Lunar Loo, czyli kosmiczne WC – poznajcie bliżej innowacyjny projekt inżynier marki Duravit!

(1 głos)
kibel duravit lunar loo, duravit lunar loo, lunar loo duravit
Franziska Wülker przy projektowaniu WC Duravit Lunar Loo

Co łączy NASA, kosmos i firmę Duravit? Franziska Wülker – inżynier ds. rozwoju marki Duravit! To autorka projektu kosmicznej toalety i zarazem zwycięzca trzeciej nagrody w konkursie ogłoszonym przez NASA. Zobaczcie, czym musi wyróżniać się toaleta, która działa w warunkach nieważkości i poznajcie bliżej Lunar Loo – nowatorski pomysł inżynier firmy Duravit!

Toaleta kontra NASA

Jakiś czas temu NASA, czyli Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, ogłosiła konkurs na projekt toalety, która zda egzamin nie tylko w stanie nieważkości, lecz także na Księżycu! Wzięło w nim udział ponad 20 000 uczestników z całego świata, a wybitne grono naukowców i inżynierów wybrało spośród zgłoszeń trzy najbardziej innowacyjne i funkcjonalne rozwiązania.

Dwa pierwsze miejsca w konkursie zorganizowanym przez NASA zajęły zespoły ekspertów ze Stanów Zjednoczonych. Trzecie miejsce natomiast przyznano Franzisce Wülker – kobiecie, inżynierowi i doskonałemu specjaliście ds. rozwoju w firmie Duravit. Nagrodą oprócz ogromnego prestiżu i 35 000 dolarów było poznanie zdobywcy Srebrnej Gwiazdy i astronauty NASA, Jonnego Kima, który był obecny na ceremonii.

duravit lunar loo miska wc, duravit lunar loo toaleta, wc duravit lunar loo
Toaleta Duravit Lunar Loo

Kosmiczne WC Duravit

Co takiego ma kosmiczna toaleta Lunar Loo? To przede wszystkim ergonomiczna konstrukcja zapewniająca wygodę użytkowania zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Dzięki zoptymalizowanej geometrii siedzenia z WC można korzystać zarówno w stanie nieważkości, jak i na Księżycu. Oprócz tego toaleta wyposażona jest w funkcję ssania, która pozwala na skuteczne usuwanie produktów przemiany materii użytkownika. Odchody podawane są do wirówki, a następnie – przy użyciu przenośnika ślimakowatego – przyspieszane i lokowane w zbiorniku.

Specjalna konstrukcja oraz filtry powodują, że kosmiczna toaleta Lunar Loo redukuje możliwość przedostawania się zapachów oraz bakterii na pokład statku kosmicznego. Cały system został dodatkowo zaprojektowany tak, by gwarantować maksymalne bezpieczeństwo astronautów – nawet w przypadku przerw w dostawie prądu.

Duravit i innowacyjne technologie

Duravit od dawna udowadnia, że innowacyjne technologie nie są obce inżynierom marki. To jeden z prekursorów najbardziej funkcjonalnych zastosowań i ergonomicznych udogodnień, takich jak chociażby miska bezkołnierzowa Duravit Rimless®. Inżynierowie firmy korzystają z najnowocześniejszego oprogramowania, które znane jest specjalistom z branży lotniczej czy motoryzacyjnej. Tworzone prototypy poddają symulacjom, a dzięki wizualizacjom dopracowują proponowane rozwiązania. Nagroda, jaką przyznano Franzisce Wülker, jest potwierdzeniem tego, że oferowane przez firmę produkty to najwyższy poziom jakości i zaawansowania!

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia