Dlaczego warto mieć pisuar w domu? Projektant wnętrz radzi

Pisuar to niewielkie urządzenie sanitarne, które jeszcze do niedawna kojarzyło się z przestrzeniami publicznymi. Od pewnego czasu ten niepozorny sanitariat zaczął jednak budzić zainteresowanie klientów prywatnych, którzy upatrują wiele korzyści z wprowadzenia go do prywatnej łazienki. Czy to rzeczywiście dobre posunięcie? Zobacz, w jakich sytuacjach warto zdecydować się na montaż pisuaru oraz o czym pamiętać podczas jego instalacji.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czy pisuar w domu to pomysł współczesnych projektantów?
- Jaki pisuar do domu wybrać, aby nie żałować?
- Czysta łazienka – pisuar w domu: jak o niego dbać?
Czy pisuar w domu to pomysł współczesnych projektantów?
Pisuar to jeden z nielicznych elementów wyposażenia łazienki zaprojektowanych specjalnie w celu zaspokojenia fizjologicznych potrzeb mężczyzn. Pomimo że może wydawać się nowoczesnym rozwiązaniem, idea ta ma długą historię. Już w starożytnym Rzymie, za panowania cesarza Wespazjana, w publicznych toaletach stosowano urządzenia o podobnej funkcji. Współczesną formę pisuar zawdzięcza amerykańskiemu wynalazcy Samuelowi Malesowi, który opatentował swój projekt w 1868 roku.
Obecnie pisuary są produkowane z różnorodnych materiałów, takich jak ceramika, stal nierdzewna czy tworzywa sztuczne, i dostępne są w różnych wariantach, które obejmują najpopularniejsze modele ścienne, muszlowe, korytkowe czy podłogowe. Kompaktowy pisuar w domu to nowość na rynku, niemniej coraz więcej osób skłania się ku temu rozwiązaniu. Bezwodne technologie, powłoki antybakteryjne czy możliwość regulacji wysokości sprawiają, że urządzenie można dopasować do zmieniających się potrzeb użytkownika, ułatwiając korzystanie z łazienki.
Pisuary – kompaktowe urządzenia sanitarne do łazienek publicznych i prywatnych:
- Pisuar do domu to nie koncept współczesności! Pierwsze sanitariaty wytwarzano już w czasach antycznego Rzymu.
- Pisuary są bardzo popularne w przestrzeniach publicznych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować je w domu.
- Współczesne pisuary są urządzeniami łatwymi do utrzymania w czystości, wzbogaconymi o powłoki antybakteryjne i systemy oszczędzania wody.

Jaki pisuar do domu wybrać, aby nie żałować?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pisuarów, które różnią się sposobem montażu i technologią działania. Najpopularniejsze są pisuary ścienne – proste w instalacji i komfortowe w użytkowaniu. Nowoczesne modele mogą być wyposażone w czujniki ruchu i systemy bezdotykowego spłukiwania, które zwiększają higienę użytkowania.
Czy pisuar można zamontować w domu?
Zdecydowanie tak! Do domowej łazienki najlepiej sprawdzi się model o prostym i eleganckim kształcie, np. pisuar ceramiczny z powłoką antybakteryjną, którą łatwo utrzymać w czystości. Na co jeszcze zwracać uwagę, montując pisuar w domu? Opinie dotyczące funkcjonalności są zróżnicowane, niemniej największym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się modele z ukrytym zaworem lub czujnikiem ruchu. Osoby, które nie są przekonane co do technologii bezwodnych, mogą zdecydować się na pisuar w domu z systemem oszczędzania wody, w którym wykorzystuje się minimalną ilość na pojedyncze spłukanie.
Jaki pisuar do domu?
Łatwy do utrzymania w czystości i o ergonomicznej konstrukcji, która umożliwia swobodne oddawanie moczu. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie pisuar z możliwością regulacji wysokości. Na jakiej wysokości pisuar powinien być zamontowany, aby użytkowanie nie sprawiało problemów? Przyjmuje się, że krawędź pisuaru powinna znajdować się ok. 65 cm od poziomu podłogi. W przypadku dzieci i osób z niepełnosprawnościami montażowymi, warto stosować zainstalować trochę niżej pisuar. Wysokość montażu w takich przypadkach wynosi ok. 50 cm.
Prywatna łazienka – pisuar w domu to game changer!
- Pisuar zaprojektowany w technologii bezwodnej to ciekawa propozycja dla osób, którym zależy na wspieraniu środowiska naturalnego.
- To, na jakiej wysokości pisuar zamontujesz, zależy od tego, przez kogo będzie użytkowany. Standardowa wysokość dla osoby dorosłej wynosi od 60 do 65 cm.
- Dziecięcy pisuar? Wysokość montażu w takim przypadku oscyluje w zakresie 45-50 cm.

Czysta łazienka – pisuar w domu: jak o niego dbać?
Systemy neutralizacji zapachów, specjalne powłoki ceramiczne i niskoporowata powierzchnia sprawiają, że nie musisz martwić się o czysty pisuar w domu. Opinie na temat tego sanitariatu bywają zróżnicowane, niemniej większość użytkowników wskazuje na ogromną wygodę związaną z użytkowaniem pisuaru. To bardzo higieniczne i komfortowe rozwiązanie w domach, w których mieszka kilku mężczyzn, toaletach biurowych czy zlokalizowanych w obiektach komercyjnych. Przy zachowaniu zasad higieny, nie ma problemu z utrzymaniem czystości pisuaru.
Co zrobić, żeby nie śmierdziało z pisuaru?
Aby zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi z pisuaru, ważna jest regularna higiena i odpowiednia konserwacja sanitariatu. Nawet jeżeli pisuar ma powłokę antybakteryjną, zadbaj o codziennie przepłukiwać jego powierzchni wodą – to pozwala usunąć osady moczu, które mogą być źródłem przykrego zapachu. Co kilka dni dobrze jest używać specjalnych środków czyszczących do sanitariatów, które eliminują bakterie i kamień. Na rynku dostępne są specjalne wkładki do pisuarów, które neutralizują zapach i utrzymują świeżość. Może się jednak zdarzyć, że mimo utrzymania higieny, wciąż czuć nieprzyjemną woń – w takiej sytuacji należy sprawdzić, czy nie doszło do zatkania odpływu.
Łazienka – pisuar w domu: jak czyścić, aby był sterylny?
- Dzięki systemom neutralizacji zapachów, specjalnym powłokom ceramicznym i niskoporowatej powierzchni, codzienna pielęgnacja pisuaru jest prosta.
- Aby zapobiec nieprzyjemnym zapachom, zaleca się codzienne przepłukiwanie wodą oraz stosowanie specjalistycznych środków czyszczących co kilka dni.
- Warto dbać o drożność odpływu – jeśli mimo regularnej pielęgnacji z pisuaru nadal wydobywa się nieprzyjemny zapach, należy sprawdzić, czy odpływ nie jest zatkany.
