18 pomysłów na to, jak usunąć kamień z WC, wanny, umywalki czy prysznica? Domowe sposoby na czyszczenie łazienki!

(9 głosów)
jak usunąć kamień z wc, jak umyć wc, jak odkazić wc
 

Kamień w łazience, biały nalot na płytkach, osady z mydła i inne zanieczyszczenia to najwięksi wrogowie czystej przestrzeni. Niestety, specyficzny mikroklimat sprzyja gromadzeniu się nieestetycznych plam, a ich usuwanie jest syzyfową pracą. Wystarczy kilka dni, by szpetne zabrudzenia wróciły na swoje miejsce. Do ich eliminacji niezbędny jest arsenał narzędzi! Nie muszą to być jednak drogie i niekiedy szkodliwe dla naszego zdrowia detergenty. Brud można też zwalczyć domowymi sposobami. Sprawdź, do czego przydadzą Ci się kwasek cytrynowy, soda, ocet czy… coca-cola albo białe wino. Przedstawiamy domowe sposoby na kamień, osady i zacieki!

O czym przeczytasz w artykule?

Jak usunąć kamień z umywalki?

Jak pozbyć się kamienia i brzydkich zacieków wokół odpływu w umywalce czy tego, który gromadzi się na powierzchni ceramiki? Do tego zadania warto wykorzystać produkt, który dostępny jest w każdej kuchennej szafce, czyli ocet. Wykazuje on silne właściwości oczyszczające oraz rozpuszczające, więc skutecznie upora się z bakteriami oraz zanieczyszczeniami. Wystarczy, że przetrzesz zabrudzoną powierzchnię szmatką lub gąbeczką namoczoną w occie, a następnie spłuczesz powierzchnię wodą. Jeśli zabrudzenia nadal pozostały, namocz wacik w occie, przyłóż go i pozostaw na kilka minut.

jak umyć umywalkę, jak odkamienić umywalkę, jak zmyć kamień z umywalki
 

Domowe sposoby na czyszczenie baterii łazienkowych

Jak usunąć kamień z baterii łazienkowej? W tym przypadku ratunkiem także będzie ocet! W miksturze wody z octem (w proporcji 1:1) namocz wacik lub miękką szmatkę, a następnie owiń armaturę, zwiąż całość, np. za pomocą nitki czy sznurka, i pozostaw to na kilka godzin. Potem przetrzyj wszystko na sucho. Jeśli zabrudzenia pozostaną, powtórz czynność. Zamiast octu możesz też wykorzystać sok z cytryny albo kwasek cytrynowy rozpuszczony w gorącej wodzie.

czym myć baterie w łazience, czym umyć kran, jak usunąć kamień z kranu
 

Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej?

Usuwanie kamienia z kabiny prysznicowej to ważne zadanie. Wpływa nie tylko na estetykę łazienki, lecz także wydłuża żywotność szkła, które pod wpływem kamienia może ulegać korozji. Jak z tym walczyć? Kamień pod prysznicem zlikwidujesz przy pomocy octu oraz sody oczyszczonej. Spryskaj drzwi i skrzydła prysznica octem, następnie przetrzyj je miękką gąbką namoczoną w mieszaninie sody oraz wody. Całość opłukaj wodą i przetrzyj do sucha.

Jak usunąć kamień z szyby prysznica bez sody czy octu? Pomocne będzie również… białe wino. Wyczyścisz nim brodzik, a także kabinę natryskową. Przelej alkohol do butelki z atomizerem i spryskaj zabrudzone powierzchnie. Odczekaj około 40 minut, a następnie spłucz całość wodą i przetrzyj do sucha miękką szmatką.

Czym usunąć kamień z kabiny prysznicowej?

  • roztworem wody i octu, do takiej mieszanki możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego.
  • białym winem.
  • sodą oczyszczoną.
czym usunąć kamień z prysznica, jak umyć kamień z kabiny prysznicowej, kamień pod prysznicem
 

Jak odkamienić deszczownicę?

Jeśli strumień płynący z deszczownicy jest nierównomierny to znak, że armatura wymaga odkamieniania. Jak się do tego zabrać? Wymieszaj w miseczce ocet z wodą w proporcjach 1:1, a następnie przelej miksturę do butelki z atomizerem. Spryskaj zanieczyszczone powierzchnie i odczekaj chwilę. Po upływie kilkudziesięciu minut opłukaj powierzchnię wodą i przetrzyj miękką szmatką. Po osadach nie powinno być żadnego śladu! Deszczownica będzie jak nowa! Jeśli jednak nie przepadasz za zapachem octu, możesz zastąpić go kwaskiem cytrynowym lub sodą oczyszczoną. Zmieszaj je w takich samych proporcjach.

deszczownica kamień, jak umyć kamień z deszczownicy, czyszczenie deszczownicy z kamienia
 

Jak wyczyścić słuchawkę prysznicową?

Zanim przejdziemy do tego, czym usunąć kamień ze słuchawki prysznicowej, najpierw należy ją zdemontować. Jak odkręcić słuchawkę? Odkręć końcówkę węża (przy tej czynności możesz przy okazji sprawdzić stan uszczelki – jeśli jest mocno zużyta lub pęknięta, wymień ją na nową), a potem zdejmij kratkę, odkręcając główną śrubę. Po przygotowaniu tych elementów sporządź miksturę, w której zanurzysz części, które wymagają odkamienienia. Podgrzej (ale nie doprowadzaj do wrzenia) wodę z białym octem, a następnie umieść w nich kratkę oraz pierścień. Pozostaw to na około 20 minut.

Samą słuchawkę możesz też umyć bez jej odkręcania. Będą Ci do tego potrzebne foliowy woreczek, gumka lub sznurek, a także ocet. Nalej ocet do woreczka, a potem umieść w nim słuchawkę prysznicową. Ważne, aby była ona całkowicie zanurzona. Zamknij szczelnie woreczek przy pomocy sznurka lub gumki i pozostaw wszystko na całą noc. Dla wzmocnienia efektu możesz też przed zanurzeniem słuchawki nałożyć na jej powierzchnię pastę z sody oczyszczonej.

jak usunąć kamień ze słuchawki prysznicowej, jak umyć prysznic z kamienia, kamień na słuchawce prysznicowej
 

Jak usunąć kamień z wanny?

Jak usunąć żółty osad z wanny? Jak usunąć kamień z wanny emaliowanej i czym wyczyścić wannę akrylową z kamienia? Domowe sposoby na wybielenie wanny bazują na wykorzystaniu soku z cytryny lub octu (przed ich użyciem wykonaj jednak próbę na niewielkim fragmencie powierzchni, by nie uszkodzić wanny). Przelej produkt do butelki z atomizerem, spryskaj wannę i pozostaw na około 2 godziny. Potem spłucz powierzchnię wodą i przetrzyj miękką szmatką.

Innym skutecznym sposobem jest czyszczenie wanny sodą. Z połączenia wody oraz sody przygotuj ekologiczną pastę – wymieszaj 3 łyżki sody oraz 1 łyżkę wody. Nakładaj masę miękką gąbką, a po dokładnym wyszorowaniu wanny, spłucz wszytko wodą.

Jakie są inne domowe sposoby na wybielenie wanny? Sporządź miksturę składającą się z trzech składników: ciepłej wody, sody oraz amoniaku. Wymieszaj wszystko i wyszoruj tym powierzchnię wanny.

jak usunąć kamień z wanny, czym umyć wannę, jak odkamienić wannę
 

Jak usunąć biały nalot na płytkach?

Czym usunąć osad z mydła na płytach i jak pozbyć się kamienia na posadzce? Przygotuj domowy płyn złożony z wody, octu oraz soku z cytryny. Możesz nim spryskać powierzchnię kafelek lub przemyć gąbką. Wyszoruj całość i... gotowe! Biały balot możesz też usunąć za pomocą ekologicznej pasty. Stwórz papkę składającą się z 2 łyżek sody oraz 1 łyżki wody. Nałóż na płytki i odczekaj godzinę lub dwie. Po tym czasie przemyj powierzchnie wodą i wytrzyj płytki do sucha. Taką pastę możesz też wykorzystać do czyszczenia fug (więcej o tym, jak wyczyścić fugi domowymi sposobami przeczytasz w naszym wpisie: czym umyć fugi?).

jak zmyć kamień z płytek, kamień na płytkach ceramicznych, płytki ceramiczne kamień
 

Jak usunąć kamień z WC?

Domowe sposoby na kamień w toalecie bazują m.in. na wykorzystaniu octu. Przed snem zalej sedes butelką octu i nie spłukuj wody. Rano umyj powierzchnię szczotką. Jeśli jednak nie masz tyle czasu i zastanawiasz się jak usunąć kamień z dna muszli klozetowej bez użycia octu, wybierz sodę oczyszczoną. Zmieszaj 1/3 szklanki proszku i 1/4 szklanki kwasku cytrynowego. Wsyp mieszankę do ubikacji i za pomocą szczotki do WC energicznie przemieszaj wszystko aż do powstania piany. Pozostaw to na około 30 minut i potem spłucz wszystko ciepłą wodą.

A może coca-cola na kamień w toalecie? Ten popularny napój skutecznie radzi sobie z udrażnianiem rur czy osadami. Wystarczy, że wlejesz go do miski WC i pozostawisz na pół godziny. Potem wyczyść wnętrze szczotką i spłucz wodą.

Czym usunąć kamień z WC?

  • roztworem sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego,
  • octem,
  • coca-colą.
odkamienianie wc, mycie wc, jak zmyć kamień z wc
 

Skomentuj

1 komentarz

  • Judyta
    Dla mnie ze sposobów domowych to soda oczyszczona oraz olejek z drzewa sandałowego sprawdzają się najlepiej ;)

Rekomendacje i wyróżnienia