Łazienka w stylu angielskim – jak urządzić takie wnętrze? Inspiracje i porady

Anglicy kochają wszystko, co klasyczne. To dlatego styl określający wnętrza domów mieszkańców Wysp Brytyjskich jest doskonałą mieszanką ponadczasowych motywów. To połączenie przytulności rodem z wiejskiego cotton house z przepychem panującym w wiktoriańskiej rezydencji. Dużo tam romantyzmu, naturalności i florystycznych akcentów. Angielska łazienka także pełna jest tych wpływów. Co w niej znajdziesz? Jakich kolorów musisz użyć i co zrobić, by wyczarować tak ciekawą przestrzeń?
O czym przeczytasz w artykule?
- Styl angielski – łazienka pełna ponadczasowych kolorów.
- Łazienka w stylu angielskim a płytki.
- Angielska łazienka i jej podstawowe wyposażenie.
- Meble do angielskiej łazienki.
- Łazienka angielska – te 3 dodatki musisz mieć!
Styl angielski – łazienka pełna ponadczasowych kolorów
Choć wydawać się może, że w angielskich wnętrzach dominować będą monarchistyczne kolory, a więc barwy ciemne i intensywne, jak granatowy, purpurowy czy bordowy, to nic bardziej mylnego. Wręcz przeciwnie! W tej przestrzeni królują jasne i delikatne odcienie – dzięki temu angielskie aranżacje są przytulne i sprzyjają odprężeniu.




W angielskiej łazience przeważają ciepłe i subtelne tonacje. Intensywne akcenty kolorystyczne są raczej traktowane jako stylistyczne narzędzie do przełamania pastelowej monotonii. Wybierz zgaszoną biel, subtelny róż, beżowy i stłumioną zieleń. Wydaje Ci się, że będzie mdło i nijako? Zaczekaj – to tylko baza. Co potem?


Jasne tonacje są idealnym tłem dla charakterystycznych brytyjskich wzorów. Wśród najczęściej występujących motywów znajdziesz akcenty florystyczne (głównie pąki rozwijających się róż), szkocką kratę, a także pasy. Popularne są również dekoracyjne lamperie – koniecznie w jasnym wydaniu i w połączeniu z bardziej wyrazistą tapetą.
Jakie kolory i wzory do łazienki angielskiej?
- Wybierz jasne odcienie, takie jak beżowy, biały, pudrowy róż czy kremowy.
- Jasną bazę uzupełnij wzorami; kwiatami, szkocką kratą lub lamperiami.
- Wystrój zyska charakteru, gdy sięgniesz po dodatki w intensywnym, ciemniejszym kolorze. Dobrym wyborem będzie czerń, granat lub bordo.

Łazienka w stylu angielskim a płytki
Brytyjczycy są estetami, ale oprócz tego są pragmatyczni, co świetnie odzwierciedla wybory dotyczące wykończenia podłóg i ścian. Na posadzce sprawdzą się płytki ceramiczne – szczególnie te wielkoformatowe. Dlaczego? Kafle w rozmiarze XL optycznie powiększą przestrzeń, a przestronność to właśnie coś, co w angielskich łazienkach jest najważniejsze. Duży format w połączeniu z jasnym wybarwieniem sprawi, że wnętrze wyda się na większe, niż jest w rzeczywistości.

Postaw na jednolite kolory beżu lub jasnego brązu, białe płytki marmurowe z delikatnymi żyłkami, a także płytki drewnopodobne lub panele (w tym drugim przypadku pamiętaj jednak, że oprócz wyglądu liczą się względy użytkowe i sięgnij po rozwiązania odporne na wodę i wilgoć).



A co ze ścianami? Angielskie łazienki zachwycają boazeriami oraz lamperiami montowanymi od podłogi do około połowy wysokości ściany. Przestrzeń nad nimi wypełnij tapetą lub pociągnij farbą (obowiązkowo sięgnij po emulsje wodoodporne). Jeśli jednak obawiasz się tego typu pomysłów, możesz wybrać płytki metro, określane inaczej kafelkami typu subway. To prostokątne elementy przypominające modną cegiełkę. Ich znakiem szczególnym jest gładka, połyskująca faktura, która odbija światło.
Jakie płytki do łazienki w stylu angielskim?
- Płytki ceramiczne w jasnym kolorze z dekorami florystycznymi.
- Płytki wielkoformatowe, które optycznie powiększą przestrzeń.
- Płytki a’la marmur – koniecznie jasne z delikatnymi żyłowaniami.
- Płytki drewnopodobne.
- Na ścianę wybierz płytki metro.
- A co zamiast płytek? Lamperie, tapety i farby wodoodporne.

Angielska łazienka i jej podstawowe wyposażenie
Pewnie ten fakt nie spodoba się miłośnikom szybkich pryszniców, ale łazienka w angielskim stylu to przede wszystkim wanna – i to nie byle jaka! Gwiazdą wystroju powinna być wanna wolnostojąca retro ulokowana na charakterystycznych lwich łapach, ciekawie wygięta i profilowana. Podobny dekoracyjny charakter mogą mieć umywalki i miski WC. Wybierz warianty o bardziej fantazyjnej linii, z ozdobnym rantem, wzorowane na te z przeszłości. Świetnym wyborem będzie toaleta z górnopłukiem, umywalka nablatowa przypominająca misę czy umywalka ulokowana na metalowym stelażu.


Do kompletu z ciekawymi wannami, umywalkami i miskami WC pasować będą designerskie baterie łazienkowe. W tej stylistyce także sprawdzi się armatura retro. Przy wannie możesz zamontować baterie wolnostojące retro, a nad umywalką baterie natynkowe ze stylizowanymi pokrętłami. W tego typu aranżacji celująco egzamin zdadzą organiczne wylewki, łuki i zaoblone linie. Wprowadzą do pomieszczenia jeszcze więcej przytulnego klimatu.

Baterie umywalkowe czy wannowe mogą wyróżniać się samą formą, ale dla dopełnienia charakteru angielskiej łazienki postaw również na oryginalny kolor. Dopasuj go do efektu, jaki chcesz uzyskać. Jeśli stawiasz na elegancję i ponadczasowość, idealnym wyborem będzie klasyczny chrom. Możesz go też zastąpić złotem, które nieco ociepli przestrzeń. Z kolei we wnętrzach, w których wyraźnie czuć inspiracje przeszłością, trafnym wyborem będzie postarzane złoto lub miedź.

Czego nie może zabraknąć w łazience angielskiej?
- Dobrym wyborem będzie wanna wolnostojąca – zwłaszcza ta stylizowana na retro, ulokowana na lwich łapach czy fantazyjnych nóżkach.
- Sięgnij po równie dekoracyjne umywalki, np. misy stawiane na blacie z fantazyjnie wygiętym rantem czy modele ulokowane na metalowym stelażu.
- Miski WC i bidety także może wyróżniać niebanalna linia. Ciekawym rozwiązaniem będzie toaleta z górnopłukiem.
- A co z armaturą? Wybierz baterie retro wykończone w złocie lub miedzi, gdy chcesz uzyskać wystrój inspirowany przeszłością. Jeśli stawiasz na klasykę, sięgnij po chromowane baterie.


Meble do angielskiej łazienki
W przypadku mebli do salonu urządzonego w stylu angielskim wybór jest prosty! Trzeba sięgnąć po sofę chesterfield z efektownymi pikowaniami czy szezlong. W łazience takie rozwiązania nie sprostają próbie czasu – ba! Będą totalnie bezużyteczne. Co w zamian zastosować? Szafki, półki, komody i witryny. W skrócie – meble łazienkowe; drewniane, malowane na ciemny kolor lub na biało.


Najlepszym wyjściem będą ciemne i masywne drewniane meble w stylu kolonialnym, szczególnie te bogato zdobione. Egzamin zdadzą też antyki! Będą idealne, gdy wystrój ma w sobie domieszki wiktoriańskich inspiracji. Postaw na solidne drewno dębowe, któremu nie będą straszne uciążliwe warunki. Pamiętaj jednak, że takie formy przytłoczą nieco wnętrze, dlatego zrezygnuj z nich, gdy metraż pozostawia wiele do życzenia. Zamień toporne rozwiązania na jasne i wizualnie lekkie konstrukcje postawione na nóżkach. To dodatkowo „otworzy” wnętrze i spotęguje poczucie przestronności.


Angielski klimat w łazience dopełnią stylizowane detale, a więc ozdobne nóżki, gałki i frezowania. Produkty tego typu wprowadzą iście pałacową atmosferę, a nawet ocieplą wizualnie wystrój. Dzięki nim przestrzeń sprawi wrażenie przytulnej.

Jeśli masz na tyle miejsca, koniecznie zainwestuj w miękki puf! To mebel, który będzie przydatny podczas relaksu, a także sprawdzi się w czasie codziennych rytuałów, np. gdy smarujesz nogi balsamem czy zakładasz skarpetki. Dzięki temu angielska łazienka zamieni się w komfortowy pokój kąpielowy!

Łazienka angielska – te 3 dodatki musisz mieć!
Co jeszcze dopełni ten nietuzinkowy styl? Angielska łazienka będzie perfekcyjna, jeśli zainwestujesz w charakterystyczne dodatki, bo przecież diabeł tkwi w szczegółach. W przypadku wnętrza tego typu nie chodzi jednak o drobnostki! Sięgnij po rozwiązania większego kalibru.

1. Lustro łazienkowe
To szczególny element angielskiego wnętrza. Najlepiej by było jak najbardziej dekoracyjne, oprawione w masywne florystyczne dekory albo solidną prostą ramę. Ten element może być wykonany z metalu lub drewna. Wybierz duże zwierciadła, które optycznie powiększą przestrzeń.

2. Żyrandol
Oświetlenie LED może być jedynie dodatkiem, bo we wnętrzach angielskich pierwsze skrzypce gra żyrandol! Ta oprawa musi robić wrażenie i przywoływać na myśl pałacowe aranżacje. Wybierz więc obszerne, mosiężne czy kryształowe żyrandole lub warianty z dekoracyjnymi abażurami. Dodaj także kilka kinkietów (np. po obydwu stronach lustra) i gotowe!
3. Galeria obrazów
Dysponujesz wolną ścianą w łazience? Zamień ją w galerię. W stylowych ramach powieś obrazy przedstawiające kwiaty, pejzaże czy ważne obiekty angielskich miast. Ułóż z nich kompozycję, która przyciągnie wzrok.