Co to jest i jak działa pompa ciepła? PORADNIK

(1 głos)
pompa ciepła jak działa, jak działa pompa ciepła powietrzna, co to jest pompa ciepła i jak działa
Pompa jest urządzeniem grzewczym, które wykorzystuje prąd oraz odnawialne źródła energii

Alternatywne metody ogrzewania cieszą się popularnością, a świadomość wagi ekologii jest u ludzi coraz większa. Poza tym ekologiczne źródła ciepła pozwalają oszczędzić. Koszty ogrzewania zmniejszysz m.in. przy pomocy pompy ciepła. Dowiedz się więcej o tej metodzie ogrzewania domu! Podpowiadamy, co to jest pompa ciepła i jak działa.

O czym przeczytasz w artykule?

Co to jest pompa ciepła i jak działa?

Pompa jest urządzeniem grzewczym, które wykorzystuje prąd oraz odnawialne źródła energii. Co ważne za większość działania odpowiada energia z otoczenia – powietrza lub gleby. Co to jest pompa ciepła? To rozwiązanie korzystne dla środowiska! Podczas wytwarzania energii nie dochodzi do emisji zanieczyszczeń. Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa pozwala zredukować emisję gazów cieplarnianych.

Wiesz już, czym jest pompa ciepła. Jak to działa? System składa się z kilku elementów, które dzielą się na dolne i górne źródło. Podczas działania systemu dochodzi do przenoszenia energii z powietrza czy gruntu, na przykład do ogrzewania podłogowego.

Parownik – to pierwszy element, z którego składa się pompa ciepła. Jak działa? Schemat jest nieskomplikowany. Parownik pobiera ciepło z dolnego źródła, a następnie dochodzi do wzrostu ciśnienia i temperatury. Następnym elementem jest sprężarka, dzięki której powstaje gaz w wysokiej temperaturze. Żeby proces działał, potrzebny jest prąd. Gaz trafia do skraplacza, w którym dochodzi do oddania ciepła do CWU lub CO.

Kolejny etap to zmiana stanu skupienia z lotnego na ciekły. Taki skroplony czynnik trafia do zaworu rozprężnego. Tam dochodzi do zmniejszenia ciśnienia i temperatury. Dzięki temu może on ponownie trafić do parownika, a proces rozpoczyna się od nowa.

Istnieją różne rodzaje tego systemu ogrzewania, na przykład gruntowy. Dzieli się systemy również na monoblok i split. Właśnie od rodzaju zależy, jak działa pompa ciepła w domu. Niezależnie od tego, na jaki typ się zdecydujesz, będziesz cieszyć się ekologicznym sposobem ogrzewania domu. Jeśli dbasz o środowisko, pompa ciepła jest dla Ciebie świetnym rozwiązaniem.

Co to jest pompa ciepła i jak działa?

 • Pompa ciepła jest systemem, który wykorzystuje odnawialne źródła energii.
 • To ekologiczny sposób na ogrzewanie domu.
 • Pompa składa się z kilku elementów: parownika, sprężarki, skraplacza i zaworu rozprężnego.
 • Wyróżnia się różne rodzaje pomp ciepła, na przykład gruntową.
pompa ciepła jak działa, jak działa pompa ciepła powietrzna, co to jest pompa ciepła i jak działa
Wyróżnia się różne rodzaje pomp ciepła, na przykład gruntową

Jak działa pompa ciepła monoblok, a jak split?

Pompa ciepła monoblok to system, który w jednym, dużym urządzeniu ma wszystkie elementy. Ustawisz sprzęt na zewnątrz domu, dzięki czemu nic nie będzie zajmowało miejsca wewnątrz budynku. Model monoblok charakteryzuje się szczelną konstrukcją. Jest fabrycznie wypełniony czynnikiem chłodniczym, dlatego kontrole nie są konieczne.

Pompa ciepła split ma inną konstrukcję. W jej przypadku skraplacz jest zamontowany wewnątrz budynku. Pozostałe elementy, czyli parownik, sprężarka, zawór rozprężny znajdują się w zewnętrznej jednostce. Elementy konstrukcji są połączone przewodami, w których płynie czynnik chłodniczy.

Różnice dotyczą również montażu. Pompa ciepła monoblok nie wymaga instalatora posiadającego uprawnienia F-gazowe. Układ chłodniczy jest bowiem hermetycznie zamknięty, co zmniejsza szansę wycieków. Pompa ciepła typu split musi być natomiast instalowana przez osobę z uprawnieniami F-gazowymi.

Jak działa pompa ciepła monoblok i split?

 • Monoblok składa się z pojedynczej jednostki, która znajduje się na zewnątrz.
 • Split to konstrukcja z dwóch elementów – skraplacz jest w środku budynku, a parownik, sprężarka, zawór na zewnątrz.
 • Różnice są też widoczne w montażu – monoblok jest pompą, której nie musi instalować osoba z uprawnieniami F-gazowymi.
pompa ciepła jak działa, jak działa pompa ciepła powietrzna, co to jest pompa ciepła i jak działa
Pompa ciepła gruntowa działa dzięki kolektorom pionowym lub poziomym, które znajdują się pod ziemią

Pompa ciepła – jak działa w zimie?

Zastanawiasz się, jak działa pompa ciepła w zimie? Gdy przychodzą mroźne dni, może być wciąż wydajnym systemem ogrzewania Twojego domu. System skutecznie ogrzeje pomieszczenia, nawet jeśli na zewnątrz temperatura będzie utrzymywała się na minusie. To zasługa serca pompy ciepła, czyli sprężarki.

Szczególnie warta uwagi jest pompa ciepła gruntowa. Zauważ, że temperatura gruntu pozostaje stabilna niezależnie od warunków pogodowych. Dzięki temu system może zawsze działać wydajnie.

 • Skuteczne działanie pompy ciepła zimą zapewnia sprężarka. Na szczególną uwagę zasługuje pompa w wersji gruntowej, ponieważ na głębokości temperatura utrzymuje się na podobnym poziomie przez cały rok.
pompa ciepła jak działa, jak działa pompa ciepła powietrzna, co to jest pompa ciepła i jak działa
Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa pozwala zredukować emisję gazów cieplarnianych

Pompa ciepła powietrze-powietrze – jak pracuje?

Zastanawiasz się, jak działa pompa powietrzna? System powietrze-powietrze wykorzystuje źródło energii, które jest zawsze dostępne. Pompa pobiera powietrze zewnętrzne poprzez parownik. Następnie dochodzi do wzrostu temperatury i ciśnienia. Czynnik trafia do sprężarki. Zamienia się w gaz i trafia do skraplacza, skąd jest oddawany w postaci ciepła do domu.

Następnie czynnik w stanie cieczy dochodzi do zaworu rozprężnego. Następuje spadek temperatury i ciśnienia, dzięki czemu proces może się powtórzyć. Co ważne, pompa powietrze-powietrze sprawdzi się też używana latem do chłodzenia pomieszczenia. Ciepło jest w tym przypadku odbierane z wewnątrz i oddawane na zewnątrz.

Wiesz już, jak działa pompa ciepła powietrzna. Musisz też wiedzieć, że jej montaż nie należy do skomplikowanych. System nie wymaga kolektora gruntowego, dlatego sprawdzi się nawet na niewielkiej działce.

Pompa ciepła powietrze-powietrze – jak działa?

 • Pobiera powietrze przez parownik.
 • Trafia ono do sprężarki, gdzie zamienia się w gaz.
 • Następnie idzie do skraplacza i tam jest oddawany do domu w postaci ciepła.
 • Teraz trafia do zaworu rozprężnego, co umożliwia ponowne powtórzenie całego procesu.
pompa ciepła jak działa, jak działa pompa ciepła powietrzna, co to jest pompa ciepła i jak działa
To ekologiczny sposób na ogrzewanie domu

Jak działa pompa ciepła powietrze-woda?

Czas dowiedzieć się, jak działa pompa ciepła w układzie powietrze-woda. Energia zostaje pozyskana z powietrza, natomiast jest inaczej wykorzystana. Ogrzana woda zostaje wprowadzona do rurek, by ogrzać pomieszczenia. Energia jest więc w tym przypadku oddawana wodzie. Pompa może być też przeznaczona do przygotowania CPU.

W przypadku systemu powietrze-woda konieczna jest instalacja odbiorników ciepła. Często jest to ogrzewanie podłogowe.

 • Pompa ciepła powietrze-woda wykorzystuje energię skumulowaną w powietrzu. Dochodzi do jej przekształcenia w ciepło ogrzewające budynek oraz ciepłą wodę użytkową.
pompa ciepła jak działa, jak działa pompa ciepła powietrzna, co to jest pompa ciepła i jak działa
Skuteczne działanie pompy ciepła zimą zapewnia sprężarka

Pompa ciepła gruntowa – dowiedz się więcej o jej działaniu

Jak działa pompa ciepła gruntowa? Jest to system, który wymaga największych nakładów finansowych na początku. Na działce muszą powstać wykopy na sondy gruntowe. Możesz zdecydować się na poziome lub pionowe kolektory. Zaletą pompy ciepła gruntowej jest fakt, że temperatura na głębokości w ciągu roku nie podlega dużym wahaniom. Dzięki temu skutecznie działa również w mroźne miesiące.

 • Pompa ciepła gruntowa działa dzięki kolektorom pionowym lub poziomym, które znajdują się pod ziemią. Temperatura utrzymuje się tam na stałym poziomie, dzięki czemu system działa wydajnie niezależnie od pory roku.
pompa ciepła jak działa, jak działa pompa ciepła powietrzna, co to jest pompa ciepła i jak działa
Co ważne, pompa powietrze-powietrze sprawdzi się też używana latem do chłodzenia pomieszczenia

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia