Łazienka bez barier? Sprawdź, jak ją urządzić z produktami Duravit

(0 głosów)
łazienka dla niepełnosprawnych, Duravit
Łazienka bez barier z Duravit

Utarło się przekonanie, że projektowanie łazienki jest trudne. Dobór pasujących sanitariatów, adaptacja przestrzeni, ulokowanie wielu elementów na mniejszym metrażu to rzeczywiście wyzwanie, jednak nie tak duże, jeśli w grę wchodzi urządzanie łazienki dla osób niepełnosprawnych, ograniczonych ruchowo lub starszych. Wówczas wygoda, bezpieczeństwo i higiena są tak samo ważne. Jakie rozwiązania wybrać? Gdzie szukać najlepszych produktów? Sprawdź ofertę Duravit!

Łazienka bez barier

Dylemat zaaranżowania łazienki w sposób bezpieczny oraz komfortowy dotyka nie tylko osób prywatnych borykających się z problemami zdrowotnymi, lecz także właścicieli placówek medycznych, takich jak gabinety lekarskie, szpitale i zakłady opieki zdrowotnej. W takich przestrzeniach liczą się higiena oraz komfort osób korzystających z łazienki, swoboda manewru w przypadku ludzi przemieszczających się na wózkach, a także zapewnienie dostępu do bliskich oraz pacjentów przez osoby trzecie.

łazienka dla niepełnosprawnych, Duravit
Płaski brodzik Duravit

Przestrzenie publiczne tworzone z myślą o osobach borykających się z problemami zdrowotnymi muszą nie tyle spełniać wymagania ich użytkowników, ile sprostać rygorystycznym normom i zaleceniom architektonicznym. Chodzi o przepisowe minimalne rozmiary, normy DIN i wiele innych wytycznych. To wszystko wpływa na to, że łazienki bez barier (mimo że komfortowe) pozbawione są charakteru. Jednak bezpieczeństwo i wygoda nie muszą oznaczać rezygnacji ze stylowego wzornictwa. Duravit ma na to receptę! Producent skutecznie połączył jedno z drugim, oferując cztery ciekawe koncepty wzornicze przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych.

łazienka dla niepełnosprawnych, Duravit
Duravit w łazience bez barier

Duravit Vital dla zwiększonych potrzeb

Dobrze zaprojektowane wnętrze powinno ułatwiać wykonywanie podstawowych czynności osobom ograniczonym ruchowo. Mowa o swobodnym myciu, korzystaniu z WC czy przebieraniu się. W tym celu Duravit opracował cztery serie zapewniające komfort w przestrzeniach prywatnych WC oraz w gabinetach lekarskich. Elementy te, określone nazwą Vital, znajdują się w kolekcjach Duravit D-Code, Duravit DuraStyle, Duravit Architec oraz Duravit Starck 3. Co je wyróżnia? Produkty spełniają aktualne normy DIN 18024/II i 18025/I+II dla łazienek bez barier i podnoszą komfort korzystania z przestrzeni w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

łazienka dla niepełnosprawnych, Duravit
Umywalka wisząca Duravit

Aby jeszcze lepiej spełniać wymagania służby zdrowia, Duravit poza czterema konceptami wzorniczymi oferuje też specjalne modele umywalek bez przelewu i bez otworu na baterie. Rozwiązania serii DuraStyle oraz Duravit Starck 3 mogą być także wzbogacone o łatwą do czyszczenia powłokę WonderGliss.

łazienka dla niepełnosprawnych, Duravit
Umywalka Duravit

Co to jest powłoka Duravit WonderGliss? To unikalna powłoka wypalana na ceramice Duravit, co zapewnia jej bezterminową przydatność. Jej obecność sprawia, że brud i zanieczyszczenia nie osadzają się na powierzchni produktów Duravit, dzięki czemu ich czyszczenie jest zdecydowanie łatwiejsze oraz szybsze. Technologia ta wpływa na higienę przestrzeni oraz usprawnia porządki, ograniczając tym samym konieczność stosowania silnych i agresywnych detergentów.

łazienka dla niepełnosprawnych, Duravit
Łazienka dla niepełnosprawnych z Duravit DuraStyle

Higiena na pierwszym planie

Duravit WonderGliss to jedynie początek drogi Duravit w walce o higieniczną łazienkę. Jedną z innych innowacyjnych technologii stojących na straży czystości jest również glazura ceramiczna HygieneGlaze. Producent stosuje ją w przypadku toalet i bidetów. Jej zadaniem jest ochrona przed namnażaniem się bakterii, zarazków i wirusów.

HygieneGlaze powstaje na skutek wypalania na powierzchni ceramiki Duravit specjalnej mieszanki cynowo-cynkowej. W wyniku zintegrowania jej ze szkliwem powierzchnia toalet, bidetów i pisuarów jest zabezpieczona przed pojawianiem się oraz rozwojem groźnych dla człowieka mikroorganizmów, drobnoustrojów i bakterii, takich jak chociażby pałeczka okrężnicy.

łazienka dla niepełnosprawnych, Duravit
Miska WC Duravit DuraStyle

Prysznic bezpieczny i komfortowy

Do największej ilości wypadków dochodzi w łazience, a ściślej w przestrzeni prysznica lub wanny. Powód? Wysokie progi wejścia/wyjścia, śliska nawierzchnia i duża ilość wody. Jak uniknąć tych niebezpieczeństw? Wystarczy jedno rozwiązanie: brodzik zlicowany z podłogą.

łazienka dla niepełnosprawnych, Duravit
Brodzik Duravit zlicowany z podłogą

Brodzik zlicowany z podłogą przez ostatnie lata zyskał ogromną sławę. Architekci i urządzający doceniają jego stylistyczny potencjał, jednak tego typu rozwiązanie, poza wzorniczym aspektem, odpowiada również za względy bezpieczeństwa. Brak wysokiego progu wpływa bezpośrednio na zapobieganie upadkom i daje większą swobodę ruchów! Przykładem tego jest brodzik Duravit Stonetto oraz inne modele Duravit o wymiarach 120x120 cm, np. akrylowy brodzik Duravit Tempano, który dodatkowo może być wzbogacony o powłokę „Antislip”. Takie produkty oferują wystarczające pole manewru dla wszystkich.

Brodzik Duravit Stonetto ma jeszcze jedną zaletę. Rozwiązanie jest wykonane z antypoślizgowego i odpornego materiału DuraSolid®. To mieszanka składająca się z minerałów, żywicy oraz pigmentów, która osiąga klasę B w zakresie odporności na poślizg i celująco zdaje egzamin, jeśli chodzi o montaż łazienki bez barier zgodnie z DIN 18040.

Skomentuj

Rekomendacje i wyróżnienia