Eklektyczna kuchnia, czyli jak stworzyć wnętrze, którego nie zapomną Twoi goście?

Eklektyzm swoją historią sięga drugiej połowy XIX wieku i pomimo upływu lat wciąż ma wielu propagatorów. Styl ten można wykorzystać w aranżacji każdego wnętrza, dlatego warto znać sztandarowe zasady, które pomogą w doborze mebli, kolorystyki oraz dekoracji. Jak zatem powinna wyglądać eklektyczna kuchnia?
O czym przeczytasz w tym artykule?
- Styl eklektyczny – kuchnia pełna wpływów
- Kuchnia eklektyczna – aranżacje, które Cię zachwycą!
- Styl eklektyczny a salon z kuchnią

Styl eklektyczny – kuchnia pełna wpływów
W najprostszej definicji eklektyzm stanowi połączenie kilku stylów. Jak jednak stworzyć taki miszmasz, by uniknąć wrażenia kiczu? Zarówno eklektyczna łazienka, jak i kuchnia powinny bazować na dwóch, maksymalnie trzech stylach. Nie muszą to być podobne do siebie aranżacje, gdyż oryginalność to nadrzędna cecha eklektyzmu. Możesz zatem zdecydować się na połączenie klasyki z nowoczesnością albo industrializmu z rustykalizmem. Kuchnia eklektyczna, w której dominuje więcej stylistyk, będzie zbyt przytłaczająca.
Kolejna, istotna zasada to główna oś aranżacyjna. Wybierz motyw, który będzie spajał wszystkie style. W eklektycznej kuchni może to być np. kolor zielony, wrzosowy bądź beżowy. Możesz również wykorzystać dwie barwy, które będą łącznikiem stylów. Najważniejsze, by ten motyw dominował nad innymi akcentami. Nie muszą być to oczywiście kolory podobne do siebie.
Czym jest kuchnia eklektyczna?
To przede wszystkim fantazja, kreatywność i niesztampowość. Ważne jest jednak zachowanie odpowiedniego balansu. Dzięki temu unikniesz wrażenia kiczu.
Jakie są kolory eklektyczne?
Eklektyczny kolor łączy w sobie kilka tonów. Przykładem może być ochra, która wpada w odcienie żółci, złota i brązu. Kolejny eklektyczny kolor to kobalt, będący połączeniem czerwonego oraz niebieskiego.
Co oznacza styl eklektyczny?
W gruncie rzeczy istniał od zawsze, jednak dopiero w XIX wieku zaczęto wykorzystywać go świadomie w architekturze, aranżacji i sztuce. Pomimo tego, że eklektyzm to swoisty miszmasz, nie jest on pozbawiony ram. Aranżując wnętrze, warto zatem przyjąć na początku jakąś ogólną zasadę, motyw lub punkt wyjścia.
Styl eklektyczny – kuchnia
- Wnętrze powinno łączyć w sobie kilka stylów, np. nowoczesny z eco, industrialny z vintage’owym.
- Nie bój się odważnych kombinacji, daj się ponieść swojej fantazji.
- Wybierz motyw, który będzie cechą nadrzędną wszystkich aranżacji.
Sprawdź: Czy biała kuchnia jest nudna? Nie, gdy sięgniesz po te kolory i materiały


Kuchnia eklektyczna – aranżacje, które Cię zachwycą!
Skoro znasz już ogólne zasady, które definiują eklektyzm, warto przeanalizować przykładowe połączenia. Totalne przeciwieństwa to z pewnością rustykalizm i styl glamour. Ich spoiwem może być np. wykorzystanie naturalnych materiałów, które w każdej z tych aranżacji odgrywają kluczową rolę. Z drewnianymi meblami możesz zatem połączyć naturalną sztukaterię. Zamiast matowej, marmurowej wyspy, wybierz tę z połyskującą powłoką.
Jeśli Twoje eklektyczna kuchnia jest zarazem jadalnią, doskonale sprawdzą się pikowane, eleganckie krzesła. Zastanawiając się nad ich kolorystyką, zwróć uwagę na odcień pozostałych mebli. Z jasnobrązowymi szafkami oryginalne i zaskakujące zestawienie stworzą ciemnozielone, pikowane krzesła. Nogi krzeseł mogą być wykonane z drewna, by kuchnia zachowała swoją harmonię.
Co z podłogą? Świetną propozycją są połyskujące płytki z ciekawym motywem, np. liśćmi, które pasują również do estetyki rustykalnej. Na suficie możesz natomiast powiesić elegancki, luksusowy żyrandol. Pod górnymi szafkami zamontuj dodatkowe oświetlenie punktowe. Nie bój się bawić kolorami. Klasyczne, neutralne LED-y zamień na zielone, czerwone lub niebieskie.
Kuchnia eklektyczna – aranżacje
- Glamour i styl rustykalny to nietypowe połączenie, dlatego doskonale wpisuje się w estetykę eklektyzmu.
- W takim wnętrzu nie może zabraknąć błysku, luksusu i fantazji.
- Wybierz naturalne materiały – drewno i kamień.
- Doskonale sprawdzą się wyrafinowane ozdoby i wykończenia mebli.

Styl eklektyczny – salon z kuchnią
Dodatkowa przestrzeń stwarza większe pole do puszczenia wodzy fantazji. Jeśli zatem kuchnia eklektyczna stanowiła połączenie dwóch stylów, w salonie możesz wykorzystać inną aranżację. Dzięki temu Twój dom lub mieszkanie stanie się prawdziwą, stylistyczną perłą. W przypadku otwartego połączenia kuchni eklektycznej i salonu, kieruj się wcześniej ustalonym motywem. Pozwoli Ci to na uzyskanie oryginalnej, ale harmonijnej i lekkiej aranżacji każdego z tych pomieszczeń.
Nowoczesno-rustykalną kuchnię, w której dominują naturalne materiały, możesz połączyć z industrialnym salonem. Takie rozwiązanie wydaje się zaskakujące i kontrowersyjne, jednak przy odrobinie fantazji i wyczucia estetyki, da się to zrobić, zachowując elegancję i funkcjonalność. Kuchnia eklektyczna (aranżacje nowoczesno-rustykalne) będzie łączyć z industrializmem naturalny materiał, np. marmur. Do salonu wybierz jednak jego rudy, a nie klasyczny, jasny odcień.
Styl eklektyczny – salon z kuchnią
- W salonie może królować zupełnie inna stylistyka niż w kuchni, jednak nadal powinieneś trzymać się określonego motywu, np. naturalnego materiału.
- W industrialnym wnętrzu najlepiej sprawdzą się metalowe meble i akcesoria.
- Kolory najbardziej pasujące do stylu industrialnego to ceglasty odcień czerwieni, szarość i czerń.
Zobacz: Cegła i drewno w kuchni tylko w takim zestawieniu wyglądają dobrze
