10 pomysłów na to, jak oszczędzać wodę w domu

(5 głosów)
mniejsze zużycie wody w domu, oszczędzanie wody w domu, jak oszczędzać wodę w domu
Aranżacja łazienki z armaturą Hansgrohe Raindance E

Woda stanowi aż 71% powierzchni Ziemi, z czego większość to oceany (97,5%), a pozostała część to morza, rzeki, stawy i jeziora. Chociaż dane te mogłyby wskazywać na to, że wody mamy pod dostatkiem, niestety tylko 2,5% wodnych zasobów to wody słodkie, a większość z nich stanowią lodowce i śniegi. Wody pitne to zaledwie 1% światowych zasobów wody. Zmiany zachodzące w środowisku oraz wciąż zwiększająca się liczba ludności sprawiają, że zasoby wody maleją. Oszczędzanie wody nie jest kłopotliwe i nie zajmuje dużo czasu. Co więcej, pozwala również na zmniejszenie kosztów ponoszonych na rachunki. Jak można oszczędzać wodę? Jak za chwilę pokażemy, znajdziemy na to całe mnóstwo sposobów.

O czym przeczytasz w artykule?

Dlaczego należy oszczędzać wodę?

Prognozy Banku Światowego nie brzmią optymistycznie. Ostrzega on, że niemal połowę ludzkości może dotknąć problem ograniczenia podaży wody pitnej. Już teraz z niedostateczną ilością wody borykają się takie miasta jak Meksyk, São Paulo, a nawet Los Angeles.

Jak wygląda sprawa z podażą wody w Polsce? Na tle innych krajów europejskich Polska dysponuje małymi zasobami wód powierzchniowych. Na jednego mieszkańca przypada średnio 1600 m³ na rok, co znamionuje próg deficytu, ale na razie nam on nie grozi. Wodę do picia najczęściej pobiera się bowiem z ujęć głębinowych. Chociaż na wody te zmiany klimatyczne mają mniejszy wpływ niż na wody powierzchniowe, jednak nie oznacza to, że są one niewyczerpalne.

Dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę?

 • Zaledwie 1% wody na kuli ziemskiej jest zdatna do picia,
 • Niektóre miasta już borykają się ze zbyt małą podażą wody,
 • Źródła wody pitnej nie są niewyczerpywalne.
prysznic oszczędzanie wody, mniejsze zużycie wody w domu, jak zmniejszyć zużycie wody
Aranżacja łazienki Axor Showers

Średnie zużycie wody na osobę

W Polsce średnie zużycie wody na osobę wynosi około 150 litrów na dzień. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych jedna osoba zużywa średnio 575 litrów wody, w Europie 200 litrów, natomiast mieszkańcy niektórych krajów afrykańskich nawet mniej niż 10 litrów! To tyle, ile w Europie wykorzystuje się do jednorazowego spłukania wody w toalecie.

W przeciętnym polskim gospodarstwie domowym 36% wody używa się do mycia, 15% do prania, 10% do mycia naczyń, do sprzątania 6%, natomiast do picia i gotowania tylko 3%. Aż 30% zużywanej wody wykorzystywane jest do spłukiwania WC.

Chociaż zużycie wody w Polsce jest mniejsze niż w przypadku mieszkańców innych krajów europejskich, wciąż możemy wiele zrobić, by jej nie marnować. Nawet niewielkie zmiany w naszym zachowaniu, jednak stosowane systematycznie i przez wszystkich (lub choćby wielu z nas), mogą przynieść w efekcie ogromne oszczędności dla całej planety.

Średnie zużycie wody a oszczędności:

 • Średnie zużycie dobowe wody przeciętnego mieszkańca Stanów Zjednoczonych wynosi 575 litrów. Mieszkaniec kraju Europy Zachodniej w tym samym czasie zużywa 200 litrów wody, a mieszkaniec Polski około 160 litrów.
 • Niektórzy mieszkańcy Afryki zużywają dziennie nawet mniej niż 10 litrów wody dziennie.
 • Zmiany (nawet niewielkie!) mające na celu mniejsze zużycie wody mogą przyczynić się do jej ogromnych oszczędności.
baterie kuchenne oszczędzające wodę, bateria kuchenna oszczędzająca wodę, oszczędzanie wody w kuchni
Bateria kuchenna Hansgrohe Metris z przyciskiem Select na wylewce

Sposoby oszczędzania wody w gospodarstwie domowym

Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym. Niektóre z nich prawdopodobnie stosujemy od dawna, jednak być może niektóre z metod, które za chwilę przedstawimy, okażą się nowe, pomocne i skuteczne.

Jeśli mamy zamiar oszczędzać wodę w swoim gospodarstwie domowym, musimy przede wszystkim uszczelnić spłuczki w toaletach i baterie przy umywalce, wannie czy zlewozmywaku. Warto wiedzieć, że z nieszczelnej spłuczki może wyciekać każdego dnia 50, a z nieszczelnego kranu 30 l wody. Rocznie daje to razem niemal 30 m³!

Jednym z doskonałych sposobów na oszczędzanie wody jest stosowanie perlatora. Nawet jeśli bateria nie jest w niego wyposażona fabrycznie, można dokupić do niej łatwą do zamontowania nasadkę. W jaki sposób perlator umożliwia zaoszczędzenie wody? Pozwala on na wytworzenie mieszaniny wodno-powietrznej powstającej dzięki mechanizmowi zmniejszającemu przepływ wody i specjalnej dyszy napowietrzającej, mieszającej wodę z powietrzem. Strumień wody z perlatora wygląda tak samo, jak strumień bez perlatora, jednak wypływająca z kranu woda wymieszana jest z pęcherzykami powietrza, dzięki czemu zużywamy jej mniej.

Jak oszczędzać wodę w domu?

 • Dbając o odpowiednie uszczelnienie spłuczek i baterii przy umywalkach, zlewozmywakach i prysznicach,
 • Stosując perlatory pozwalające na znaczne zmniejszenie zużycia wody.
mniejsze zużycie wody w baterii umywalkowej, mniejsze zużycie wody w umywalce, jak oszczędzać wodę w umywalce
Odpowiednie uszczelnienie baterii pozwoli zmniejszyć zużycie wody. Aranżacja z baterią umywalkową Ravak Classic

perlator do łazienki, perlator mniejsze zużycie wody, perlator do baterii w łazience
Axor Starck Organic Perlator zamontowany w wylewce baterii łazienkowej

Jak można oszczędzać wodę? Planowanie na etapie remontu

W sklepach można kupić gotowe zestawy zawierające perlator umywalkowy, perlator zlewozmywakowy przegubowy i reduktor przepływu do słuchawki prysznicowej. Czy warto wybrać taki komplet i czy oszczędności wody będą znaczące? W odpowiedzi podamy tylko kilka danych: dzięki perlatorowi umywalkowemu zużywamy o połowę mniej wody, perlator zlewozmywakowy pozwala na 40% oszczędności, a reduktor przepływu do słuchawki prysznicowej aż do 60% oszczędności wody. Dodajmy jeszcze, że wszystkie wymienione tu urządzenia mają znormalizowane gwinty i pasują do większości typów armatury. Ich montaż i konserwacja są tak proste, że można je przeprowadzić samemu.

Warto wiedzieć, że w przypadku baterii wannowych perlator nie spełni do końca swojej roli. Mniejsza ilość wody w strumieniu oznacza, że nalewanie wody będzie trwało dłużej, przez co szybciej się ona wychłodzi, a to oznacza straty energii. Szybsze napełnienie wanny wodą zapewniają baterie dwuuchwytowe, o wydajności 40 l/min i niezwykle nowoczesne i efektowne baterie podtynkowe z wylewkami w formie kaskady (50 l/min).

Jednym z doskonałych sposobów na oszczędzanie wody jest zastosowanie baterii termostatycznych. Utrzymują one stałą temperaturę wypływającej wody, a dodatkowo mają przycisk pozwalający na zmniejszenie jej strumienia. Dzięki baterii jednouchwytowej, mieszającej ciepłą wodę z zimną, oszczędzimy do 30% wody.

Na koniec tego zestawienia powiedzmy jeszcze kilka słów na temat baterii bezdotykowych. Wyposażone są one w fotokomórkę sterującą automatycznie włączaniem i wyłączaniem wody. Woda zaczyna lecieć, gdy podłożymy dłonie pod kran i przestaje, gdy je cofamy. Baterie bezdotykowe stanowią świetny sposób na wyeliminowanie takich nawyków jak mycie zębów czy mydlenie rąk w czasie, gdy z kranu leci woda.

Jak oszczędzać wodę w domu?

 • Montując perlatory w bateriach umywalkowych i zlewozmywakowych oraz reduktory przepływu wody w słuchawkach prysznicowych,
 • Montując baterie termostatyczne,
 • Montując baterie jednouchwytowe,
 • Montując baterie bezdotykowe.
bateria kuchenna perlator, perlator w kranie w kuchni, kran kuchenny z perlatorem
KFA Rumba Bateria kuchenna z perlatorem

napowietrzacz do baterii, napowietrzacz do kranu, mniejsze zużycie wody w łazience
KFA Mokait Wylewka z napowietrzaczem

baterie oszczędzające wodę, kran oszczędzający wodę, jak oszczędzać wodę w łazience
Duravit C.1 Bateria wannowa termostatyczna

bateria z mieszaczem mniejsze zużycie wody, jak zmniejszyć zużycie wody, mniejsze zużycie wody w łazience
Zucchetti Isy Bateria umywalkowa jednouchwytowa

bateria zmniejszająca zużycie wody, kran z mniejszym zużyciem wody, jak zużyć mniej wody w domu
Bateria prysznicowa termostatyczna pozwoli zmniejszyć zużycie wody w łazience. Aranżacja z ceramiką Kaldewei Cono

Ekologiczne i ekonomiczne sposoby oszczędzania wody

Jak widać, o oszczędne zużywanie wody możemy zadbać już na etapie budowy czy też remontu domu. To jednak jeszcze nie wszystkie sposoby, które można (i warto!) wziąć pod uwagę.

Spłuczki z przyciskami dwudzielnymi, pozwalającymi na spłukiwanie dwufazowe miski ustępowej to już standard. Najczęściej mamy tu do wyboru spłukiwanie 6 l lub 9 l wody. Przycisk może również, zamiast podziału, zawierać funkcję stop, zatrzymującą spłukiwanie w dowolnym momencie.

Dobry sposób na oszczędne użytkowanie wody zapewniają również baterie wyposażone w tak zwany przycisk eko. Umieszczony jest on z boku lub z tyłu baterii i pozwala na poruszanie jej głowicą w ograniczonym zakresie. Takie rozwiązanie zmniejsza strumień wody o 40%.

Powiedzmy tu jeszcze nieco więcej na temat reduktora przepływu wody w słuchawce prysznicowej. Wkręca się go pomiędzy wąż słuchawki i baterię i dzięki niemu zmniejsza się przepływ wody nawet do 7 l/min. Jak działa taki reduktor? Najpierw musimy go maksymalnie wcisnąć i zakręcić wodę. Po jej ponownym odkręceniu woda będzie leciała strumieniem niemal o połowę mniejszym niż zwykle.

Dlaczego warto stosować nowoczesne rozwiązania techniczne w bateriach i spłuczkach?

 • Nowoczesne spłuczki pozwalają na wybór większej lub mniejszej ilości wody, zgodnie z aktualną potrzebą,
 • Baterie z przyciskiem umożliwiają zmniejszenie strumienia wody o 40%, który w zupełności wystarczy do umycia rąk,
 • Reduktor przepływu wody w prysznicu sprawia, że strumień zmniejszy się z (nawet!) 20 do 7 l/min.
wc oszczędzające wodę, toaleta oszczędzająca wodę, miska wc oszczędzająca wodę
Aranżacja z WC Duravit Sensowash Starck Plus

Oszczędzanie wody na co dzień

Wodę możemy oszczędzać nie tylko dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym. Oszczędne korzystanie z wody zależy przede wszystkim od naszych codziennych nawyków, które (biorąc pod uwagę, że z wody korzystamy codziennie co najmniej kilkanaście lub kilkadziesiąt razy) przyczynią się do znacznie mniejszego uszczuplenia jej ziemskich zapasów.

Podczas mycia zębów, golenia i innych podobnych czynności zawsze zakręcamy wodę. Dość powiedzieć, że pozostawienie odkręconej wody podczas jednego mycia zębów może spowodować straty nawet 9 l/min (!). Duże ilości wody zaoszczędzimy także, unikając zbędnego spłukiwania toalety. Nie wrzucamy więc do niej niedopałków papierosów, śmieci czy też chusteczek higienicznych.

Jeśli kąpiemy się w domu w wannie, pamiętajmy, by nalewać do niej wody tylko do połowy lub nawet do jednej trzeciej jej wysokości. Jedna kąpiel z mniejszą ilością wody pozwoli zaoszczędzić nawet 100 l wody. Jeśli z kolei kąpiemy się pod prysznicem, to warto skrócić czas jego trwania. W ciągu dziesięciu minut kąpieli zużywamy nawet 180 l wody. Skracając ten czas, zużywamy odpowiednio mniej wody. Pamiętajmy też o tym, by podczas namydlania ciała lub też nakładania szamponu na włosy zakręcić wodę, by nie leciała na darmo.

Oszczędności w korzystaniu z wody możemy także wprowadzić podczas prania i zmywania naczyń. Używajmy programów oszczędzających zużycie wody (zarówno w zmywarkach, jak i w pralkach) i włączajmy urządzenia wtedy, gdy można je załadować do pełna. Jeśli zmywamy naczynia ręcznie, opracujmy optymalną metodę. Na przykład jedną komorę zlewozmywaka wykorzystujemy do mycia naczyń, a drugą do płukania.

Do mycia samochodu lepiej jest używać wiadra z wodą niż węża ogrodowego. Takie postępowanie niesie za sobą oszczędności nawet w skali 80%! Ta sama zasada dotyczy mycia schodów, tarasu czy chodnika.

Zasady oszczędzania wody na co dzień:

 • Zakręcamy wodę podczas mycia zębów, golenia i tym podobnych czynności,
 • Używamy programów oszczędzających zużycie wody w pralkach i zmywarkach,
 • Pralki i zmywarki włączamy wtedy, gdy są zapełnione,
 • Wannę zapełniamy wodą do 1/3 lub 1/2 jej wysokości,
 • Bierzmy krótsze prysznice, a podczas namydlania ciała i nanoszenia szamponu na włosy zakręcajmy wodę,
 • Do mycia samochodu, schodów, tarasu czy chodnika lepiej używać wiadra z wodą niż węża ogrodowego.
ile wody na kąpiel, oszczędzanie wody z kąpieli, jak się kąpać mniejsze zużycie wody
Zapełnienie wanny do 1/3 pozwoli zmniejszyć zużycie wody. Aranżacja Radaway Idea PN DWD Parawan nawannowy

bateria wannowa z mieszaczem, bateria wannowa mniejsze zużycie wody, bateria wannowa oszczędzająca wodę
Zucchetti Soft Bateria wannowa jednouchwytowa pozwalająca zmniejszyć zużycie wody

niskie zużycie wody w prysznicu, prysznic oszczędzający wodę, oszczędność wody w prysznicu
Kabina prysznicowa Radaway Idea Black PDD

ile wody zużywa prysznic, ile wody zużywa kąpiel, ile wody idzie na prysznic
Szybki prysznic to duża oszczędność wody. Aranżacja łazienki z brodzikiem Novellini New Olympic

Oszczędzanie wody dla dzieci

Dzieci szybko i chętnie uczą się oszczędzania wody, jeśli tylko zaszczepimy w nich tę potrzebę (i konieczność). Z czasem czynności, o których trzeba było im wcześniej wielokrotnie przypominać, będą przychodzić im naturalnie. Warto tu jednak dodać, że nie chodzi o wprowadzenie „oszczędnościowego terroru”. Chodzi raczej o to, by dbanie o środowisko dobrze się dzieciom kojarzyło i by działały z przyjemnością i świadomością, nie pod przymusem.

Jednym ze sposobów na oszczędzanie wody, który można wprowadzić bardzo wcześnie, jest wspomniane już zakręcanie wody podczas mycia zębów. Podczas mycia rąk również istnieje chwila, w której woda leci z kranu niepotrzebnie. Namydlenie rąk przecież trwa co najmniej kilkanaście sekund, zwłaszcza w przypadku dzieci. To czas, w którym woda nie musi być odkręcona.

Jeśli dziecko nalewa sobie samo wody, niech naleje pół szklanki. Rzadko zdarza się, by dało radę wypić całą naraz. Pozwólmy małym dzieciom kąpać się z rodzeństwem w wannie. Nie napełniajmy basenu ogrodowego do pełna. Podczas zabawy duża ilość wody i tak zostanie wylana. Jeśli robimy dla dzieci fontannę z użyciem węża ogrodowego, kierujmy wodę tam, gdzie są rośliny, które przy okazji zostaną podlane.

Czego powinniśmy uczyć dzieci, jeśli chodzi o oszczędzanie wody?

 • Zakręcamy kurek podczas mycia zębów,
 • Zakręcamy kurek podczas mydlenia rąk,
 • Nalewamy sobie do picia pół szklanki wody zamiast całej,
 • Basen ogrodowy nie musi być maksymalnie napełniony wodą, by można się było w nim doskonale bawić.
oszczędzanie wody w umywalce, jak oszczędzać wodę w umywalce, mycie zębów jak oszczędzać wodę
Podczas mycia zębów, warto zakręcić kurek, pozwoli to na zmniejszyć zużycie wody. Aranżacja z umywalką Ravak Koncept Formy 01

kąpiel w mniejszej ilości wody, oszczędzanie wody w kąpieli, jak zużywać mniej wody w domu
Kąpiel w mniejszej ilości wody również zapewni relaks. Aranżacja z wanną Kaldewei Puro

mniejsze zużycie wody pod prysznicem, zużycie wody w czasie mycia, zużycie wody na prysznic
Novellini Zephyros 2A+F kabina prysznicowa

Skomentuj

1 komentarz

 • Anula01
  Na pewno inwestycja w dobry sprzęt, to połowa sukcesu w oszczędzaniu wody. Przeglądając ofertę fajnie jest mieć wybór pośród modeli o designerskiej formie. Łanie i oszczędnie :)

Rekomendacje i wyróżnienia