Sauna domowa – czy warto? Rodzaje saun, ich zalety oraz koszt

(14 głosów)
duravit inipi b sauna, inipi b sauna, duża sauna
Duravit Inipi B sauna domowa w rozmiarze XXL

Stres. Przemęczenie. Bóle kręgosłupa. Zły nastrój i zimowa chandra. Do tego wszystkiego dochodzą niewyspanie się, skrzypiący pod butami mróz na przemian z deszczową chlapą oraz natłok obowiązków. Chciałoby się rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady albo… do spa, do sauny! Mamy jednak dobrą wiadomość dla tych, którym nie w smak przemierzanie wielu kilometrów tylko po to, by rozgrzać ciało i skorzystać z dobroczynnych właściwości wysokich temperatur w renomowanych łaźniach. Wystarczy domowa sauna! Wbrew pozorom to rozwiązanie dostępne dla wszystkich. Przeszkodami nie są ani ograniczony budżet, ani niewielki metraż. Nie wierzysz? Mamy na to dowody!

O czym przeczytasz w artykule?

Sauna do domu… ale właściwie po co? Sauna – właściwości dobroczynne

Zamknij oczy i wyobraź sobie przyjemne ciepło, które otula Twoją skórę. Nozdrza wypełnia sosnowy zapach, a wilgotne powietrze delikatnie rozgrzewa każdy skrawek ciała. Takty odprężającej muzyki subtelnie wibrują, gwarantując relaks w pełnym znaczeniu tego słowa. Problemy stają się nieważne, a obowiązki przestają mieć znacznie, bo liczy się tu i teraz. Czy taki stan jest możliwy – codziennie, każdego dnia po ciężkim dniu w pracy? Tak! Sauna w domu to prywatna strefa wellness, która pozwala cieszyć się zdrowotnymi korzyściami w zaciszu swojego mieszkania. Wszystko dzięki odpowiednim warunkom, czyli temperaturze wahającej się od 45 do 110°C oraz wilgotności sięgającej nawet 100% (w zależności od rodzaju sauny).

Czy korzystanie z sauny jest przereklamowane? Oczywiście, że nie! Wiele, wiele lat temu Indianie, Azjaci oraz Fini odkryli pozytywne właściwości dla ciała i ducha, jakie gwarantują optymalne warunki wilgotnościowe i termiczne. Mimo że sauny sprzed wieków znacząco różnią się od tych nowoczesnych, to zarówno sauna parowa w domu, jak i sucha sauna czy ta w renomowanym spa, działa dobroczynnie na skórę, zmniejszając jej skłonności do zmian zapalnych, zwiększa odporność, redukuje poziom stresu i poczucia zmęczenia, a także wspomaga odchudzanie. Parowe kąpiele rozluźniają mięśnie, poprawiają kondycję organizmu i obniżają ciśnienie.

Co da Ci sauna w domu?

 • Pełne poczucie odprężenia.
 • Rozluźnienie mięśni i odpoczynek – po ciężkim i stresującym dniu odczujesz maksymalny relaks.
 • Wspomoże walkę ze zbędnymi kilogramami, więc szybciej wrócisz do formy po urlopie lub ciąży.
 • Wzmocni Twój organizm, więc choroby i przeziębienia nie będą już takie straszne.
 • Poprawi wygląd skóry. Twoja cera będzie promienna i nawilżona, a Ty… szczęśliwsza/y!
 • Obniży ciśnienie tętnicze, oczyści organizm z toksyn.
sauna duravit inipi, sauna do domu, sauna parowa właściwości
Relaksujące chwile w saunie Duravit Inipi

Sauna parowa czy sucha? Sauna i jej rodzaje

Sauna saunie nierówna. W miarę upływu czasu i pojawiania się nowych technologii fani saunowania mogą czerpać garściami z wielu rodzajów odżywczych terapii. Najpopularniejsze możliwości to sauna sucha (inaczej sauna fińska/szwedzka), sauna mokra, sauna parowa oraz sauna infrared (czyli sauna na podczerwień). Czym one różnią się od siebie?

 • Sauna sucha to inaczej sauna fińska lub szwedzka. To sauna, którą charakteryzują najwyższa temperatura, sięgająca od 90 do nawet 110°C oraz bardzo niska wilgotność powietrza (około 10%). We wnętrzu sauny suchej znajdują się specjalny piec oraz kamienie, które w wyniku nagrzewania, podtrzymują temperaturę. Standardowy, zalecany czas, jaki można przebywać w saunie to 10-12 minut. Zalety sauny suchej wiążą się z korzystnym wpływem na mięśnie oraz kręgosłup. Sauna zwalcza dolegliwości mięśniowe, pomaga w leczeniu zapaleń stawów czy astmy oskrzelowej.
 • Sauna mokra to sauna, w której temperatura utrzymana jest na poziomie od 65 do 90°C, a wilgotność wynosi od 25 do 40% – wartość tę osiąga się poprzez polewanie kamieni wodą (powstaje wówczas para wodna). Kąpiel w takiej saunie nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.
 • Sauna parowa (tzw. łaźnia rzymska), określana jest również jako soft sauna lub tylarium. Warunki w niej panujące to nawet 100% wilgotności oraz temperatura na poziomie 45-65°C. Sauna parowa zamiast pieca wyposażona jest w parownik, a jej ściany wyłożone są płytkami ceramicznymi czy elementami tworzyw sztucznych lub hartowanego szkła. W saunie tego typu można przebywać maksymalnie 15 minut.
 • Sauna infrared w domu to sauna na podczerwień. Nie ma w niej pieca, a jego miejsce zastępują promienniki podczerwone. Temperatura w takiej saunie wynosi około 60°C, a wilgotność nie przekracza 25%, dzięki czemu można w niej przebywać nawet 30 minut. W odróżnieniu od innych saun, z sauny infrared mogą korzystać dzieci oraz osoby starsze.
 • Poza nimi można korzystać też m.in. z sauny solnej, bani ruskiej, sauny ziołowej, biosauny, fitosauny czy sauny lodowej, gdzie temperatura spada do -15°C.

Jak korzystać z sauny? Pełen cykl saunowania powinien trwać minimum godzinę. Składają się na niego dwa lub trzy cykle naprzemiennego nagrzewania i schładzania ciała oraz odpoczynku. Przed wejściem nie powinno spożywać się alkoholu oraz zbyt obfitych posiłków. Należy dokładnie zmyć makijaż, a także umyć i wysuszyć ciało. Po wejściu do sauny zajmijmy najniższą ławkę i dopiero później, po przystosowaniu organizmu do panujących warunków, przejdźmy wyżej. Ostrożność należy też zachować podczas wychodzenia z sauny, zwłaszcza jeśli w czasie cyklu ciało pozostawało w pozycji leżącej. Wówczas warto na kilka minut przed opuszczeniem sauny usiąść i poczekać, aż krążenie wróci do normy.

Kto nie powinien korzystać z sauny? Kobiety w ciąży oraz przechodzące miesiączkę, osoby przeziębione, z niewydolnością krążenia i borykające się z chorobami z sercem.

novellini sauna, sauna hamman, novellini hamman
Duża kabina prysznicowa z hydromasażem Novellini Nexis Dual

Sauna do domu i wymagania instalacyjne

Jeśli sauna krok po kroku przygotowywana jest w domu, warto wówczas wziąć pod uwagę wszystkie wymagania instalacyjne oraz materiałowe. Budowa sauny wymaga bowiem dostosowania pomieszczenia w ten sposób, aby zarówno nie ograniczać komfortu korzystania z niej, jak i warunkować długą żywotność rozwiązania, zapobiegać niszczeniu się surowców i gwarantować bezpieczeństwo dla użytkowników.

Domowa sauna powinna być wykonana z drewnianych paneli świerka skandynawskiego, jodły kanadyjskiej lub cedru. Deski te muszą mieć grubość co najmniej 12 mm, a ich powierzchnię należy zaizolować wełną mineralną (o grubości od 45 do 100 mm). Poza ścianami istotna jest również podłoga. Ta musi być wykonana z rozwiązań odpornych na wilgoć, wytrzymałych i antypoślizgowych. Idealne do tego celu nadają się płytki ceramiczne, gres i terakota. Konieczne jest także zapewnienie optymalnej wentylacji powietrza – zarówno wewnątrz sauny, jak i wokół niej. Jakiekolwiek nieprawidłowości mogą doprowadzić do zawilgoceń, a w najgorszym scenariuszu do przegrzania się elementów i pożaru. Pomieszczenie przeznaczone na saunę musi zatem posiadać sprawną wentylację grawitacyjną lub mechaniczną, a wokół kabiny sauny musi swobodnie przepływać powietrze.

W przypadku gotowych kabin istotne jest to, aby wnętrze było wyposażone we własną wentylację, nienasiąkliwą posadzkę oraz miało dostęp do instalacji elektrycznej.

pilot do sauny duravit, sterowanie sauną duravit, sauna duravit panel
Sauna Duravit posiada wygodny pilot do sterowania

Sauna domowa – wymiary

Kryterium dotyczące tego, jakie wymiary powinna mieć sauna domowa, uzależnione jest głównie od tego, dla ilu osób rozwiązanie ma być przeznaczone, a także w jakiej pozycji najbardziej lubimy zażywać relaksujące kąpiele. Wątpliwości w tej kwestii rozwiewa długość ławki. Dla pozycji leżącej wynosi ona około 200 cm, a dla siedzącej 60 cm (jej głębokość to około 60 cm na każdy poziom). Idealna wysokość to z reguły minimum 210 cm. Jaki więc metraż jest konieczny? Dla jednej osoby wystarczy już około 1,5 m2. Jeśli i to stanowi zbyt wiele, wyjściem z sytuacji są gotowe kabiny, które z powodzeniem zmieszczą się w niewielkiej łazience, ponieważ zajmują niekiedy tyle samo co standardowa kabina prysznicowa. Taka mała domowa sauna (czyt. kabina z sauną parową) może mieć wymiar 90x70 cm.

mała sauna domowa, niewielka sauna do domu, domowa sauna dla 1 osoby
Sauna Novellini Glax 1 2.0 G+F oraz brodzik prostokątny

Sauna w bloku, w piwnicy i łazience, czyli gdzie umieścić saunę?

Saunę do domu najlepiej zaplanować już na początku inwestycji, jaką jest projekt mieszkania lub domu. Wówczas zdecydowanie łatwiej jest zaadaptować przestrzeń, wzbogacić ją o dodatkowe miejsca do odpoczynku po kąpieli i zaaranżować w stylu spa. Należy bowiem pamiętać, że sauna do domu powinna znajdować się w sąsiedztwie natrysku lub wanny gwarantujących możliwość schładzania po skorzystaniu z sauny (z tego względu doskonałą opcją na domową saunę jest łazienka). Zadanie to ułatwiają gotowe sauny, jak Duravit Inipi, która występuje w wariancie ze zintegrowaną kabiną, czy rozwiązanie 2w1 – sauna parowa Novellini Glax. W bliskim sąsiedztwie warto też ulokować leżaki czy szezlongi, które posłużą do odpoczynku po zabiegu.

Nic straconego, gdy wizja domowej sauny zrodzi się już wtedy, gdy wszystko jest urządzone, a w łazience zwyczajnie nie ma nią miejsca! Sauna w bloku może oznaczać przekształcenie większego pomieszczenia na modny pokój kąpielowy albo adaptację nieużywanego od dawna bastionu nastolatka, który „odfrunął” z rodzinnego gniazdka. Jeśli z kolei jesteś właścicielem domu, idealnym wyjściem jest sauna w piwnicy lub na poddaszu. Rozważ też możliwość dobudowania osobnego domku na posesji (np. w ogrodzie). Nawet jeżeli do takiej „dobudówki” nie będzie można doprowadzić prądu, możesz wykorzystać piec na drewno.

Sauna w mieszkaniu może być zainstalowana:

 • W łazience.
 • W nieużytkowanym pokoju (np. dorosłego już dziecka).
 • W piwnicy.
 • Na poddaszu.
 • W osobnym domku na posesji.
duża sauna, sauna domowa dla kilku osób, sauna do przybudówki
Duża sauna Duravit może potrzebować osobnego domku na posesji

Ile kosztuje sauna w domu? Koszt eksploatacji i cena

Cena sauny domowej to wypadkowa wielu czynników, które trudno określić jedną wartością. Rozwiązanie można zbudować samodzielnie (co wówczas oznacza pomniejszenie kosztu o robociznę) albo zlecić profesjonalnym firmom i dodatkowo zapłacić za montaż. Na finalną sumę produktu składają się wówczas wydatki związane z piecem, drewnem, siedziskami, oświetleniem, wełną mineralną, drzwiami oraz przyłączeniami, co średnio wynosi od 6 do 9 tysięcy złotych. Wartości te ulegają zmianie w zależności od rozmiarów kabiny, zastosowanych technologii, jakości materiałów oraz rozwiązań i udogodnień, jak np. termometr z funkcją mierzenia wilgotności.

Czy warto samodzielnie wykonać saunę? I tak, i nie. Być może zapłacisz mniej, ale stracisz też sporo czasu (i pewnie nerwów) – zwłaszcza jeśli nie jesteś złotą rączką. Łatwo tu o popełnienie błędu nie tylko podczas instalacji, lecz także w czasie składania zamówienia. Ryzyko doboru niewłaściwych części rodzi z kolei zagrożenie związane z tym, że gotowa konstrukcja nie będzie nadawała się do użycia. Wydawać się więc może, że najlepiej skorzystać z usług firm specjalizujących się w produkcji saun. Zanim jednak zdecydujesz się na tę formę, solidnie przeanalizuj listę dostawców i weź pod uwagę, że na ostateczną wartość sauny składa się też usługa montażu wynosząca często nawet 30% kwoty!

Popularnym rozwiązaniem jest również prefabrykowana sauna domowa (np. z oferty Novellini czy Duravit). Cena wybranego modelu waha się od 8 do 150 000 tys., w zależności od marki, jakości i oferowanych przez producenta funkcjonalności. Taka kabina sauny oznacza szybki i łatwy montaż, a także kompleksowe wyposażenie, które można dobierać z uwzględnieniem swoich indywidualnych wymagań. Mowa chociażby o możliwości wzbogacenia produktu o odtwarzacz muzyki, chromoterapię czy dyfuzory aromatu.

Zakup oraz instalacja to poważny wydatek, jeśli chcesz postawić na odprężenie, jakie daje sauna w domu. Ile kosztuje eksploatacja takiego urządzenia? Sauny opalane drewnem są stosunkowo tanie w utrzymaniu i użytkowaniu. Kosztem po stronie właścicieli jest więc jedynie zakup drewna. W przypadku rozwiązań wykorzystujących piec elektryczny mowa z kolei o kilkudziesięciu złotych miesięcznie, bo na jedną kąpiel zużywane jest około 3,9 kWh. Przy cenie 0,55 zł/kWh będzie to 2,15 zł.

sauna novellini eon, sauna parowa novellini, sauna w kabinie prysznicowej
Novellini Eon sauna do mieszkania

Jaka sauna najlepsza? Na te rzeczy zwróć uwagę!

Jeśli decydujesz się na gotową saunę czy kabinę parową, zwróć uwagę na jakość (zwłaszcza tych strategicznych elementów, jak piec, wentylacja czy drzwi, zawiasy i zawory)! Być może brzmi to banalnie, ale łatwo dać się nabić w butelkę i kupić wadliwy sprzęt. Bardzo często kabiny nieznanych producentów bazują na azjatyckich komponentach, których żywotność oraz solidność pozostawiają wiele do życzenia. Nie wspominając już o kwestiach bezpieczeństwa (jeśli nie wierzysz, przeczytaj nasz artykuł o tym, dlaczego warto kupować wanny z hydromasażem od renomowanych producentów: wanna z hydromasażem opinie. Kryteria zakupu w przypadku gotowych saun są podobne!). Produkty „no name” mogą nie spełniać europejskich standardów, co w przypadku renomowanych marek nigdy się nie zdarza! Za dobrej jakości rozwiązanie być może i zapłacisz więcej, ale zyskasz też pewność, że każdy, nawet najmniejszy element został poddany testom szczelności (zwłaszcza instalacji elektrycznej) oraz odporności, a w razie jakiejkolwiek awarii będziesz miał zapewnioną pomoc profesjonalnych serwisantów.

Istotnymi elementami, przesądzającymi o tym, czy warto kupić dany produkt, są warunki gwarancji. Jeśli obejmują więcej niż standardowe dwa lata to dobry znak! Dobrze jest też sprawdzić dostępność serwisu pogwarancyjnego, dane dotyczące poboru energii i wyposażenie. Zanim kupisz, poszperaj też w Internecie. Odpowiedzi na hasła „sauna w domu opinie” czy „która sauna najlepsza” mogą okazać się pomocne w rozwiązaniu dylematu dotyczącego wyboru.

kabina z sauną, sauna domowa w łazience, sauna do łazienki w domu
Sauna z kabiną prysznicową Novellini Glax 1 2.0 2P

Skomentuj

2 komentarzy

Rekomendacje i wyróżnienia