Ile kosztuje pompa ciepła? Znamy aktualne ceny!

(1 głos)
ile kosztuje pompa ciepła
Pompa ciepła cieszy się coraz większą popularnością wśród osób, które szukają sposobów ogrzewania domu

Pompa ciepła jest ciekawą alternatywą dla innych metod ogrzewania domu. To system ekologiczny, który wytwarza energię bez emitowania zanieczyszczeń. Zastanawiasz się, ile kosztuje pompa ciepła? Cena jest uzależniona od kilku czynników. Dowiedz się więcej na temat kosztów inwestycji oraz codziennego użytkowania.

O czym przeczytasz w artykule?

Pompa ciepła – cena zależy od wielu czynników!

Pompa ciepła cieszy się coraz większą popularnością wśród osób, które szukają sposobów ogrzewania domu. To energooszczędna, ekologiczna metoda dostarczania ciepła do budynku. Wykorzystuje bowiem niewiele prądu, a przede wszystkim odnawialne źródła energii, czyli powietrze, wodę i grunt. Wiele zależy od tego, jaka jest to pompa ciepła. Koszt inwestycji będzie się różnił, porównując system powietrze-powietrze a gruntowy.

Początkowa cena inwestycji wydaje się wysoka w zestawieniu z innymi systemami ogrzewania. Może się jednak okazać, że eksploatacja będzie tańsza, co w konsekwencji, na dłuższą metę będzie bardziej opłacalne. Pamiętaj też, że dostępne są różne programy zmniejszające koszty inwestycji w ekologiczny system ogrzewania.

To, ile kosztuje pompa ciepła, zależy nie tylko od rodzaju systemu, lecz także wydajności urządzenia czy jego dodatkowych funkcji. Nie bez znaczenia dla ceny okazuje się fakt, czy pompa ma funkcję chłodzenia. Ważny jest również sposób montażu. Niektóre rodzaje pompy ciepła wymagają zatrudnienia specjalisty z uprawnieniami F-gazowymi, ale są też takie, w przypadku których ten fachowiec nie jest potrzebny.

Pompa ciepła – koszt zależy od:

 • Rodzaju systemu – gruntowe są droższe od powietrznych.
 • Sposobu montażu – w przypadku niektórych modeli potrzebny jest specjalista z uprawnieniami F-gazowymi.
 • Dodatkowych funkcji systemu, na przykład funkcji chłodzenia.
ile kosztuje pompa ciepła
To, ile kosztuje pompa ciepła, zależy nie tylko od rodzaju systemu, lecz także wydajności urządzenia.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Jednym z rodzajów pomp ciepła jest model powietrzny, który występuje w wersji powietrze-powietrze oraz powietrze-woda. Możesz zdecydować się na wariant split, czyli składający się z dwóch jednostek, oraz monoblok z pojedynczej jednostki. W przypadku modelu split jedna część jest zamontowana na zewnątrz, a druga wewnątrz. Monoblok to najczęściej jedno urządzenie stojące poza domem.

Pompa powietrzna kosztuje mniej więcej 20000–40000 zł. Co ważne w przypadku tego rodzaju systemu nie są wymagane skomplikowane prace na działce. Pompa czerpie bowiem energię z powietrza. Oczywiście cena systemu może być jeszcze wyższa. Wiele zależy od tego, jaką ma moc i w jaki sposób jest sterowany.

Wiesz już, ile kosztuje powietrzna pompa ciepła. Cena z montażem jest wyższa w przypadku modeli gruntowych. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, jakich prac na działce wymaga ten system ogrzewania. Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie pionowego wymiennika ciepła, konieczne będzie wykonanie odwiertu na posesji. Z jednej strony podnosi to koszt inwestycji, z drugiej jednak sprawia, że pompa działa wyjątkowo efektywnie.

Ile kosztuje pompa ciepła gruntowa? Cena za taką inwestycję to nawet około 80 000 zł i więcej. Możesz wybierać spośród modeli dostosowanych do pracy z instalacjami fotowoltaicznymi, które dodatkowo zwiększają koszt inwestycji.

Ile kosztuje pompa ciepła?

 • Za pompę powietrzną zapłacisz mniej więcej 20000–40000 zł.
 • Większy koszt to model gruntowy.
 • Cena wzrasta, jeśli zdecydujesz się na pionowy wymiennik ciepła, który zapewnia bardziej wydajne działanie.
 • Koszt inwestycji w przypadku gruntowej pompy ciepła to nawet 80000 zł i więcej.
ile kosztuje pompa ciepła
Za pompę powietrzną zapłacisz mniej więcej 20000–40000 zł.

Pompa ciepła – koszt miesięczny

Kilkadziesiąt tysięcy – taką cenę zapłacisz, jeśli marzy Ci się pompa ciepła. Koszt miesięczny eksploatacji również warto znać. Ile prądu zużywa pompa ciepła? Musisz wiedzieć, że wykorzystuje ona przede wszystkim odnawialne źródła energii. Prąd jednak też jest jej potrzebny do prawidłowego działania.

Koszt ogrzewania pompą ciepła zależy od wielu czynników. Ważne są między innymi wielkość domu i liczba domowników. Inne zapotrzebowanie będzie miał budynek wielkości 70 m2, a inne ten o metrażu 150 m2. Nie bez znaczenia jest, jakie materiały zostały zastosowane do ogrzewania budynku. Lepsza izolacja to mniejsze koszty ogrzewania.

W typowym gospodarstwie domowym pompa ciepła zużywa rocznie około 2500 – 3000 kWh na 100 m2. W przypadku domu o wielkości 150 m2, zbudowanego zgodnie z nowymi wytycznymi, ze skuteczną termoizolacją, zamieszkiwanego przez 4 osoby, koszt roczny ogrzewania to około 3500 zł.

Koszt miesięczny za pompę ciepła:

 • Zależy od wielkości domu i liczby domowników.
 • Ważna jest też jakość termoizolacji budynku.
 • Można założyć, że w przypadku domu o wielkości 150 m2, ze skuteczną termoizolacją potrzeba będzie około 3500 zł rocznie na ogrzewanie.
ile kosztuje pompa ciepła
Koszt ogrzewania pompą ciepła zależy od wielu czynników.

Pompa ciepła – dofinansowanie

Jeśli chcesz cieszyć się tym ekologicznym sposobem ogrzewania, możesz skorzystać z dofinansowania. W Polsce znajdziesz kilka wspierających programów. Do wyboru masz między innymi „Moje Ciepło”. Jest on przeznaczony dla nowych budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Program dotyczy różnych rodzajów pomp – powietrze-powietrze, powietrze-woda, gruntowych.

Jeśli budynek wymaga termomodernizacji, możesz skorzystać z programu „Czyste Powietrze”. „Stop Smog” to natomiast propozycja stworzona z myślą o osobach najuboższych. Dla budynków wielorodzinnych jest program „Ciepłe Mieszkanie”.

 • Istnieje wiele programów, z których można skorzystać, żeby zmniejszyć koszty pompy ciepła. Są to: „Moje Ciepło”, „Czyste Powietrze”, „Stop Smog”, „Ciepłe Mieszkanie”.

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia