Łazienka lastryko – gorący trend nadal w modzie! Zobacz, z czym łączyć płytki lastryko

Moda wraca, a lastryko jest tego najlepszym przykładem! Znasz ten wzór na pewno z domu babci, rodziców czy wujka, bo niegdyś stosowany był do wykańczania podłóg oraz schodów. Podobne materiały spotkasz też na… cmentarzu, ponieważ z mieszanki cementu, wody i grysu tworzone były płyty nagrobkowe. Jak to się stało, że teraz lastryko (znane też jako lastrico, terazzo czy sztuczny kamień) zdobi modne mieszkania? Odpowiedź jest prosta: to wzór ponadczasowy!
Lastryko, czyli wielki powrót modnego wzoru!
Choć lastryko kojarzy się z PRL-owskimi mieszkaniami, to wzór ma już swoje lata. Jego popularność rozpowszechnili włoscy budowniczowie, którzy w XVII wieku używali sztucznego kamienia do wykańczania posadzek oraz schodów. Jednak to nie Włosi uznawani są za wynalazców lastrico. Niektóre źródła wskazują, że lastryko narodziło się w epoce neolitu. To więc jeden z najstarszych wzorów używanych do dziś.


Największą sławę lastriko osiągnęło w XX wieku. To dlatego, że okładziny tego typu oznaczały odporność, niską cenę oraz wiązały się z łatwą konserwacją. Stosowane były… wszędzie – i być może dlatego współcześni urządzający podeszli do lastryko z małą rezerwą. Początkowo ten zapomniany materiał uznawany był za kiczowaty, daleko mu było do eleganckiego i ciekawego. Później jednak terazzo wróciło do łask i nic nie zapowiada, by ponownie zniknęło z aranżacyjnej mapy trendów.

Czym właściwie jest lastryko? To materiał kompozytowy, który składa się z mieszanki cementu lub spoiwa żywicznego, wody, pigmentów oraz grysu (najczęściej stanowiły go drobne kamienie, takie jak marmur, granit czy bazalt). Ten miks poddawany jest procesom mieszania, prasowania, szlifowania i polerowania, by w ostateczności otrzymać gładką powierzchnię, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i zapewnia korzystne właściwości użytkowe.

Lastryko nie zamyka się tylko w dziedzinie podłóg. Projektanci nagminnie wykorzystują ten ponadczasowy wzór. Obecnie z motywem lastriko możesz spotkać nie tylko płytki, lecz także sofy, tapety, lampy, umywalki, parapety czy fronty meblowe.

Płytki lastryko – co musisz o nich wiedzieć?
Parametry lastryko stanowią kluczowy czynnik wyróżniający ten asortyment. Wspomniana wcześniej mieszanka zapewnia ponadprzeciętną wytrzymałość na ścieranie i zarysowanie, jest łatwa do utrzymania w czystości i nie wymaga cyklicznych impregnacji. To dlatego materiał stosowany był w miejscach użyteczności publicznej – w nienagannym stanie mógł przetrwać dziesiątki lat! Zasadniczą różnicą pomiędzy dostępnym kiedyś a teraz lastryko jest cena, która wynika ze składu masy cementowej. To dlatego producenci coraz częściej oferują płytki typu lastryko wykonane np. z gresu.


Wielkoformatowe kafle i gresowe płytki lastryko mają różne faktury, kolory oraz formaty, co pozwala na tworzenie w pełni zindywidualizowanych projektów. Najczęściej dostępne są w formie prostokątnych i kwadratowych elementów, których powierzchnie wyróżniają kolorowe lub stonowane szaro-białe melanże. Płytki tego typu mają niski współczynnik nasiąkliwości, dlatego bez przeszkód można je układać zarówno w łazience, jak i kuchni.

Kolorowe lastryko czy stonowane?
Pierwsze wzory lastryko były mieszankami podstawowych kolorów uzyskiwanych poprzez połączenie naturalnych pigmentów lub kruszyw. Były to z reguły odcienie bieli, szarości, czerni, a także czerwieni. Później pula barw się powiększyła, a dziś wyróżnia się dostępnością niezliczonej ilości tonacji – od pastelowych, po wyraziste i nasycone. Takie kolorowe lastryko to dobry pomysł na zdynamizowanie wnętrza, w którym bazą są jasne i stonowane odcienie. Płytki tego typu z wyglądu przypominają rozsypane konfetti, dzięki czemu przełamią monotonię i ożywią wystrój.


Kolorowe lastryko dobrze łączy się niemal z każdym odcieniem. Dla pełnej spójności warto jeden z odcieni kamyczków uznać jako ton przewodni i dopasować do niego dodatki o tej samej lub zbliżonej barwie. Możesz je też zestawiać z drewnem, betonem lub wzorami imitującymi kamienie – wybierz jednak te bardziej jednolite desenie, bez dynamicznych siatek i żyłek.

Stonowane, biało-czarne lub szare lastryko jest nieco spokojniejsze w odbiorze, co wcale nie oznacza, że pozostanie mało widocznym tłem aranżacji. Wręcz przeciwnie! Takie płytki będą dyskretną ozdobą przestrzeni i sposobem na odświeżenie wyglądu całości. Nawet jeśli zastosujesz je na niewielkim fragmencie, diametralnie zmienisz oblicze aranżacji. W tym właśnie tkwi cały urok lastryko! Łazienka, kuchnia czy salon zyskają estetyczny sznyt.


A co z czarnym lastryko? Takie płytki terazzo będą mocnym elementem całości, a więc reguły stosowania go we wnętrzu są podobne do tych, które wiążą się z użyciem nasyconych i głębokich kolorów. Ciemne lastriko używaj rozsądnie; raczej jako urozmaicenie projektu, a nie jego przeważający motyw. Możesz je łączyć z jasnymi płaszczyznami, które rozświetlą i optycznie powiększą wystrój.

Łazienka w lastryko – jaki styl?
Łazienka z lastryko to pomysł, który z pewnością przypadnie do gustu zwolennikom niebanalnych aranżacji. Motyw ten najczęściej stosowany jest we wnętrzach retro oraz vintage, gdzie towarzyszą mu drewno oraz ciepłe kolory beżu, kremowego czy zieleni. W ten sposób uzyskasz gradację przytulnego klimatu, który jest charakterystyczny także dla nurtów eklektycznych czy modern classic. Do takiej scenerii pasować będą baterie w wykończeniu innym niż chrom – celująco egzamin zda armatura złota lub miedziana. Możesz też sięgnąć po czarne baterie łazienkowe.

Łazienka z płytkami lastryko to często punkt wyjścia do aranżacji nowoczesnych i minimalistycznych. Ozdobne płytki odgrywają w takim wnętrzu rolę głównej ozdoby i przełamują surowy wizerunek całości. Żeby pozostać w spójności z resztą pomieszczenia, wybierz lastryko czarno-białe lub szare. Pamiętaj jednak, że jeśli w Twojej łazience ma dominować chłodny klimat współczesności, uważaj z doborem wyposażenia, bo minimalizm podąża za regułą „mniej znaczy więcej”. W takim wnętrzu lastryko musi grać pierwsze skrzypce.