Łazienka w stylu eklektycznym – sprawdź, jak ją urządzić!

Jeśli nie możesz się zdecydować, jaki styl jest najbliższy Twemu sercu, a złote dodatki podobają Ci się tak samo jak beton, tapety w kwiaty czy eleganckie lamperie, istnieje spora szansa, że eklektyzm przypadnie Ci do gustu. To jeden z najciekawszych nurtów. Zapewnia swobodę aranżacyjną, doskonale wpisuje się w potrzeby wymagających użytkowników, jest nieschematyczny, ale też w pewien sposób harmonijny i zaplanowany według pewnych zasad. To wybuchowa mieszanka, w której granice pomiędzy efektem WOW a chaosem, są mocno zatarte. Jak więc znaleźć złoty środek?
O czym przeczytasz w artykule?
- Co to jest eklektyzm?
- Główne zasady eklektyzmu
- Jak urządzić eklektyczną łazienkę?
- Czego nie może zabraknąć w eklektycznej łazience?
- Komu spodoba się styl eklektyczny?
Eklektyzm, czyli...?
Styl eklektyczny to mozaika rozmaitych faktur, barw i wnętrzarskich nurtów. Choć wnętrza tego typu wydają się mieszaniną niepasujących do siebie rozwiązań, to jednak nie ma w nich nic, co jest przypadkowe. Z jednej strony to jeden z najtrudniejszych w realizacji kierunków, bo wymaga odpowiedniego planowania i łatwo w nim przekroczyć granice dobrego smaku. Z drugiej strony jednak to też nurt najbardziej oryginalny; oddający indywidualne pojęcie estetyki każdego z domowników.



Eklektyzm we wnętrzach to zabawa i aranżacyjne eksperymenty. Główną ideą kierunku jest łączenie pozornie niepasujących do siebie elementów. Ten styl ma w sobie coś z vintage, bo łączy stare z nowym. Pełno w nim nowoczesności, ale nie brakuje mu również klasycznego zacięcia. Jest pełen sprzeczności, kontrastów i barwnych melanży. Nie ma tu jasno sprecyzowanych reguł i wytartej ścieżki urządzania. Kluczem do sukcesu jest wnętrzarska intuicja! Bez niej ten artystyczny nieład straci na artyzmie.


Zacznijmy jednak od początku, czyli genezy nurtu eklektycznego. Jego nazwa wywodzi się od greckiego słowa „eklektikós”, co oznacza „wybierający” – i właśnie taki jest ten kierunek! Polega na selekcji motywów i elementów zaczerpniętych z rozmaitych epok oraz zestawionych w jedną całość. W tym szaleństwie chodzi o to, by jedne materiały uwypuklały obecność drugich, podkreślały podobieństwa i jeszcze precyzyjniej demaskowały różnice. W ten sposób wnętrze zyskuje na oryginalności.



Co to jest styl eklektyczny?
- Słowo eklektyczny pochodzi od greckiego „eklektikós” i oznacza „wybierający”.
- To wnętrzarskie połączenie pozornie niepasujących do siebie elementów.
- Eklektyzm we wnętrzach oznacza artystyczny nieład. Nie ma w nim jednak chaosu, bo wszystko tworzy spójną całość.
- Popularność eklektyzmu wynika z jego zindywidualizowanego charakteru. Takie wnętrza oddają w pełni poczucie estetyki ich mieszkańców.


Mieszaj łazienkowe style!
Eklektyczny trend nasilił się w XIX wieku i tak trwa do dziś. Coraz mocniej czuć jego obecność we wnętrzach – czy to prywatnych, czy publicznych. Ten fenomen wynika z oryginalności, niebanalności i zaskakujących rezultatów, jakie można osiągnąć, mieszając style – od historyzujących, po całkowicie nowoczesne. Wbrew pozorom każdy z nich można zastosować w ciekawych kompozycjach. Połącz scandi z boho, industrialny z retro, a do tego dodaj szczyptę minimalizmu. Tu nie ma sztywnych reguł, co można, a czego nie. Jedyną zasadą jest dążenie do harmonii i odnalezienie punktu ciężkości. W praktyce oznacza to zestawianie elementów w taki sposób, aby jedne nie przytłaczały drugich.



Jak więc wyjść ze stylistycznej opresji, tworząc eklektyczne wnętrza? By uniknąć chaotycznego bałaganu i nagromadzenia rzeczy jakby wyjętych wprost z rozmaitych epok, ustal jeden nurt jako dominujący i na jego bazie buduj eklektyczne kombinacje. W ten sposób będziesz w stanie kontrować ten miszmasz. Doskonałym punktem wyjścia w takim przypadku okazują się kierunki minimalistyczne, którym bardzo często towarzyszy neutralne tło. Jeśli boisz się tego typu eksperymentów, najlepiej skorzystaj z pomocy doświadczonego projektanta albo inspiruj się gotowymi realizacjami.


Eklektyczna łazienka i jej kolory
Tak jak nie ma ściśle określonych reguł, co do stylu, który powinien dominować w eklektycznej łazience, tak też nie ma sztandarowych kolorów nurtu eklektycznego. Dopuszczalne są wszelkie istniejące tonacje, a uznaną za najbezpieczniejszą jest biel. Z nią możesz śmiało eksperymentować, dobierając inne kontrastujące tonacje – od czerni, po khaki, czekoladowy brąz, granat czy butelkową zieleń. Pasować będą do niej też jasne barwy, jak pastelowa mięta, cytrynowy czy błękit.


Jeśli chcesz postawić na mocne tło, np. modną przez ostatnie sezony butelkową zieleń, najlepiej jeśli zestawisz ją z barwami, które z nią harmonizują. Mogą to być odcienie o kilka tonów jaśniejsze, przez co zbudujesz wnętrze total look, a także uniwersalne kolory bieli, szarości, beżu, kremowego, czerni oraz miedzi. Podobnie będzie z innymi popularnymi tonacjami, jak marsala, bordo, granatowy czy zielony.


Jeśli boisz się nasyconych kolorów, a biel wydaje Ci się nudna, wybierz warianty neutralne. Należą do nich szarości oraz beże. Z takim tłem znacznie łatwiej będzie sięgać po meble i dodatki wykończone w zdecydowanych barwach, a także płytki ceramiczne z niebanalnymi ornamentami (np. z motywem liści, z geometrycznymi grafikami czy romantycznymi kwiatami). Śmiało możesz też łączyć struktury, w tym beton z drewnem, marmur z jodełką czy płytki cegłopodobne z kamiennymi.








Jakie kolory wybrać do eklektycznej łazienki?
- Jeśli lubisz eksperymenty, a wnętrze pozwala na kolorystyczną dowolność, wybierz mocne, nasycone barwy, jak granatowy czy butelkowa zieleń. Dobierz do nich odcienie neutralne (biel, czerń i szarości) albo barwy o kilka tonów jaśniejsze, utrzymane w tej samej tonacji.
- Jeśli boisz się zaszaleć, wybierz neutralne tło w postaci bieli. Pasować będą do niej meble i dodatki w każdym kolorze.
- Uniwersalnym tłem mogą być również szarości i beże. Te kolory także świetnie komponują się z innymi tonacjami – zarówno neutralnymi, jak i wyrazistymi.
- Możesz też sięgnąć po strukturalne zróżnicowanie w postaci płytek. Nie bój się łączyć tych imitujących kamień z cegłą, marmuru z drewnem czy betonu z płytkami 3D.





Łazienka w stylu eklektycznym – wyposażenie, którego nie możesz pominąć
Eklektyzm w łazience także nie oznacza nudy! Choć nie ulokujesz w takim wnętrzu drewnianej konsoli i uszaka w cytrynowym wydaniu, to pole do opisu otwierają przed Tobą producenci okładzin, ceramiki, armatury oraz pozostałych rozwiązań sanitarnych. W takim wnętrzu świetnie sprawdzą się wanny retro ulokowane na charakterystycznych lwich nogach. Dzięki nim strefa kąpieli odegra pierwsze skrzypce – pamiętaj jednak, aby pozostałe sanitariaty utrzymane były w podobnej stylistyce. Taki retro design to dobry pomysł, jeśli chcesz połączyć wystrój glamour z nowoczesnym i subtelną nutą vintage.


Jakiekolwiek akcenty retro będą wskazane w łazience eklektycznej! W tej roli świetnie spiszą się również baterie umywalkowe retro. Z uwagi na ich dekoracyjny charakter (m.in. krzyżowe uchwyty, porcelanowe intarsje, wygięte wylewki i fantazyjne korpusy) strefy mycia (a przecież to z nich głównie korzystamy w łazience) już od progu zwrócą na siebie uwagę. Czynnikiem wyróżniającym armaturę może być jednak nie tylko nietuzinkowa forma, lecz także kolor! Gdy wystrój ma w sobie domieszkę elegancji, sposobem na jej spotęgowanie będą złote baterie umywalkowe. Gdy z kolei dominuje w nim nieco nowoczesnej surowbości albo przytulności scandi, zamień ponadczasowy chrom na baterie czarne lub kolorowe!











Eklektyzm potrafi być też prostolinijny, pozbawiony dekoracyjnej otoczki vintage. W takiej scenerii królują monolityczne wanny o zgeometryzowanej formie i minimalistyczne kabiny prysznicowe. Gdy ceramika i pozostałe artykuły sanitarne przybierają tak nowoczesnych i zredukowanych wizualnie kształtów, można zaszaleć z dodatkami czy wzorzystymi płytkami, tapetami albo – wspomnianymi wyżej – bateriami. Ich zadaniem będzie wprowadzenie dynamicznego charakteru.













A co z pozostałymi niezbędnymi elementami aranżacji, jak miski WC czy umywalki? W tej kategorii eklektyzm też pozwala na zupełną dowolność. Gdy w pomieszczeniu dominują neutralne barwy, a ściany i podłogi mają być jedynie tłem całości, dobrze by rolę biżuterii przejęły właśnie te elementy! Sedes retro, kolorowa umywalka przypominająca misę, bidet ze stopniowanymi krawędziami czy WC z górnopłukiem to recepta na to, by zbudować ponadczasowy styl z domieszką niepowtarzalnego designu. Pamiętaj jednak, że takie oryginalne produkty nie lubią zbyt dużej konkurencji – nawet w eklektyzmie.








Łazienka eklektyczna nie dla każdego
Eklektyczna łazienka nie będzie dobra dla każdego. Takie wnętrza docenią osoby kreatywne i lubiące częste zmiany oraz ci, którzy interesują się tematyką designu oraz aranżacji. Wnętrze będzie wówczas dla nich idealną kanwą do spektakularnych metamorfoz. To także kierunek dla osób niezdecydowanych na konkretny nurt oraz wymagających. Esteci tego typu, dzięki możliwości połączenia wielu motywów oraz inspiracji, być może stworzą przestrzeń w pełni odzwierciedlającą ich gusty i potrzeby. Po eklektyczne niuanse zdecydowanie częściej sięgają też ludzie młodzi, otwarci oraz spontaniczni – realistom i skrupulatnie planującym taki artystyczny nieład mógłby nieco przeszkadzać.


