Lustra łazienkowe z oświetleniem – 5 powodów, dlaczego warto je wybrać

(5 głosów)
duravit brioso, lustro duravit, lustra led duravit
Aranżacja łazienki z podświetlanymi lustrami Duravit

Decydując się na lustro łazienkowe, zazwyczaj podczas zakupu myślimy już o towarzyszącym mu oświetleniu, które zwiększy funkcjonalność tej strefy w pomieszczeniu. Odpowiednie lampy są konieczne do tego, by wykonać szybki makijaż przed wyjściem do pracy, usunąć zarost czy nawet umyć zęby. Jeszcze do niedawna ten wybór rzeczywiście wiązał się z osobnymi rozwiązaniami, ale dzisiejszy rynek pełen jest praktycznych produktów dwa w jednym, takich jak lustra podświetlane! Czy warto w nie zainwestować?

O czym przeczytasz w artykule?

Lustro do łazienki: z oświetleniem czy bez?

Lustro w łazience to rzecz obowiązkowa, niezależnie od tego, czy jesteśmy posiadaczami niewielkiej „klitki” w bloku, czy przestronnego wnętrza o powierzchni przekraczającej 20 m2. Bez niego trudno o wykonanie jakichkolwiek, prozaicznych czynności, takich jak umycie zębów, golenie się czy malowanie rzęs. Stojąc przed dylematem, jakim jest urządzanie łazienki, warto zastanowić się, czy zdecydować się na nowoczesne lustro podświetlane, czy kupić osobne produkty; lustro, kinkiety bądź świetlówki czy lampy wiszące.

Klasyczne lustra umieszczone w efektownej ramie czy warianty całkowicie zlicowane z powierzchnią ściany to element spójnie zaaranżowanej całości, zwłaszcza jeśli naszym celem jest całość inspirowana nurtem tradycyjnym lub retro. Wówczas zdecydowanie lepiej zainwestować w komplet oświetlenia górnego (np. stylowy żyrandol) oraz punkty dodatkowe, np. kinkiety zawieszone po obydwu stronach zwierciadła. Powinny one znaleźć się na wysokości około 160 cm od podłogi, tak aby optymalnie doświetlały twarz osoby stojącej przed umywalką.

Lustro łazienkowe ze zintegrowanym oświetleniem to modna propozycja, zwłaszcza do nowoczesnych łazienek. Propozycje tego typu występują w dwóch wariantach. Pierwsze posiadają punkty świetlne zlokalizowane na powierzchni tafli, drugie są znacznie bardziej dyskretne oraz minimalistyczne. Źródła światła mocowane są z tyłu lustra i tworzą na jego frontalnej części podświetlane pasy (boczne, górne, dolne czy biegnące po całym obwodzie). Światło wykorzystane w tego typu propozycjach jest przyjemne dla oka, a samo zwierciadło nie nagrzewa się pod jego wpływem.

duravit lustro, duravit lustro led, duravit lustro z oświetleniem
Lustro z podświetleniem LED Duravit Good

5 powodów, dlaczego warto kupić podświetlane lustro?

1. Lustro z oświetleniem LED zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjne alternatywy, które należy uzupełnić o lampy wiszące czy kinkiety. Konieczne punkty dodatkowego oświetlenia mogą przytłoczyć wnętrze, zwłaszcza to małe i ciasne. Propozycje tego typu pozwolą też optymalnie wykorzystać trudne w adaptacji powierzchnie pod skosami czy we wnękach.

2. Lustro łazienkowe z wbudowanym oświetleniem podnosi funkcjonalność strefy mycia. Przyjemne dla oczu światło zapewnia właściwą bliskość luminescencji, nie powoduje powstawania cieni. Podświetlane tafle są więc znakomitym wyborem usprawniającym wykonywanie precyzyjnych czynności, takich jak makijaż czy golenie się.

3. To ciekawy, dyskretny sposób na dodatnie wnętrzu nowoczesnego charakteru. Lustro tego typu poza funkcją użytkową odgrywa też rolę dekoracyjną – dopełnia oświetlenie główne, buduje atmosferę i sprzyja osiągnięciu kameralnego klimatu.

4. Lustra z oświetleniem zdecydowanie łatwiej się czyści, ponieważ bardzo dobrze widać na nich smugi. Co więcej, brak kinkietów czy świetlówek to mniej miejsc, gdzie może osadzać się kurz.

5. Lustro z oświetlaniem LED jest rozwiązaniem bezpiecznym, ekologicznym oraz wyróżnia się długim okresem eksploatacji. Zamontowane diody LED pracują niekiedy nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin!

Na co zwracać uwagę, wybierając lustra łazienkowe z oświetleniem?

Aby lustro łazienkowe podświetlane przetrwało próbę czasu, najlepiej sięgnąć po rozwiązania renomowanych producentów, którzy korzystają z bezpiecznych oraz certyfikowanych materiałów; odpornych na panujące w pomieszczeniu wilgoć, zmienne temperatury oraz korozję. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Na klasę szczelności lustra (do łazienki idealne będą te rozwiązania, które wykazują klasę IP44), klasę energetyczną (najlepiej, aby była to klasa A+ lub wyżej), zasilanie oraz sposób jego podłączenia, barwę oświetlenia oraz pobór mocy.

okrągłe lustro duravit, okrągłe lustro led duravit, duravit okrągłe lustro led
Okrągłe lustra z oświetleniem LED Duravit Happy D.2 Plus

Jaką temperaturę powinno mieć światło nad umywalką w łazience?

Odpowiednia barwa światła będzie istotna szczególnie dla kobiet, które przed lustrem wykonują codzienny makijaż. Do malowania najlepsze więc będzie światło o barwie dziennej lub neutralnej (od 3300 do 5300 K), wyróżniające się dodatkowo wysokim wskaźnikiem oddawania barw (minimum na poziomie 80 CRI). Światło o zimnej barwie (powyżej 5500 K) subtelnie wpada w niebieskie tony, daje wrażenie chłodu oraz sterylności, a z kolei ciepłe barwy (około 3000 K), mimo że potęgują przytulność, to przez ludzkie oko postrzegane są jako żółte czy pomarańczowe, co może utrudniać makijaż.

duravit lustro z podświetleniem, duravit oświetlane lustro, duravit lustro do łazienki
Duravit XViu lustro z oświetleniem LED

Jeszcze więcej praktyczności, czyli lustro łazienkowe z oświetleniem i półką!

Lustro z oświetleniem do łazienki może być jeszcze bardziej funkcjonalne! Brzmi niewiarygodnie, a jednak. Mowa o szafkach łazienkowych wzbogaconych o lustra z podświetleniem. To rozwiązanie trzy w jednym, które pozwoli jak najkorzystniej zagospodarować przestrzeń, a także zapewni dodatkowe miejsce do przechowywania kosmetyków czy akcesoriów pielęgnacyjnych. Dzięki temu można w zasięgu ręki trzymać wszystkie niezbędne kremy, pasty, mazidła, płyny do płukania jamy ustnej czy leki. Sprytny mebel pozwoli także przeglądać się pod różnymi kątami – wystarczy tylko uchylić drzwiczki!

duravit szafka z lustrem led, duravit szafka z lustrem, lustro podświetlane z szafką duravit
Duravit L-Cube szafka nad umywalkę z lustrem LED

Skomentuj

1 komentarz

Rekomendacje i wyróżnienia