Wanna wolnostojąca – zalety i wady

(2 głosów)
 Wanna wolnostojąca
Wanna wolnostojąca w aranżacji szarej łazienki, fot. Gethome.pl

Wszyscy, którzy są na etapie urządzania własnego mieszkania (lub jego remontu) muszą podjąć wiele decyzji. Część z nich dotyczy łazienki, w tym m.in. tego, czy ma w niej stanąć wanna, czy też może kabina prysznicowa. Osoby, które wybiorą wannę, muszą jednak podjąć kolejną decyzję – i wybrać, czy wolą wannę wolnostojącą czy w zabudowie. Jakie zalety i wady ma ta pierwsza opcja?

Czy warto mieć w domu wannę wolnostojącą?

Do niedawna w polskich łazienkach królowały przede wszystkim wanny w zabudowie – dzięki czemu wszystkie elementy instalacji i rury były sprytnie ukryte. Sama zabudowa zazwyczaj pasowała do reszty wystroju łazienki – czyli np. była pokryta tymi samymi kaflami co ściany lub podłoga. Od jakiegoś czasu coraz popularniejsza jest jednak wanna wolnostojąca – i to nie tylko w domkach jednorodzinnych, ale także w blokach, budynkach deweloperskich czy nawet w hotelach.

Jakie są zalety wanny wolnostojącej? Po pierwsze – będzie świetnie pasować do łazienek urządzonych w stylu glamour, vintage, ale i nowoczesnych czy minimalistycznych. Wanny wolnostojące sprawiają, że łazienka wydaje się bardziej elegancka, ale też – większa i przestronniejsza.


Dowolne kształty, rozmiary i łatwy montaż

Kolejna zaleta wanny wolnostojącej to możliwość umieszczenia jej zarówno w rogu łazienki, jak i przy ścianie lub nawet na środku pomieszczenia. W przypadku wanny w zabudowie taka aranżacja nie jest możliwa.

Warto też wiedzieć, że wanny wolnostojące są dostępne w różnych rozmiarach – od małych wanien o długości 100 cm, przez standardowe modele o długości 170 cm, aż po duże wanny wolnostojące o długości 200 cm i więcej. To z kolei umożliwia swobodne dostosowanie rozmiaru wanny do wymiarów pomieszczenia. Oprócz tego wanny wolnostojące są dostępne w różnych kształtach – od owalnych, przez prostokątne, aż po asymetryczne, które z pewnością spodobają się miłośnikom oryginalnych wnętrz.

Kolejną zaletą jest montaż wanny wolnostojącej. Konieczne jest tylko jej właściwe podłączenie. W przypadku wanny w zabudowie dodatkowe środki i czas pochłania stworzenie zabudowy – tak, by pasowała do wnętrza.


Jakie są wady wanny wolnostojącej?

Zakup wanny wolnostojącej ma też jednak pewne wady (chociaż dla wielu osób będą to jedynie drobne niedogodności). Po pierwsze – bardzo często wanny wolnostojące są znacznie droższe od tych przeznaczonych pod zabudowę czy od kabin prysznicowych. Oprócz tego są bardziej narażone na wszelkie uszkodzenia.

Wanna wolnostojąca wymaga też na ogół znacznie częstszego czyszczenia – głównie dlatego, że jest narażona na zabrudzenia z każdej strony. Warto też przy okazji pamiętać, że nie wszyscy czują się komfortowo w wannie wolnostojącej, zwłaszcza takiej, która nie przylega do żadnej ściany. Z tego względu przed dokonaniem ostatecznej decyzji dobrze jest przetestować taki rodzaj wanny – np. podczas pobytu w hotelu.

Wszystkie wady wanny wolnostojącej są jednak w dużej mierze subiektywne – niektórym osobom w ogóle nie będą przeszkadzać.

Opracowanie: Gethome.pl

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia