Łazienka w stylu hiszpańskim - czym się wyróżnia?

(1 głos)

Iberyjski pierwiastek w polskim mieszkaniu

Łazienka w stylu hiszpańskim wyróżnia się kilkoma cechami. Warto zwrócić uwagę na rodzaj płytek, które są w stanie istotnie zmienić jej charakter. To właśnie na nie w pierwszej kolejności pada nasz wzrok, gdy wchodzimy do środka. W wystrojach hiszpańskich (zarówno na ścianach, jak i na podłogach) dominuje wzorzysta glazura oraz barwny gres. Polecane są wzory geometryczne lub roślinne. Obecnie mamy możliwość wyboru spośród wielu różnych płytek patchworkowych - idealnie sprawdzających się w tej stylistyce. Jednak hiszpański wystrój to nie tylko ciekawe wzory, ale też wykorzystanie elementów drewnianych, a także tych przypominających kamień. Ważna jest również kolorystyka. Z omawianym klimatem kojarzą się barwy ciepłe, jasne i energetyczne. Jeśli jednak chcielibyśmy pozostać przy bardziej stonowanych kolorach, a jednocześnie wykorzystać motyw wzorów, rozwiązaniem będzie wybór płytek w stylu marokańskim. Odmienną, ale równie ciekawą możliwością jest wykorzystanie tych heksagonalnych, które także można ułożyć tak, by nadać pomieszczeniu iście "iberyjską atmosferę".

płytki


Kąpiele w hiszpańskim słońcu

Centralnym punktem każdej łazienki jest prysznic lub wanna. W przypadku stylizacji hiszpańskiej dobrym wyborem, pasującym do całości wystroju, może okazać się wolnostojąca wanna z ozdobnymi akcentami. Szczegółem, który podkreśli obraną formę, będzie instalacja kurków w stylu retro (zarówno przy umywalkach, jak i przy wannie). W przypadku umywalek warto zwrócić uwagę na stylizowane i ozdobne postumenty. Gdy nie chcemy decydować się na takie rozwiązanie, inną opcją mogą być owalne lub prostokątne umywalki nablatowe. Kolejną możliwością jest zainstalowanie umywalki wolnostojącej. Bez względu na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, wkomponowanie wanny czy umywalki w iberyjską aranżację nie powinno sprawiać większych problemów. Zresztą, sama wanna nie wyklucza również instalacji kabiny prysznicowej. Kabina walk-in na tle ciekawej mozaiki (czy też ścianka prysznicowa wyłożona wzorzystymi płytkami świetnie mogą zastąpić wolnostojącą wannę.

płytka


Dodatki mają znaczenie

Wspomnieliśmy już o głównych elementach łazienki (takich jak płytki, wanna, prysznic czy kolorystyka), jednak "hiszpańskość" rozumiana w tym kontekście to również  kreatywne wykorzystanie ozdób oraz elementów podkreślających wybrany styl. Uzupełnieniem tak urządzonego wnętrza będą żywe rośliny oraz gliniane przedmioty. Na tym kwestia akcesoriów wcale się nie kończy. Ciekawym dodatkiem będą między innymi szklane, chromowe lub ceramiczne kubki. W wystrój wpiszą się także drewniane półki łazienkowe do umywalki lub te przeznaczone do umieszczenia na wannie. Drewniany akcent można zrealizować również w postaci siedziska prysznicowego.

Elementy, na które warto się zdecydować, urządzając łazienkę w stylu hiszpańskim:

  • drewno,
  • kamień,
  • żywe rośliny,
  • lustra (ew. duże okna).
 

Lustra, które dodadzą przestrzeni

Dobrym zwieńczeniem projektu będzie umieszczenie dużych luster, które nadadzą pomieszczeniu przejrzystości - charakterystycznej dla łazienek w stylu hiszpańskim. Warto dodać, że wspomniana aranżacja nie musi oznaczać rezygnacji z nowoczesnych rozwiązań. Z powodzeniem można wykorzystać w niej podtynkową armaturę lub liniowy odpływ (w przypadku instalacji prysznicowej).
Hiszpański wystrój łazienki to opcja nie tylko dla miłośników kultury i architektury iberyjskiej, ale także dla wszystkich chcących wprowadzić do swojego mieszkania świeżość i słońce.

łazienka


Skomentuj

2 komentarzy

  • Angelika
    Ostatnie zdjęcie jest ciekawe, spodobała mi się ta jakże odmienna aranżacja od naszych łazienek. A ta wanna z hydromasażem wygląda obiecująco....
  • Krysia
    Cudna płytka!

Rekomendacje i wyróżnienia