niewielkie.

W naszym przykładowym kosztorysie zakładamy, że będziemy kafelkować łazienkę o powierzchni 8 m². Jej wysokość to 2,5 m, a drzwi wejściowe będą miały wymiary 80x200 cm. Choć w ogólnej kalkulacji należy uwzględnić również zakup materiałów i armatury łazienkowej, tutaj skupimy się tylko na usługach glazurniczych.

Na początek wyliczamy łączną powierzchnię ścian. Niech A będzie oznaczać długość większej ściany (4 m), B będzie oznaczać długość mniejszej ściany (2 m), C to wysokość pomieszczenia, a D to pole drzwi (1,6 /m²). Zsumowanie powierzchni wszystkich ścian i odjęcie powierzchni drzwi da nam wynik 28, 4 m².

Prace rozbiórkowe, czyli skucie starych płytek ze ścian i podłogi obliczymy w następujący sposób: 35 zł x (28,4 m² + 8 m²) = 1274 zł/m². Zagruntowanie powierzchni ścian to 5 zł x 28,4 zł/m² = 142 zł/m². Ułożenie płytek ściennych i podłogowych w rozmiarach standardowych: 80 zł x (28,4 m² +8 m²) = 2912 zł/m². Możemy więc założyć wstępnie, że skucie starych płytek wraz z przygotowaniem podłoża oraz położeniem kafli o standardowych wymiarach 30x30 na ścianach i podłodze wyniesie nas około 3000 złotych.

Jak obliczyć koszt położenia płytek w małej łazience:

 • Dokonujemy dokładnych pomiarów powierzchni ścian i podłogi w łazience.
 • Od łącznej powierzchni łazienki odliczamy powierzchnię drzwi.
 • W swoim kosztorysie bierzemy pod uwagę skuwanie starych płytek (jeśli są), gruntowanie powierzchni oraz ułożenie płytek.
 • Nie zapominamy o dodatkowych kosztach, jakie się pojawią w przypadku konieczności szlifowania płytek, nietypowego ich układu lub też montażu elementów dekoracyjnych.
aco showerdrain e odpływ, odpływ liniowy aco, odpływ liniowy aco showerdrain e
ACO ShowerDrain E Odpływ liniowy do wypełnienia płytkami

kosztorys remontu łazienki, koszt położenia glazury, płytki w łazience
Kibel podwieszany i umywalka nablatowa Cersanit

Dostępność

Ponad 9000 produktów dostępnych od ręki

Ochrona kupujących

Bezpieczeństwo dzięki certyfikatowi SSL

Wysyłka w 24h

Na terenie całej Polski

Nr 1 w Polsce

Sklep z największym wyborem asortymentu

Używamy ciasteczek, aby poprawić Twoje doświadczenia. Kontynuując korzystanie z naszej witryny akceptujesz używanie przez nas ciasteczek. Możesz zarządzać ustawieniami ciasteczek w swojej przeglądarce.
Szukaj
Kategorie
0
Live chat
0
Wycena
0
Koszyk