Łazienka w stylu rustykalnym – tych 14 rzeczy nie może w niej zabraknąć

Jeśli w duszy Ci gra, a sterylny minimalizm omijasz szerokim łukiem, z pewnością spodobają Ci się łazienki rustykalne. To solidna porcja przytulnego klimatu inspirowana sielskim życiem na wsi, a także potężna dawka ciepła i zaproszenie do spędzenia kilku błogich chwil w otoczeniu tego, co najpiękniejsze; przyrody i motywów z niej zaczerpniętych. Przeczytaj, jak powinna wyglądać łazienka w stylu wiejskim.
1. Kolory wprost z natury
Łazienka rustykalna to przede wszystkim łazienka naturalna. Nie znajdziesz w niej kolorów, które nie mają swoich przyrodniczych korzeni. To dlatego na pierwszym planie w tego typu wnętrzach pojawiają się brązy, wzorowane czekoladową barwą ziemi i orzechowym odcieniem drewna. W pomieszczeniu dominują też biele, nasuwające na myśl miękkie obłoki sunące po niebie, zielenie (od butelkowych, po khaki), a także ceglasty, błękitny czy beżowy. Nie ma tu miejsca na krzykliwe połączenia i wyraziste kontrasty. Wszystko musi być harmonijne, otoczone aurą sielskości.


2. Obowiązkowo drewno lub kamień
Materiały do łazienki rustykalnej także powinny być inspirowane tymi naturalnymi, bo z oczywistych względów te praktyczne mogą się nie sprawdzić. Autentyczne drewno czy kamień pod wpływem warunków panujących w pomieszczeniu szybko ulegną zniszczeniu, a także będą wymagać kosztownych renowacji. Zamiast nich wybierz płytki drewnopodobne albo kafle imitujące kamień. Motywy te możesz wykorzystać nie tylko na podłodze lub ścianie. Powiel te naturalne wzory w postaci dodatków, mebli czy dekoracji, a naturalny rustykalny efekt murowany!



3. Płytki rustykalne do łazienki
Skoro o wykończeniach mowa nie sposób nie wspomnieć o tym, jakie płytki do łazienki rustykalnej wybrać. W takich wnętrzach na próżno szukać jednolitych odcieni i wielkich formatów. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się barwne połączenia mozaiki, patchwork albo ponadczasowe płytki drewnopodobne. Możesz je wyłożyć zarówno na posadzce, jak i ścianach; wyróżniając określone strefy łazienki – np. tę z prysznicem czy umywalką. Słusznym wyborem będzie również cegła, zarówno stara, wydobyta spod tynku, jak i ta naśladująca pierwowzór. Pamiętaj jednak, że cegła czy płytki cegłopodobne są wizualnie ciężkie, więc (zwłaszcza w małej łazience) mogą sprawiać wrażenie przytłoczenia. Żeby go uniknąć, zastosuj je tylko na jednej ścianie lub jej niewielkim fragmencie.

4. A może płytki w jodełkę?
Jeśli wybierasz płytki drewnopodobne do łazienki, nie musisz decydować się na klasyczne podłużne slaby czy wzory przypominające klepki parkietu. Obecnie do łask wraca motyw chevron, który zapoczątkował Franciszek I Walezjusz. Ten ciekawy zygzak wprowadzi do wnętrza dynamizm i ożywi całość, doda też aranżacji przytulności. Powierzchnia takich płytek może ukazywać rysunek dębu czy sosny, ale świetnie będzie też się prezentować w jednolitych tonacjach – np. bieli czy czerni.

5. Wanna wolnostojąca
Do strefy kąpieli możesz wybrać kilka rozwiązań. Jednym z nich jest wanna wolnostojąca, czyli punkt charakterystyczny dla łazienek z klimatem, takich właśnie jak rustykalne, retro czy vintage. Może to być konstrukcja ulokowana na ciekawych nóżkach, które jeszcze bardziej spotęgują uroczy klimat przestrzeni, albo monolityczna forma, która sama w sobie będzie dekoracją aranżacji. Nic straconego, jeśli nie masz miejsca na tego typu alternatywy. We wnętrzu rustykalnym egzamin zda także wanna do zabudowy. Zaakcentuj jej obecność przy pomocy oryginalnych płytek albo obudowy, a także stylowych zasłonek lub parawanu (dobrym pomysłem będzie zakup parawanu z czarnymi szprosami).


6. Prysznic z czarnymi profilami
Wanna z parawanem, którego szyby przedzielone są czarnymi szprosami to alternatywa dla tych, którzy kochają wylegiwać się pod kołderką aromatycznej piany. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, albo zwyczajnie wolisz prysznic, rustykalny klimat zbudujesz, sięgając po kabiny z czarnymi profilami lub szkłem wzbogaconym o dekoracyjne ornamenty lub printy. Mogą przedstawiać motywy florystyczne, nieregularne linie czy geometryczne wzory nawiązujące do reszty wyposażenia.



7. Umywalka rustykalna, czyli...
Czyli niesztampowa, daleka od standardowych form zbudowanych na planie owalu lub prostokąta. Umywalka rustykalna, tak jak i miski WC czy bidety utrzymane w stylu vintage, muszą się wyróżniać niebanalnością. W takim klimacie sprawdzą się więc konstrukcje o stopniowanych brzegach, asymetrycznych formach, jak najbardziej oryginalne, przypominające dawne misy. Mogą to być rozwiązania ceramiczne albo bardziej nietypowe – wykonane ze szkła lub drewna. W takich wnętrzach często spotyka się też misy jakby wykute w kamieniu czy umywalki nablatowe ozdobione dekoracyjnymi ornamentami.

8. Baterie retro czy klasyczne?
To, jakie baterie łazienkowe będą najlepsze, zależy od wybranej bazy, czyli umywalki. Jeśli jest ona nad wyraz dekoracyjna i wyszukana, armatura nie powinna stanowić dla niej konkurencji. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się wtedy baterie klasyczne o smukłej, bezpretensjonalnej linii, która nie przyćmi urody misy. Takie baterie zdadzą również egzamin w przypadku umywalek o owalnej lub prostokątnej linii – wówczas strefa mycia harmonijnie wtopi się w wystrój, pozostawiając przestrzeń do kreatywnej zabawy w zakresie dodatków oraz mebli (a uwierz, że w tych kategoriach można zaszaleć!).
Baterie retro także znakomicie wpisują się w klimat, jakim wyróżnia się łazienka rustykalna. Aranżacje utrzymane w tym trendzie bardzo często wypełnione są armaturą z dekoracyjnymi kurkami, uchwytami krzyżowymi i wymyślnymi wylewkami. Pamiętaj, że ten oryginalny design powinien zdobić każdą ze stref mycia – pod prysznicem zainstaluj deszczownicę przypominającą parasol, a przy umywalce warianty z ciekawymi wstawkami z porcelany czy oznaczeniami ciepłej i zimnej wody. Możesz też zamienić klasyczny chrom na stare złoto, miedź czy czerń.



9. Oświetlenie do łazienki rustykalnej: abażury i kinkiety
Klimat łazienki rustykalnej zbuduje też oświetlenie. Ten znany wszystkim kreator nastroju musi gwarantować rozproszone i nieco przyćmione światło, które stworzy warunki sprzyjające odprężeniu. Z praktycznych względów zadbaj jednak o kilka punktów światła. Szczególnie istotne będą kinkiety zawieszone obok umywalki i lustra, które pozwolą wykonać staranny makijaż i nie utrudnią usuwania zarostu. Na jakie lampy się zdecydować? Okazałe i efektowne, z abażurami, kloszami i dekoracyjnymi żarówkami.

10. Meble inspirowane przeszłością
Meblarska przygoda ze stylem rustykalnym oznacza kilka dróg. Może to być podążanie za przytulnym trendem nawołującym do wyboru wyposażenia stylizowanego na to sprzed lat. Wówczas słusznymi wyborami będą konstrukcje z przeszłości, wyszperane na pchlim targu, znalezione na strychu u babci, odresturowane lub nawiązujące designem do wzorów modnych jakiś czas temu. Muszą mieć w sobie „duszę” i charakter. Należą do nich m.in. ażurowe witrynki, masywne komody na efektownie wygiętych nogach, drewniane konsole i metalowe okucia.
Ale łazienka, w której rządzi styl rustykalny, może być też uzupełniona o proste, minimalistyczne rozwiązania, które będą tłem dla bardziej urozmaiconych detali. Taki mariaż starego z nowym może dać zaskakujący efekt i niejednego wprowadzi w zdumienie. W pomieszczeniu inspirowanym wiejskim nurtem nie wszystko musi wyróżniać się tym samym wzornictwem. Kompromisy są OK.

11. Uchwyty, które zwrócą uwagę
Sprytnym sposobem na nadanie wnętrzu rustykalnego klimatu jest wymiana uchwytów meblowych. Taki zabieg sprawdzi się szczególnie w przypadku osób, które nie chcą przeprowadzać gruntownych remontów, a wolą postawić na drobny lifting. Jeśli masz stare meble łazienkowe, wymień w nich gałki na mosiężne uchwyty. Niezależnie czy będą to bogato rzeźbione formy, czy bardziej minimalistyczne akcenty – wprowadzą klimat i odświeżą wystrój. Mosiądz dodatkowo ma wiele praktycznych zalet. Jest odporny na korozję oraz ścieranie

12. Postaw na kosz
Żeby nadać wnętrzu rustykalnego charakteru, konieczne będą dodatki. Szczególne miejsce na liście tego typu akcesoriów zajmują kosze. Wszelkiego rodzaju koszyczki, pojemniczki i pudełeczka są obowiązkowe – zwłaszcza jeśli wykonane są z wikliny! Na ten materiał możesz też postawić, wybierając mniejsze szafki i słupki na przybory łazienkowe czy kosze na bieliznę.

13. Lustra, które się wyróżnią
Pewne jest to, że lustro musi znaleźć się w łazienkowej scenerii. W tej o rustykalnym rodowodzie zwierciadło pełni jednak też funkcję dekoracyjną. Najlepiej, by było zdobione masywną, drewnianą albo metalową ramą, która wyróżni je na tle płytek.


14. Kwiaty!
Jako że łazienka w stylu rustykalnym czerpie garściami z natury, to nie sposób pominąć najbardziej naturalnych dodatków, czyli kwiatów! Ich zielone listki będą harmonijnie nawiązywać do kolorystyki wnętrza i ożywią całość. Pamiętaj jednak, by wybierać gatunki, które przetrwają w tak specyficznych warunkach. Należą do nich cieniolubny skrzydłokwiat lub dracena.

