Co to jest perlator i jak działa? Odpowiadamy na 5 najważniejszych pytań!

(1 głos)
perlator bidet, kran do bidetu perlator, perlator w bidecie
Axor Citterio M Bateria bidetowa z perlatorem

Szukając idealnej armatury do łazienki czy kuchni, pewnie nie jeden raz natknąłeś się na opinie, że warto wybrać baterie z perlatorem. Zdaniem ekspertów to sprawdzony sposób na oszczędne zużycie wody. Jednak co to jest perlator i czy rzeczywiście jego obecność przekłada się na niższe rachunki? Odpowiedzi poniżej!

O czym przeczytasz w artykule?

Perlator – co to jest

Co to jest perlator, określany też jako aerator do wody czy napowietrzacz wody do kranu? To niewielki pierścień, przypominający wyglądem siteczko, montowany na końcu wylewki armatury. Sitko do baterii może być wykonane z mosiądzu (jest najczęściej polecane, ponieważ jest odporne na korozję), ale w sklepach znajdują się również wersje silikonowe czy plastikowe. Takie rozwiązanie najczęściej jest składową wybieranej armatury. Warto jednak przed zakupem baterii się upewnić, czy jest ona wyposażona w perlator. Jeśli nie, nic straconego! Nakładkę można kupić osobno, a potem przymocować do zainstalowanej baterii.

 • Perlator to specjalna nakładka (pierścień) przypominająca sitko. Element ten montowany jest na baterii.
czym jest perlator, co to jest perlator, perlator
KFA Mokait Bateria z perlatorem

perlator w łazience, perlator przy baterii, kran z perlatorem
Hansgrohe Axor Starck Organic Bateria z perlatorem

Do czego służy perlator?

Perlator, czyli napowietrzacz wody do kranu, optycznie zwiększa przepływ, jednocześnie nie obniżając przy tym komfortu użytkowania. Na wypływającą wodę wywierane jest podciśnienie, które wzbogaca ją w drobne pęcherzyki powietrza, co daje złudzenia obfitego strumienia. W rezultacie jest on zdecydowanie mniejszy (nawet do 50%), co pozwala na oszczędzanie wody. Perlator, oprócz zalet ekonomicznych, ma też walory użytkowe. Ukierunkowuje on strumień, dzięki czemu woda nie rozchlapuje się na boki.

Perlator redukuje zjawisko marnowania wody. Dzięki temu znacznie mniejsze ilości niewykorzystanych zasobów odprowadzane są do kanalizacji. Ma to realny wpływ nie tylko na oszczędności pieniędzy, lecz także stanowi dowód troski o środowisko naturalne.

Poza perlatorami napowietrzającymi strumień wyróżnia się również perlatory do tworzenia strumienia igiełkowego. Ich zadaniem jest ograniczenie przepływu, jednak bez mieszania wody z powietrzem.

Co to jest perlator?

 • Perlator to inaczej napowietrzacz wody. Na wypływający z wylewki strumień wywierane jest podciśnienie, co w efekcie prowadzi do mieszania wody z powietrzem.
 • Proces ten generuje pozory obfitego strumienia. W rzeczywistości jest on zmniejszony, co nie wpływa na komfort użytkowania baterii.
 • Perlator pozwala ograniczać przepływ nawet o 50%!
 • Działanie perlatora sprowadza się również do ukierunkowania strumienia. Dzięki temu woda nie rozchlapuje się na boki.
 • Oprócz perlatora napowietrzającego strumień, na rynku dostępny jest także perlator tworzący strumień igiełkowy.
perlator w baterii umywalkowej, perlator do baterii umywalkowej, działanie perlatora
Hansgrohe Logis Bateria umywalkowa z perlatorem

Rodzaje perlatorów

Perlator do baterii to rozwiązanie, które w domowej strefie mycia jest obowiązkowe. Dostępne rozwiązania różnią się jednak od siebie w zależności od materiału wykonania czy przeznaczenia. Jak już wyżej zostało wspominane, największą popularnością cieszą się perlatory mosiężne, ale kupujący mogą również sięgnąć po rozwiązania silikonowe, metalowe czy z tworzyw sztucznych.

Z jakiego materiału mogą być wykonane perlatory:

 • Perlator mosiężny – najczęściej kupowany i polecany. Wykorzystywany do ich produkcji stop mosiądzu jest wytrzymały na korozję, łatwy w czyszczeniu i solidny.
 • Perlator silikonowy – tańszy, ale i mniej odporny na codzienną eksploatację. Jego zaletą jest łatwość usuwania kamienia i osadów z wody.
 • Perlator metalowy – jest mniej podatny na korozję, przez co po czasie może rdzewieć.
 • Perlator plastikowy – najmniej trwały, bardzo szybko niszczeje, jego zastosowanie może być dla użytkownika kłopotliwe i wiąże się z częstymi wymianami.

Kryterium podziału perlatorów wiąże się również ze sposobem montażu. W tej kategorii wyróżnia się perlatory z gwintem zewnętrznym, który nakładany jest na wylewkę, lub z gwintem wewnętrznym, który wkręca się wewnątrz wylewki. Pierwsze stosuje się w nowoczesnych propozycjach armatury, a drugie polecane są do baterii starszego typu lub tych już zamontowanych.

Podział perlatorów obejmuje również ich przeznaczenie. Tego typu rozwiązanie może być częścią ekonomicznej strefy zlewozmywaka, kabiny natryskowej czy umywalki. W zależności jednak od tego, z jaką przestrzenią mamy do czynienia, tak należy dobierać model – poszczególne warianty różnią się od siebie m.in. średnicą czy przepustowością. Jakie alternatywy dostępne są w sklepie i co warto o nich wiedzieć?

 • Perlator do baterii umywalkowej – najczęściej występuje już w komplecie z baterią. Przed zakupem warto jednak to sprawdzić.
 • Perlator do baterii kuchennej – najlepszy będzie perlator igiełkowy z regulacją przepływu. Klasyczny wariant mógłby wydłużać czynność napełniania naczyń wodą.
 • Perlator prysznicowy – nie jest montowany na końcu wylewki, a wkręcany przed wężem prysznicowym.
 • Perlator do kranu w wannie – powinien mieć większą przepustowość niż perlator umywalkowy. W przeciwnym razie wanna będzie zapewniać się wodą znacznie dłużej.
bateria kuchenna perlator, perlator w kuchni, zalety perlatora w kuchni
Hansgrohe Metris Bateria kuchenna z perlatorem

wygląd perlatora, po co perlator, na co perlator
KFA Sigma Wylewka z perlatorem

Jaki perlator wybrać?

Jaki perlator będzie najlepszy? Bez dwóch zdań aerator do wody powinien wyróżniać się bardzo, ale to bardzo wysoką jakością! Warto więc podczas zakupów nie sugerować się ceną, bo tańsze elementy często okazują się wadliwe, sprowadzane z azjatyckich rynków, szybko się zatykają, a usuwanie kamienia i osadów wiąże się z ogromnymi trudnościami. Te najtańsze kosztują zaledwie kilka złotych, jednak ich termin przydatności kończy się wraz z momentem zapchania. Warto więc dołożyć kilka złotych i wybrać aerator, który wykonany jest z solidnych komponentów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając perlator?

 • Rozmiar gwintu.
 • Rodzaj gwintu (zewnętrzny lub wewnętrzny).
 • Przeznaczenie (np. perlator umywalkowy czy perlator do baterii kuchennej).
 • Sposób działania (perlator napowietrzający strumień lub perlator igiełkowy).
 • Materiał (najtrwalsze są perlatory mosiężne, najmniej odporne perlatory silikonowe).
niewidoczny w wylewce perlator, perlator chowany, perlator w baterii kuchennej
Blue Water Neoperl Perlator

Jak odkręcić perlator?

Jeśli już jesteś posiadaczem aeratora do wody, pamiętaj o jego systematycznym czyszczeniu! Czynność tego typu możesz wykonać szczoteczką do zębów lub przy pomocy specjalnego roztworu wody z octem – po zaaplikowaniu mikstury na sitko odczekaj chwilę. Najlepiej będzie jednak, jeśli odkręcisz perlator i dokładanie umyjesz każdą z jego części. Jak się do tego zabrać? Sięgnij po specjalny klucz do perlatora dołączony w zestawie lub wybierz klucz z regulowanym rozstawem. Odkręć perlator i pozbądź się nieczystości, które sprawiają, że strumień jest nierównomierny.

jak czyścić perlator, czyszczenie perlatora, jak umyć perlator, jak odkamienić perlator
KFA Rumba Perlator w baterii kuchennej

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia