Sypialnia z łazienką czy łazienka w sypialni? Wnętrzarski hit w modnej odsłonie! Porady, pomysły, aranżacje

(3 głosów)

W sypialni najczęściej wpadamy w objęcia Morfeusza i buszujemy po krainie snów. Owszem, czasem w sennych marzeniach zdarzy się wylądować w wannie pełnej piany, ale... to nadal tylko wyobraźnia. Co gdyby przekuć tę wizję w rzeczywistość? Wnętrzarskie trendy coraz śmielej stawiają na odważne pomysły łączenia sypialni z łazienką! Jedni tę wizję od razu odrzucają, twierdząc, że tego typu aranżacja przynosi więcej problemów niż pożytku. Inni wręcz przeciwnie – z uśmiechem na twarzy podkreślają atuty nietuzinkowego rozwiązania. Jak z tej konfrontacji wyjść obronną ręką i stworzyć miejsce sprzyjające relaksowi i odprężeniu? Sami sprawdźcie!

 
new trendy new modus black kabina, kabina new trendy new modus black, new trendy new modus black aranżacja łazienki
Aranżacja łazienki z sypialnią, fot. New Trendy New Modus Black

 

Sypialnia z łazienką – hit czy kit?

Zdania są podzielone, bo sam pomysł jest nieco kontrowersyjny i jeszcze niezbyt się „zadomowił”, zwłaszcza, że metraż wielu mieszkań nie pozwala na taką fantazję. Jako że sypialnia z łazienką wymaga sporej powierzchni, to aranżacje spotkać można raczej w przestronnych apartamentach aniżeli niewielkim M2 w bloku. Jeśli więc do dyspozycji mamy nieco większy skrawek podłogi, łazienka z sypialnią może zdać egzamin i okazać się wnętrzarskim hitem. W przeciwnym wypadku stanie się raczej problematyczna.

 

Kiedy łączone pokoje będą strzałem w dziesiątkę? Przede wszystkim wtedy, gdy w mieszkaniu mamy więcej niż jedną łazienkę. Wówczas ta ulokowana obok sypialnianej alkowy będzie przeznaczona tylko dla właścicieli. Nie musimy się wtedy obawiać, że znajomi, którzy wpadli z wizytą, będą musieli korzystać z prywatnej części mieszkania. Dotyczy to także pozostałych domowników – bo czy wyobrażacie sobie, że wylegując się jeszcze w pieleszach, nagle przed „drzwiami do łazienki” tworzy się kolejka i walka o to, kto pierwszy. My nie!

 

Łazienka w sypialni ma też swoje zalety! Są one związane przede wszystkim ze specyficznym charakterem miejsca. To nieco awangardowe spojrzenie na temat urządzania, w zgodzie ze współczesnym trendem na przestronne, otwarte aranżacje i nieszablonowe idee. Skrócenie dystansu pomiędzy strefą snu i kąpieli pozwoli po przebudzeniu wskoczyć pod orzeźwiający prysznic, albo zaraz po pielęgnacyjnym, wieczornym rytuale oddać się wciągającej lekturze. To zarówno prywatna oaza relaksu, do której wstęp mają tylko wybrani lokatorzy, jak i przepis na romantyczne chwile we dwoje. Brzmi znakomicie!

 

Z tych bardziej przyziemnych aspektów, należy nadmienić, że wspomniana wyżej chęć poczucia prywatności może obejmować także partnera, z którym dzielimy sypialnię. Jak wtedy zagwarantować sobie nieco intymności, gdy wanna stoi zaraz obok łóżka, na którym smacznie drzemie współlokator? Czasem wystarczą przeszklenia, kotarki czy zasłony – jednak ich obecność może zniweczyć nietuzinkowy wystrój. Do minusów propozycji zaliczają się także nieco podwyższone wymagania instalacyjne – należy zadbać o odpowiednią lokalizację pionów kanalizacyjnych, a także pamiętać o skutecznym systemie odprowadzania wilgoci. Dobra wentylacja to podstawa funkcjonalnego projektu, jeśli nie chcemy, by para wodna stała się problemem w sypialni.

 

Łazienka w sypialni:

 • Będzie dobrym pomysłem, jeśli dysponujemy większym metrażem, a w mieszkaniu podsiadamy drugą łazienkę,
 • Stanie się namiastką domowego spa i będzie niekonwencjonalnym sposobem na urządzenie stylowego mieszkania,
 • Wymaga odpowiedniego przemyślenia – zwłaszcza, jeśli chodzi o systemy wentylacji,
 • Może być problemem, jeśli oczekujemy nieco intymności, a sypialnię dzielmy z partnerem.
sauna duravit inipi, duravit inipi sauna w mieszkaniu, aranżacja sauny duravit inipi, sauny duravit inipi, duravit inipi opinie
Sauna Duravit Inipi

zucchetti kos baterie czarne, lazienka z sypialnią, aranżacja łazienki w sypialni
Fot. Zucchetti Kos, Waterwords. 19

   

Łazienka w sypialni – jak wydzielić przestrzeń?

Żeby połączyć sypialnię z łazienką, nie wystarczy jedynie naprzeciwko łóżka zamontować wannę lub kabinę prysznicową. Projekt wymaga harmonii i jednolitej stylistyki, a czasem także wyraźnego zaznaczenia granic pomiędzy strefą snu i kąpieli – zwłaszcza w przypadku osób, które nie do końca są przekonane o atutach takiego rozwiązania. Jeśli chcemy zachować subtelną nić prywatności, najlepiej przedzielić sąsiadujące pokoje za pomocą drzwi. Zamiast tradycyjnie otwartych skrzydeł można wybrać modele przesuwne, które wtopią się w ścianę, albo sięgnąć po szybę z matowym wykończeniem. Dzięki temu pokoje będą stanowiły jedność – ale z dozą intymności.

 

Do wydzielenia stref przydatne okazują się również wszelkiego rodzaju kotary oraz zasłony, co tym samym da pewną furtkę dla tych, którzy od czasu do czasu pragną zrelaksować się w osamotnieniu. Efektownie upięte tkaniny mogą przeistoczyć się w dekorację pomieszczenia, zwłaszcza w przypadku łazienki w stylu glamour lub retro.

 

Podłoga to również powierzchnia, dzięki której możemy zaakcentować zróżnicowanie stref. Granicę „przejścia” stanowić będą kafelki o innym wykończeniu, innej barwie lub imitujące różne materiały. W tym przypadku ma to nie tyle wizualne znacznie, ile praktyczne, bo z reguły przytulność sypialni kojarzy się raczej z miękkimi dywanikami oraz drewnem, co w łazience z pewnością się nie sprawdzi. Obszar kąpieli najlepiej wyłożyć płytkami o właściwościach antypoślizgowych i odpornych na wilgoć. Innym ciekawym sposobem będzie wykorzystanie różnicy w poziomach. Wanna wolnostojąca wyeksponowana na podeście, łóżko stopień niżej? Schodki prowadzące do kabiny prysznicowej? Rezultat będzie zaskakujący!

 

Jak połączyć sypialnię z łazienką?

 • Za pomocą przeszklenia – w postaci szklanej ścianki czy kabiny walk-in,
 • Montując drzwi przesuwne między pomieszczeniami,
 • Wykorzystując różnicę poziomów,
 • Stosując zasłonki i kotary,
 • Wstawiając ściankę działową,
 • Wykładając strefę kąpieli i snu innymi płytkami.
aranżacja sypialni z łazienką, wanna w sypialni, sypialnia z łazienką
Aranżacja sypialni z łazienką, fot. Aquaform

wanna wolnostojąca w sypialni, sypialnia z wanną wolnostojącą, wanna w sypialni
Fot. Duravit ME by Starck

 

Osobnym dylematem jest umiejscowienie WC. O ile wanna, kabina prysznicowa czy umywalki mogą znajdować się w zasięgu wzroku osoby leżącej na łóżku, o tyle z miską WC czy bidetem lepiej zachować ostrożność. Dobrze jest je całkowicie wydzielić, stosując ściankę działową bądź instalując te sanitariaty w osobnym pomieszczeniu.

 

Łazienka z sypialnią i garderobą, czyli aranżacja master!

Sypialnia połączona z łazienką i garderobą wydaje się najbardziej praktycznym pomysłem na świecie – i słusznie! Taka kumulacja strategicznych pomieszczeń w jednym miejscu skraca dystans, a także pozwala zaoszczędzić kilka cennych minut w porannym rozgardiaszu. Dzięki temu pod ręką mamy nie tylko odzież, lecz także ręczniki czy pościel. Projekt wymaga jednak wcześniejszego przemyślenia, by poszczególne strefy nie okazały się zbyt małe i ciasne, a tym samym całkowicie niepraktyczne. Na garderobę można zaadaptować wnęki czy przestrzenie pod skosami. Dobrym pomysłem okaże się także zabudowanie całej ściany. Żeby przechowywane rzeczy nie uległy zniszczeniu, najlepiej zrezygnować z otwartych półek na rzecz modnych frontów pasujących do wystroju.

 
deszczownica w sypialni, łazienka z garderobą, łazienka połączona z sypialnią
Aranżacja łazienki z sypialnią i garderobą, fot. Axor Starck Shower Collection

 
axor citterio baterie łazienkowe, łazienka glamour z sypialnią, połączenie sypialni z łazienką glamour
Łazienka w sypialni, na zdjęciu armatura Axor Citterio

   
połączenie łazienki z sypialnią, deszczownice axor lamp shower, deszczownice do łazienki w sypialni
Armatura sanitarna Axor Lamp Shower

   
przeszklona ściana w łazience, łazienka połączona z sypialnią, sypialnia połączona z łazienką
Aranżacja łazienki z sypialnią, fot. Axor

 

Wanna w sypialni! Gdzie ją postawić?

Pierwsza myśl? Na środku! Bo gdzieżby indziej ustawić stylową misę, która przypomina monumentalną rzeźbę? Niebanalne wanny wolnostojące coraz częściej stają się dekoracją pomieszczenia i – w duecie łazienka-sypialnia – niewątpliwie konkurują z wygodnym łóżkiem. Tym, którzy nie lubią podążać utartą ścieżką, radzimy zainstalować wannę chociażby za wezgłowiem łóżka, pod oknem, albo – jak już wcześniej wspominaliśmy – na podwyższeniu; w rogu pokoju bądź przy ścianie. Oczywiście wszystko zależeć będzie od możliwości, ale gdy wanna w sypialni okazuje się pomysłem jawiącym się w głowie jeszcze przy desce kreślarskiej to... wszystkie koncepcje są dozwolone!

 

Gdzie postawić wannę w sypialni?

 • Na środku pokoju,
 • Pod oknem,
 • Przy ścianie,
 • Na podwyższeniu,
 • Zaraz za wezgłowiem łóżka.
   
axor starck organic baterie, bateria umywalkowa axor starck organic, axor starck organic aranżacja łazienki
Aranżacja łazienki, baterie łazienkowe Axor Starck Organic

 
aranżacja łazienki w ogrodzie, łazienka z ogrodem, widok na ogród z łazienki
Fot. Wanna Duravit Paiova 5

Skomentuj

1 komentarz

 • Liliana
  Aranżacje łazienek połączonych z sypialnią to moje marzenie. Wspaniały pomysł, super, że staje się coraz bardziej popularny!

Rekomendacje i wyróżnienia