Woda kapie z kranu co dwie sekundy? Sprawdź, jak naprawić cieknący kran!

(8 głosów)
naprawa cieknącego kranu, woda cieknąca z kranu, cieknący kran
Kapiąca z kranu woda to najczęściej problem związany z uszkodzeniem uszczelki

Kapiący kran to jeden z najczęstszych sposobów marnotrawienia wody. Naukowcy z Bułgarii wyliczyli, że wystarczy, by woda kapała co sekundę, by w ciągu 24 godzin stracić aż 17 litrów. W skali roku taka nieuwaga może mocno szarpnąć po kieszeni, ale co zrobić gdy cieknący kran nie jest przyczyną lekkomyślności, a awarią? W tym wpisie znajdziesz na to odpowiedź!

Kapiący kran to nie tylko marnotrawstwo wody!

Jeśli woda kapie z kranu co dwie sekundy, powoduje to nie tylko wzrost rachunków. Cieknący kran jest problemem irytującym i obniżającym estetykę wystroju. Miarowe, niby ciche odgłosy mogą po dłuższym czasie denerwować, a krople wody odbarwiać sanitariaty, prowadzić do powstawania uporczywych osadów oraz rdzy. Ich usuwanie jest zajęciem mozolnym i przypomina „walkę z wiatrakami”, dlatego lepiej ten kłopot zlikwidować u źródła. Tyle że gdzie jest to źródło?

cieknący kran umywalkowy, cieknąca woda z kranu umywalkowego, cieknący kran przy umywalce
Bateria umywalkowa z kapiącą wodą

Kran cieknie po zakręceniu? Sprawdź przyczynę!

Najczęściej za kapanie wody z kranu odpowiedzialne są elementy ruchome, które łatwo można wymienić. Ulegają one zużyciu podczas eksploatacji i nic dziwnego, że po jakimś czasie nie będą gwarantowały całkowitej szczelności. Przeciekanie może mieć miejsce przy wylewce, obok sworzni pokrętła czy pomiędzy głowicą oraz dławicą.

Jeśli problem pojawia się w momencie, gdy „kurek” jest odkręcony, przyczyną awarii będzie pewnie uszczelka. Jeśli natomiast kran cieknie po zakręceniu problem może tkwić głębiej – w uszczelce na głowicy. Z kolei jeśli borykasz się z nierównomiernym strumieniem i związanym z nim zjawiskiem rozchlapywania wody, sprawdź perlator. Może być zapowietrzony lub uszkodzony. Lokalizacja źródła kłopotu to pierwszy krok usunięcia wady. Taką diagnozę możesz wykonać samodzielnie lub z pomocą fachowca.

Po ustaleniu przyczyny awarii, kolej na czynności przygotowawcze do naprawy usterki. Na początku odetnij dopływ wody do armatury, by nie zalać kuchni czy łazienki. Zawór odcinający z pewnością znajdziesz w piwnicy czy obok wodomierza. Potem przygotuj miskę, klucz (płaski, nastawny lub imbusowy) i... do dzieła!

jak zakręcić wodę w domu, jak zakręcić wodę w łazience, zawór do zakręcenia wody do kranu
Pierwszym krokiem, przed próbą naprawy cieknącego kranu, jest odcięcie dopływu wody do baterii

Co zrobić, gdy kran łazienkowy cieknie spod głowicy?

Przyczyną kapania kranu spod głowicy może być słabo dokręcona dławica. Dostaniesz się do niej, gdy zdejmiesz zaślepkę, odkręcisz śrubę wewnętrzną i pokrętło, a następnie dokręcisz na sworzniu dławicę przy pomocy klucza płaskiego lub nastawnego. Jeśli takie działanie nie wyeliminuje uciążliwego kapania, musisz wymienić uszczelkę na głowicy. Po podważeniu zaślepek i demontażu śrub oraz kurków, wykręć i wyjmij głowicę. Odkręć nakrętkę mocującą i wyjmij uszczelkę. Możesz wziąć ją do sklepu, by kupić identyczny wariant. Nowy egzemplarz ulokuj w miejsce starej uszczelki, wkręć głowicę, załóż kurek i zaślepkę.

uszkodzona głowica w kranie, cieknąca spod głowicy woda, woda w kranie cieknie spod głowicy
Przy wodzie cieknącej spod głowicy trzeba sprawdzić czy wszystko jest dobrze dokręcone

Jak naprawić kran cieknący przy wylewce?

Gdy woda kapie z kranu co 2 sekundy, przyglądnij się wylewce! Być może do zażegnania awarii wystarczy wymienić znajdującą się na niej uszczelkę. Przy pomocy klucza nastawnego lub płaskiego zdemontuj śrubę mocującą i w miejscu starej uszczelki załóż nową, a potem nałóż wylewkę i dokręć nakrętkę mocującą. Pamiętaj jednak o tym, aby nie dokręcać nakrętki zbyt mocno, bo to ograniczy funkcjonalność kranu – wylewka nie będzie mogła obracać się na boki.

Jeśli już zabierasz się za demontaż wylewki zwróć również uwagę na perlator (inaczej napowietrzacz). To dobry moment na to, by go oczyścić. Wystarczy umyć go pod bieżącą wodą lub umieścić na kilka minut w mieszance wody z octem lub kwaskiem cytrynowym. Dobrym rozwiązaniem są również ogólnodostępne środki do odkamieniania (np. Kamix). Jeśli dostrzeżesz jakieś uszkodzenia, wymień go na nowy.

naprawa baterii umywalkowej, jak naprawić baterię umywalkową, naprawa cieknącej baterii umywalkowej
Podczas naprawy kranu warto wyczyścić perlator

Jak naprawić cieknący kran jednouchwytowy?

Wysoce prawdopodobne jest to, że konieczna będzie wymiana uszczelki w baterii jednouchwytowej, wymiana głowicy, a w najgorszym wypadku całej baterii! Żeby jednak przekonać się, w czym leży problem, należy dostać się do serca armatury (czytaj: głowicy). W tym celu musisz zdemontować uchwyt baterii, bo to właśnie pod nim znajduje się newralgiczny element.

Pozbądź się czerwono-niebieskiej zaślepki, odkręć śrubę wewnętrzną, a następnie zdemontuj uchwyt oraz pierścień. Zanim jednak rozbroisz całkowicie baterie i dostaniesz się do głowicy, sprawdź wcześniej nakrętkę podtrzymującą głowicę. Bardzo często wystarczy ją dokręcić, by całkowicie pozbyć się problemu z uciążliwym kapaniem. Jeśli jednak to nie pomaga, odkręć nakrętkę i wymień głowicę na taką samą, jak wcześniej była zainstalowana. Model głowicy znajdziesz na stronie producenta, wprowadzając nazwę posiadanej baterii.

wymiana baterii w łazience, uszkodzona bateria w łazience, zepsuta bateria w łazience
Kapiąca woda z baterii jednouchwytowej może wiązać się z przymusem wymiany kranu

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia