Łazienka z dwiema umywalkami – co musisz wiedzieć, gdy chcesz ją urządzić?

Żyjemy coraz szybciej, a czas ucieka nam przez palce. Często, czy to w porannym pośpiechu, czy przed wyjściem na popołudniową zmianę w pracy, liczy się każda minuta – jej strata jest szczególnie dotkliwa, gdy przyjedzie czekać na to, aż łazienka będzie wolna. By rozwiązać ten problem, wiele rodzin decyduje się na to, by tradycyjną łazienkę zastąpiła łazienka z dwoma umywalkami. Jak urządzić takie wnętrze? Ile miejsca jest potrzebne, by zamontować dwie umywalki i kto jeszcze może na tym korzystać? Zapraszamy do lektury!
O czym przeczytasz w artykule?
- Jedna łazienka, dwie umywalki – dla kogo takie rozwiązanie?,
- Dwie umywalki w łazience – zalety i wady,
- Odległość pomiędzy umywalkami,
- Podwójna umywalka zamiast umywalki dwustanowiskowej.


Jedna łazienka, dwie umywalki – dla kogo takie rozwiązanie?
Dwie umywalki w łazience to wygodne i coraz częściej praktykowane rozwiązanie. Z reguły ulokowane obok siebie misy spotykane są w przestronniejszych wnętrzach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by i mała łazienka w bloku wyposażona była w dwie umywalki lub ich alternatywy (o tym poniżej). Należy jednak mieć na uwadze to, że tego typu rozwiązania zajmują więcej miejsca niż umywalka pojedyncza.

Dwie umywalki obok siebie to mnóstwo komfortu dla rodziców z dziećmi oraz małżeństw. Pierwsi mogą towarzyszyć pociechom podczas porannej czy wieczornej higieny, przy okazji wykonując te same czynności bez sięgania im przez ramię do baterii umywalkowej. Drudzy nie dość, że mogą spędzić czas razem, to także zyskują kilka dodatkowych minut snu.

Dwie umywalki w jednej łazience mają też swoich zagorzałych przeciwników. Dla niektórych ta przestrzeń jest niezwykle intymna, a czasem jest jedynym miejscem, gdzie można zaznać prywatności, dlatego dzielenie jej z innymi jest swoistym odebraniem tej przyjemności! Przed planowaniem takiej aranżacji warto dobrze rozpoznać potrzeby każdej ze stron (głównie dorosłych). Jeśli przybywanie w łazience dwóch osób jednocześnie, nawet tak bliskich jak mąż czy żona, ma sprawiać dyskomfort, lepiej całkowicie zrezygnować z takiego pomysłu.
Gdzie sprawdzą się dwie umywalki?
- W łazienkach małżeńskich – pozwolą zaoszczędzić cenne minuty o poranku i wydłużą wspólnie spędzony czas,
- w łazienkach rodzinnych – usprawnią toaletę w przypadku dzieci, które jeszcze są zbyt małe na samodzielne mycie zębów.

Dwie umywalki w łazience – zalety i wady
Dwie umywalki nablatowe, wiszące czy wpuszczane w blat to z punktu widzenia designu i panującej mody niezwykle trafne rozwiązanie. To pomysł na czasie, który podkreśli charakter przestrzeni – szczególnie tej nowoczesnej, w której nacisk kładziony jest na symetryczność oraz prostotę. Nie oznacza to jednak, że dwie umywalki to wyłącznie składniki współczesnych kierunków urządzania. Świetnie wypadną również w zestawieniu z klasycznymi, skandynawskimi, retro i eklektycznymi aranżacjami (wówczas warto nawet pokusić się o dwa inne modele).

Łazienka z 2 umywalkami to też oszczędność czasu, którego mamy coraz mniej. Możliwość korzystania ze strefy mycia w tym samym momencie ze współmieszkańcem z pewnością pozwoli wygospodarować kilka dodatkowych minut, co będzie odczuwalne w skali miesiąca czy roku. Wystarczy policzyć, że każdego dnia zyskujesz 10 minut dziennie. Przez rok uzbiera się kilka ładnych dni!

Łazienka z dwiema umywalkami to też większa personalizacja (zwłaszcza jeśli mowa o łazienkach małżeńskich), bo każda ze stron korzystających z łazienki może osobno zaplanować przestrzeń z produktami najczęściej używanymi, gdzie nikt nie będzie próbował narzucić własnego ładu. W takim przypadku każdy ma swoją powierzchnię odkładczą, na której ustawia co i jak chce. Obok umywalki dla niej mogą stanąć kosmetyki do makijażu i lustro na wysięgniku, a obok tej dla niego – maszynka do golenia i inne przydatne elementy do usuwania zarostu.

Dwie umywalki obok siebie mają też wady. Pierwszy, poważny dotyczy miejsca! Rozwiązanie, nawet jeśli składa się z najmniejszych dostępnych wariantów, zajmuje większą powierzchnię, co może obniżać swobodę korzystania ze strefy mycia. O tym, ile miejsca będzie niezbędne do montażu dwóch umywalek, przeczytasz poniżej.

Dwie umywalki zamiast jednej to również podwójny koszt – i nie chodzi tutaj tylko o samą umywalkę, lecz także syfon, przyłącza i montaż. Bardzo często listę koniecznych wydatków poszerzają również dodatkowe lustra (chyba że wybierzesz jedno duże, co też będzie większą inwestycją), szafki czy stelaże.

Dwie umywalki, dwie baterie umywalkowe, dłuższy blat, większa szafka lub nawet dwie oznaczają jedno: więcej sprzątania! To kolejna wada montażu dwóch umywalek, której nie sposób wyeliminować. Ilość powierzchni i elementów do czyszczenia można w takim przypadku jedynie ograniczyć, inwestując w baterie podtynkowe.
Dwie umywalki w łazience – zalety i wady:
ciekawy, nowoczesny wygląd łazienki,
oszczędność czasu, np. w przypadku porannej toalety,
możliwość zagospodarowania przestrzeni zgodnie z własnymi potrzebami (w łazience dla par można wyodrębnić strefę dla niej i dla niego),
ograniczenie prywatności,
wyższy koszt zakupu i montażu,
więcej sprzątania.

Odległość pomiędzy umywalkami
Podstawowe pytanie brzmi, w jakiej odległości ulokować dwie umywalki obok siebie? Istnieją pewne normy łazienkowe, których warto przestrzegać, aby zapewnić sobie i domownikom odpowiednią dawkę komfortu. Według nich, do montażu umywalki, która mierzy około 60 cm, niezbędne jest minimum 70 cm powierzchni, a więc w przypadku dwóch rozwiązań będzie to aż 140 cm! To minimum uwzględnia 10 cm odstępu między umywalkami i 5 cm zapasu po prawej oraz lewej stronie. Jeśli tylko możemy, warto jednak tę środkową odległość zwiększyć do około 30 cm – wówczas nikt nie będzie uderzał się łokciami podczas mycia zębów.
Jak powinna być odległość pomiędzy umywalkami?
- Minimalna odległość pomiędzy umywalkami powinna wynosić 10 cm.
- Dla większego komfortu specjaliści zalecają jednak, aby odstęp pomiędzy umywalkami wynosił około 30 cm.

Umywalka podwójna zamiast dwóch
140 cm to zbyt dużo? Miejsce dwóch umywalek może zająć umywalka podwójna. To jeden produkt, przed którym pomieszczą się dwie osoby. Wymiary tego typu rozwiązania zaczynają się od 90 cm, gwarantując swobodę korzystania dla każdego z użytkowników. W tej kategorii znajdują się umywalka jednostanowiskowa, na którą składa się jedna, podłużna niecka, obok której można zamontować dwie baterie umywalkowe, albo umywalka dwustanowiskowa z dwiema komorami.





