Łazienka boho i najważniejsze zasady urządzania. Sprawdź, czego nie może w niej zabraknąć!

Na pierwszy rzut oka nic tu do siebie nie pasuje. Wszystko jest jakby wyjęte z rozmaitych epok i nurtów. Tu „Francja-elegancja” spotyka się z kiczem, a nowoczesny sznyt scandi sprzeciwia się retro szykowi vintage. To aranżacyjne szaleństwo, okraszone sporymi pokładami naturalnych inspiracji, określane jest boho. To styl pełen kompromisów, wielobarwny i wielokulturowy. Zakochają się w nim ci, którzy uwielbiają kreatywność, a we wnętrzach pełnych odcieni i wzorów czują się „jak ryba w wodzie”. Jeśli i Ty lubisz wnętrzarskie eksperymenty, poznaj jeden z najciekawszych nurtów urządzania.
O czym przeczytasz w artykule?
- Co to jest styl boho?
- Czym wyróżniają się wnętrza boho?
- Jakie kolory do łazienki boho wybrać?
- Czego nie może zabraknąć w łazience boho?
- Jakie płytki boho będą najlepsze?
- Czym wyróżniają się meble w stylu boho?
- Jakie wyposażenie sanitarne kupić?
- Jakie dodatki podkreślą styl boho?
Styl boho i jego historia
Boho brzmi enigmatycznie i nieznajomo. Nazwa tego stylu jest skrótem od francuskiego słowa „la bohème”, którym określano cyganerię żyjącą w XIX wieku na malowniczych terenach Francji. Grupę tę stanowiło barwne środowisko, które sprzeciwiało się ogólnie przyjętym zasadom – hołdowali swobodzie wyrażania siebie i niezależności. Te hasła wyrażali zarówno poprzez ubrania, jak i aranżacje. To dlatego w ich mieszkaniach można było poczuć wyraźne wpływy Orientu, kultury afrykańskiej, arabskiej czy nawet słowiańskiej.
Rozkwit boho przypada także na czas ruchu hippisowskiego, który pojawił się w kulturze na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Jego przedstawiciele, Dzieci Kwiatów, podobnie jak francuska cyganeria, opowiadali się za wolnością, a ich cegiełką w boho trendzie były florystyczne motywy i mozaiki intensywnych barw; od pomarańczowego, po turkus, czerwień i głębokie indygo.
Tak powstała bogata mieszanka wpływów i inspiracji tworzących boho. I choć jego ramy pękają w szwach od natłoku dekoracji i możliwych kolorów to w stylu boho można nakreślić pewne ogólne (bardzo ogólne!) zasady urządzania. Chodzi o to, by nie przekroczyć cienkiej granicy pomiędzy chaosem a artystycznym nieładem, a także niepotrzebnie nie przytłoczyć wystroju, ponieważ nadrzędną wartością w pomieszczeniach boho jest poczucie przestronności i otwartości – ono przecież jest niezbędne do tego, by czuć się we wnętrzach wolnym!
Jakie były początki stylu boho?
- To styl francuskiej bohemy, czyli cyganerii, która nade wszystko ceniła wolność i odrzucała sztywne reguły życia. Od terminu określającego tę grupę (la bohème) wzięła się nazwa kierunku.
- Cegiełkę stylu boho dorzucili hippisi. Dzięki nim boho rozwinął się o florystyczne motywy.
- Boho styl jest mieszanką wielu wpływów – jest w nim miejsce na nuty Orientu, motywy afrykańskie czy nawet słowiańskie. W takim wnętrzu możesz skorzystać z dorobku kultury łowickiej czy zalipiańskiej.




Wnętrza boho: urok, swoboda i natura
Wnętrza w stylu boho są przepełnione po brzegi naturalnymi motywami. Ich piękno zauważalne jest począwszy od bazowych elementów, takich jak ściany i podłogi, a skończywszy na najmniejszych detalach. Możesz ich używać w każdej ilości – bez obaw o to, że przesadzisz! To styl, który pod tym (i innymi zakresami) jest całkowicie odmienny od popularnych jeszcze kilka lat temu trendów odnoszących się do zminimalizowania dekoracji, stosowania zgeometryzowanych brył i kierowania się zasadą „mniej znaczy lepiej”. Boho ma w sobie coś z eklektyzmu i vintage: kocha bibeloty, które dodają całości uroku (zwłaszcza jeśli mowa o osobistych pamiątkach np. z wakacji), a także pozwala na łączenie starego z nowym.




Kolory łazienki boho
Styl boho stawia na naturalne materiały, a to przekłada się na paletę kolorów, które tworzą wystrój utrzymany w tym rytmie. Bazę pomieszczenia z reguły (o dziwo!) kreują jasne i neutralne kolory: biały, beżowy, kremowy, szary czy zgaszony brąz. To dlatego, że takie odcienie są niezwykle uniwersalne i mogą być zestawiane niemal z każdym innym kolorem – od równie delikatnego, po intensywny i ekstrawagancki. Barwy też dodatkowo optycznie powiększają przestrzeń, co w łazience boho może okazać się strzałem w dziesiątkę. Budzą również pozytywne skojarzenia: z piaskiem, morzem, ciepłem domowego ogniska i bezpieczeństwem. Dzięki temu znacznie łatwiej jest zbudować przytulny nastrój.
Jakimi kolorami uzupełnić tak bezpieczne tło? Tutaj pole do popisu jest wręcz nieograniczone. Mogą to być odważne tonacje o energetyzującym charakterze, jak żółty, pomarańczowy czy czerwony, a także odcienie bardziej stłumione, typu taupe, marsala, indygo czy butelkowa zieleń. Ostatnia dominuje nie tylko w zakresie farb czy frontów meblowych. Tworzą ją zielone enklawy roślin: drzewka bonsai, monstery czy bluszcze.
W łazienkach boho na próżno szukać całkowicie gładkich i jednolitych płaszczyzn. Tutaj rządzą wzory! Z racji hippisowskiej wzmianki w historii boho trendu, mogą to być motywy florystyczne lub botaniczne. Oprócz nich egzamin zdadzą wzory etniczne, folkowe, morskie czy nawet geometryczne.
Jakie kolory do łazienki boho?
- Bazę wnętrza w stylu boho tworzą zazwyczaj jasne kolory ziemi: beżowy, kremowy, brązowy, szary.
- Te jasne kolory możesz uzupełnić bardziej energetyzującą mozaiką odcieni, takich jak turkus, fiolet, róż czy pomarańczowy.
- W boho łazienkach zawsze obecna jest zieleń. Nie musi występować na ścianie. Możesz jej użyć w formie zielonych roślin.




Tego nie może zabraknąć w stylu boho
Estetykę boho definiuje przepych, dlatego katalog możliwych elementów jest bardzo rozbudowany. Mimo tej mnogości istnieje kilka rozwiązań, których nie możesz pominąć. Dzięki nim wykreujesz iście naturalny i pełen swobody klimat. Nie trudno się domyślić, że to motywy z naturalnym rodowodem! Należą do nich:
-
Drewno.
Prawdziwe drewno w łazience nie zda egzaminu – chyba że zdecydujesz się na egzotyczne i odporne gatunki i co jakiś czas poddasz je impregnacji. Jeśli jednak ten wysiłek wydaje Ci się zbyt duży, wybierz płytki drewnopodobne oraz meble z frontami z okleiny imitującej deski. Ich rysunek wprowadzi do pomieszczenia nutkę przytulności.
-
Wiklina.
Jest idealnym i szalenie uniwersalnym materiałem, który pasuje niemal do wszystkiego – czy to kamienia, czy egzotycznego drewna. Możesz ją wykorzystać w formie klosza lampy albo praktycznych pojemników na akcesoria. W łazience świetnie sprawdzi się także wiklinowy kosz na pranie.
-
Kamień.
Prawdziwe slaby, podobnie jak drewno, mogą mocno nadszarpnąć domowy budżet i przysporzą sporo pracy związanej z impregnacją, dlatego zastąp pierwowzór imitacją!



Idealne płytki do łazienki boho
Styl boho jest wybuchową mieszanką, w której wiele chwytów uchodzi za dozwolone. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by połączyć pozornie niepasujące do siebie rozwiązania, kolory i faktury. Jeśli zależy Ci na przytulności i ociepleniu wizerunku sterylnej łazienki, sięgnij po płytki drewnopodobne albo patchwork zbudowany na bazie ciepłych kolorów. Możesz też połączyć ten duet – za pomocą niebanalnych płytek patchworkowych wyznacz ceramiczny dywan albo wyłóż nimi ścianę pod prysznicem.
Jako że ważnym elementem stylu boho są rośliny, to możesz też zainwestować we florystyczne wzory. Będą idealnym tłem dla prawdziwych sadzonek i dodatków z wikliny.
Zamiast wzorów możesz też bawić się strukturą, wybierając czerwoną lub białą, chropowatą cegłę, płytki heksagonalne, nieregularne wzory kamienia, a nawet... beton. Tak – betonowe płytki także pasują do boho wnętrz. Będą idealną kanwą dla dalszych szalonych wizji. Ich większy format i jasne wybarwienie nie przytłoczą pomieszczenia. Gdy zamiast wariantów XL wolisz XS, postaw na płytki typu metro o połyskującej powierzchni lub mozaiki.
Jakie płytki do łazienki boho?
- Płytki drewnopodobne lub imitujące kamień.
- Płytki heksagonalne lub płytki patchwork.
- Mozaiki.
- Płytki typu metro, cegłę lub płytki wielkoformatowe imitujące beton.




Meble boho, czyli...
Meble w stylu boho nie muszą pochodzić ze sklepowych wystaw i renomowanych butików. W ich przypadku czas działa na korzyść, bo im starsze egzemplarze znajdziesz, tym lepiej. Starocie wygrzebane na strychu u babci czy na pchlim targu doskonale podkreślą urok takich aranżacji – a ich wartość będzie jeszcze większa, gdy będą nieco zdezelowane! Takie nadgryzione zębem czasu formy spotęgują klimat pomieszczenia, zwłaszcza jeśli na ich powierzchni widoczne będą rysy, zadrapania czy niewielkie plamy rdzy.
Jeśli jednak nie jesteś dobrym detektywem, a meblarskie poszukiwania nie są Ci w smak, nie musisz rezygnować z boho trendu. To kierunek pełen kompromisów – także tych wnętrzarskich. Jako że można w nim łączyć stare z nowym, niekoniecznie musisz sięgać po antyki. W takiej aranżacji sprawdzą się całkiem nowe, a nawet i minimalistyczne formy. Jeśli wybierzesz jednolite i gładkie fronty w neutralnym kolorze, zabudowa meblowa będzie doskonałym tłem do zabawy dodatkami i nie będzie stanowić konkurencji dla atrakcyjnych detali czy naturalnych ozdób. Zamiast uniwersalnego koloru okleiny możesz też sięgnąć po odsłony w bardziej wyrazistym kolorze, np. granatu, pudrowego różu czy mięty.
Styl boho często łączony jest z innymi kierunkami urządzania, np. industrialnym czy scandi. Jeśli marzysz o takiej konfrontacji, wśród ofert sklepów meblowych szukaj również loftowych, fabrycznych konstrukcji z metalu, czy wizualnie lekkich wariantów ze szkłem, ulokowanych na drewnianych nóżkach.



Obowiązkowe wyposażenie łazienki boho
Nie byłoby żadnej łazienki, czy to tej boho, czy klasycznej, bez sanitariatów, czyli toalety, umywalki, armatury, a także wanny lub prysznica. Czy w tych kategoriach także panują jakieś zasady? Oczywiście, że... nie. W pomieszczeniach sprawdzą się np. baterie retro, a więc te, które wzbogacone są o dekoracyjne pokrętła czy nietuzinkowe wylewki. Jeśli postawisz na taki design, idź o krok dalej i zamiast chromu, sięgnij po antyczne złoto, warianty rose gold czy miedź. Takie akcenty zwrócą uwagę na strefy mycia i będą pasować zarówno do uniwersalnych kształtów ceramiki, jak i bardziej nieszablonowych rozwiązań. Mowa chociażby o elementach takich jak szklana umywalka czy wanna wolnostojąca na lwich nóżkach.
Jeśli design retro nie wpisuje się w Twoją definicję boho wnętrza, możesz wybrać nowoczesne minimalistyczne formy, które umiejętnie wtopią się w wystrój. Dla spotęgowania klimatu zamień chrom na modną czerń albo... kolor! Baterie w ciekawych odcieniach coraz częściej pojawiają się we wnętrzach. Ożywiają przestrzeń i dynamizują ją – w boho looku mogą nieźle wypaść!
A co z pozostałymi elementami wnętrza? Umywalki mogą mieć kształt misy ulokowanej na blacie, a wanna przypominać dużą balię o organicznym kształcie. Jeśli to ceramika ma grać pierwsze skrzypce, wybierz oryginalne konstrukcje, np. te ze stopniowanymi krawędziami, wolnostojące czy umieszczone na dekoracyjnym postumencie. Główną rolę mogą odgrywać też kabiny prysznicowe . Na neutralnym tle z pewnością wyróżnią się modele z czarnymi profilami lub rozwiązania, które zamiast przezroczystej szyby będą wyposażone w szkło z nietuzinkowym grawerem.
Co sprawdzi się w łazience boho?
- Kształt i kolor ceramiki oraz armatury zależeć będą od efektu, jaki chcesz uzyskać.
- Jeśli wnętrze łazienki tworzą neutralne płytki i barwy, możesz postawić na oryginalne formy, np. wannę wolnostojącą na lwich łapach, wolnostojącą umywalkę lub baterie retro z dekoracyjnymi uchwytami krzyżowymi.
- W łazience boho znakomicie sprawdzą się miski WC retro albo umywalki nablatowe przypominające misę.
- Sanitariaty mogą mieć również proste i minimalistyczne kształty. Taki wybór będzie dobrym uzupełnieniem dynamicznego tła w postaci wzorzystych płytek czy parady intensywnych kolorów.



Dodatki boho, które musisz mieć
Wnętrze w stylu boho tworzą dodatki. Nie może ich zabraknąć! To elementarne składniki tego wnętrzarskiego miszmaszu. Poza kwiatami, które są naturalnym dopełnieniem całości, sięgnij po rozmaite plecionki, makramy, grafiki z motywem roślinnym czy nawet osobiste pamiątki przywiezione z podróży. Na półkach wyeksponuj wazoniki i urocze pojemniki, w których schowasz waciki, mniejsze akcesoria czy biżuterię. Wprowadź nieco koloru za sprawą wzorzystych dywaników oraz ręczników, a także zbuduj relaksujący klimat przy pomocy świec zapachowych i kadzidełek – w trakcie kąpieli ich obecność będzie na wagę złota! Nie traktuj łazienki jako przestrzeni czysto higienicznej – zadbaj o to, by stworzyć aranżację, która, podobnie jak salon czy sypialnia, okaże się oazą przytulności.



