Najlepszy młynek do odpadów – RANKING TOP 7

(8 głosów)
młynek kuchenny do zlewu, młynek do zlewu, zlew z młynkiem
Franke Młynek do mielenia odpadów w zlewie

Jeśli mieszkasz na wsi lub przestrzeń wokół domu wypełnia spory ogród, pewnie nie masz problemu z resztkami organicznymi. Wszelkie obierki, skorupki jaj czy łupiny po orzechach lądują na kompostowniku. Gorzej z tymi, którzy nie posiadają naturalnego śmietnika. Ten problem można jednak szybko wyeliminować – bez zalegających odpadów, które się z czasem rozkładają, i nawet bez nielubianej przez większość czynności wyciągania resztek ze zlewu. Ratunkiem jest rozdrabniacz kuchenny, określany też jako młynek do odpadów. Czy warto go kupić? Co to jest i jak działa? Jak wybrać najlepsze rozwiązanie? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

O czym przeczytasz w artykule?

Co to jest i jak działa młynek do odpadów?

Młynek do odpadów kuchennych nie jest popularnym rozwiązaniem stosowanym w Polsce. Według statystyk pojawia się w zaledwie co 11 domu. Inaczej jest za granicami naszego kraju. W USA z praktycznego rozdrabniacza korzysta co drugi Amerykanin. W Kalifornii z kolei posiadacze rozdrabniacza stanowią aż 94% wszystkich mieszkańców. Za jego użyciem przemawiają względy użytkowe, ekologiczne, praktyczne, a także finansowe. O zaletach będzie jednak dalej. Teraz wyjaśnijmy, czym jest rozdrabniacz kuchenny?

Rozdrabniacz do zlewu czy inaczej młynek do odpadów to sprzęt nie taki nowy jak mogłoby się wydawać. Jego wynalazcą był John W. Hammes. To właśnie on w 1927 roku stworzył rozwiązanie, które do dziś staje się obowiązkowym elementem wielu kuchennych scenerii. Urządzenie montuje się pod zlewem do syfonu, a jego zadanie polega na rozdrabnianiu resztek organicznych – nie tylko tych, które z reguły musisz wyciągać z sitka, lecz także większych pozostałości po gotowaniu, np. kawałków ryb czy mięsa, obierek z owoców i warzyw, resztek makaronów czy fusów z kawy lub herbaty. Trafiają one do specjalnego pojemnika zbiorczego, który dzięki ostrym nożom precyzyjnie mieli je na kawałki o wielkości około 2 milimetrów. Te pozostałości razem z wodą przepływają do rury kanalizacyjnej – co ważne, nie zapychają jej!

Żeby zamontować młynek kuchenny, odpływ powinien mieć około 90-92 milimetry średnicy, a wlot kanalizacji musi znajdować się minimum 5 centymetrów poniżej otworu instalowanego rozdrabniacza. Do zmielenia resztek nie trzeba wykonywać żadnych skomplikowanych czynności – wystarczy odkręcić wodę, włączyć młynek i wrzucić pozostałości, których chcesz się pozbyć. Możesz je wrzucić wszystkie lub stopniowo; wszystko zależy od mocy rozwiązania, stopnia rozdrabniania czy pojemności komory. Proste, prawda? Takie urządzenie oznacza koniec z wyciąganiem pozostałości ze zlewu i nieprzyjemnymi zapachami.

Młynek do odpadów – czy warto?

Czy warto zainwestować w młynek do odpadów kuchennych? Dane mówią same za siebie! Warto. Przy pomocy rozdrabniacza zmniejszysz ilość śmieci organicznych o około 60%! To pociąga za sobą lawinę oszczędności związanych przede wszystkim z ograniczeniem kosztów za wywóz śmieci. Biorąc pod uwagę fakt, że ceny rozrabiaczy kuchennych zaczynają się nawet od kilkuset złotych, śmiało można napisać, że inwestycja szybko się zwróci.

Kolejną zaletą jest to, że rozdrabniacz do zlewozmywaka pomoże skutecznie pozbyć się większości resztek organicznych, a więc skorupek jaj, obierek z warzyw i owoców, fusów, pestek, a także wyeliminuje pozostałości po posiłkach czy łupiny po orzechach. Niektóre modele radzą sobie nawet z mniejszymi kośćmi kurczaka. Czego nie wolno wrzucać do młynka? Większych kości, folii, tworzyw sztucznych, porcelany, leków czy chemikaliów do udrażniania rur. Nie powinno się też zalewać urządzenia wrzątkiem czy tłuszczem, ponieważ mogą one uszkodzić mechanizm rozdrabniający.

Mielenie resztek zamiast wyrzucania ich do kosza to też plus z ekologicznego punktu widzenia. Odpadki organiczne nie zalegają w foliowych workach, przyczyniając się do tworzenia niepotrzebnych stert śmieci. Dzięki procesowi ich rozdrabniania niekoniecznym jest także stosowanie chemicznych środków do udrażniania rur, co dodatkowo wpływa na obniżenie wydatków eksploatacyjnych. Te ekologiczne aspekty to efekt zastosowania urządzenia, jakim jest młynek do odpadów. Opinie zadowolonych użytkowników są tego potwierdzeniem!

Na co zwrócić uwagę, wybierając rozdrabniacz do zlewu?

Szukając rozdrabniacza do zlewozmywaka, warto mieć na uwadze kilka parametrów. Produkt powinien pasować do posiadanego zlewozmywaka i dlatego ważne są wymiary związane z wysokością rozwiązania oraz jego szerokością. Oprócz nich istotne są moc, stopnień rozdrabniania, pojemność komory na odpadki, sposób zasilania czy poziom głośności. O czym warto wiedzieć, stojąc przed wyborem?

 • Jaka moc będzie najlepsza? Im większa, tym lepsza. Dzięki temu rozdrabniacz do odpadów poradzi sobie skutecznie ze wszystkimi resztkami oraz nie będzie się zatykał. Ten parametr wpłynie także na szybkość mielenia.
 • Ile stopni rozdrobnienia powinien mieć młynek? Najbardziej podstawowe modele posiadają jeden stopnień rozdrobnienia. Może to powodować, że nie wszystkie pozostałości zostaną skutecznie usunięte. Najlepiej wybrać rozwiązania, które dają możliwość regulacji stopni.
 • Jaką pojemność komory wybrać? Tę decyzję warto oprzeć na indywidualnych wymaganiach. W małych gospodarstwach domowych, gdzie niewiele się gotuje, pojemność może być mniejsza. Jeśli jednak często korzystasz z kuchni, a ilość resztek jest spora, wybierz większe rozwiązania.
 • Jaki sposób zasilania będzie najlepszy? Do wyboru masz młynki bezprzewodowe, młynki pneumatyczne, a także młynki korkowe, które określane są inaczej młynkami magnetycznymi.
 • Czy poziom głośności młynka jest ważny? Zwróć uwagę na ten parametr, jeśli zależy Ci na cichej pracy urządzenia. Będzie to szczególnie istotne w mniejszych kuchniach czy przestrzeniach, gdzie strefa kuchenna jest połączona z salonem lub jadalnią.
młynek do zlewozmywaka, jaki młynek do zlewozmywaka, zlewozmywak młynek

Jaki jest najlepszy młynek do odpadów? RANKING TOP 7!

1. Młynek do odpadów Franke Turbo Elite TE-50

Młynek do odpadów Franke Turbo Elite TE-50 to jeden z najbezpieczniejszych, ekologicznych i solidnych rozwiązań dostępnych na rynku. Model posiada zintegrowany włącznik pneumatyczny, dzięki któremu urządzenie jest włączane i wyłączane. Możesz w nim zmielić kości z kurczaka, fusy z kawy, obierki i resztki żywności. Za proces rozdrabniania odpowiedzialny jest innowacyjny system Torque Master®, który nie tyle gwarantuje efektywną pracę, ile zapewnia skuteczną ochronę tarczy oraz komory przed korozją. Produkt posiada podłączenie pod zmywarkę, a także wykorzystano w nim technologię Bio Shield®, która redukuje powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

Młynek do odpadów kuchennych Franke Turbo Elite TE-50:

 • To urządzenie solidne i trwałe. Tarcza mieląca i kołnierz młynka wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej.
 • Produkt wyposażony jest w pełną wygłuszającą obudowę, co zapewnia cichą pracę.
 • Rozwiązanie wyposażone jest w system Torque Master®, który zapewnia najlepszą efektywność pracy.
 • To ekologiczne i bezpieczne narzędzie z technologią Bio Shield®, która zapobiega rozwojowi bakterii i eliminuje powstawanie nieprzyjemnych zapachów.

Link do Produktu: Franke Turbo Elite TE-50 Młynek rozdrabniacz do odpadów 134.0535.229

Link do Serii: Franke Turbo Elite

franke młynek, młynek franke, młynek do odpadów kuchennych
Franke Turbo Elite TE-50 Młynek do odpadów kuchennych

2. Rozdrabniacz kuchenny InSinkErator 46

Młynek kuchenny InSinkErator Model 46 to kolejna z ciekawych propozycji rozdrabniaczy dostępnych na rynku. Rozwiązanie zapewnia łatwy montaż, dzięki systemowi Quick Lock®, co daje możliwości instalacji w standardowych zlewach o średnicy otworu wlotowego od 90 mm do 100 mm i grubości dna do 20 mm. W przypadku jakiegokolwiek niedopasowania producent oferuje adapter do grubości dna mniejszej niż 40 mm. Rozwiązanie wyposażone jest w indukcyjny silnik Dura-Drive, posiada podstawową technologię wyciszającą oraz jednostopniową regulację rozdrabniania.

Młynek do zlewu InSinkErator Model 46:

 • Urządzenie do montażu w standardowych zlewach. W przypadku niedopasowania producent oferuje specjalny adapter. Za łatwość instalacji odpowiada system Quick Lock®.
 • Produkt wyposażony jest w silnik Dura-Drive, który nie wymaga konserwacji.
 • Rozwiązanie wyposażone jest w jednostopniową technologię rozdrabniania – poradzi sobie z resztkami żywności.
 • To gwarancja cichej pracy, dzięki zastosowaniu podstawowej technologii wyciszającej.

Link do Produktu: InSinkErator Model 46 Młynek kuchenny rozdrabniacz odpadów, MODEL46

Link do Serii: InSinkErator Młynki do odpadów

insinkerator młynek, młynek insinkerator, młynek kuchenny insinkerator
InSinkErator Model 46 Młynek do zlewu

3. Młynek do odpadów kuchennych InSinkErator Evolution 200

InSinkErator Evolution 200 to młynek do odpadów kuchennych z nieco wyższej półki cenowej (najdroższe rozwiązanie naszego rankingu). Produkt zda trudny egzamin w kulinarnej przestrzeni. Wszystko dzięki aż trójstopniowej regulacji rozdrabniania oraz wysokiej mocy – nie są mu więc straszne rozmaite pozostałości, skorupki, obierki czy nawet kości. Urządzenie działa cicho, ponieważ wyposażone jest w wysokiej jakości dźwiękochłonną izolację, a także posiada opatentowane tłumiki drgań. Ponadto na model składają się silnik indukcyjny Dura-Drive, a także funkcja Autorewers, czyli samoczynna zmiana kierunku obrotów tarczy przy każdym włączeniu. Rozwiązanie sterowane jest elektronicznie, posiada podłączenie do zmywarki.

Rozdrabniacz do zlewu InSinkErator Model Evolution 200:

 • Urządzenie z trójstopniową regulacją rozdrabniania – poradzi sobie ze wszystkimi resztkami!
 • Model wyposażony jest w elektroniczne sterowanie i silnik Dura-Drive, który nie wymaga konserwacji.
 • Produkt gwarantuje cichą pracę dzięki dźwiękochłonnej izolacji.
 • Za efektywną i cichą pracę rozwiązania odpowiadają także opatentowane tłumiki drgań rozdrabniacza.

Link do Produktu: aaa

Link do Serii: InSinkErator Młynki do odpadów

młynek insinkerator evolution, młynek kuchenny insinkerator evolution, insinkerator evolution mlynek kuchenny
InSinkErator Evolution 200 Młynek do odpadów kuchennych

4. Rozdrabniacz do zlewu Franke Turbo Elite TE-75

Młynek Franke Turbo Elite TE-75 to kolejne z rozwiązań Franke w naszym rankingu. Produkt doceniany jest za trwałość oraz jakość wynikającą z użycia wyjmowanej osłony przeciwodpryskowej czy zastosowania wysokoobrotowego silnika z magnesami trwałymi oraz zabezpieczenia przeciążeniowego, które chroni rozwiązanie przed przegrzaniem. Tym, co wyróżnia ten wariant, jest również innowacyjny system Torque Master® czy technologia Bio Shield®, która zapobiega rozwojowi groźnych bakterii i redukuje powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Wariant jest również gwarancją cichej pracy. Odpowiada za to pełna obudowa wygłuszająca.

Młynki do odpadów Franke Turbo Elite TE-75:

 • To rozwiązanie wyposażone w wysokoobrotowy silnik z magnesami trwałymi, który uzyskuje optymalną moc zaraz po włączeniu.
 • Model wyposażony jest w system Torque Master®, który gwarantuje szybkie mielenie, chroni komorę i tarczę przed korozją oraz zapewnia cichą pracę.
 • Produkt wyposażony jest w system mielący chroniący mechanizm przed przegrzaniem.
 • To urządzenie bezpieczne i higieniczne. Zasługą tego jest technologia Bio Shield®, która ogranicza namnażanie się bakterii i redukuje możliwość przedostawania się nieprzyjemnych zapachów do pomieszczenia.

Link do Produktu: Franke Turbo Elite TE-75 Młynek rozdrabniacz do odpadów 134.0535.241

Link do Serii: Franke Turbo Elite

franke turbo elit młynek, młynek franke turbo elit, młynek do odpadów w kuchni
Franke Turbo Elite TE-75 Młynek do zlewozmywaka

5. Młynki do odpadów InSinkErator 56

Rozdrabniacz kuchenny InSinkErator 56 jest wysokiej jakości urządzeniem, którego komponenty, takie jak elementy rozdrabniające, wykonane są ze stali nierdzewnej. Urządzenie wyposażone jest w jednostopniową technologię rozdrabniania, a także standardową technologię wyciszającą. Dzięki temu InSinkErator 56 nie generuje hałasu podczas pracy. W modelu zastosowano silnik indukcyjny Dura-Drive z zabezpieczeniem przeciążeniowym. Nie wymaga on konserwacji, co powoduje, że rozdrabniacz zaliczany jest do rozwiązań praktycznych i mało uciążliwych podczas eksploatacji. W zestawie z produktem znajduje się włącznik pneumatyczny w chromie i stali szczotkowanej.

Rozdrabniacz do zlewu InSinkErator Model 56:

 • To produkt łatwy w montażu, dzięki zastosowaniu systemu Quick Lock®.
 • Model wyposażony jest w silnik indukcyjny Dura-Drive z zabezpieczeniem przeciążeniowym. Mechanizm nie wymaga konserwacji.
 • Urządzenie posiada jednostopniową regulację rozdrabniania.
 • Młynek działa wydajnie i cicho, za co odpowiada zastosowana standardowa technologia wyciszająca.

Link do Produktu: InSinkErator Model 56 Młynek kuchenny rozdrabniacz odpadów, MODEL56

Link do Serii: InSinkErator Młynki do odpadów

rozdrabniacz do zlewu, rozdrabniacz do zlewu insinkerator, insinkerator model 56
InSinkErator Model 56 Rozdrabniacz do zlewu

6. Rozdrabniacz do zlewozmywaka Franke Elite TE-75 slim

Obawiasz się, że w Twojej kuchni nie zmieści się któryś z powyższych rozdrabniaczy? Sięgnij więc po wariant w wersji slim, czyli młynek kuchenny Franke Elite TE-75 slim. To wariant o zmniejszonych gabarytach, który jakością dorównuje wymienionym rozwiązaniom. Model posiada wyjmowaną osłonę przeciwodpryskową, co ułatwia czyszczenie, a także jest wyposażony w system mielący Torque Master®, zintegrowany włącznik pneumatyczny oraz technologię Bio Shield®, która eliminuje rozwój bakterii oraz odpowiada jako zabezpieczenie przed nieprzyjemnymi zapachami. Urządzenie jest dodatkowo wyposażone w obudowę chroniącą przed hałasem, a także posiada wbudowany bezpiecznik – jego zadaniem jest ochrona mechanizmu przed przegrzaniem.

Młynek do odpadów Franke Elite TE-75 slim:

 • To rozdrabniacz, który zajmuje mniej miejsca niż wymienione wyżej modele.
 • Rozwiązanie wyposażone jest w technologię Bio Shield®, która redukuje rozwój bakterii i chroni przed przedostawaniem się nieprzyjemnych zapachów.
 • Produkt wzbogacony jest o system rozdrabniania Torque Master®, który zapewnia większą efektywność działania, a także silnik z magnesami trwałymi oraz zintegrowany przycisk pneumatyczny.
 • Urządzenia działa cicho. To m.in. zasługa ulepszonej obudowy zwiększającej wyciszenie.

Link do Produktu: Franke Turbo Elite TE-75 Slim Młynek rozdrabniacz do odpadów 134.0607.344

Link do Serii: Franke Turbo Elite

młynek do odpadów w kuchni, młynek do odpadów w zlewie młynek do odpadów do zlewu
Franke Elite TE-75 Młynek do odpadów

7. Młynek do odpadów Franke Turbo Elite TE-125

Franke Turbo Elite TE-125 to kolejny z produktów wartych uwagi. Podobnie jak w przypadku pozostałych propozycji producenta mamy do czynienia z wysoką jakością wykonania, sprawnym działaniem oraz solidnymi materiałami, w tym m.in. stalą szlachetną, z której produkowane są pierścień montażowy, tarcza mieląca czy kołnierz młynka. System dodatkowo wyposażony jest w technologię BioShield zapobiegającą rozwojowi bakterii czy mechanizm Torque Master® szybko mielący odpady. W modelu zastosowano wysokoobrotowy silnik, bezpieczny włącznik pneumatyczny, a także wyjmowaną osłonę przeciwodpryskową.

Rozdrabniacz do zlewu Franke Turbo Elite TE-125:

 • Urządzenie wyposażone w wysokoobrotowy silnik, który zapewnia wydajną pracę natychmiast po włączeniu.
 • System wzbogacony o antybakteryjną technologię BioShield, a także innowacyjny mechanizm Torque Master®, który bardzo szybko mieli odpady.
 • Młynek wyposażony w obudowę wygłuszającą, która zapewnia cichą pracę.
 • Model z bezpiecznym włącznikiem pneumatycznym.
 • Urządzenie wykonane z wysokogatunkowych materiałów. To m.in. stal szlachetna użyta do produkcji pierścienia montażowego czy komory mielącej.

Link do Produktu: Franke Turbo Elite TE-125 Młynek rozdrabniacz do odpadów 134.0535.242

Link do Serii: Franke Turbo Elite

młynek do odpadów w kuchni, młynek do odpadów w zlewie młynek do odpadów do zlewu
Franke Elite TE-125 Młynek do odpadów

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia