Dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu

(2 głosów)
dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu, pompa ciepła w starym domu, jaka pompa ciepła do starego domu
Dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu jest realne

Czy wiesz, że jako właściciel nieruchomości możesz liczyć na dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu? Dowiedz się, jaki rządowy program przewiduje wsparcie w takiej sytuacji i jakie warunki trzeba spełnić, by móc liczyć na wypłatę środków.

O czym przeczytasz w artykule?

Dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu

Termomodernizacja domu to kosztowne przedsięwzięcie. Wymianę starego pieca warto jednak połączyć ze zmianą podejścia do ogrzewania domu i postawić na odnawialne źródła energii. Ciekawą opcją jest pompa ciepła. To rozwiązanie w dłuższej perspektywie nie tylko przyczyni się do poprawy jakości powietrza, ale też będzie ekonomiczne. Tym bardziej, jeśli wystąpisz o dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu.

Programy dopłat do zakupu i montażu pompy ciepła są dostępne nie tylko w przypadku wyposażania nowych domów, ale też w razie podejmowania się termomodernizacji. Pompa ciepła w starym domu to także z tego powodu dobry pomysł. Dzięki dofinansowaniu koszt całego przedsięwzięcia nie obciąży zanadto Twojego portfela. Jeśli więc dobrym rozwiązaniem wydaje Ci się pompa ciepła, a stary dom wydawał się dotąd blokerem, wiedz, że masz opcje na uzyskanie dofinansowania. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.

Zapamiętaj:

 • Pompa ciepła, a stary dom? To możliwe! Wymiana pieca na pompę będzie nie tylko ekonomicznym rozwiązaniem, ale też ekologicznym.
 • Dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu jest realne.
 • Termomodernizacja to kosztowne przedsięwzięcie, jednak skorzystanie z odpowiedniego programu zdejmuje sporą część kosztów z barków właścicieli nieruchomości.
dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu, pompa ciepła w starym domu, jaka pompa ciepła do starego domu
Wymiana pieca na pompę będzie nie tylko ekonomicznym rozwiązaniem, ale też ekologicznym

Czyste powietrze, czyli dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu

Wiele osób zastanawia się, czy pompa ciepła do starego domu to dobry pomysł. Zdecydowanie argumentem wartym rozważenia jest możliwość uzyskania dofinansowania. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował priorytetowy program Czyste Powietrze, w ramach którego beneficjenci o najniższych dochodach mogą uzyskać dofinansowanie, które wynosi nawet od 90 do nawet 100%.

Dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu dostępne jest dla wszystkich, jednak wartość dopłaty, którą można uzyskać, zależy od dochodu. Beneficencji tego programu zostali podzieleni na 3 grupy:

 • osoby, których dochód roczny nie przekracza 135 000 zł (podstawowy poziom dofinansowania);
 • osoby, których dochód w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 1894 zł netto na osobę (lub 2651 zł netto w gospodarstwie jednoosobowym);
 • osoby, których dochód wynosi 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym (lub 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym).

Powyższe kategorie odnoszą się do beneficjentów, którzy wnioskują o wymianę źródła ciepła na pompę. Możliwe jest też uzyskanie dofinansowania na pompę ciepła i termomodernizację. Jeśli więc planujesz taki kompleksowy remont, możesz uzyskać dofinansowanie do:

 • do 30 tys. zł, jeśli Twój roczny dochód wynosi do 100 tys. zł,
 • do 37 tys. zł, jeśli przeciętny miesięczny dochód na osobę w Twoim gospodarstwie wieloosobowym wynosi do 1894 zł lub do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Jest jeszcze jeden ważny zapis, którego warto być świadomym. Beneficjenci, w przypadku których miesięczny dochód na jednego członka w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 1090 zł (lub 1526 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych) mogą otrzymać nawet do 95% wsparcia.

Zapamiętaj:

 • NFOŚiGW przygotował program Czyste Powietrze, w ramach których można uzyskać dofinansowanie do wymiany źródła ciepła na pompę i termomodernizację starego domu.
 • Beneficjenci o najniższych dochodach, którzy planują wymienić źródło ciepła na pompę, mogą uzyskać dofinansowanie, które wynosi nawet od 90 do nawet 100%.
 • W przypadku wymiany źródła ciepła na pompę i termomodernizacji starego domu, osoby o najniższych dochodach mogą liczyć na dofinansowanie na poziomie 95%.
dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu, pompa ciepła w starym domu, jaka pompa ciepła do starego domu
Dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu dostępne jest dla wszystkich

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu?

Niezależnie od tego, jaka pompa ciepła do starego domu ma być objęta dofinansowaniem, konieczne jest złożenie odpowiednich wniosków do właściwego terytorialnie Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wzory dokumentów znajdziesz na stronie internetowej FOŚiGW oraz w serwisie gov.pl. Fundusz na swojej stronie internetowej umieścił też dostęp do Portalu Beneficjenta, który będzie pomocny podczas starania się o uzyskanie dofinansowania.

Aby inwestycja, jaką jest pompa ciepła w starym domu, uzyskała dofinansowanie, konieczne wypełnienie wspomnianych wyżej wniosków i złożenie ich elektronicznie poprzez Portal Beneficjenta lub w wersji papierowej w urzędzie. Jest też trzecia możliwość – złożenie dokumentów za pośrednictwem banku. Dotyczy to sytuacji, kiedy pompa ciepła do starego domu ma zostać sfinansowana z Kredytu Czyste Powietrze. Wówczas należy udać się do banku, który przystąpił do programu i tam dokonać niezbędnych formalności.

Zapamiętaj:

 • Aby uzyskać dofinansowanie, konieczne jest dopełnienie formalności i złożenie odpowiednich wniosków.
 • Wypełnione dokumenty można przesłać drogą elektroniczną lub przedłożyć w formie papierowej w urzędzie.
 • Decydując się na termomodernizację finansowaną z Kredytu Czyste Powietrze, konieczne jest załatwienie wszystkich formalności w banku, który przystąpił do programu.
  dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu, pompa ciepła w starym domu, jaka pompa ciepła do starego domu
  Dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu jest realne

  Kilka kwestii technicznych a dofinansowanie

  Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka pompa ciepła do starego domu będzie najlepsza. Podczas wyboru konkretnego modelu trzeba wziąć pod uwagę szereg zmiennych, takich jak np. lokalizacja nieruchomości, poziom izolacji termicznej, a nawet preferencje domowników.

  Jeśli Twój stary dom ma słabą izolację, której obecnie nie chcesz poprawiać, warto wziąć pod uwagę pompę ciepła powietrze-woda lub pompę gruntową. Zdecydowanie jednak przed ostateczną decyzją zalecamy konsultację z fachowcem, który pomoże Ci wybrać odpowiednie rozwiązanie do Twojego domu, a także podpowie, czy pompa ciepła w starym domu z grzejnikami ma sens.

  Inwestorzy często zastanawiają się też, jaka moc pompy ciepła do starego domu 150 m2 będzie odpowiednia. Choć 7,5 kW mocy grzewczej pompy ciepła powinno być wystarczające w przypadku takiej powierzchni domu, to także w tym przypadku warto jeszcze zasięgnąć porady fachowca, by optymalnie dobrać moc urządzenia.

  I na koniec już chcielibyśmy rozwiać jeszcze jedną wątpliwość: gaz czy pompa ciepła w starym domu? Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zdecydowanie pompa ciepła, zatem jeśli zależy Ci na obniżeniu kosztów eksploatacji, lepiej jest postawić na ten typ ogrzewania.

  Zapamiętaj:

   • Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka moc pompy ciepła do starego domu 150 m2 będzie odpowiednia. Teoretycznie urządzenie o mocy 7,5 kW powinno być wystarczające, jednak zależy to od wielu czynników, nie tylko od samej powierzchni domu.
   • Gaz czy pompa ciepła w starym domu? Z uwagi na ekonomię pompa ciepła będzie lepszym wyborem. Jednak podczas podejmowania decyzji weź pod uwagę wszystkie istotne dla Ciebie kwestie.
   • Założenie pompy ciepła to inwestycja na lata, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości z doborem właściwego urządzenia, skonsultuj się z fachowcem.

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia