Czyszczenie fug – podpowiadamy, jak i czym wyczyścić fugi. Poznaj 24 sposoby na czyste fugi!

(7 głosów)
czyszczenie fug w mozaice, mozaika czyste fugi, jak czyścić fugi w łazience
Fugi w mozaice wydają się szczególnie trudne do utrzymania w czystości, lecz wystarczy codziennie chwila, aby długo cieszyły oko

Płytki to niemal obowiązkowy element wyposażenia łazienki, kuchni, korytarzy, pomieszczeń gospodarczych, często też domowych pralni, a nawet salonów i jadalni. Ich powierzchnia jest odporna na działanie wilgoci i ułatwia sprzątanie – czego niestety nie można napisać o fugach, czyli mniejszych lub większych szczelinach pomiędzy kafelkami, wypełnionymi spoiną w odpowiednim kolorze. To miejsce, gdzie gromadzą się resztki mydła, osad wapienny, rdza, tłuszcze. Tam też powstają pleśń i inne trudne do wyeliminowania zabrudzenia. Jak się ich pozbyć? Przeczytaj!

O czym przeczytasz w artykule?

Czym umyć fugi?

Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie wyczyścić fugi i szuka porad dotyczących najlepszych środków, które rozprawią się z powracającym problemem raz na zawsze. Zanim jednak przejdziemy do sprawdzonych metod i udzielimy odpowiedzi na pytanie, czym umyć fugi, by usunąć szpetne zabrudzenia, napiszemy kilka słów o systematyczności oraz doborze samej fugi. Z pewnością nikogo nie zdziwi to, że aby czyszczenie fug nie było przykrym obowiązkiem, warto regularnie je myć oraz pielęgnować za pomocą detergentów o neutralnym pH, odkurzać oraz impregnować preparatami przeznaczonymi do konkretnego rodzaju płytek.

Sama fuga także wiele znaczy! Na rynku dostępnych jest obecnie mnóstwo rozmaitych spoin, a każda z nich wyróżnia się innymi właściwościami. W miejscach narażonych na wilgoć oraz częsty kontakt z wodą, tłuszcze i brud najlepsze okazują się fugi epoksydowe. To wodoszczelne i odporne na zanieczyszczenia rozwiązania. Nie ścierają się i nie wypłukują, tak jak fugi cementowe, a także są wyjątkowo trwałe, co niekiedy nawet oznacza trudności w ich całkowitym usunięciu.

Przejdźmy do sedna: czym wyczyścić fugi? Do wyboru mamy gotowe środki dostępne w sklepach stacjonarnych oraz internetowych, a także domowe sposoby. Pierwsze okazują się skuteczne, pod warunkiem, że dobierzemy preparat odpowiadający rodzajowi płytek. Środki te różnią się od siebie przeznaczaniem i bardzo często inne chemikalia dedykowane są do gresu, a inne do klinkieru. Żeby więc nie kupić niewłaściwego produktu, najlepiej czytać etykiety. Producenci podają na nich również wskazane dawki środka, metody użycia oraz wartości czasowe. To bardzo ważne informacje, których nie należy bagatelizować! Wszelkie odchylenia od zalecanych norm mogą skutkować zniszczeniem czyszczonej powierzchni, matowieniem, utratą koloru oraz właściwości. Żeby zyskać pewność co do skuteczności i braku skutków ubocznych, dobrze jest na samym początku wykonać próbę na niewielkiej i niewidocznej powierzchni, a dopiero potem przejść do czyszczenia całości.

Co oprócz czasu, cierpliwości i środków chemicznych będzie potrzebne? Wszelkiego rodzaju szczoteczki (miękkie lub półtwarde, by nie zarysować płytek), gąbki, bawełniane ściereczki oraz – obowiązkowo – rękawice ochronne. Większość gotowych detergentów zawiera substancje żrące, które mogą uszkodzić delikatną skórę dłoni. Najlepiej też po każdym takim zabiegu z użyciem inwazyjnych preparatów dobrze wywietrzyć pomieszczenie.

Zanim zaczniesz czyścić fugi, pamiętaj o:

 • Systematyczności! Regularne mycie detergentami o neutralnym pH i odkurzanie z pewnością ograniczy ilość zabrudzeń.
 • Impregnacji. Mycie to nie wszystko, dobrze też raz na jakiś czas zaimpregnować spoinę, aby wzmocnić jej odporność.
 • Doborze odpowiednich środków chemicznych. Stosuj preparaty przeznaczone do rodzaju powierzchni, którą masz czyścić.
 • Czytaniu etykiet. Zawarte tam informacje są konieczne, by skutecznie pozbyć się zabrudzeń. Za wszelkie odstępstwa możesz zapłacić trwałym uszkodzeniem powierzchni.
 • Poza środkami chemicznymi zainwestuj w gąbki i szczotki o miękkim lub półtwardym włosiu i zawsze stosuj rękawice ochronne.
 • Jeśli korzystasz z gotowych detergentów, potem przewietrz pomieszczenie.
białe fugi środki, jak myć fugi w łazience, jak odczyścić białe fugi
Utrzymanie fug w czystości wymaga trochę zachodu, lecz systematyczność pomoże zadbać o ich dobry wygląd

Czym wyczyścić fugi w łazience?

Najwięcej problemów z usuwaniem pleśni oraz brudu na spoinie napotkamy w łazience. To miejsce, które z uwagi na panujące warunki, jest idealnym obszarem do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów. Jak więc skutecznie wyczyścić fugi? Najlepsze do tego okazują się preparaty grzybobójcze! Wystarczy wymieszać odpowiednią ilość środka z wodą (w proporcjach podanych na opakowaniu), nałożyć na fugę i odczekać tyle minut, ile zaleca producent. Po upływie tego czasu zbierz wszystko miękką ściereczką i umyj całość wodą.

Czym jeszcze można wyczyścić fugi w łazience? Wysoce skuteczne będą preparaty zawierające w swoim składzie chlor. Niestety ich zapach nie należy do przyjemnych, ale jest na to metoda! Zamiast gotowych, inwazyjnych produktów, wybierz płyn do WC, który ma w składzie chlor. Rozpuść go z wodą w proporcji 1:1, a następnie przy pomocy szczoteczki do zębów wyszoruj fugę i zmyj całość wodą. Czystość gwarantowana!

Jeśli jednak nie chcesz korzystać ze środków i półśrodków na bazie chloru czy preparatów grzybobójczych, skorzystaj z oczyszczacza parowego, który odpowie ze eliminację brudu. Zanim jednak sięgniesz po tę broń, odkurz powierzchnię, a silnie zaschnięte plamy namocz.

Jak czyścić fugi w łazience?

 • Sięgnij po gotowe preparaty grzybobójcze.
 • Stosuj środki z chlorem lub roztwory przygotowane na jego bazie (np. płyn do WC z chlorem i woda w proporcji 1:1).
 • Sięgnij po parownice i czyściki parowe.
mycie fug w łazience, czyszczenie fug z grzyba, grzyb na fugach
Podczas mycia fug w łazience trzeba pamiętać o zabezpieczeniu ich przed grzybami

Czym czyścić fugi pod prysznicem?

W łazience istnieje jeszcze jedno miejsce, które narażone jest na powstawanie brudu oraz pleśni. To kabina prysznicowa, a szczególnie obszary, gdzie nałożony jest silikon! Aby pozbyć się nieczystości z tych przestrzeni, zmieszaj 2/3 szklanki amoniaku z dwoma łyżeczkami sody oczyszczonej. Miksturę przelej do butelki z atomizerem i spryskaj nią silikon. Odczekaj godzinę, przetrzyj powierzchnię szczoteczką do zębów i opłucz wodą. Dodatkowo, żeby ograniczyć w przyszłości występowanie pleśni, przynajmniej raz w tygodniu spryskaj powierzchnię szybę kabiny mieszanką wody z octem.

Jak czyścić fugi pod prysznicem?

 • Zmieszaj 2/3 szklanki amoniaku z dwoma łyżeczkami sody, wlej mieszankę do butelki z atomizerem i spryskaj fugę.
 • Po godzinie wyszoruj całość szczoteczką i spłucz wszystko wodą.
 • Raz w tygodniu spryskaj też szybkę kabiny wodą z octem.
jak myć fugi pod prysznicem, czyste fugi prysznicowe, czyszczenie fug pod prysznicem
Do oczyszczenia fug pod prysznicem idealnie sprawdzi się szczoteczka do zębów

Jak wyczyścić tłuste fugi w kuchni?

Kolej na centrum przepysznych smaków! Teraz więc będzie o tym, czym wyczyścić fugi w kuchni. Jeśli ma być szybko, sprawnie i nieco drożej, zdecyduj się na gotowe preparaty. To powszechnie dostępne w sklepach mleczka, płyny czy nawet nasączone chusteczki. Jednym ruchem ręki pozbędziesz się tłustych plam, które szpecą pomieszczenie. Jeśli z kolei ma być równie szybko, ale przy tym tanio, idealne okazują się inne tłuszcze (np. olej czy oliwka do smarowania ciała). Pamiętaj jednak, by po takim zabiegu przetrzeć powierzchnię wodą połączoną z octem spirytusowym.

Inne sposoby na tłuste plamy w kuchni to roztwór z soli emskiej i płynu do naczyń (w proporcjach 1:1), kwasek cytrynowy i woda (dwie łyżki kwasku i dwie szklanki ciepłej wody), a także pasta z proszku do pieczenia. Do zrobienia pasty wykorzystaj opakowanie proszku i niewielką ilość wody, a następnie nanieś masę na tłuste fugi. Po upływie 20-30 minut zanieczyszczenia powinny się rozpuścić. Wyszoruj wszystko szczoteczką do zębów, spłucz wodą i przetrzyj wilgotną ściereczką.

Czym wyczyścić tłuste fugi w kuchni?

 • Sięgnij po gotowe mleczka, płyny lub wilgotne chusteczki.
 • Wykorzystaj moc oleju lub oliwki do ciała! Pamiętaj, by potem przetrzeć fugę octem spirytusowym.
 • Zastosuj roztwór soli emskiej i płynu do naczyń.
 • Skuteczna jest także domowa pasta z sody oczyszczonej.
czyszczenie fug z tłuszczu, jak zmyć tłusz z fug, jak zmyć tłuszcz z fug w kuchni
Tłuszcz z fug w kuchni można spróbować wyczyścić roztworem soli emskiej i płynu do naczyń

Jak wyczyścić fugi na podłodze?

Czyszczenie fug na podłodze to zadanie z kategorii bardziej czasochłonnych. Spoiwa tego typu niestety z czasem ciemnieją, znacznie szybciej osadzają się w nich nieczystości, a regularne przemywanie mopem okazuje się niedokładne. Wszystko dlatego, że fuga tworzy specyficzny uskok pomiędzy kafelkami, a dotarcie do niego za pomocą włókna szczotki jest niezwykle trudne. Jak więc zabrać się do sprzątania? Najpierw usuń z powierzchni kurz i zabrudzenia. Odkurz posadzkę, a silniejsze plamy namocz zwykłym środkiem do mycia podłogi. Dzięki temu łatwiej wyeliminujesz warstwy nagromadzonego brudu.

Potem kolej na bardziej inwazyjne mycie. Przydatne okażą się szczotka do czyszczenia fug, a także gotowe detergenty lub domowe mikstury, np. pasta z sody oczyszczonej, wody utlenionej oraz płynu do mycia naczyń. Po wyszorowaniu powierzchni spoin posadzkę należy umyć i zaimpregnować, co ograniczy możliwość przywierania nowych zabrudzeń.

Czyszczenie fug podłogowych krok po kroku:

 • Usuń kurz i zabrudzenia za pomocą odkurzacza.
 • Trwałe plamy namocz zwykłym środkiem do mycia podłogi.
 • Wykorzystaj gotowe preparaty lub domowe pasty (np. z sody oczyszczonej).
 • Wyszoruj szczeliny szczotką do mycia fug.
 • Zmyj wszystko wodą.
 • Zaimpregnuj powierzchnię specjalnym środkiem do pielęgnacji.
biała fuga na podłodze jak umyć, czyszczenie białych fug podłogowych, mycie podłogi z białymi fugami
Po oczyszczeniu białej fugi podłogowej dobrze jest nanieść na nią impregnat

Jak wyczyścić białe fugi?

Jeśli chcesz wybielić fugi, wykonaj domową pastę. Wymieszaj pół szklanki sody oczyszczonej, 1/4 szklanki wody utlenionej oraz łyżkę płynu do mycia naczyń. Możesz też zastosować środek do zadań specjalnych – wybielacz! Połącz go z octem w proporcji 1:1, a następnie dodaj taką ilość sody oczyszczonej, aby powstała łatwa do nakładania masa. Sprawdzonym sposobem na przywrócenie bieli fugom jest też wykorzystanie soku z cytryny. Kwas zawarty w owocach odpowiada za hamowanie pleśni i wykazuje właściwości rozjaśniające. Zmieszaj więc sok otrzymany z 1/2 cytryny z 1/4 szklanki gorącej wody i wyszoruj spoiny.

Czym wybielić fugi?

 • Pastą z sody oczyszczonej (1/2 szklanki sody oczyszczonej, 1/4 wody utlenionej oraz łyżka płynu do mycia naczyń).
 • Mieszanką z wybielaczem. Zmieszaj ocet i wybielacz w proporcji 1:1. Dosyp odrobinę sody oczyszczonej, aby powstała gęsta masa.
 • Wykorzystaj cytrusy! Sok z połowy cytryny zalej 1/4 szklanki gorącej wody.
 • Jeśli chcesz, aby fuga długo była biała, po umyciu przetrzyj jej powierzchnię woskiem.
jak domyć białe fugi, mycie białych fug, odnawianie białej fugi
Białe fugi można odczyścić wybielaczem, pastą z sodą oczyszczoną lub sokiem z cytryny

Jak czyścić fugi domowymi sposobami?

Mimo że sklepowe półki z produktami przeznaczonymi do sprzątania uginają się pod ciężarem detergentów wszelkiej maści, dobrze jest wykorzystać domowe sposoby na czyszczenie fug. To tanie i skuteczne metody bazujące na artykułach, które znajdziesz w szafce. Co będzie przydatne? M.in. ocet, proszek do pieczenia, soda oczyszczona czy pasta do zębów.

 • Czyszczenie fug octem

Na początek ocet. Roztwór przygotowany na jego bazie pozwoli uporać się z trudnymi plamami, rdzą, kamieniem oraz tłuszczem. Wymieszaj 100 ml octu, 100 ml wody i opakowanie sody oczyszczonej. Gotową pastę nanieś na fugi i odczekaj około 30 minut. Potem zmyj całość wodą.

 • Proszek do pieczenia na fugi

Czyszczenie fug proszkiem do pieczenia także należy do jednych z najpopularniejszych recept na porządek w łazience, kuchni czy korytarzu. Mikstura na bazie proszku skutecznie wyeliminuje tłuste naloty, kamień oraz rdzę. Jak ją przyrządzić? Wsyp do miseczki kilka opakowań proszku do pieczenia i zalej całość odrobiną ciepłej wody. Gęstą papkę rozprowadź na spoiny, odczekaj 30 minut, wyszoruj szczotką, a na koniec umyj czystą wodą.

 • Jak wyczyścić fugi sodą oczyszczoną?

Czyszczenie fug sodą? Wyżej znajdziesz wiele sposób z wykorzystaniem sody, ale najprostszym rozwiązaniem jest stworzenie pasty z sody oraz wody. Masę nałóż na zabrudzone fugi i odczekaj 20 minut. Potem wyczyść powierzchnię szczotką i przetrzyj wilgotną ściereczką.

 • Pasta do zębów na brudne fugi

Jeśli nie znajdziesz w domu ani sody, ani proszku do pieczenia lub octu, sięgnij po pastę do zębów! Wyciśnij trochę specyfiku na szczoteczkę i wyszoruj szczeliny. Odczekaj kilka minut, a potem umyj wszystko wodą zmieszaną z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Domowe sposoby czyszczenia fug bazują na ocćie, sodzie oczyszczonej, proszku do pieczenia i soku z cytryny

Czym wyczyścić fugi po remoncie?

Chwilę po metamorfozie wnętrza (w tym i położeniu płytek oraz fugi) nie warto sięgać po inwazyjne detergenty. Zwykle pierwsze mycie z reguły wykonuje ekipa budowlana, która w tym celu wykorzystuje środek o odpowiednim odczynie. Potem najlepiej umyć spoiny czystą wodą i często opłukiwać gąbkę lub ściereczkę. W przypadku fug cementowych zaleca się, aby przez kilka dni od montażu zrezygnować z gotowych preparatów, a następnie zainwestować w środki bazujące na słabych kwasach organicznych. W przypadku fug epoksydowych, które bardzo szybko zasychają, skuteczny okaże się roztwór wody z odrobiną alkoholu etylowego.

mycie fug po położeniu płytek, fugi w nowych płytkach, czyszczenie nowych fug
Po remoncie nie warto sięgać po inwazyjne detergenty, wystarczy umyć spoiny czystą wodą i odczyścić gąbką lub ściereczką

Jak odnowić fugi?

Na stare, zabrudzone spoiny niekiedy nie ma żadnego ratunku, ale nie oznacza to całkowitego remontu! Jak odświeżyć fugi bez kucia? Do sprawdzonych metod zaliczane są te z użyciem specjalnych farb do malowania fug czy renowatorów (często mają one formę markerów czy past, które ułatwiają nałożenie). Przed przystąpieniem do pracy powierzchnię należy dokładnie oczyścić oraz odtłuścić. Warto też zapoznać się z ulotką dołączoną do produktu oraz stosować się do instrukcji, co pomoże wyeliminować ewentualne błędy podczas renowacji. Tegu typu preparaty mają bardzo wysoki poziom krycia i są wytrzymałe na ścieranie, więc stara fuga odzyska drugie życie.

Jeśli malowanie fugi nie wchodzi w grę, kolej na rozwiązanie większego kalibru – wymianę spoiny! To zadanie trudne i pochłaniające dużo czasu. Polega ono na wyskrobaniu starej fugi przy pomocy odpowiedniego narzędzia, np. zdzieraka do fug, skrobaka czy wiertarki ze specjalną końcówką. Należy jednak uważać, aby podczas usuwania spoiny nie naruszyć powierzchni płytek.

Jak odnowić starą fugę?

 • Jeśli zarówno domowe, jak i chemiczne mieszanki nie pomagają, pomaluj starą fugę!
 • W sklepach dostępne są specjalne farby lub renowatory. Często mają one pomocną w aplikacji formę markera czy pasty.
 • Najbardziej inwazyjną metodą jest usunięcie starej fugi. Należy wówczas wyskrobać spoinę za pomocą zdzieraka, skrobaka lub wiertarki z odpowiednią końcówką.
 • Podczas wyskrobywania należy uważać, aby nie uszkodzić płytek.
odnawianie fug, usuwanie fug, stare fugi w płytkach
Jeśli fugi są bardzo zniszczone warto rozważyć ich wymianę

Skomentuj

1 komentarz

 • Andrzej87
  Fuga i jej czyszczenie...super, że w końcu coś w tym temacie, Dzięki :)

Rekomendacje i wyróżnienia