Jak pozbyć się rybików z łazienki? Najskuteczniejsze metody

(1 głos)
rybik
Kiedy domowe sposoby na rybiki nie działają, wykorzystaj produkty dostępne w sklepach. fot. Grohe baterie umywalkowe Essence

Wchodzisz do łazienki nocą, zapalasz światło i widzisz, jak niewielkie robaczki uciekają w popłochu? To rybiki! Chętnie zamieszkują wilgotne miejsca – zarówno łazienkę, jak i kuchnię. Nie są groźne, jednak nie każdy chce je oglądać we własnym domu. Podpowiadamy, jak pozbyć się rybików.

O czym przeczytasz w artykule?


Jak się pozbyć rybików? Rozpocznij od rozpoznania wroga!

Nim dowiesz się, jak się pozbyć rybików, poznaj te niewielkie robaki łazienkowe lepiej. Rybika cukrowego określa się również srebrzykiem ze względu na jego kolor. Jest podłużny, szybko się porusza, a jego charakterystyczny element to długie czułki.

Te dla wielu osób uciążliwe robaki łazienkowe czują się świetnie wszędzie tam, gdzie poziom wilgoci jest podniesiony. Jeśli dodatkowo miejsce będzie ciepłe i zaciemnione, to dla srebrzyka tworzą się perfekcyjne warunki do życia. Spotkasz go przede wszystkim w łazience, ale może też żyć w zakamarkach kuchni lub piwnicy.

Potrzeby żywieniowe irytującego robaka są ciekawe. Ten lokator Twojej łazienki może zjeść właściwie wszystko! Szczególnie lubi złuszczony naskórek i papier, ale nie pogardzi też mąką i cukrem. Z jednej strony uwielbia niemal wszystko, a z drugiej może przetrwać bez dostępu do jedzenia nawet rok!

Srebrne robaki w łazience spotkasz, gdy zapalisz światło. Za dnia trudno je dostrzec. Nie przebywają w jasnych pomieszczeniach z dostępem do naturalnego światła. Gdy zapalisz lampę, dostrzeżesz, jak uciekają w zakamarki. Zwinne robaki łazienkowe wejdą w najmniejszą dziurkę.

Jeśli widok tych srebrnych robaków nie jest dla Ciebie uciążliwy, nie musisz zaprzątać sobie głowy likwidowaniem ich. Rybiki cukrowe nie roznoszą chorób i nie gryzą. Nie stwarzają dla Ciebie zagrożenia. Może się jednak zdarzyć, że w dużej liczbie doprowadzą do zniszczeń, na przykład papierowej tapety.

Rybiki cukrowe – co warto o nich wiedzieć?

 • Są podłużne, srebrne i mają długie czułki.
 • Potrafią się bardzo zwinnie poruszać, dlatego znikają w mgnieniu oka, gdy zapalisz światło.
 • Spotkasz je w łazience, kuchni lub piwnicy.
 • Uwielbiają wilgotne, ciepłe i ciemne miejsca.
 • Jedzą klej, naskórek, papier czy mąkę.
 • Mogą zjeść niemal wszystko, a przy tym potrafią wytrzymać bez pożywienia przez rok.
 • Nie są groźne dla człowieka – nie gryzą i nie przenoszą chorób.
rybik
Rybiki w łazienkach żyją mniej chętnie, jeśli nie ma tam rozmaitych szczelin.

Jak zwalczyć rybiki? Pierwsze kroki do sukcesu

Wróg rozpoznany? Czas dowiedzieć się, jak pozbyć się rybików! Spraw, żeby lokatorzy się wynieśli! Jak? Niech warunki w Twoim mieszkaniu przestaną sprzyjać srebrzykom. Zadbaj o to, żeby zmniejszyć poziom wilgoci w pomieszczeniu. Jeśli masz taką możliwość, dokładnie wietrz łazienkę. Rób to przede wszystkim po kąpieli. Zastanów się też nad wentylatorem, który dodatkowo ochroni przed pleśnią i grzybami. Staraj się na bieżąco usuwać wilgotne plamy z mebli.

Rybiki w łazienkach żyją mniej chętnie, jeśli nie ma tam rozmaitych szczelin. Zniszcz wszystkie ewentualne kryjówki srebrzyków. Możesz zastosować w tym celu silikon.

Pamiętaj, by prać na bieżąco. Nie magazynuj brudnych rzeczy. Szczególnie zadbaj o to, żeby nie wrzucać do kosza na pranie wilgotnych ubrań.

Jak pozbyć się rybików z łazienki?

 • Spraw, by straciły dobre warunki do zamieszkiwania Twojego domu.
 • Wietrz regularnie łazienkę.
 • W pomieszczeniu zastosuj wentylator.
 • Usuń rozmaite szczeliny – wystarczy, że zastosujesz silikon.
 • Nie zostawiaj wilgotnych ubrań w koszu na pranie.
rybik
Zadbaj o to, żeby zmniejszyć poziom wilgoci w pomieszczeniu. fot. Opoczno płytki Monoblock Yellow, Monoblock Grey

Czego nie lubią rybiki?

Czas dowiedzieć się, co odstrasza rybiki. Jest kilka zapachów, za którymi te robaki nie przepadają. Rybik łazienkowy nie będzie czuł się dobrze w pomieszczeniu pachnącym cytryną. Natrzyj nią kilka miejsc, w których regularnie zauważasz niechcianego gościa. Cytrynę zaaplikuj na płytki ceramiczne.

Co na rybiki dodatkowo możesz zastosować? Zapach lawendy! Możesz umieścić go w szafkach łazienkowych lub w pobliżu blatu. Sprawdzi się zawieszka – taka, jakiej używa się do walki z molami. To jeszcze nie wszystko. Rybik łazienkowy nie lubi aromatu ostrych przypraw. Żeby przepędzić go z kuchennych szafek, zastosuj cynamon, goździki czy rozmaryn.

Co odstrasza rybiki?

 • Zapach cytryny – możesz natrzeć nią płytki.
 • Wypróbuj również zawieszki o zapachu lawendy.
 • Rybik łazienkowy nie lubi zapachu przypraw – cynamonu, rozmarynu i goździków.
rybik
Rybik łazienkowy nie będzie czuł się dobrze w pomieszczeniu pachnącym cytryną.

Rybiki – jak się pozbyć? Przy pomocy pułapki!

Dobry sposób na rybiki to pułapka. Żeby zwalczyć te robaczki w łazience, zastosuj kwas borowy. Działa on trująco na niechcianych lokatorów. Jak przygotować taką pułapkę? To nic skomplikowanego! Wystarczy, że połączysz kwas borowy z cukrem pudrem. Słodki przysmak zwabi robaki. Pamiętaj jednak, że ten sposób na rybiki nie jest polecany, jeśli w Twoim domu mieszkają psy czy koty. Kwas borowy jest dla nich groźny!

Możesz również spróbować przygotować pułapkę ze słoika. Oklej jego zewnętrzną część taśmą, żeby rybiki miały się po czym wspinać. W środku umieść dla nich jakiś smakołyk – może to być cukier. Po wejściu do słoika rybikom może być trudno się z niego wydostać ze względu na śliską powierzchnię.

Jaką pułapkę zastosować na rybiki?

 • Połącz kwas borowy z cukrem – zwabione słodkością robaki się otrują.
 • Pamiętaj, że kwas borowy jest niebezpieczny dla zwierząt domowych.
 • Możesz też okleić słoik taśmą i wsypać do niego cukier – zachęcone przysmakiem rybiki wejdą do szklanego naczynia, ale trudno będzie im się z niego wydostać.

Gdy domowe sposoby na rybiki zawodzą…

Zapachy zastosowane, pułapka zrobiona, a robaki w łazience są wciąż widoczne? Niestety może się zdarzyć, że domowe sposoby na rybiki nie zadziałają. To czas, by sięgnąć po inne metody.

Jak zlikwidować rybiki? Zastosuj gotowe pułapki dostępne w sklepach. Możesz zdecydować się na spray. Pamiętaj, żeby zapoznać się ze wskazówkami producenta, gdy stosujesz taki preparat. Konieczne bywa między innymi wywietrzenie pomieszczenia jakiś czas po wykorzystaniu produktu. Preparat może zawierać cypermetrynę.

Istnieją również pułapki, które wabią rybiki do środka, a następnie uniemożliwiają im wyjście. Działają skutecznie za sprawą kleju. Dzięki takiej pułapce ograniczasz liczebność nieproszonych gości.

Jak zlikwidować rybiki?

 • Kiedy domowe sposoby na rybiki nie działają, wykorzystaj produkty dostępne w sklepach.
 • Sprawdzi się spray zawierający cypermetrynę.
 • Możesz wykorzystać gotową pułapkę z klejem, żeby zredukować liczebność rybików w łazience.

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia