Planowanie remontu łazienki: od czego zacząć?

(1 głos)
remont łazienki

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z portalem Otomistrz


Pierwsze kroki w planowaniu remontu łazienki

Zbliża się remont łazienki? Zacznij go od rzetelnego planowania krok po kroku. O tym, jak uczynić proces planowania jak najbardziej przyjemnym i szybkim opowiemy w tym artykule. Powiemy też, gdzie szukać remont łazienki cennik. Remont łazienki koszt to kwestia ważna, ale nie kluczowa. Podstawą jest właściwe zaprojektowanie remontu od zera lub drobnej naprawy. Jednak od czego zacząć takie planowanie? Planując remont łazienki zastanów się nad odpowiedziami na takie pytania:

  • Czy chcesz jedynie odmienić wygląd łazienki, czy też zmienić jej funkcjonalność, efektywność energetyczną lub zwiększyć wartość nieruchomości?
  • Jakie urządzenia sanitarne powinny pojawić się w łazience - wanna lub prysznic, umywalka dwu- lub jednokomorowa itp.?
  • Czy potrzebujesz pomocy w projektowaniu?
  • Czy potrzebujesz pozwoleń na realizację remontu?

Następnie możesz zastanowić się nad tym, ile wyniesie koszt remontu łazienki. Pamiętaj: remont łazienki cena za m2 to oczywiście ważny etap planowania, ale zastanów się także nad tym, jak szybko zamierzasz robić ponowny remont. Jeśli dopiero po upływie 10-15 lat, warto postawić na droższe materiały.


Wybór stylu i koncepcji do łazienki

To, ile kosztuje remont łazienki będzie zależało także od stylu wykończenia tego pomieszczenia. Styl łazienki powinien być zgodny z nowoczesnymi trendami, a jednocześnie odzwierciedlać Twoje osobiste preferencje oraz być spójny z resztą domu/mieszkania. Spełnienie wszystkich tych wymagań jest trudne, ale nie niemożliwe. Na przestrzeni lat style łazienkowe ewoluowały razem z trendami w designie wnętrz.

  • Styl klasyczny. Panował do lat 50. XX wieku. Tradycyjne łazienki klasyczne charakteryzują się eleganckimi i wyrafinowanymi detalami. Często wykorzystuje się w nich marmur, drewno i mosiądz.
  • Styl mid-century modern panował w latach 50. i 60. XX wieku. Inspirowany modernizmem, podkreśla funkcjonalność oraz prostotę, stawiając na proste linie i organiczne kształty.
  • Retro i vintage. Te style stały się dominującymi w latach 70. i 80. XX wieku. Łazienki w stylu retro czerpią inspirację z przeszłości, z charakterystycznymi dla tych dekad kolorami i wzorami.
  • Styl minimalistyczny podbił świat w latach 90. XX wieku i był popularny do początku XXI wieku. We wnętrzach, wykonanych w stylu minimalistycznym, akcent kładzie się na prostotę, funkcjonalność i nieznaczną ilość elementów ozdobnych.

Wybierając odpowiedni styl wystroju wnętrz do Twojej łazienki, obowiązkowo zwracaj uwagę na jej powierzchnię, kształt, a także wysokość sufitów. Weź pod uwagę - cena remontu łazienki nie jest uwarunkowana jedynie konkretnym stylem. Można zrobić niedrogi remont klasyczny i naprawdę drogi minimalistyczny.


Znaczenie odpowiedniej aranżacji przestrzeni

Remont łazienki cena zależy także od tego, jak będzie zaaranżowana przestrzeń w tym pomieszczeniu. Im bardziej przemyślana będzie koncepcja, tym lepiej, a więc do opracowania projektu aranżacji warto zatrudniać fachowców z doświadczeniem i ciekawym portfolio.

Oto jedynie kilka zasad, których należy uwzględnić. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na rozmieszczenie instalacji wodno-kanalizacyjnej:

  • Umywalka powinna być zainstalowana nie dalej niż 450 cm od pionu kanalizacyjnego, aby zapewnić prawidłowy odpływ wody. Otwór kanalizacyjny powinien być zlokalizowany na wysokości 55 cm od podłogi, co umożliwi prawidłowe podłączenie umywalki.
  • Standardowa wysokość montażu umywalki mieści się w przedziale 75-85 cm nad posadzką, jednak warto dostosować tę wysokość do wzrostu przyszłych użytkowników, szczególnie w przypadku łazienek w placówkach edukacyjnych. Przed umywalką warto pozostawić co najmniej 70 cm wolnej przestrzeni, aby umożliwić swobodne z niej korzystanie.

Wybór materiałów i wykończeń

Jeśli nie możesz opracować kosztorys remontu łazienki samodzielnie, warto powierzyć to zadanie fachowcom. Odpowiednich możesz znaleźć na portalu Otomistrz. Tu także ustalisz remont łazienki koszty robocizny. Żeby wszystko ustalić w najmniejszych szczegółach powinieneś wiedzieć, jakich materiałów i wykończeń możesz potrzebować. Materiały wybierane do aranżacji łazienki powinny być zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Ze względu na łatwość w czyszczeniu oraz różnorodność wzorów i kolorów szczególną popularnością cieszą się płytki ceramiczne.

Można postawić także na bardziej wytrzymałe materiały, którymi są płytki porcelanowe, kamień naturalny, szkło. Ciepła i przytulności łazience pozwolą dodać drewno i materiały drewnopodobne, z kolei akcenty metaliczne, takie jak mosiądz lub stal nierdzewna, mogą być użyte w armaturze lub jako elementy dekoracyjne. Wybierając odpowiednie materiały do aranżacji łazienki obowiązkowo uwzględniaj ich jakość i wpływ wilgoci na nie, a także łatwość w czyszczeniu.


Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z portalem Otomistrz


Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia